İstanbul Mahalle Bekçisi Alım Süreci Başlıyor

28.11.2017
1.049
A+
A-
İstanbul Mahalle Bekçisi Alım Süreci Başlıyor

İstanbul iline alınacak olan 2 bin çarşı ve mahalle bekçisi alım süreci ön başvurular sonrası başlıyor. İstanbul EGM, yaptığı duyuru ile çarşı ve mahalle bekçiliği  alım sürecine açıklık getirdi.

Ön başvuruyu yapan adayları sırasıyla sözlü mülakat ve yazılı sınav süreci bekliyor. Sözlü sınav 04-13 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bekçi olmaya engel hali bulunmadığı anlaşılan isteklilere ekteki örneğe uygun olarak fotoğraflı ve açık kimlik bilgileri yazılı birer “Sınava Giriş Belgesi” verilecektir. Bu belgede, sözlü sınavın yapılacağı yer ve saati de belirtilir. Adaylar bu belge ile süreçlerini takip edecek

Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar, “Sınava Giriş Belgesi”ni İlçe Emniyet Müdürlüğünden bizzat imzalayarak alacaklardır. Sözlü sınava katılacak tüm adayların katılım sırasına göre liste halinde imzaları alınacak ve bu aşamada “Sınav Giriş Belgesi”ndeki imzasının doğruluğu karşılaştırılacaktır.

Sınav Giriş Belgesi”ni sınava getirmeyenler veya imzası farklı olanlar sözlü ve/veya yazılı sınava alınmayacaktır. Sınav komisyonunca adaylar, birer birer sözlü sınava tabi tutulacaktır.

Sözlü sınavda adayların:

 • Genel kültür durumu,
 • Genel görünüş, hal ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı,
 • Herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük,

gibi bekçiliğe girmeye mani halleri olup olmadığı değerlendirilecektir.

Sözlü sınavda 100 tam puan üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılarak yazılı sınava çağrılacaktır. Sözlü sınav sonuçları, sınav tarihinden sonra en geç iki gün içerisinde Valilik/Kaymakamlıkların internet adresinden ilan edilecektir.

Yazılı sınav 24 Aralık 2017 tarihinde yapılacaktır. Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, kendilerine verilecek Sınav Giriş Belgesinde belirtilen yer ve saatte yapılacak olan yazılı sınava gireceklerdir. Sınav Giriş Belgesini getirmeyen adaylar yazılı sınava alınmayacaktır.

Bekçilik Yazılı Sınav soruları

 • Türkçe,
 • Sosyal Bilgiler,
 • Fen Bilgisi,
 • Hayat Bilgisi
 • Matematik derslerinden tertip olunacaktır.

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (50) soru yöneltilecek olup, sınav süresi (60) dakika olacaktır. Sınavda adayların diğer adaylar ile konuşmaları, birbirinden veya dışardan kopya almaları yasaktır. Bu hareketleri yaptıkları görülenler derhal sınav dışı edilecek ve kâğıtlarına durum işaret edilecektir. Bu husus sınav sonunda düzenlenecek tutanağa da kaydedilecektir. Sınava özürlü veya özürsüz olarak saatinde girmemiş olanlar o sınava girme hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu nedenle adayların sınavdan en az 15 dakika önce sınav salonunda yerlerini alacak şekilde hazır olması gerekmektedir. Her bir soru (2) puan olmak kaydıyla, yazılı sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek ve yanlış cevaplar doğruyu götürmeyecektir.

Bekçilik yazılı ve sözlü sınavlarına nasıl çalışabilirsiniz?

Uzun zamandır ziyaretçilerimizin bizden talep ettiği Bekçilik sözlü mülakatları ve yazılı sınav uygulaması nihayet tamamladın. Hızla devam eden çarşı ve mahalle bekçiliği alım sürecinde, adayları sözlü mülakat ve sonrasında yazılı sınav aşamaları bekliyor. Bu sürece çalışmak ve hazırlıklı giderek bir adım önde olmak isteyen bekçi adaylarına aradıkları çözümü sunmak istedik.

Yazılı Sınav kısmımızda, bekçi adaylarının girecekleri sınav sürecini aynen yansıtmaya çalıştık. Temel derslerden 50 soru ve 60 dakika süre ayarlaması yaptık. Sınav sonucunda bekçi adayı kaç puan aldığını görebiliyor.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. UĞUR dedi ki:

  Ön başvuru sonucu nerede yayımlanır.

 2. Mehmet dedi ki:

  Tekstilde çalışıyorum sigortalı sabit bir iş istiyorum cevab ne zaman alabilirim teşekkürler.