Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2018

Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2018

Jandarma Genel Komutanlığı içerisinde görev alan personeller farklı alanlarda çalışmaktadır. Bu alanların bazılarında çalışan personeller çok daha özel görevleri yerine getirmektedir. Jandarma Özel Harekat ya da kısa adıyla JÖH de böyle bir birim olarak dikkat çekmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı dönemsel olarak JÖH alımı yapmakta ve bu mesleği yapmak isteyen kişiler yoğun şekilde buraya başvurmaktadır.

Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2018 yılında nasıl olacağı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ayrıca gerekli belgeler ya da istenen farklı koşulların olup olmadığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda bu sorulara cevap bulabileceksiniz. Böylece Jandarma Özel Harekat olmak isteyenlerin kafasında soru işareti kalmamış olacaktır.

Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2018 ve Aranan Özellikler

Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2018 her yıl değişebilmektedir. Söz konusu değişimler genellikle ufak maddeler olsa da bunların mutlaka yayınlanan kılavuzdan öğrenilmesi gerekmektedir. JÖH olmak isteyen kişilerden istenen şartlar kısaca şu şekildedir:

 • C. vatandaşı olmak
 • Erkek olmak
 • En az lise ya da bunun dengi bir okuldan mezun olmak
 • 27 yaşını doldurmamış olmak (Sözleşmeli er ve erbaş olarak görev yapan kişilerin başvuru yapması durumunda aranan yaş şartı 29’dur. Bu kişilerin 29 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.)
 • Adayların boyunun en az 164 cm olması
 • Adaylarının kilolarının boyları ile uyumlu olması
 • Silah taşımaya ve kullanmaya engel hukuki bir durum olmaması

Yukarıda Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2018 belirtilmiş ise de bunlar dışında da farklı şartlar bulunmaktadır. Fakat söz konusu şartlar daha genel olduğu için hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca yine yazımızın önceki bölümlerinde belirttiğimiz gibi bu şartlar bazen farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı mutlaka yayınlanacak olan kılavuzun incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca burada belirtilen şartların dışında adayların sağlık durumları da detaylı olarak incelenmektedir.

Bilindiği gibi Jandarma Özel Harekat çok zorlu yerlerde görev yapmakta ve bu da kişileri ciddi şekilde zorlamaktadır. Fiziksel ve psikolojik olarak muayeneler yapılmakta ve bu görevi yapmaya uygun olmayanlar burada elenmektedir. Nihayetinde JÖH gerektiğinde dağ başında haftalarca kalabilmekte, sınır ötesi operasyona gidebilmektedir. Söz konusu durum fiziksel ve psikolojik muayeneyi zorunlu hale getirmektedir.

Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2018 ve Değişen Şartlar

Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2018 yılında bazı farklılıkları içermektedir. Daha önceki süreçlerde yapılan başvurular için adayların askerliklerini tamamlamış olmaları istenmekteydi. Askerliğini tamamlayan ve üzerinden 36 ay geçmemiş kişiler başvuru yapabilmekteydi. Bu şart kaldırılmış durumdadır. Gelecek yıllarda tekrar getirilip getirilmeyeceği tam olarak bilinmemekle beraber bu yıl uygulanmayacaktır. Geçmiş yıllarda uygulanan bir başka şart ise KPSS idi. Bu şartta kaldırılmış olup başvuru yapacak olan kişilerde KPSS puanı aranmayacaktır. Dolayısıyla liseden mezun olmak ve yaş şartını sağlayan herkes buraya başvuru yapabilmektedir. Bu çok ciddi bir avantaj olarak adayların önünde durmaktır.

Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2018 genel olarak yukarıda belirtilen şartlardan oluşmaktadır. Söz konusu şartların dışında döneme bağlı olarak sınavlarda yapılmaktadır. Bu sınavlar genellikle iki aşamadan oluşmakta ve ilk aşamada adayların fiziki yeterlilikleri diğer aşamada ise farklı özellikleri ölçülmektedir. Dolayısıyla da bunlardan başarılı olan adaylar JÖH olmaya hak kazanmaktadır. Söz konusu sınavlardan önce adayların fiziki durumları değerlendirilmektedir.

Bu süreçte adayların boy kilo uyumlarına yani vücut kitle indekslerine bakılmaktadır. Belirlenen sınırlar içerisinde olmayan adaylar burada elenmektedir. Bunun dışında adayların fiziksel görünümleri de genel olarak incelenmektedir. Bu aşamada vücutlarının görünen yüzeylerinde yara ya da ameliyat izi olan adaylar elenmektedir. Fakat bu izlerin çok belirgin ve fark edilir olması gerekmektedir. Küçük ve fark edilmeyen izler için adaylar elenmemektedir.

Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2018 ve Sınav Şartları

Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2018 konusundaki bir sonraki aşama ise adayların girecekleri sınavlarla ilgilidir. Söz konusu sınavlardan ilki fiziki yeterlilik sınavıdır. Burada yapılacak testlerin ne olacağı yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Bu da adayların hazırlanması için zamanları olduğu anlamına gelmektedir. Farklı dallarda yapılan uygulamalı testlerde adayların hız, çeviklik ve dayanıklılık gibi özellikleri ölçülmektedir. Dolayısıyla da askerlik için yeterli olan adaylar burada belirlenmektedir. Bu sınavdan sonra ise mülakat sınavı yapılmaktadır. Mülakatta adayların kendine güveni, kendi ifade edebilmesi, öz yeterlilikleri ve bunlara benzer kişisel özellikleri değerlendirilmektedir. Bunu da daha önceden belirlenen komisyon yapmaktadır.

Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2018 konusu genel olarak bu şekildedir. Yukarıda belirtilen sınavlardan alınan puanlar birleştirilmekte ve adayların yeni puanları belirlenmektedir. Daha sonra ise bu puana göre daha önceden belirlenen kontenjana yerleştirmeler yapılmaktadır. Böylece adayların kazanıp kazanmadıkları burada belirlenmektedir. Ayrıca güvenlik soruşturması ve arşiv taraması da yapılmakta olup adayların buradan da olumlu sonuç alması gerekmektedir.

Jandarma Özel Harekat başvuru şartları 2018 konusunda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Yazımızın farklı yerlerinde bunu vurgulamış olmamıza rağmen burada tekrardan hatırlatmakta fayda vardır. Ülkemizde kurallar ve şartlar çok keskin bir şekilde değişebilmektedir. Bundan dolayı da başvuru yapmadan önce yayınlanan kılavuzun mutlaka derinlemesine incelenmesi gerekmektedir. Adayların bunu yapmaması olası değişiklikten haberdar olmaması anlamına gelmektedir ki bu da son derece olumsuz bir durum olarak dikkat çekmektedir.

Jöh’ den Pöh’ e Geçiş Yapılır mı?

Komando Nasıl Olunur? Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

2018 – Jandarma Astsubay Alımı ve Başvuru Şartları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Avatar Emrullah dedi ki:

  Admin ben şimdi üniversite sınavına girip kaç puan almam gerekiyo ki polis olabileyim? Birde diyelimki polisliği kazandım pöh e geçiş yapabilir miyim?Teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   260 civarı olacaktır. Yaparsın.

 2. Avatar berdal dedi ki:

  merhaba tarih bellimi birde jöh parkuru pöh parkuruyla aynımı farklılıkları varmı

  1. Avatar ömer dedi ki:

   Direk jöh alımı olmaz, j.komando alırlar daha sonra jöh için seçmelere girersin seçilirsen alınırsın. Parkur değil; şınav mekik barfiks bomba koşusu bu aşama komando olman için jöh içinde pethlanton,6km teçhizatlı koşu, aynı şekilde şınav mekik barfiks

 3. Avatar Beytullah dedi ki:

  Admin ben şimdi lise okuyorum ve polis olmak istiyorum ama ayağımda ameliyat izi var herhangi bir sorun olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İzin yerine ve boyutuna bağlı.

 4. Avatar Burak dedi ki:

  Öncelikle selamın aleyküm kardeşim , çoğu paylaşım ve emeklerin sayesinde takibim ve bilgim genişledi teşekkür ederim ve sormak istediğim soru ise JÖH alımları tahminince ne zaman olur ? Ön lisans mezunuyum yaşım 23 ve karnimda ameliyat izi var görünen yerlerimde ise herhangi bir sorunum yok.

 5. Avatar Emrullah akpolat dedi ki:

  Selamunaleykum kardesim iyi geceler bu 2018 de jöh alimi ne zaman yapilacaktir kac aydir bekliyorum sinavi ama bi turlu aciklanmadi beni hemen alabilecekler ise hemen gitmek istiyorum. Beni bu konu hakkinda bilgilendirir misiniz?

 6. Avatar Emin keçe dedi ki:

  Admin bir daha ki uzman erbaş alımları ne zaman olacak bilgin var mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Maalesef.

 7. Avatar Özkan karaca dedi ki:

  Admin su an başvuru yapmak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum yardımcı olurmusunuz

 8. Avatar Yılmaz dedi ki:

  Admin benim goz ayarim 3 .50 ikiside bu bana buyukbi engel olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   lazer gerekir

 9. Avatar ferhat dedi ki:

  lise 2 terk kaydola biliyormuyum

 10. Avatar Bayram dedi ki:

  Ben lise mezunu deyilim ama başvuru yapmak istiyorum olabilirmi

  1. Avatar Harun dedi ki:

   Arkadş hepnedn lise orta okul alinsn jöh olmak istiyruz fakt önümüzde hep engeller bizde bu vatanın evladıyız lütfen bna bir care bulun.

 11. Avatar Hami dedi ki:

  Selam aleykum ben 26 yasindayim atletik vucuda sahibim kilom boyum uygun sporlarda oldukca basariliyim ama imam hatip mezunuyum basvuru yapabilirmiyim

 12. Avatar Cuma dedi ki:

  Admin buna askere gitmeyenler 18 yaşindakiler başvurabilirmi
  Liseyi bitirdim ama

 13. Avatar Münire dedi ki:

  Admin benim oğlum 185 ve 80 kiloda bu yıl mezun oldu lisede jöh olmak istiyor yönlendirirmisin

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlanı beklemelisin

 14. Avatar Ahmet dedi ki:

  Mrb ben açıktan lise okuyorum askerlik konusunda benim önüme sürekli lise engel oluyor. Açıktan bir yerlere giremezmiyim bana lütfen yardımcı olunuz. Şu an zor durumdayım

 15. Avatar SIDDIK dedi ki:

  JÖHE KPS ŞARTI GELMŞ DOĞRUMU

  1. Admin Admin dedi ki:

   Hayır..

 16. Avatar Emin dedi ki:

  Apandisit olmuştum Jöh olabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   doktor takdirinde..

 17. Avatar Ali dedi ki:

  Askerlik yapmadan yani askere gitmeden önce jandarma özel harekata başvuru yapamıyor muyum? Yapabiliyorsam nerden nasıl yapabilirim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   askerlik yapmanız lazım veya kara kuvvetlerinde okumanız gerekmektedir..

 18. Avatar Bekir dedi ki:

  Göz bozukluğu jöh olmayı engeliyomu

  1. Admin Admin dedi ki:

   EVET…

 19. Avatar yunus emre özaydın dedi ki:

  jandarma özel harekat için herhangi bir sunava giriliyormu
  yaş kaç olması lazım en az?…

 20. Avatar Kürsat dedi ki:

  Meslek Lise Mezunuyum JÖH alimlari icin gecerlimi?