İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

03.04.2018
A+
A-
İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Emniyet Genel Müdürlüğü, Emniyet teşkilatında görev almak isteyen binlerce genci her yıl Polis Meslek Yüksekokullarına öğrenci olarak almaktadır. Kısa adı PMYO olan Polis Meslek Yüksekokulları’na öğrenci alımı başladığında polis olmak isteyen gençler arasında kimler polis olabilir, ilkokul mezunu polis olur mu, 2018 yılında polis olmak için neler gerekir, polis nasıl olunur, polis olma şartları nelerdir gibi ve benzeri çok fazla soru sorarlar.

Yeni nesil gençler arasında özellikle çok popüler olan polislik mesleğine ulaşabilmek için bazı şartların yeterli olması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü personel ihtiyacını karşılamak için başlattığı alımlarda hangi şartları aradığını yayınladığı yönetmelikle zaten belirlemiştir. Bu şartları taşımayanların başvurması anlamsız olacaktır.

İlkokul Mezunu Polis Olur mu Nasıl Polis Olunur

İlkokul mezunu polis olur mu sorusunun daha doğru sorulmuş şekli ilkokul mezunu Polis Akademisi veya Polis Meslek Eğitim Merkezlerine öğrenci olabilir mi olmalıdır. Çünkü polis olmanın ilk adımı şartlara uygun olan kişilerin bu okullara kabul edilmesidir. Emniyet Genel Müdürlüğü her yıl lise mezunu veya üniversite mezunu kadın ve erkek gençleri teşkilattaki ihtiyaca binaen öğrenci olarak almaktadır. Teşkilat ihtiyacı olan polis memurlarını Polis Akademisi bünyesindeki Polis Meslek Yüksekokulları aracılığı ile almaktadır. PMYO yani Polis Meslek Yüksekokulları, lise mezunu olan polis adaylarını kabul ederek 2 yıllık mesleki eğitime tabi tutarak ön lisans seviyesinde bir eğitim seviyesine ulaştırmaktadır. Bu iki yıllık meslek yüksekokulu eğitim sürecinde adayların her türlü yemek, barınma gibi ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Polis Olmak için Şartlar Nelerdir İlkokul Mezunu Polis Olur mu

İlkokul mezunu polis olur mu polis olmanın şartları nelerdir diye düşünenler için uygulama şu şekildedir. Üniversite sisteminde YGS ve LYS yerine Yükseköğrenim Kurumları Sınavı getirildi. Bu sınav aynı gün içinde iki oturum şeklinde yapılacaktır. Birincisi Temel Yeterlilik Sınavı olan TYT’dir. Polis Meslek Yüksekokuluna başvuru yapabilmek için ancak lise mezunu olup 80 sorudan oluşan TYT sınavına girmiş ve bu sınavdan en az 150 ve üzerinde puan alması şartı aranacaktır. Bu yıldan öncesinde polis meslek yüksekokulunun taban puanını hakkında tahminde bulunmak mümkündü. Fakat yeni sistemde PMYO taban puanları için önceden bir tahminde bulunmak çok da mümkün gözükmemektedir.

Polis Olmak İçin Yaş Sınırı Nedir İlkokul Mezunu Polis Olur mu

Yönetmelikte ilkokulu mezunu polis olur mu konusunda olamayacağını lise mezunu olanların, TYT sınavından 150 ve üzerinde puan alanların ancak polis olmanın eğitim yeri olan PMYO için başvuru yapabileceklerini belirterek açıklık getirmiştir. Fakat ilgili yönetmelikteki bazı karmaşık ifadeler nedeni ile polis olmanı yaşının kaç olduğu konusunda kafalar biraz karışmıştır. 2018 yılı Polis Meslek Yüksekokulu’na başvuruda bulunacak olan gençlerde sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibari ile kadın ve erkek adaylar için 26 yaşından gün almamak şartı aranacaktır. 2018 yılı için 31 Aralık 1985 tarihinde doğanlar başvuru yapabilir fakat 30 Aralık 1985 tarihinde doğanlar ise maalesef ki başvuru yapamayacaktır. Yaşını mahkeme kararı ile değiştirmiş olanlarda ise değişiklik yapılmadan önceki doğum tarihi dikkate alınarak başvuru durumları gözden geçirilecektir.

Kimler Polis Olabilir İlkokulu Mezunu Polis Olabilir mi

Son günlerde polis olma yaşı 35 olacak ve benzeri şeyler kamuoyunda çokça konuşuldu. Fakat şunu unutmamak gerekir ki ilkokulu mezunu polis olur mu, yaş sınırı nedir gibi konular tamamen resmi konular olduğundan kanun değişikliği olmadan herhangi bir farklılık olamaz. Yani değişiklik ancak yönetmelikteki kanunlarla sağlanır. Peki, kimler polis olabilir, polis olmanın şartları nelerdir şimdi ilgili Polis Meslek Yüksekokulu’na başvuru şartları nelerdir, bunları maddeler halinde sıralayalım:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • Lise ve Dengi okullardan birinden mezun olmak ki bu madde ilkokulu mezunu polis olur mu sorusunun cevabı olmaktadır.
 • Yeni Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavında, TYT puan türünde açıklanacak olan taban puanın üstünde bir puan almış olmak
 • Sınavın yapıldığı yılda 1 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Erkek adayların en az 167 cm, bayan adayların 162 cm olması ve beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olması
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartlara uygun olmak
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde sebebiyle daha önce tedavi görmemiş ve hali hazırda görmüyor olmak
 • Silah taşıma ve silahlı görev yapma açısından hukuki bir engeli bulunmamak
 • Eğitim öğretim yılının başladığı yıl itibariyle herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturması neticesinde olumsuz bir duruma sahip olmamak
 • Sağlık sebepleri hariç olmak üzere daha önce polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak

İlkokulu mezunu polis olur mu sorusunun cevabını yönetmelikteki maddeyi yazarak cevap verdik. Maddelerde cevabı olmayan sorular için yönetmeliğe bakılabilir.

Fiziki Yeterlilik Şartları ve İlkokul Mezunu Polis Olur mu

İlkokulu mezunu polis olur mu sorusunun cevabının hayır olduğunu gördükten sonra şimdi de PMYO girme şartlarını taşıyanların fiziki yeterlilik açısından değerlendirilmek için nasıl bir spor mülakatına tabi tutulduklarını öğrenelim. Bu parkurda polis adaylarının çeviklik, dayanıklılık, hız ve çeviklik kriterlerine uygun olup olmadıkları değerlendirilir. Bayan ve erkek adaylar aynı aynı parkurda sadece süre, taşınan ağırlık gibi etaplarda bayan ve erkeler arasında ufak farklılıklar söz konusu aynı spor mülakatına tabi tutulurlar

Polis Okulunu Nerede Okurum

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır

Polislik Sağlık Kurulu Raporu


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 59 YORUM
 1. blank Mehmet dedi ki:

  İlk okul mezunu polis olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   Olamaz.

   1. blank Hilal dedi ki:

    Ama en büyük hayalim polis olmak hergun dua ediyorum ya kabul olsun die Allah’ım duamı kabul etsin inşallah polis olayım ya

 2. blank Erkan şeker dedi ki:

  Mrb ismim Erkan 04.01.1988 doğumluyum şu almanya’nın Frankfurt kentinde ikamet ediyorum ortaokul mezunuyum polis olma imkanım varmı sorumu yanıtlarsanız sevinirim

  1. blank Admin dedi ki:

   Maalesef. En az lise.

 3. blank Hayriye dedi ki:

  10 cm boyunda olan dovmeler falan sorun mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Olduğu yere bağlı.

   1. blank Saffet dedi ki:

    Bnm soru su bn 01.09.1992 dogumluyum basvuru yapabilirmiyim pöh alimina meslek lisei mezunuyum ama askerlik yok

    1. blank Admin dedi ki:

     İlanı görmek lazım.

    2. blank Mevlüt dedi ki:

     Açıktan lise mezunları polis olabiliyorlar mı merak ettim de

    3. blank Admin dedi ki:

     evet…

 4. blank mustafa dedi ki:

  son ben boyum 1.80cm ilk okul mezunuyum açıktan liseyi devam ediyorum. 20.06.1990 doğumluyum.asker de firar ettim 2 yıl sonra gıttım teslim oldum askerlik bitti . yinede polis olmayı etkiler mi .

  1. blank Admin dedi ki:

   Şartlarını sağlamıyorsunuz.

 5. blank Saffet dedi ki:

  Mrhb bn 0.1.09.1992 dogumluyum poliseye bavur yapabilirmiyim meslek lisesi mezunuyum

 6. blank Ali Kemal dedi ki:

  Sayı tamamlamak için kaliteyi düşürüyorsunuz dünya üniversite mezunu issizken ilkokula kadar düşürmek saçmalıktır. Oldu olacak okuma yazma bileniyor alın bari univerşte mezunlarinda yaş ve KPSS şartını esnetin daha çok başvuru olur.

 7. blank zehra dedi ki:

  bende polis olmak istiyorum yaşım otuz liseyi bitirdim sadece şansım nedir ?

 8. blank zehra dedi ki:

  bende polis olmak istiyorum yaşım otuz liseyi bitirdim sadece şansım nedir ?

  lütfen

  1. blank Admin dedi ki:

   Yaş şartını sağlamalısınız.

 9. blank Yağmur emir dedi ki:

  150 barajı ne alaka onu anlamadım polis olmak için 270 puan isdiyor

 10. blank Özer dedi ki:

  Admin orta okul da disiplin tutanağı olanlar polis olabilirmi ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet.

 11. blank Seyma dedi ki:

  Ortaokul mezunuyum. Açıköğretim liseye kayıt oldum polis olma şansım nedir ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Lise mezunu olmalısın.

 12. blank Emre BEKTAŞ dedi ki:

  ”2018 yılı için 31 Aralık 1985 tarihinde doğanlar başvuru yapabilir fakat 30 Aralık 1985 tarihinde doğanlar ise maalesef ki başvuru yapamayacaktır.” bunu neye itinaden söylüyorsunuz ? Ben 01/07/1989 doğumluyum ve pomem’e başvuramadım. Nasıl oluyorda 1985 doğumlu birisi başvuru yapabiliyor ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Yazıda hata var. 1990 ve sonrası başvurabilir.

 13. blank Mesut dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum 01.01.1990 dogumluyum 1.90 boy 90 kg nasil polis olabilirm

  1. blank Admin dedi ki:

   KPSS puanı gerekiyor.

 14. blank Zahit dedi ki:

  Mrb.ben 09.12.1991 dogumluyum acikdqn lisem bitiyor bu donem mezun um iki yillik pmyo ya gitmeden pöh olabilir miyim 19. Donem e basvuru yaptim fiziki yeterlikik sinavim ankara cikti durumum yoktu gideme dim bu yil yine ayni sekil de poh olma sansim varmi pmyo gitmeden

  1. blank Admin dedi ki:

   İlanı beklemlisiniz.

 15. blank Zahit dedi ki:

  Çocukluk hayalim di pöh olmak durumum yokdu ankaraya gideme dim bende uzman cavusluk icin basvuru yaptim uzman lik icin basvuru yapmis iken pöh a da basvuru yapabilir miyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır.

 16. blank BERAT dedi ki:

  15.09.1999 Doğumluyum lise meslek lisesi mezunuyum ben polis olabilirmiyim ?

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT ile evet.

 17. blank Mehmet dedi ki:

  Ben mehmet 03.30.1992 liyim polis olmak hayalim küçüklükten bu yana istiyorum ama olurmuyum bilmiyorum ben bu sene önlisans mezunu olucam anadolu imam hatip cikisliyim arapcam var 32 ye yakın sertifikam var silahlı güvenlik akla gelen belgeler hersey aldm aciktanda ikinci üniversitesi okuyom olabilir miyim acaba. Diye düşünüyorum bu konu hakkında yardm bekliyorum çok hazimliyim polisliğe polis olma. hakkında bana bilgi verebilir misin nerede ne zaman baş vurmam gereir gibi

  1. blank Admin dedi ki:

   KPSS girip 70 ve üzeri alıp başvuracaksın.

 18. blank Mert Civan dedi ki:

  Lise mevzunuyum polis olmak için TYT sınavınamı girmeliyim yoksa Kpps’yemi yoksa ikisinedemi?

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT girmelisin.

 19. blank Adem dedi ki:

  Iyi gunler kolay gelsin lise mezunuyum bu sene sinava girsem pöhe nasil basvurabilirim …

  1. blank Admin dedi ki:

   İlan gelince netleşecek.

 20. blank yusuf dedi ki:

  kardeşim ben 1.85 boyunda lise 3 öğrencisiyim polis olmak için neler yapmam lazım açık uc biraz bilgi verirmisin

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT girip iyi bir puan almakla başlayabilirsin.

 21. blank dilek dedi ki:

  Bu yaz ameliyat olacağım beni seneye polislik ya da subaylığa alırlar mı birinden birini söyleyin lütfen olursun ya da olamazsın diye

  1. blank Admin dedi ki:

   Ne ameliyatı olacağına bağlı.

 22. blank Murat karaca dedi ki:

  Ben 16.02.1994 doğumluyum bu yıl acikogretim e yazılıp liseyi bitirip polislige geçmek istiyorum mumkunmu neler yapmam gerekiyo yardimci olurmusunuz

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT girmelisin

 23. blank Murat karaca dedi ki:

  Ben 16. 02.1994 doğumluyum bu yıl acikogretime yazılıp liseyi bitirip polislige geçmek istiyorum mumkunmu neler yapmam gerekiyo

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT girmelisin

 24. blank Hilal dedi ki:

  Benim en büyük hayalim polis olmak hergun dua ediyorum Allah’ım polis olayım diye inş duam kabul olur Allah’ım hayal sen çok gerçek olsun inşallah

 25. blank Recep dedi ki:

  Şu anda lise okuyorum bu sene lise 3 e geçtim ve hayalim polis daha doğrusu cinayet masasında görev almak yaşım 18. Sorum şudur lise okurken tyt sınnavına başvuru yapıp sınava girebilirmiyim.

  1. blank Admin dedi ki:

   evet

 26. blank Arif aka dedi ki:

  Orta okul mezunu olan biri pöh ola bilirmi

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır….

 27. blank Arif aka dedi ki:

  Peki ne mezunu olmalıyız

 28. blank Ümit dedi ki:

  Ben 17 yaşındayım 18 yaşımdan gün aldım açık lisede okuyorum pöh başvuru yapa bilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 29. blank Barışhan dedi ki:

  Merhaba, ben 01.01.2002 yani 17 yaşındayım ancak lise 1 de okulu bıraktıydım bazı sorunlar nedeniyle polis olmayı gerçekten çok istiyorum ancak bildiğim kadarıyla sanırım lise mezunu şart ama şöyle birşey olma şansı var mı ? gönüllü olarak polis olma gibi bi şansım var mı Nerede olursa yaparım polisliği mesleği gerçekten çok seviyorm cevaplarsanız da sevinirm teşekküler.

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 30. blank Nazli ciicekci dedi ki:

  merhabalar ilk okul mezunuyum yunus polislihi okumak istiyorum adanada yasiyom yasim 26 nasil okuyabilirim yda nasil olur bir bilgi alabilirmiyim acaba

  1. blank Admin dedi ki:

   en az lise mezunu olmanız gerekiyor…