İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi ?

25.06.2018
2.288
A+
A-
İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi ?

Uzun yıllar boyunca çarşı ve mahalle bekçiliği uygulaması yapılmış olup, daha sonra bu birimlere ihtiyaç görülmeyip iptal edilmişti. Yeni kanun çerçevesinde tekrardan çarşı ve mahalle bekçiliği uygulaması faaliyete geçirildi. Bu kapsamda çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen binlerce aday bekçilik başvurusunda bulunmaya başladı. Çarşı ve mahalle bekçiliği uygulaması hem devlet memurluğu kapsamında olduğu için hem de istenilen şartlar diğer memuriyetlere oranla daha kolay olduğu için birçok aday bekçi olmak için sırada bekliyor.

Bununla birlikte bekçilik mesleğini icra etmek isteyen tüm adayların karşılaması gereken birtakım yeterlilikler ve istenilen bazı şartlar mevcuttur. Bu şartların tamamı yetkili kurumlar tarafından her yıl düzenli olarak açıklanacaktır. İçinde bulunduğumuz 2018 yılı için ise halihazırda devam eden ve 7000 çarşı ve mahalle bekçisi alımının yapılacağını söylemek mümkün. Daha önce çıkan haberler neticesinde birçok ilkokul mezunu aday çarşı ve mahalle bekçisi olmak için başvuruda bulunmak üzere hazırlanmıştı.

Ancak açıklanan yeterliliklere göre çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların en az lise ve dengi okullardan mezun olma şartını yerine getirmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Yani bekçi olmak isteyen adaylar daha önce çıkan ilkokul mezunları bekçi olabilir düşüncesinin gerçeği yansıtmadığını bilmelidirler. Çarşı ve Mahalle beçkisi olmak isteyen adayların tamamı en az lise mezunu olmak zorundadır. Bu bilgiler resmi olarak açıklanan ve adaylarda aranan şartları yansıtan aday başvuru kılavuzlarından elde ettiğimiz birtakım bilgilerdir.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Olmak İsteyen Adaylarda Aranan Şartlar

Çarşı ve mahalle bekçiliği uygulamasının tekrardan yürürlüğe girmesini takbien birçok aday bu mesleği icra etmek için araştırmalara başlamış bulunuyor. Hem emniyet güçlerine bağlı bir birim olması hem de devlet bünyesinde yapılan bir meslek olması birçok insanın bekçi olma hayali kurmasına sebep olmaktadır. Bekçi olmak isteyen adaylarda bazı şartlar arandığını söyleyebiliriz. Elbette tüm emniyet gücü eğitim birimlerinde de çeşitli şartlar aranırken, bekçilikte istenilen şartların da bunlara benzer olduğunu belirtmekte fayda var. Bekçi olmak isteyen ve araştırmalar başlayan adaylar için bekçilikte aranılan şartları açıklamak gerekirse;

 

 • Birçok emniyet eğitim biriminin bağlı olduğu Polis Akademisi, çarşı ve mahalle bekçiliği mesleğini icra etmek isteyen adaylarla da ilgili olan kurumdur. 2018 yılı için 8 ve 22 haziran tarihleri arasında bekçi alımları için ön başvuruların yapıldığını biliyoruz. Diğer emniyet gücü eğitim birimleri gibi çarşı ve mahalle bekçisi alımları için de adaylar pa.edu.tr adresinden ön başvuruda bulunmuşlardır. Gelecek yıllarda da yine aynı adresten ön başvuruların yapılacağını aklınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Yukarıda verdiğimiz polis akademisinin resmi web sitesine e-devlet şifreniz ile giriş yapıp ön başvurularını yapmanız mümkün. Bu yıl için ön başvurular kapanmış olsa da ileriki yıllarda da alımlar için yine aynı web sitesinin kullanılacağını tahmin ediyoruz. Bu sebeple de e-devlet şifrenizi postaneden ücreti mukabilinde almanızda fayda var. E-devlet şifresi olmayan adayların polis akademisi resmi web sitesi üzerinden başvuruda bulunması mümkün değildir.

 

 • Bekçi olmak isteyen adayların tamamı lise veya dengi okullardan mezun olmak zorundadır. Geçtiğimiz günlerde, alımlar başlamadan önce birçok haber kaynağında ilkokul mezunu bekçi alımı yapılacağı söylenmişti. Ancak ilkokul mezunu adayların şunu bilmesinde fayda var, bekçi olmak için en az lise mezunu olunmak zorundadır. Bununla birlikte lise eğitimlerini farklı ülkelerde yapmış olan adayların lise diplomaları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olmak zorundadır. Eğer diplomaları Türkiye’de geçerli değilse adayların başvuruda bulunması mümkün olmaz. Diplomanızın Türkiye’de geçerli olup olmadığını yetkili kurumlardan öğrenerek, eğer lise diplomanız Türkiye’de geçerli ise başvurunuzu yapmanızda fayda var. Aksi durumda çarşı ve mahalle bekçisi olamazsınız.

 

 • Şuan halihazırda ülkemizde bekçilik görevini yapan insanlar olduğu gibi, yetkililerin yaptıkları açıklamalar neticesinde toplamda 30 bin bekçi sayısına ulaşılmasının hedeflendiğini biliyoruz. Toplamda 7 bin bekçi daha alınarak 30 bin sayısına ulaşılacak. Bekçi olmak isteyen adayların hepsi erkek adaylardan oluşur. Bayanlar polislik için başvuruda bulunabilirken, bekçilik mesleğini icra etmek için başvuru yapmaları mümkün değildir. Emniyet güçleri bünyesinde çalışmak isteyen bayan adayları yönlendirebileceğimiz polis eğitim birimleri, PMYO, PAEM ve POMEM ‘dir. Lise ve dengi okullardan mezun olan bayan adaylar PMYO ile, üniversite mezunu adaylar ise PAEM ve POMEM ile emniyet güçleri çatısı altında görev yapmak için başvuruda bulunabilirler. Ancak bekçilik için bayan adayların başvuru yapması söz konusu değildir.

 

 • Diğer emniyet gücü eğitim birimleri için KPSS ve TYT gibi sınav şartları aranırken, bekçilikte durum biraz daha farklıdır. Bekçi olmak isteyen adaylar için ayrı bir sınav düzenlenerek bu sınavda elde edecekleri neticeye göre kabul edilip edilmeyecekleri belli olmaktadır. Yani nasıl ki PMYO için başvuru yapacak adaylar TYT puanına göre alınıyorsa, ya da PAEM ve POMEM için başvuracak adaylar KPSS puanına göre alınıyorsa, bekçilik için bu 2 sınav geçerli olmaz. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların tamamı ilgili kurumların çatısı altında yapılacak olan ayrı bir yazılı sınava girerler. 100 sorudan oluşan bu sınavda adayların en az 50 puan alması beklenir. 50 ve altında kalan adaylar baraj altı kalmış sayılıp elenirler. 50 puan baraj olmasına rağmen ne kadar yüksek puan alırsanız, çarşı ve mahalle bekçisi olmak için aynı ölçüde avantajlı olacağınızı unutmamalısınız. Yazılı sınav haricinde diğer emniyet gücü eğitim birimlerinde olduğu gibi parkur yani fiziki yeterlilik sınavı vardır. Bu sınav sonucunda adaylardan istenilen puan en az 60 ‘tır. Bu puanın üzerini alan adaylar parkur sınavını başarıyla tamamlamış sayılırlar.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Renk Körlüğü ve Çarşı-Mahalle Bekçiliği

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Yaş Hesaplama

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Süleyman dedi ki:

  Ailede ceza evinde yatan soruşturma icin sıkınti olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Ne için yattığına bağlı.

 2. Hakan dedi ki:

  7000 bin alım bitti şimdi bidaha alım olacakmi nezaman başlar bilgi verirseniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Kışın olabilir.

 3. Canerr89 dedi ki:

  Admin pomem ve paem arasındaki fark nedir

  1. Admin dedi ki:

   Biri polis biri amir yetiştiriyor.

 4. Ayşe dedi ki:

  Lisans mezunuyum.1984 doğumluyum.Tezsiz yüksek lisans da yaptım.ozel bir kurumda ogretmenim.polis olmak istiyorum.yaş ile ilgili problem olmayacak bir polislik bölümü var mı?

  1. Admin dedi ki:

   Yaşınız tutmuyor.

 5. Mehtap dedi ki:

  Yazımızın kaç olması gerek polis olmak için