İlkokul ve Ortaokul Mezunları Bekçi Olabilir mi?

İlkokul ve Ortaokul Mezunları Bekçi Olabilir mi?

Bekçi alımları 2017 yılı itibarıyla başladı. İlk etapta pilot illerde başlayan gece bekçiliği diğer kentlere de yayılacak gibi duruyor. 2018 yılında da belli şehirler için bekçi alımı yapılacak. Mevzuata göre adayların KPSS’de başarı elde etmiş olmaları şartı da aranmıyor.

2017 yılında yapılan alımlarda öğrenim derecesinin alt sınırı olarak ilköğretim mezunu olunması gerekiyordu. İlerleyen dönemde yapılacak alımlarda bu durumun devam edip etmeyeceği ise merak konusu. İlkokul ve ortaokul mezunları bekçi olabilir mi sorusunun cevabı için geçmiş dönemdeki durum geçerliliğini sürdürüyor. Şu an için de ilkokul mezunları hiçbir sorun yaşamadan bekçilik kadrolarına başvurabilirler.

Kimler Başvurabilir?

En az ilköğretim mezunu olan kişiler KPSS’ye girmeden bekçilik kadrolarına başvuru yapabilirler. Adaylarda aranan özellikler ise şöyle;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Sicili temiz olmak
 • 30 yaşından küçük olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Sağlık sorunu bulunmamak
 • Askerlik görevini tamamlamış olmak

Bekçi adaylarının kadrolara kabul edildikten sonra nasıl bir görev üstlenecekleri ise yapılacak yazılı ve sözlü mülakatların ardından belli olacak. Yalnız ilkokul mezunu olan herkesin bekçi alımları için başvuru yapamayacağını belirtmekte fayda var. Öğrenim durumunun yanı sıra alımlarda gözetilen birtakım koşullar mevcut bulunuyor. Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu şartların taşınmaması halinde ilkokul mezunu olmak da bir anlam ifade etmiyor.

2017 yılının kış aylarında bekçilik alımı yapılmış ve uygulama sadece pilot şehirlerde devreye sokulmuştu. Yeni yapılacak alımlar ile ülkemizin dört bir yanında geceleri bekçiler görev yapacak.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. Avatar Mehmet dedi ki:

  Ortaokul mezunlari bekciliye başvurulari alinmadi lise ve dengi okul mezunlarini aldilar bu konuda hiç kimse sesimizi duymadi yetkililer sesimizi duyun ve ilk okul mezunu da bekçi olsunlar

 2. Avatar Mehmet dedi ki:

  Ortaokul mezunlari bekciliye başvurulari alinmadi lise ve dengi okul mezunlarini aldilar bu konuda hiç kimse sesimizi duymadi yetkililer sesimizi duyun ve ilk okul mezunu alsinlar

 3. Avatar Fikret dedi ki:

  Yeter artk bizde bu vatanın evladı değilmiyiz lise ortaokul şartı da olsun en azından zorlu sınav olsun girebilelim bizde bu vatanın evladıyız sesimizi duyun

 4. Avatar Mahmut dedi ki:

  Sizden ricamız ilkokul mezunları da bu sınava girebilsin ben komando olarak arkerlik yaptım ve on yıllık karate sporu ve eğitmenliği yaptım her türlü fiziki ve genel kültürümüz var lütfen bizide sınavlara katın yaş sınırıda bir kaç yaş daha üst olsa da seviniriz. Teşekkürler.

  1. Avatar Uğur yıldırım dedi ki:

   Muhtemelen daha zeki ve daha akıllı personele sahip olmak için lise veya dengi okul tercih ediyorsunuz ama bu ayrıştırmayla hata yapıyorsunuz…Ben şunu belirtmek isterim; ilk ve orta okul mezunlarının lise veya dengi okul diye nitelendirdiğiniz sınıftaki insanlardan iş gücü konusunda daha istikrarlı, daha kararlı ve zeki oldukları yapılacak bir kaç araştırmada şaşkınlıklarınızı gizleyemeyeceğiniz bir sonuç ortaya koyacaktır.
   Amerikalı araştıramcının;1500 olağan üstü zeki olarak nitelendirdiği öğrenci topluluğunun üzerinde yapmış olduğu gözlem ve araştırmasının sonucunda ortaya koymuş olduğu rapor sadece 80 öğrenci iyi sayılabilecek iş hayatına sahip olduğu gerçeğini ortaya koydu. Bu sonucu inanılmaz bulan aynı araştırmacı 1420 öğrencinin tıpkı bizler gibi komi,garson,marangoz,demirci,tekstil vs vs işlerde çalışarak hayatını idame ettiğini söylüyor.Araştırmacının başarısızlıkla ilgili tezi ise zekamızın bize vermiş olduğu özgüven ve bundan kaynaklanan istikrarsızlık…
   Not= Araştırmacı aile bireyleri bu noktada çocuğun zeki olmasına sevindiği kadar endişelenmelidir ve daha fazla destek vererek başarıya itmelidir.
   Benim düşüncelerim ise bir çoğumuz araştırmacınında söylediği sebepten, bir çoğumuz imkansızlıklardan, bir çoğumuz ise aile desteğinden mahrum kaldığı için eğitimimiz yarım kaldı.( gerizekalı yok demiyorum)
   Buradan yetkililere sesleniyorum ilk okul ve orta okul mezunlarına iyi bir gelecek için ailesinin hatta kendisinin bile sağlayamadığı şansı siz bir fırsat vererek sağlarmısınız?eğer ki sağlayacak olursanız alt sınıf olarak görünen o kitlenin aslında ne kadar çalışkan zeki ve hatta dersini almış bir topluluk olduğunu sizde göreceksiniz.
   SAYGILAR…

 5. Avatar Safa dedi ki:

  Yani şimdi ilk okul mezunu başvuramıyormu

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet..

   1. Avatar samet dedi ki:

    Şimdi orta okul mezunları basvurabilecekmi 2019 alımlarında?

   2. Avatar rasim pala dedi ki:

    s.a arkadaslar 2019 icin ilkokul mezunu gecerlimi bu bekcilik icin

    1. Admin Admin dedi ki:

     hayır…

   3. Avatar Salih dedi ki:

    Lise derk olan kişi başvuru yapabiliyor mu

    1. Admin Admin dedi ki:

     hayır…

 6. Avatar Sefa dedi ki:

  Bekçi alımlarına ilkokul mezunlarına girmek için hak tanınsın bir sürü işsiz insanlar vardışarda

 7. Avatar Mustafa dedi ki:

  Liseyi okumayan insan değilmi ilkokul-ortaokul mezunuyuz diye suçmu işledik

 8. Avatar Mert dedi ki:

  Arkadaşlar Cimer veya devlet büyüklerine ulaşabilecek tüm mesaj ve yazı kanallarından liseyi okuyamamızın mağduriyetini iletip alım şartlarını ilkokula çekmelerini arz edelim buna sessiz kalıp durmayacaklar ve alım şartını ilkokula çekeceklerdir.

 9. Avatar Tayfun dedi ki:

  Bekçialımları varmı ortaokul mezunlarında olsun askerlik yaptim cok istiyorum ne olur

  1. Avatar Halil Demirkıran dedi ki:

   Ben acık ögretim okuyorum lise bende başvuru yapabilirmiyim daha liseden mezun olmadım

   1. Admin Admin dedi ki:

    mezun olmanız gerekiyor…

 10. Avatar HAKAN dedi ki:

  ARKADAŞLAR CIMERE YAZIN ORTAOKUL MEZUNLARIDA ALINSIN DIYE HERP BİRLİK OLURSA OLABİLİR.

 11. Avatar Burak dedi ki:

  Ben lise terkim başvurabilir miyim

 12. Avatar Mehmet kızılkaya dedi ki:

  Yaşım 34 yaşındayım bekçi olormuyum

 13. Avatar yasin dedi ki:

  bekçi alımlarında en az orta okul yazıyor bizi neden ümitlen diriyorlar şimdi biz başvuramicağız mı bu kadar ümit boşuna mıydı yani neden bize de hak verilmiyor.

  1. Avatar Halil Demirkıran dedi ki:

   Ortaokul mezunu olan başvurabilirmi

   1. Admin Admin dedi ki:

    hayır…

 14. Avatar Mujdat dedi ki:

  Orta okul ve lise terk etmiş olan arkadaşlarda var bende lise 2 den terk ettim bunlarında bu bekcilik başvurusuna tabi tutulmasını arz ederim sayın büyük devlet yetkilileri lütfen sesimizi duyun sevgiler saygılar selamlarımı sunarım

 15. Avatar Bekir önez dedi ki:

  İlk okul mezunuyum bekci olmak istiyorum

  1. Admin Admin dedi ki:

   olumsuz…

 16. Avatar bayram dedi ki:

  orta okul mezunları alımları neden olmuyor böyle saçmalık olmaz