İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Olabilir mi?

İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Olabilir mi?

İlkokul mezunlarının uzman çavuş olup olamayacağı sorusu, askerlik görevini meslek olarak yapma arzusu olanların çoğunlukla sorduğu soruların en başında gelmektedir. Uzman çavuş olabilmek için hangi şartlara sahip olmak gereklidir, konusunu işlemeden önce uzman çavuşun ne olduğunu ve uzman çavuşun görevlerinin neler olduğu gibi konular üzerine değinerek, önce bunları netleştireceğiz. Böylelikle kafanızdaki tüm soru işaretlerini de gidermiş olacağız.

lIkokul Mezunu Uzman Çavuş Olabilir Mi?

Uzman çavuş aynı zamanda uzman onbaşı ya da uzman erbaşı isimleriyle de bilinmektedir. Uzman çavuş mesleğine sahip olmak isteyen kişilerin, taşınması gereken şartları karşılaması durumunda öncelikle sözlü mülakata ve fiziki yeterlilik gibi sınavlara girmesi gerekmektedir. Bütün bu aşamaları başarıyla geçen adayların, uzman çavuş eğitimini almasının ardından uzman çavuş mesleğine ataması yapılmaktadır.

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Uzman çavuş olmak için elbette ki çeşitli şartları taşımak gereklidir. Bunları aşağıda sıralayarak bu konuda kafanızdaki tüm soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Askerlik görev süresi boyunca üstlerinden herhangi olumsuz bir şikayet almamış olmak gereklidir.

Uzman çavuş olmak için, belirlenen yaş sınırı ise 25’tir. Bu sebeple de adayların başvuru yapılan yılın 1 Ocak tarihinden itibarek 25 yaşını bitirmemiş olması gerekmektedir.  Uzman çavuşluk mesleğine başvuru yapıldığı esnada terhisin üzerinden ise 3 yıldan az bir süre geçmiş olması gerekmektedir. Eski yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde görev yapan yedek subay, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve teğmen olarak bir görevde bulunmamış olmak gereklidir. Eğitim düzeyi olarak ortaokul, yüksekokul, lise veya üniversite fakülte mezunu olmak gereklidir. Yine er veya erbaş olarak askerlik görevini yapmış olmak şartı bulunmaktadır. Uzman erbaş ya da diğer ismiyle uzman çavuş alımı esnasında bulunan limit ve branşlar için aranılan şartların sağlanması da oldukça önemlidir. Askerlik görevinin yapıldığı zaman diliminde Askeri Ceza Kanununa göre 148. madde ile ilgili herhangi bir ceza almamak gerekmektedir. Uzman erbaş ya da yaygın ismiyle uzman çavuş olabilmek için yaptığınız başvurunun üzerinden 3 yıldan daha kısa bir süre geçmesi gereklidir. Terör örgütü, yine çeşitli gruplar veya çete oluşumları gibi suç örgütleri ve olayları içerisinde bulunmamış olma gerekliliği de bulunmaktadır. Askeriyenin belirlediği ölçütler doğrultusunda vücut ağırlığı ve boya sahip olma şartı da vardır. Bu oranlar ise şöyledir. En az 1.64 boya sahip olmak en fazla ise 2.10 boya sahip olmak. Bunun yanı sıra boyunuza uygun ölçülerde kiloya sahip olma, yani vücut kitle endeksini karşılama gibi zorunluluğu da bulunmaktadır. Tabii bu şartları, uzman çavuş ve benzeri birçok meslek grubuna yönelik olarak sınavlara hazırlanan adaylar karşılamak zorundadır, bu bilgileri birçok yerden edinebilmek mümkündür.

Tüm bu belirtmiş olduğumuz şartlar uzman çavuş, uzman erbaş olmak isteyen adayların ilgili yere başvurularını sağlayabilmeleri için lazım olan temel gereklilik ve şartlardandır. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki bütün bu şartlar, yapılan başvurunun kabul edilmesine yönelik olarak yeterli olmayabilir. Yani öncelikle adayların sınavlardan ve mülakatlardan ve bunun gibi bir dizi değerlendirme süreçlerinden başarı ile geçmiş olmaları gerekmektedir. Uzman çavuş, uzman erbaş olmak isteyen adaylar tüm bu şartları dikkatli bir şekilde inceleyip, göz önünde bulundurmak suretiyle mesleklerine ilk adımı atabilirler.

Belirttiğimiz üzere uzman erbaş, uzman çavuş olabilmek için öncelikle ilkokul mezunu olma gerekliliği vardır. Bunun yanında ileri diğer eğitim düzeyleri de uzman çavuş olabilmek için engel değildir. Yukarıda sayılan şartları sağladığınız sürece uzman çavuş olabilmenin önündeki tüm engelleri aşmışsınız ve mesleğinize yaklaşmışsınız demektir.

Umay Türk
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.