Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli unsurlarından birisi olan Jandarma Genel Komutanlığı, astsubay ihtiyaçlarını Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’ndan karşılamaktadır. Okulun kısa adı JAMYO olarak bilinmektedir. Jandarma astsubay olmak isteyenlerin izleyecekleri yol daha önce yapılan açıklamalarda belirtilmiştir. Yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavların hepsinin başarıyla geçilmesi durumunda adaylar Jandarma astsubay olarak görev alabilmektedir. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna yerleşmek için öncelikle ÖSYM tarafından yapılan sınava girişmesi gerekmektedir. Bu sınavdaki ilgili puan türüne göre sıralama yapılmakta ve bu sıralama sonucunda ikinci aşamaya geçiş yapılmaktadır. Sınavın ismi ise Milli Savunma Üniversitesi Askeri Aday Belirleme Sınavıdır. Astsubay ya da subay olmak adayların tamamının bu sınava girmesi gerekmektedir. Jandarma astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında ilk sırada bu sınav bulunmaktadır.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları ve Yapılan Sınavlar

Jandarma astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan söz konusu sınav için başvuruların belirtilen tarihlerde yapılması gerekmektedir. Bu tarihler ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda yer almaktadır. Başvurular ÖSYM’nin resmi web sitesinden yapılmakta olup adaylar başvuruları kişisel şifreleri ile yapmaktadır. Başvuru yapmadan önce mutlaka başvuru şartlarının okunması gerekmektedir. Çünkü her sene genel hatlarıyla aynı şartlar istense bile bazı şartlarda değişiklik olabilmektedir. Astsubay olabilmek için istenen genel şartlar arasında adayların en fazla 21 yaşında olması gerektiği bulunmaktadır. Bunun dışında genellikle son iki yıldaki mezunlar başvuru yapabilmektedir. Bu seneki alımlara 2016 ya da 2017 senesinde lise ve dengi bir okuldan mezun olmuş kişilerle 2018 yılında kesin kayıtlardan önce mezun olacak kişiler başvuru yapabilmektedir. Ayrıca adayların bu sınav dışında ÖSYM tarafından yapılan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri ve en az 150 puan almaları gerekmektedir.

Jandarma astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları ÖSYM tarafından yapılan sınavdan sonraki tercih süreci bulunmaktadır. Bu süreçte adaylar tercihlerini yapmakta ve sonraki süreçler buna göre değerlendirilmektedir. Bu sınav sonucunda başarılı olan kişiler Milli Savunma Bakanlığının resmi web sitesinden duyurulmaktadır. Bu duyuruda ayrıca istenen belgeler ve diğer hususlar da yer almaktadır. İkinci aşama ise Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu Komutanlığı ya da farklı bir merkezde yapılmaktadır. Adaylar burada bir takım sınavlara girmekte ve bunlara göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Söz konusu sınavların uygulamalı ve sözlü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.

Jandarma astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında ikinci aşama sınavları bulunmaktadır. İkinci aşama toplamda iki gün sürecek olup bu süreye sağlık raporu bölümü dahil değildir. Adaylar ilk gün evrak kontrol, kişilik değerlendirme testi, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testine (FYT) gireceklerdir. İkinci gün mülakat sınavları yapılacaktır. Buradan alınan puanlar Aday Değerlendirme Puanının oluşmasında kullanılacaktır. Adayların öncelikle getirmiş oldukları evraklar kontrol edilmektedir. Evrak kontrolü sırasında yanlış ya da eksik evrakı bulunan kişilere ek süre verilmektedir. Bu sürede evraklarını tamamlayan adaylar sıkıntı yaşamazken tamamlayamayan adaylar elenmektedir. Bir sonraki aşamada ise adayların fiziksel özellikleri değerlendirilmekte ve daha önceden yayınlanan tabloya uygun olup olmadığı incelenmektedir. Fiziksel özellikleri uygun olmayan adaylar burada elenmektedir. Bir sonraki sınavda ise adaylar kişilik değerlendirme testine girmektedir. Burada eleme yapılmaz iken adayların genel özellikleri tespit edilmekte ve mülakat aşamasında kullanılmaktadır. Daha sonra ise fiziki yeterlilik testi yapılmaktadır.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları ve Fiziksel Yeterlilik Sınavı

Jandarma astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında önemli bir yer tutan fiziki yeterlilik testi 400 metre koşu, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve barfiks dallarından oluşmaktadır. Bu sınavlarla ilgili ayrıntılar kılavuz yer almakta olup adayların bu sınavların en az dördünden puan alması gerekmektedir. İki ya da daha fazla sınavdan puan alamayan adayların diğer puanları dikkate alınmaksızın elenmektedirler. Adaylar burada yapılan sınavlara alandan ayrılmadan itiraz edebilmektedir. İtiraz sonrasında adaylar tekrar sınava alınmakta ve bu defa sonuçlar kesin olmaktadır. Yani bu sonuçlara itiraz hakkı yoktur.

Jandarma astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında mülakat, yapılan son sınavdır. Mülakatı bir komisyon yapmakta ve komisyon üyeleri birbirinden bağımsız puan vermektedir. Daha sonra ise üyelerin vermiş puanların ortalaması alınmakta ve mülakat notu oluşmaktadır. Adayların başarılı olabilmesi için mülakattan en az 70 almaları gerekmektedir. Daha düşük alan adaylar burada elenmektedir.

Jandarma astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında adayların yerleştirme puanlarının belirlenmesi bulunmaktadır. Adayların yüksekokula yerleşmesi için kullanılan puan fiziki yeterlilik testi, mülakat ve ÖSYM tarafından yapılan TYT puanı ile oluşmaktadır. Oluşan puana Aday Değerlendirme Puanı denilmektedir. Bu puanının yüksek olmasına göre adaylar boş kontenjanlara yerleştirilmektedir.

Jandarma astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasındaki bir başka husus ise sağlık raporudur. Adayların belirlenen sağlık kuruluşuna giderek sağlık raporu almaları gerekmektedir. Sağlık raporu alınırken hangi amaçla kullanılacağının raporda belirtilmesi çok önemli bir husustur. Sağlık raporu da olumlu çıkan adaylar okula yerleşmektedir.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Avatar Mesut dedi ki:

  Merhaba ben lise son sinıf ögrencisiyim ve stajımdan dolayi eylül 15 tarihinde mezun olacagım bu askeri sınavlara girmeme engel olurmu yoksa girebilirmiyim

 2. Avatar Halis dedi ki:

  Yaş şartı kaçtır ?

 3. Avatar Enes dedi ki:

  Admin doğru mu anlamışım 150 tyt puanı istiyor
  Ve şunu sorucaktim hangi illerde jamyo var
  Başvuru nereden yapılacak
  Teşekkürler

 4. Avatar Hilal dedi ki:

  Bayanlarda basvurabılırmı ??

 5. Avatar Ayşenur dedi ki:

  Ben geçen sene açık liseden mezun oldum 97 Eylül doğumluyum bende başvuruda buluna biliyomuyum acaba

 6. Avatar merve dedi ki:

  bayan alımı da oluyormu ?

  1. Avatar Selda dedi ki:

   Bayan alımı oldugunu yukardaki yazida belirtilmistir…

 7. Avatar BARIS dedi ki:

  mrb bu alımlarda yas sınırlaması kactır.

 8. Avatar sinem dedi ki:

  bayanlarda başvuru yapabilir mi

 9. Avatar rabia dedi ki:

  BAYAN ALIM VAR MI 1997 EKİM 5 DOĞUMLUYUM

 10. Avatar Zemzem GENC dedi ki:

  Bayan alımı var mi?

 11. Avatar Bahar dedi ki:

  Ya acaba bayan alimi olacak mi bu yil veya onumuzdeki yil ??

 12. Avatar KARA KIZ dedi ki:

  TESETTÜRLÜYÜM SIKINTI OLMAZ UMARIM

 13. Avatar Ferit dedi ki:

  Kpss puani isyiyormu 2018 alimlarinda

 14. Avatar buse dedi ki:

  28.01.85 doğumluyum bende başvuru yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz.

 15. Avatar buse dedi ki:

  28.01.85 doğumluyum bende başvuru yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz😔

 16. Avatar Fatma dedi ki:

  98 doğumluyum ama bu yıl ki başvuruları kaçırdım ne yapmam lazım 😏🤔

 17. Avatar Xxxxx dedi ki:

  Astb myo lara erkek ogrenci aliyolar sadece jamyo ya bayan ogrenci aliniyormu bu sene. Ve lise son siniftayim msu sinavi ile girebilirmiyim

 18. Avatar Nurten dedi ki:

  2019 da Jandarma Astsb.MYO ya bayan öğrenci alınacakmı? MSÜ sınavı ile liseden bayan öğrenci JAMYO ya girebiliyormu?

 19. Avatar Nurten dedi ki:

  Su an lise son siniftayim jandarma astsb. Myo ya girebilirmiyim?. Bayanlar aliniyormu ?. Bu konuya bi aciklik getirirmisiniz

 20. Avatar Melih dedi ki:

  Jandarma astsubay meslek yüksekokulu bu sene alım yapacakmı