Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2023

03.06.2019
A+
A-
Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2023

Jandarma özel harekat başvuru şartları 2023 yılı için ufak değişiklikler ile beraber karşımıza çıkmaktadır. Jandarma Özel Harekat yani JÖH bünyesinde personel olmayan isteyen adayların sıkı bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Bu mesleği yapacak olan kişilerin bulunacağı tehlikeli görevleri göz önünde bulundurmaları ve yapacakları işleri daha önceden bilmeleri onların faydalarına olacaktır. Çünkü normal jandarma veya normal polisliklerin dışında özel harekat ekibinde olmak çok farklı görevler alacağınız anlamına gelecektir. Kullandığınız ekipmanlardan giydiğiniz üniformalara kadar her şeyiyle farklı olan jandarma özel harekat başvuru şartları hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Jandarma Özel Harekat Görevi Nedir?

Jandarma Özel Harekat halk arasında 3 kelimenin baş harfleri ile oluşturulan kısaltması ile bilinir. JÖH olan kısaltma isminin altında görev yapacak olan adaylar MSB personel temin üzerinden yapılan duyurular eşliğinde bu kişilere özel eğitim verir. Özel eğitim sonucunda ise yapacakları görevler normal jandarma görevlerine göre çok daha tehlikeli ve aksiyonlu geçmektedir. Jandarma Özel Harekat ekipleri günümüzde genel olarak terör örgütleri ile mücadele görevinde kullanılır. Sıcak çatışma yaşanabilecek ve tehlikeli bölgede olarak tanımlanan alanlarda JÖH ekipleri hazır olarak bekletilir. Burada yaşanabilecek herhangi bir çatışmaya aldıkları sıkı eğitim neticesinde destek olurlar. Görev sırasında ise zırhlı araçlar, zırhlı giysiler ve ağır makineli tüfekler kullanabilirler. Tüm bu destek imkanları devlet tarafından sağlanır. Terör örgüt üyelerinin bulundukları evlere baskın, mağaralara operasyon düzenlenme görevinde rahatlıkla yer alabilecek JÖH ekipleri olay yerine helikopter yardımı ile de ulaşabilmektedir. Dolayısı ile ellerindeki imkanlar oldukça fazladır. Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2023 yılı için konumuzun devamını okumaya devam edebilirsiniz.

2023 Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları Nelerdir?

blank

Jandarma özel harekat başvuru şartları 2023 yılında pek bir şey değişmeden karşımıza çıkmaktadır. Daha önceki yıllarda son başvuru yaş sınırı 25 idi. Fakat talep üzerine bu yaş sınırını 27’ye kadar çıkardılar. Aynı zamanda sözleşmeli er veya erbaş olarak görev yapan kişiler için yaş sınırı daha da üst seviyelere çıkarılıp 29 yapılmıştır. Yaş sınırı konusunda ufak farklarla kaçıran kişiler artık JÖH için bu sınıra takılmayacaklar. JÖH Başvuru şartları aşağıdaki alanda bir kısmını inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki gerekli başvuru şartları güncel olarak yapılan son alımlardan alıntılanmaktadır. Bu yüzden JÖH alımları için yeni kılavuzun yayınlanmasını beklemek ve kılavuza göre o yılın gerekli şartlarını göz önünde bulundurmak adaylar için en doğru seçenek olacaktır. Buradaki başvuru şartlarını benimsemeden sadece sizlere ışık tutması için kullanabilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 27 yaşından gün almamış olmak. (Sözleşmeli er veya erbaşlar için bu rakam 29’dur.
 • JÖH için sadece erkekler başvuruda bulunabilmektedir. Dolayısı ile şartlar arasında erkek olma durumu da vardır.
 • En az lise veya liseye denk okullardan mezun olmak. Yurt dışında lise okuyan ve Türkiye’de lise diplomasına denk diploması olanlar da başvurularını yapabilirler.
 • Adayların boyunun en az 164 cm olması gerekmektedir.
 • Kilo boy endeksinin yaşa göre uyumlu olması.
 • Silah taşımada ve tehlikeli görevlerde bulunmasında bir engel olmamak.

Jöh’ den Pöh’ e Geçiş Yapılır mı?
Komando Nasıl Olunur? Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
MİT’e Nasıl Girilir ? MİT’e Girme Şartları Nelerdir ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank mamoşş dedi ki:

  1. pmyo dan jöh olabilir miyim ?
  2.askerlik şartı filan yok mu ?
  askerliğimi yapmadım lise mezunuyum açık öğretim fakültesinde okuyorum

  1. blank mücahit dedi ki:

   pmyo dan polis olunur pöh olunur ama jöh olamazsın kardeşim.

  2. blank MERYEM PÖH dedi ki:

   Milletin savunma üniversitesine başvurup mezun olunca olabilirsin.

 2. blank ahmet dedi ki:

  jöh de bi kereliğine mahsus sözleşmeli erlerden 4. yıllıklardan jöh alsın