JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

28.02.2018
A+
A-
JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çok sayıda personel yer almakta ve bunlar ülkemiz adına önemli görevler üstlenmektedir. Komutanlığın çok önemli bir konuma sahip olmasından dolayı her sene belli sayıda personel almasına sebep olmakta böylece üstelendiği görevleri daha etkili bir şekilde yerine getirebilmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı astsubay ihtiyacını karşılamak için dönemsel olarak alım yapmakta ve bunun için adayların bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Söz konusu şartlar arasında yer alan en önemli husus sınav olup başvuru yapacak olan adayların mutlaka sınava girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. JANA (Jandarma Astsubay ) sınav başvuruları ne zaman yapılacak sorusu bundan dolayı çok fazlaca sorulmakta ve insanlar sınavın ne zaman yapılacağını merak etmektedir.

JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ve Aranan Şartlar

JANA (Jandarma Astsubay ) sınav başvuruları ne zaman yapılacak konusun öncelikle adayların başvuru şartlarını sağlaması gerekmektedir. Başvuru şartlarını sağlamayan kişilerin sınava girmesi durumunda dahi daha sonra elenecekleri için söz konusu durum son derece önemlidir. İstenen şartlardan bazıları şu şekildedir:

 • C. vatandaşı olmak
 • Taksirli suçlar haricinde herhangi bir adli ceza almış olmamak
 • Yasadışı görüşleri benimsememiş olmak
 • Güvenlik soruşturmasından geçmek
 • Herhangi bir bayanla nikahsız olarak yaşamış olmamak
 • Daha önce görev yapmış olduğu kurum ve kuruluşlardan disiplinsizlik nedeniyle atılmış olmamak
 • Başvuru yapacak olan adayın hakkında “yedek subay olamaz” kararı bulunmamak
 • Yapılacak olan sınavlarda başarılı olmak ve belirlenen kontenjanın içerisinde yer almak

Yukarıda belirtilenler genel şartlar olup bunların mutlaka sağlanması gerekmektedir. JANA (Jandarma Astsubay ) sınav başvuruları ne zaman yapılacak sorusunda başka şartlar da yer almakta olup bunlardan bir kısmı ise sağlıkla ilgilidir. Sağlık ve diğer konularla ilgili olan şartlar ise şunlardır:

 • Belirlenen sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almak ve bu raporun üzerinde “muvazzaf astsubay olur” ifadesi bulunmak
 • Vücut yapısı sağlam olmak ve her bakımdan asker olmaya müsait bir fiziki yapıya sahip olmak
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde dikkat çekici yara, cilt hastalığı ya da ameliyat izi bulunmaması
 • Düztaban ve benzer fizyolojik rahatsızlığı bulunmamak
 • Kalp, böbrek, karaciğer ve tüberküloz gibi ağır hastalıkları geçirmemiş olmak
 • Türkçeyi düzgün konuşmak
 • Ağız ve çene yapısında herhangi bir sorun olmaması
 • İşitme ve görme bakımından herhangi bir problemi olmaması

Yukarıda belirtilen sağlık şartları çok önemli olup bunlar da detaylı olarak incelenmektedir. JANA (Jandarma Astsubay ) sınav başvuruları ne zaman yapılacak sorusunu sormadan önce yukarıda belirtilen şartların sağlandığından emin olunması gerekmektedir. Ayrıca Jandarma astsubay olmak için yaş şartı aranmaktadır. Söz konusu şart yayınlanan kılavuzda belirtilse de genel olarak ön lisans mezunları için 25 yaşını lisans mezunları için ise 27 yaşını bitirmiş olmamak şeklinde olmaktadır. Bunun dışında adayların fiziki özellikleri de çok önemli olup bunun nasıl olması gerektiğini gösteren bir tablo yayınlanmakta ve söz konusu tabloya göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Kişilerin boyları ile kilolarının dengeli olması aranan şartlardan en önemlileri arasındadır. Bunların dışında ekstra bir şart bulunmamakta ve bulunması halinde ise kılavuzda yer alarak kişiler bilgilendirilmektedir.

JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ve Sınav Aşaması

JANA (Jandarma Astsubay ) sınav başvuruları ne zaman yapılacak sorusunun cevabı şuanda net olarak belli değildir. Geçmiş yıllara bakıldığında yılın ilk çeyreğinde söz konusu sınavın yapıldığı görülmektedir. 2018 yılı içerisinde bu durumun geçerli olacağı düşünülmekte ve Mart ayı içerisinde başvuruların alınması beklenmektedir. Fakat söz konusu durum şuanda tahmin şeklinde olup bununla ilgili resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Dolayısıyla adayların yapılacak olan açıklamaları yakından takip etmeleri gerekmektedir. Başvuru tarihi açıklandıktan sonra ise belirtilen zaman aralığında başvurunun yapılması son derece önemli olup aksi halde başvuru süresi kaçırılmış olacaktır. Başvurular ÖSYM üzerinden yapılacağı için kurum tarafından yapılan işlemler bu sınav için de geçerli olmakta ve bundan dolayı da istenen şartların sağlanması gerekmektedir.

JANA (Jandarma Astsubay ) sınav başvuruları ne zaman yapılacak konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise başvuru yapılırken gerekli olan formların doldurulmasıdır. Bu formlar doldurulurken istenen bilgilerin doğru olarak yazılması son derece önemli olup bundan dolayı kişilerin doğru bilgileri yazması gerekmektedir. Yapılacak olan yanlış beyanların tespit edilmesi durumunda ise başvuru geçersiz sayılacak ve adaylar doğrudan elenmiş sayılacaktır. Bundan dolayı da adayların sınava girme durumlarını riske atmamaları için çok özenli davranmaları gerekmektedir. Ayrıca sınavların yapılacağı belli merkezler bulunmakta ve bunlardan en uygun olanını adayların seçmesi gerekmektedir.

JANA (Jandarma Astsubay ) sınav başvuruları ne zaman yapılacak konusundaki bir başka husus ise sınavdır. Sınavı ÖSYM yaptığı için kurumun kuralları geçerlidir ve adayların bunlara mutlaka uyması gerekmektedir. Aksi durumda sınava katılamama durumu söz konusu olabilmektedir ki bu da adayların doğrudan elenmesi anlamına gelmektedir. Bunun dışında sınav yapıldıktan bir süre sonra sonuçlar açıklanmakta ve belirtilen kontenjana girmeyi başaran kişiler ikinci aşama için davet edilmektedir. Burada da farklı sınavlar yapılmakta olup bunlar fiziki yeterlilik testi ve mülakat türünden sınavlardır. Bunlardan da başarılı olunması istenmektedir. JANA (Jandarma Astsubay ) sınav başvuruları ne zaman yapılacak konusu genel hatlarıyla bu şekildedir.

Astsubay Okulları Genel Başvuru Koşulları

2018 – Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Ve Seçim Aşamaları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. blank Seda dedi ki:

  Iki yıllık dış ticaret mezunuyum 21 yaşındayım. Hangilerine başvuru yapabilirim

 2. blank Anonim dedi ki:

  91li olup lisans mezunu olan bu yıl başvuru yapabiliyor mu?

 3. blank muhamet dedi ki:

  Gözlerim 1.5 derece miyop basvurabilir miyim acaba bide süreç nasıl işliyor kısaca mulakatlar felan nasıl oluyo

 4. blank Anonim dedi ki:

  Merhaba sayın admin. 1991 doğumlu lisans mezunları başvurabiliyor mu bu sene emin olamadım da

 5. blank Sait halim dedi ki:

  Admin aınav derken mülakattan ayrıca yazılı sınav da mı yapılacak.

 6. blank Sait halim dedi ki:

  Admin sınav içeriği hakkında bi bilginiz var mı

  1. blank Admin dedi ki:

   Maalesef.

 7. blank ahmet dedi ki:

  babam ve amcalarım cezaevine girdikleri için sabıkaları var bunlar polis olmam için bir engelmi

  1. blank Admin dedi ki:

   Terör değilse sorun olmaz.

 8. blank kadir dedi ki:

  Önlisan mezunuyum açıktan 4 okuyorum yaş 26 yaş sınırına takılırmıyım

 9. blank kadir dedi ki:

  kpss şartı varmı

 10. blank kerim can dedi ki:

  orta okul mezunuyum olabiliyor muyum veya orta okullar askerde nasıl kalma işlemi gerçekleştirebilir uzman astsubay vs…