Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Jandarma Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde olan komutanlıklar da birisidir. Jandarma Komutanlığı bazı dönemlerde astsubay alımı yapmaktadır. Jandarma Astsubay nasıl olunur sorusuna yanıt olarak astsubay alımının duyurusunda astsubay başvuru süreci ve başvuruda istenen şartlar adaylara detayları ile belirtilmektedir. İhtiyaç doğrultusunda yeterli sayıda jandarma alımı yapılmaktadır. Belirteceğiniz şartları Taşıyan Jandarma adaylarını başvuru yapmasını önünde hiçbir engel bulunmamaktadır başvuru yapabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri veya Milli Savunma Bakanlığı tarafından Jandarma Astsubay alımlarına dair duyuruları yapılması gerekmektedir.

Başvuru tarihleri online olarak ilan edilir. Bu şartları taşıyan kişilerin belirtilen tarihlerde başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru sırasında çıkacak başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz iptal edilecektir. Jandarma Astsubay nasıl olunur?

 • Jandarma Astsubay olabilmeniz için ilk olarak belirtilen tarihlerde başvuru yapmalısınız.
 • Başvuru sonrasında fiziksel özellikleri sahip olmalı ve ardından fiziksel yeterlilik testine geçmelisiniz.
 • Fiziksel yeterlilik testinin sonrasında mülakat sınavına tabi tutulacaksınız.
 • Mülakat sınavını geçen astsubay adayları güvenlik soruşturması geçireceklerdir. Güvenlik araştırmasının adaylar astsubay olmaya hak kazanırlar.

Jandarma Astsubay nasıl olunur? Jandarma astsubay olmak isteyen bay ve bayanların yayınlanmış olan başvuru kılavuzunu detaylı şekilde incelemiş olmaları gerekmektedir başvuru kılavuzunu İncelemeden başvuru yapan fiziksel yeterlilik ve mülakat sınavlarına giren adayların eksikliklerinin olması emeklerin boşa gitmesine neden olacaktır Bu sebeple başvuru kılavuzunu detaylı şekilde incelemede adım atılmalıdır.

Jandarma astsubay nasıl olunur? Duyuru yapılan tarihler kapsamında başvuru yapmalısınız. Başvurunun arkasında size verilmiş olan zamanda fiziksel yeterlilik testi için hazır bulunmasınız. Daha sonrasında size verilen mülakat randevusu içerisinde mülakata gitmelisiniz. Aksi bir durumda tekrar bir sınava tabi tutulması imkansız olacaktır. Sınavlara giderken kılık kıyafetin izin saç ve sakal bakımınızı yerinde olması iyi bir izlenim bırakmanız açısından etkili olacaktır.

Jandarma Astsubay alımında adaylardan istenen şartlar

 • Başvuru yapacak olan jandarma adaylarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları istenen ilk şart olmaktadır.
 • Adayları adli sicillerini temiz olması gerekmektedir. Önceki zamanlarda işlenmiş olan suçlarını affedilmesi durumu dahi kabul edilemez. Başvuru yapacak olan adayların bu şarta dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan jandarma adaylarının önceki dönemlerde sivil veya askeri okullardan çıkarılmış olmamaları gerekmektedir. Jandarma Komutanlığı için disiplin önemli olmaktadır.
 • Jandarma Astsubay nasıl olunur? Adayların terör örgütü ile bağlantılı herhangi bir iş yapmamış olması gerekmektedir. Terör örgütleri ile irtibat ve iltisak durumu olan adaylar kesinlikle jandarma astsubay adayı olamazlar. Adaylar kapsamlı bir şekilde arşiv taramasına tabi tutulurlar. Arşiv taraması olumsuz çıkanların başvuruları iptal edilir.
 • Ahlaki açıdan adayların karşı cinsten birisiyle nikahsız şekilde yaşamamaları gerekmektedir.
 • Jandarma adaylarını daha önce çalışmış olduğu kurumlar da disiplinsizlik veya ahlaki sebeplerden dolayı işten çıkarılmamış olmaları gerekmektedir.
 • Jandarma Astsubay nasıl olunur başvuruda bulunacak olan jandarma adaylarının lisans mezunu veya ön lisans mezunu kişiler alınması gerekmektedir.
 • Jandarma adayı olabilmek için ön lisans mezunu kişilerin 25 yaşını aşmamaları gerekmektedir.
 • Jandarma adayı olmak isteyen lisans mezunlarının 27 yaşını aşmamış olmamaları gerekmektedir.
 • Jandarma Astsubay nasıl olunur? Jandarma adayları sağlık raporları götürürler. Belirtilmiş olan hastanelerde adayların sağlık raporu alabilmesi için ve bu raporları alımları sırasında jandarma astsubay başvurusu sırasında kullanılacağını söylemeleri gerekmektedir.
 • Jandarma Astsubay adayı olabilmek için Kamu Personeli Seçme sınavından en az 60 puan almış olmak gerekmektedir.
 • Astsubay adaylarından ikametgah belgesi, evliler ise eş durum belgesi, sicil kaydı gibi belgeler de istenmektedir. Adaylardan istenmiş olan belgeler başvuru kılavuzunda açıkça belirtilmektedir.

Bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Başvuru sonrasında belirtilmiş olan şartları eksiksiz olarak sağlayan kişiler yapılacak olan sınavlar için davet edilmektedir. 2. aşamaya geçmiş olan kişiler internet siteleri üzerinden duyurulacak olan duyuruları takip etmelidirler.

Jandarma astsubay adayları için belirtilen fiziksel özellikler

Jandarma Astsubay nasıl olunur? Jandarma Astsubay alımları yapılırken jandarma adaylarını belirtilmiş olan fiziksel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler şunlardır;

 • Jandarma adaylarının boy ölçüleri en fazla 210 santimetre en az 164 santimetre olabilmektedir.
 • Başvuru kılavuzunda belirtilmiş olan boy kilo endekslerini orantıları normal olmalıdır. Adaylar kendi boy ve kilo ölçülerini kontrol ederek jandarma astsubay şartlarına uygun olup olmadıklarını anlayabilirler.
 • Jandarma Astsubay adayları fiziksel yeterlilik sahibi olmaları gerekmektedir. Adayların hız güç ve çeviklik özellikleri kontrol edilmektedir.
 • Jandarma astsubay nasıl olunur?Adayların fiziksel yeterliklerini kontrol etmek amacıyla bazı testler yapılmaktadır. Birkaç ay düzenli olarak spor yapan kişiler yapılacak olan bu testlerden kolaylıkla geçebilirler. Spor altyapısı olmayan kişiler bu testleri geçmekte zorluk yaşayacaklardır. İstenilen testler de şuna mekik ve koşu aşamaları bulunmakta olup her biri ayrı ayrı puan olacaktır. Puanlama şekli başvuru kılavuzunda belirtilmektedir.

Jandarma astsubay nasıl olunur? Fiziksel yeterlilik testi geçen Jandarma Astsubay adayları mülakat aşamasına geçeceklerdir mülakat aşamasındaki adayları kendilerini ifade edebilme becerileri ölçülecektir. Psikolojik dengeleri disiplin özellikleri değerlendirilecektir. Mülakat aşamasında başarılı olan Jandarma adaylarının güvenlik soruşturması başlayacaktır. Kapsamlı şekilde yapılan güvenlik soruşturması bittikten sonra adayların sonuçlarının olumlu olması yüksek ihtimallidir. Güvenlik soruşturması olumlu olan kişiler astsubay olmaya hak kazanmaktadır. Jandarma adayı olmak isteyen kişilerin yayınlanmış olan kılavuzu detaylı şekilde incelemeleri gerekmektedir.

JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Uzman Çavuş Mülakatı ve Sınavı Nasıl Oluyor


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Avatar İLAYDA dedi ki:

  DÖVMESİ OLANLAR POLIS olabiliyor mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   övmenin yerine bağlı.

 2. Avatar Bayram dedi ki:

  Yüzde yanık direk elenme sebebi midir???

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet

 3. Avatar Büşra dedi ki:

  Ben önlisans mezunuyum 1997 dogumluyum kpssye girmedim. Tyt ye gireceğim tyt ile alım var mı? Bu yılki KPSS ye girsem bi dahaki dönem mi başvuru yapalicegim?

 4. Avatar Mehmet dedi ki:

  Jandarma astsubay kpss şartı yok yanlış bilgilendirme yapmayın

 5. Avatar Miray dedi ki:

  Kadınlar için boy belirtmemişsiniz?

 6. Avatar MERVE dedi ki:

  ASTSUBAYLIK SINAVI İÇİN 2016 DA GİRMİŞ OLDUĞUM KPSS SONUCU YETERLİ OLURMU ? BİRDE KOLDA HERHANGİ BİR İZ ASTSUBAY OLMAMIZA ENGELMİ ?

 7. Avatar Gülşen dedi ki:

  Bende jandarma olmak istiyorum19 yasinda bir bayanım imamhatip mezunuyum ne yapmalıyım
  Bayanlarda boy ve kilo kaç olmalı başı kapalı bayanlarda jandarma olabilirmi

  1. Avatar Ast.Ali dedi ki:

   başın kapalı olmasa şansın olabilirdi ama başı kapalı alınmıyor.

 8. Avatar Nevzat dedi ki:

  Jandarma olmak istiyorum meslek lisesi mezunuyum yaşım 20 nasıl olabilirim adik yardım ??

  1. Avatar Enes Şık dedi ki:

   Milli savunma sınavına girerek olabilirsiniz teşekkürler.Daha fazla bilgi almak isterseniz gmailden ulaşabilirsiniz.

 9. Avatar sevcan öncel dedi ki:

  jandarma olmak ıcın tyt ve ayt ye gırmek gerekırmı lütfen bana yardım edıermısınızzzzzzz