Ana Sayfa / POLİSLİK / İshiara Kitabı ve Renk Körlüğü Testi

İshiara Kitabı ve Renk Körlüğü Testi

Polis Akademisi’ne bağlı polis okullarına (POMEM, PMYO ve PAEM) öğrenci seçiminde Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği  baz alınmaktadır. Renk körlüğü hususunda ilgili yönetmeliğin konuyu ele alan maddesi aşağıdaki gibidir:

IV- GÖZ HASTALIKLARI: Madde 2) İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır.

İlgili maddeden de anlaşılacağı üzere, ishiara renk körlüğü testi kitabı ile yapılan testlerde parsiyel(kısmi) ya da tam diskromatopsi (renk körlüğü) bulunan adaylar polis olamazlar ve elenirler. Bu test, mülakat ve fiziki yeterlilik parkuru öncesi, ön sağlık taraması aşamasında tüm polis adaylarına okul farketmeksizin uygulanır. İstisnası yoktur.

Birçok polis adayı, kilosuna-boyuna, vücudundaki izlere ya da fiziki parkur süresine dikkat ederken, kendisinde renk körlüğü olup olmadığına bakmıyor. Bunun sonucunda da sınav günü birçok aday sürpriz şekilde eleniyor ve hayal kırıklığına uğruyor. Hayaller ve masraflar boşa gidiyor. Polis olmak isteyen adayların mutlaka renk körlüğü testini yapmasını tavsiye ediyoruz.

İshiara Kitabı renk körlüğü testi için aşağıdaki resimlere bakabilir ve altındaki notlarla kendi durumunuzu belirleyebilirsiniz. Herhangi bir sorunda, kesin teşhis için mutlaka göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Test 1: Yukarıdaki resimde herkes 12 görür.

Test 2: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 6 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 5 görür.

Test 3: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 8 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 3 görür.

Test 4: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 29 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 70 görür.

Test 5: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 57 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 35 görür.

Test 6: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 5 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 2 görür.

Test 7: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 3 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 5 görür. Test 8: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 74 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 21 görür. Test 9: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 15 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 17 görür.

Test 10: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 2 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür. Test 11: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 97 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür.Test 12: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 6 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür.

Test 13: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 45 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür. Test 14: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 5 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür. Test 15: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 7 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür.

Test 16: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 16 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür. Test 17: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 73 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür.Test 18: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar sayı göremez. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 5 görür.

Test 19: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar sayı göremez. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 2 görür.

Test 20: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar sayı göremez. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 45 görür.

Test 21: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar sayı göremez. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 73 görür.

Test 22: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 26 görür. 2 veya 6 görenlerde  renk körlüğü vardır.Test 23: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 42 görür. 4 veya 2 görenlerde  renk körlüğü vardır. Test 24: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 35 görür. 3 veya 5 görenlerde  renk körlüğü vardır.

Test 25: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar pembe ve kırmızı noktalar görür. Renk körlüğü olanlar tek renk noktalar görür.Test 26: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 96 görür. Renk körlüğü olanlar 9 ya da 6 görür.Test 27: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar pembe ve kırmızı noktalar görür. Renk körlüğü olanlar tek renk noktalar görür.

Test 28: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar hiçbir şey göremez. Renk körlüğü olanlar çizgi görür. Test 29: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar hiçbir şey göremez. Renk körlüğü olanlar çizgi görür.
Test 30: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar mavi-yeşil çizgi görür. Renk körlüğü olanlar hiçbir şey göremez.

Test 31: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar turuncu çizgi görür. Renk körlüğü olanlar hatalı görür ya da göremez. Test 32: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar turuncu çizgi görür. Renk körlüğü olanlar hatalı görür ya da göremez.Test 33: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar mavi-yeşil çizgi görür. Renk körlüğü olanlar göremez.


Bu makalede tam 59 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

59 Soru Var

 1. Ben ön lisans mezunuyum kpps den 64 aldım başvuru yapabilirmiyim

 2. Neden admin neden bizim günahımız ney neden renk körleri polis uzman filan olamıyor küçüklükten beri tek hayalim polis olmak keşke kalksa bu çünlü bazı ülkelerde kalkmış renk körleride polis asker olabiliyor

 3. Admin renk körlüğü değilde gözde bozukluk olsa sıkıntı oluyor mu, mesala uzağı görememe de bir ölçüt var mı?

 4. Admin basvuru belgelerini nerden indircez

 5. Admin kardeşim bu başvuru dilekçelerini e devletten mi alcaz nerden indircez

 6. Admin kardeşim bu başvuru dilekçelerini e devletten mi alcaz nerden indircez

 7. Yazılı sınavda ağırlıklı olarak hangi konular yer almakta?

 8. Hangu mülakat önce yapılıyor? Önce sözlü mülakat yapılıyorsa kıyafetlerimizi değiştirebilceğimiz yer var mı?

 9. Sinav sistemi degisdi simdi bu sinavdan mi 270 almamiz lazim

 10. Admin ön sağlıktan renk körlüğünden geçtimiz vakit tekrardan karşımıza renk körlüğü çıkıyor mu?

 11. Buradaki rakamların hepsini okuyabiliyorum. Ama bazı sitelerde yayınlanan testlerde hiçbir şey belli olmuyor. Mülakatta bu testteki rakamlar soruluyor değil mi?

 12. admin bu kitap biraz farklı galiba normalde göremem ama bunda sayılar açık ortada

 13. Sayıların hepsini ilk bakışta ve altındaki açıklamaya bakmadan net görebiliyorum. Bu göz testi için yeterli mi

 14. Admin bu testten baska sorular yok mu mulakatta bunlar mi soruluyo

 15. Birde renk korlugu lensi kullansak saydam olanindan sıkıntı olur mu

 16. Admin senin buradaki rakamları net bi şekilde hatasız okuyorum.Fakat başka sitelerde birebir aynı testlerde bazı rakamları seçemiyorum.Muhtemelen ışıkla falan alakalı bi durum.Diğer testlerde moralim bozulurken.Senin testinde hepsini okuduğum için moralim düzeldi.Kafam karışık yani analayacağın.

 17. ben girdim kısmı renk körüsün dedi tedavi ol yeniden giresinde meğersem torpilin yok buk gel demekmiş pöh belgeler duruyor tekrardan polislik sınavına girecem geçersem sağlık raporuda alıp benim komisyonuma giren bütün polis sağlık çılarından şikayetçi olacam işlerinde edecem allahın izni ile

 18. Ben bir kactanesini hatali gordum ama sonradan bakinca fark ediyorum aslinda hizli cevap verince rakami tam belirginlestiremiyorum sikinti olurmu cok degil 1 2 tanesini hatali gordum

 19. PÖH 🇹️️🇷️

  Admin sana bunu 2 veya 3 üncü defa danişiyorum bn bu sene pmyo ya basvurdum gölbaşında mülakata girdim ha torpil filan olduğunu zannetmiyorum onuda söyleyeyim. Ordaki gorevliler herkesle ayni derecede ilgileniyor. Neyse admin. Bn hiç ummayacam yerde elendim meger bnde kısmi renk körlüğü varmış biliyodursunuz bizde renk körü olmayan bir birey gibi normal hayatta zorluk yaşamiyoruz ama iş o teste gelince affalliyoruz. Ha internetten o testin tipartip aynisini buldum ve okuyamadigim sayilari ezberledim bu sene inşallah pöh alimina basvurup kazanacagim ha bunu gördüğüm polislere ozellikle sosyal medya da bulduğum özel harekatçı abilerime soruyorum aynn böyle anlatiyorum ve sonunda diyorumki. Bn simdi ön sağlığı geçersem genel saglikta yani intibak egitiminde elenir miyim ? Onlarda şansını dene Eger on sağlığı gecersen gerisi onemli değil diyolar. Ve dusecegin hastaneye bagli olabilir diyolar cunku bazilari once arastiriyormus bazilari ise yuzeysel. Yani sana demek istediğim şansım var mi admin ?

 20. diskromatopsi yani renk körlüğü, kısmi renk körlüğü diye bir şey yok ve arkadaşlar buraya yazmayın bimer e yazın haklarını kayboluyor diskromatopsi olanlar devlet memuru olamaz olan varmı var nasıl olmuş şüpheli kısacası İskandinav ülkelerinde renk körlerine polisli hakkı veriliyor sadece asker olabiliyorlar önemli mevkilere getirilemiyorlar mesela bomba imha uzmanı nükleer başlık yapımcısı olamıyor vesaire bunu toplu bir şekilde cumhurbaşkanına bildirilmeli birde bizi bu ülkeyi alırken Çanakkale’de renk körlü dedelerimizle aldık buraya yazmayın o kadar oy kullanıyorsunuz yasal değişmesinde rol oynayın

 21. ARKADAŞLAR TOPLU BİRŞEKİLDE ORGANİZE OLUP BİMERE YAZALIM YOKSA HİÇ BİR İŞEYARAMIYOR SİTE YÖNETİCİSİNDEN RİCAM RENK BİRLEŞİP BİMERE YAZIYOR DİYE BİR BAŞLIK OLUŞTURALIM SAYFA AÇ YÖNLENDİR MİLLETİ HAYIR DUVASINI AL LÜTFEN BİMERE YAZLIM KISMİ RENK KÖRLERİ POLİS VE ASKERLİK YAPABİLİYOR AVRUPADA ASYADA BALTIK ÜLKELERİNDE ÖNCELİK TANINIYOR KESKİN NİŞANCI OLUYORLAR DAHA FAZLA AYRINTIYI GÖRDÜKŞERİ İÇİN LÜTFEN BİMRE BEN YAZDIM SİZDE YAZIN YOKSA YAŞGİDECEK SONRA SİZDE OLAMAYACKSINIZ BU GENİ DOĞAN COCUKLERINAZADA KESİN AKTARDIĞINIZ İÇİN COCUKLARINIZDA OLAMAYACAK

 22. KIREYZİ.kaykay

  Ben bu konuyu başka bir yerde tartışıyorum.Bana ne dedi biliyor musunuz? 😀 😀 😀 😀 😀 😀
  E, sen renk körüsün mesela bomba var kırmızı ile yeşili nasıl ayırt edeceksin.. 😀 😀
  GÜLSEM Mİ AĞLASAM MI BİLEMEDİM …

  • EEE SENDE BOMA İMHA UZMANI OLMUYORUM POLİS OLUYOR DİYEYDİN BOMBA HANGİ POLİS BOMBAYI İMHA ETMİ BOMBA İMHA UZMANI HARİÇ YA BÖYLE KOMİK DURMLARLA ŞEHİR EFSANELERİ İLE GELMEYİN RENK KÖRLERİDE DÜNYAYI SİYAH BEYAZ GÖRMÜYORYA SADECE ARA RENLERDE SORUN YAŞIYOR ASLINDA BENCE BIRAKINCOK İYİ OLUYOR BU MİLLET BU CAHİLLİKLE DEVAM EDİN

 23. İnternet aleminse dolaşan bazı insanlar ishihara resimleri sırf rakip elemek icin yapılmış sahte resimlerdir orjinalini resimlerde koyu renklidir arkadaşlar.

 24. pmyo renk körlüğünde kesin bunlardan mı soruluyor ? başka sitelerde de başka şekilde olanlar var onlar mı doğru bunlar mı ?

 25. admin şimdi ben bunları rahat yapıyorum ama bazı sitelerde bi yapmışlar çok zor yani bende renk körlüğünden elenmek istemiyorum kesin bunlar mı olıur yada bi tane falan bilemeyince direk elerler mi

 26. farklı sitelerden baktım ve kesin renk körüyüm diye hislere kapıldım ancak bu sitede hepsini eksiksiz yapıyorum hangisi doğru acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

 27. Merhaba ben yukardaki göz testinde çoğunluğunu gördüm sadece bi kaçtane net göremedim renk körü teşhisi konuşabilirmi

 28. renk koruyum lens alsam ön mulakatta ve saglık raporunda öle gırsem kesın bellı olurmu doktor gorurmu cezası varmı pekı lutfen cevap yazarsanız sevınrım cok??

 29. GÖKHAN ÖZTÜRK

  2012 VE 2014 TE PMYO MÜLAKATLARINA GİRDİM RENK KÖRLÜĞÜ TESTİNİ BAŞARI İLE GEÇTİM. 2014 VE 2015 TE JANDARMA ASTSUBAYLIK MÜLAKATLARINDA DA RENK KÖRLÜĞÜ TESTLERİNİ GEÇTİM. 21. DÖNEM MÜLAKATINDA RENK KÖRÜ DİYE ELEDİLER BENİ. İNANAMADIM GİTTİM PROF. DOKTORA MUAYENE OLDUM SENDE RENK KÖRLÜĞÜ YOK DEDİ. GEÇENLERDE BAŞKA BİR DOÇ. DOKTORA GİTTİM ODA AYNI ŞEKİLDE SENDE BİR ŞEY YOK İTİRAZ ET DEDİ. ŞİMDİ BEN TESTTEKİ HER SORUYU DOĞRU CEVAPLADIM. DEMEM O Kİ RENK KÖRLÜĞÜ TESTİNDE KULLANILAN KİTAPÇIKLAR YA HATALI YADA GÖREVLİ PERSONELLER İŞİNİ İYİ YAPMIYOR MİLLETİN HAKKINA GİRİYOR. RENK KÖRLÜĞÜ TESTİNİ SÖZLÜ OLARAK DEĞİL YAZILI OLARAK YAPILMALI ÇÜNKÜ ORADAKİ GÖREVLİ PERSONEL YARDIMCI OLMAK YERİNE ELEMEK İÇİN UĞRAŞIYOR. 22. DÖNEMDE TEKRAR GİRECEĞİM İNŞALLAH BU SEFER GEÇERİM.

 30. İyi akşamlar yukarıda olan 33 testten 28 tanesini bildim kimseyi da kandırmaya gerek yok inqnabilirsiniz sizce renk körü müyüm

 31. YUKARIDAKİ TEST DOKTORLARIN KULLANDIĞI TEST DEĞİLDİR CANLANDIRILMIŞ TEST SEÇİM DÖNEMİNDESİNİZ RENK KÖRLÜĞÜ YASASINI GEÇİRDİNİZ GEÇİRDİNİZ BİR DAHAKİ SENEYE 🙂 NASIL ATAMAMIZ YAPILACAK TOPLU HAREKET ETMEYEN RENK KÖRLERİ İNSANLARI BETER OLUN

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir