Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Başvuru Koşulları

25.04.2018
1.715
A+
A-
Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Başvuru Koşulları

Ankara ilinde bulunan Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi, Jandarma Genel Komutanlığının subay ihtiyacını karşılamaktadır. Bu akademiden yetişen subaylar komutanlığın farklı birimlerinde görev almakta ve ihtiyacı gidermektedir. Burada verilen eğitim sayesinde nitelikli personeller yetişmekte ve böylece Jandarma Genel Komutanlığı hedeflediği misyonu daha rahat bir şekilde gerçekleştirmektedir. Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi başvuru koşulları birçok öğrenci tarafından merak edilmektedir. Buraya girerek subay olmak isteyen kişiler koşulları, istenen belgeleri ve diğer hususlar öğrenmek istemektedir. Okulun yatılı olup olmadığı ve buradaki ihtiyaçların nasıl karşılandığı hususu çokça sorulan konular arasında bulunmaktadır. Bu yazımızda yukarıda belirtilen soruların cevabını bulabilirsiniz. Böylelikle bu akademiye girmek isteyip istemediğiniz konusu aklınızda biraz daha netleşmiş olacaktır.

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi başvuru koşulları konusu yayınlanan kılavuz içerisinde ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bu kılavuzu mutlaka incelemeniz gerekmektedir. Başvuru yapabilmeniz için bir takım şartlar istenmektedir. Söz konusu şartlardan bazıları şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak
 • Evli ve çocuk sahibi olmamak
 • Bir kadın ya da erkekle birlikte nikahsız olarak aynı evde yaşamamak
 • Başvuru yapacak olan adayın 1 Ocak tarihi itibari ile 20 yaşını bitirmemiş olması
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasının sonucunun olumlu olması
 • Başvurunun alındığı yıldaki YKS ve AYT sınavlarından belirlenen taban puanların aşılması gerekmektedir. Şehit ve gazi eş ve çocukları için ise bu puan daha düşüktür. Belirlenen taban puanın %80’i bu adaylara uygulanmaktadır.
 • Adayların silah taşıma ve taşınan silahı kullanma konusunda herhangi bir hukuki engeli bulunmamalıdır.
 • Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi başvuru koşulları arasında kişilerin adli sicillerinin temiz olması da bulunmaktadır.
 • Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı olmamak, bundan dolayı tedavi görmüş ya da görüyor olmamak
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak aranan bir diğer şart olarak dikkat çekmektedir.
 • Başvuru sırasında herhangi bir siyasi partiye üyeliğinin bulunmaması
 • Milli güvenliğe tehdit oluşturan yapı ve örgütlerle irtibat iltisağının bulunmaması
 • Kesin kayıt tarihinden önce lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak
 • Yapılacak olan farklı sınavlar sonucunda elde edilecek başarı sıralaması daha önceden açıklanan kontenjanın içerisinde bulunması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi başvuru koşulları arasından bazılarıdır. Bunların dışında da genel şartlar bulunmaktadır. Adayların söz konusu şartların tamamını sağlaması istenmektedir. Bu akademiye başvuru yapmak istiyorsanız ilanları takip etmeniz gerekmektedir. Akademiye başvuru Jandarma Genel Komutanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. www.jandarma.gov.tr adresine giren adaylar buradaki ilgili bölümden başvuru döneminde tercihlerini yapabilmektedir. Başvurular YKS sınav sonuçları açıklanmadan önce yukarıda belirtilen siteden duyurulacaktır. Bu duyurudan sonra adaylar başvurularını yapacak ve belirlenen sınavlara gireceklerdir. Bahsedilen sınavlar OSYM tarafından değil Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılacaktır. Dolayısıyla OSYM tarafından yapılan sınavlardan biraz daha farklı uygulamalar söz konusudur.

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Başvuru Koşulları ve Aranacak Puanlar

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi başvuru koşulları konusunda sıradaki husus yapılacak olan sınavlarla ilgilidir. Yayınlanacak kılavuz sonrasında YKS ve AYT sınavlarından alınması gereken taban puanlar açıklanacaktır. Bu taban puanları sağlayan adaylar yukarıda belirlenen adresten başvuru yapacak ve daha sonra yapılacak olan sınavlara girecektir. Bu aşamada adaylar fiziki değerlendirme ve mülakat gibi sınavlara girmek durumundadır. Bu sınavlardan başarılı olan adaylar akademiye girmeye hak kazanırken başarılı olamayan adaylar ise sınavı kaybetmiş ve elenmiş olacaktır. Yapılacak değerlendirmede adayların YKS ve AYT sınavlarından aldıkları puanlar da dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla adayların söz konusu sınavlara da gereken önemi vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde buradaki düşük puanlar kontenjanın dışında kalmanıza sebebiyet verebilmektedir.

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Başvuru Koşulları ve Girilecek Sınavlar

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi başvuru koşulları sağlandıktan sonra yapılan sınavlarda başarı olmak gerekmektedir. Sınavlara başlamadan önce adayların fiziki durumları genel olarak kontrol edilmektedir. Bu kontrol sırasında boy ve kilo ölçümü yapılmaktadır. Boy ölçümü yapılırken adayların yalın ayak olması istenmektedir. Kilo ölçümü ise şort ya da eşofmanlı olarak yapılmaktadır. Yayınlanacak olan kılavuzda belirlenen sınırların içerisinde olan adaylar sınavlara giriş için hak kazanmış olacaktır. Fakat belirlenen kriterlerin dışında kalan kişiler ise bu aşamada elenecek ve dolayısıyla da sınavlara giriş hakkı elde edememiş olacaktır. Bundan dolayı sınavlara gelmeden önce adayların mutlaka kilo ve boylarını ölçerek uygun olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Aksi durumda sınav merkezine kadar boşa gelmiş olacaktır. Bunun dışında adayların görünen yerlerinde ciddi bir iz olmaması da aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Çok belirgin ve büyük bir iz elenmenize neden olabilmektedir.

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi başvuru koşulları ve fiziki durum onay aldıktan sonra adaylar sınavlara alınmaktadır. Öncelikle adaylar fiziki değerlendirme testine girmektedir. Söz konusu teste girmenin sebebi buradan mezun olan kişilerin asker olacak olmasıdır. Dolayısıyla da ciddi bir dayanıklılığa sahip olunması gerekmektedir. Bu da adayların girdikleri bu sınavla ölçülmektedir. Yapılan sınavı bir komisyon değerlendirmekte ve adaylara notlarını vermektedir. Bundan sonra ise mülakat yapılmakta ve adaylara puanları verilmektedir. Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi başvuru koşulları konusunda son olarak adayların aldıkları puanlar farklı oranlarda alınarak birleştirilmektedir. Daha sonra bu puan üzerinden sıralama yapılmakta ve böylece kazanan kişiler belirlenmektedir.

Komando Nasıl Olunur? Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Subay Nasıl Olunur

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Can dedi ki:

  Şimdi ben 17kasım1997 doğumluyum 20 yaşındayım daha 21 olmadım başvurabiliyormuyum ?