Asker Alımları

İkiz Kardeşler Aynı Yerde Askerlik Yapabilir mi?

Önce aynı anne karnında buluşan iki ceninin aralarında daha doğmadan oluşan bir bağ olduğuna inanılır ve bu bağ ömürlerinin sonlarına kadar hiç tükenmeden devam eder. Askerlik yaşı gelene kadar neredeyse hiç ayrılmayan bu kardeşler, o güne ulaştığında farklı bir endişe duyarlar. Bu iki kardeşinkinden biraz daha farklıdır. Sanki uzun bir zaman sevdiği biriyle ayrılmak gibi değil de, diğer yarısını kaybetmek gibi nitelendirilebilir. Bu yüzden de genellikle aynı yerde askerlik yapıp yapamayacaklarını merak ederler. Gerçekten de öyle midir peki?

İkiz kardeşler aynı yerde askerlik yapabilir mi?

Evet, bu mümkün!

Eğer ikiz bir kardeşiniz varsa onunla aynı yerde askerlik yapabilirsiniz. Devlet bu konuda sizi kanunlarla destekliyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Askerlik şubesine beraber giderek, işlemler başlamadan hemen önce böyle olmasını istediğinizi bildirmeniz gerekir. Sonrasında yapılan tüm işlemler zaten ikizinizle aynı yerde hem acemi hem de usta birliğini yapmanız yönünde düzenleniyor.

İkiz kardeşler aynı yerde askerlik yapabilir mi? Evet ama bazı istisnai durumlarda ise ikizinizden ayrı bir yerde acemi birliğini tamamlamanız gerekebiliyor. Ancak yine de paniklemenize gerek yok.  Acemi birliğindeyken bir dilekçe verip, usta birliğinde ikizinizle beraber olmak istediğinizi, aynı yerde aynı eğitimler ve disiplinlerini tecrübe etmek istediğinizi ilgililere bildirebilirsiniz. Bu sayede sadece kısa bir süre ikizinizden ayrılmış olursunuz.

“Ben daha sonra gitsem?”

İkiz kardeşler aynı yerde askerlik yapabilir mi?  sorusuna cevap verdikten sonra bir de ailelerini yalnız bırakmak istemeyen kardeşler geliyor akla. Sonuç olarak o zamana kadar kalabalık olan ev iki kardeş birden gittiğinde bomboş kalacak.

Kardeşlerden biri askerde ise devlet bu konuda da size yardımcı oluyor. Gerekli şube ve birimlere yine bir dilekçe vererek kardeşinizin askerde olduğunu bildirebilirsiniz. Hangi tarihte döneceğini ekleyip, o gelinceye kadar askere gitmek istemediğinizi yine bu dilekçede beyan edebilirsiniz. Bu sayede ikiziniz askerlik görevini tamamlayıncaya kadar siz tecil işlemini yaptırmış olur ve ailenizin yanında kalmaya devam edebilirsiniz.

1111 sayılı kanun ile ikiz kardeşler aynı yerde askerlik yapabilir mi?

Askerlik konusu ile ilgili baştan sona tüm kararlar 1111 sayılı Askerlik Kanunu üzerinden alınmaktadır. Tüm usul be esaslar bu kanuna göre düzenlenmektedir. Bakalım ikiz kardeşler aynı yerde askerlik yapabilir mi?

Yine bu kanunun 35/d maddesi ile kardeşlerin aynı yerde askerlik yapmaları garanti altına alınmıştır. Bu madde göz önüne alındığında iki kardeşin aynı anda askerlik yapması ile ilgili tüm kıstaslarda önce evde kaç erkek kardeş olduğuna bakılır.

 • Evdeki toplam erkek kardeş sayısı iki ise biri askerden dönünceye kadar diğeri onu bekleyebilir.
 • İkiden daha fazla erkek çocuğu var ise ilk ikisi aynı anda askere gider, geriye kalan kardeşler askerden biri dönünceye kadar askerliğini tecil edebilirler. Ancak bu konuda anne ve babanın isteği göz önüne alınır.

Anne ve babanın yanında bulundurması gereken evraklar nelerdir?

Eğer bir tehir işlemi uygulanacak ise anne ve babanın da askerlik şubesine bizzat gitmeleri gerekir. Çocukların tek başına gitmesi yetersiz kalır ve giderken anne ve babanın yanında götürmesi gereken evraklar vardır. Bunları kısaca özetleyecek olursak:

 • İçinde kardeşlerden hangisinin gidip hangisinin kalacağına dair bilgi ya da hangisinin o anda silahaltında olduğunu ifade eden açıklamaların olduğu bir dilekçe
 • Çocuk eğer aile geçimine katkı sağlayamayacak derecede hasta, engelli ya da ilgili diğer durumlarda ise, durumunu hastane raporları ile ispatlayan bir belge

Yukarıdaki evrak ve ya evraklarla beraber ailenin askerlik şubesine başvurması ve kardeş mazereti sebebi ile askerlik tehir işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Doğu söz konusu olduğunda ikiz kardeşler aynı yerde askerlik yapabilir mi?

ikiz kardeşler aynı yerde askerlik yapabilir mi?  sorusuna evet cevabını vermiştik.  Ama normal şartlar altında iki kardeş aynı anda askere gittiği zaman biri doğuda görev yaparken biri de batıda göreve gönderilir. Her iki kardeş batıda görev yapabilir ancak doğuda görev yapamaz gibi bir kaide vardır. Ancak konu ikizler olduğunda bu ezber bozulur. İkiz kardeşler istemeleri durumunda aynı yerde askerlik yapabilecekleri için doğuda da bu görevi yerine getirmelerinde kanun önünde hiçbir engel yoktur. Tabi ki bu isteklerini bildirmeleri şartı ile…

Yoklama zamanı geldiğinde…

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan duyuruya göre e-devlet askerlik işlemleri kapsamı genişletildi. Buna göre de yoklama takviminize göre dijital ortamda yapabileceklerinizin sayısı artırıldı.

Eğer sizin de yoklama ve muayene zamanınız yaklaşmış ise bunları bilmenizde fayda var.

Biraz daha eski yıllarda sadece askerlik sevk işlemleri, öğrencilik durumundan tecil işlemleri ve askerlik durum belgelerinizi e-devlet üzerinden tedarik edebiliyordunuz. Ancak Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı destekli yeni proje ile sağlık muayeneleri de artık e-devlet üzerinden aile hekimliği tarafından yapılabilinecek.

Askerlik yoklama kağıdı gelen herkes önce e-devlet üzerinden sağlık durumu bilgi formunu dolduracak ve daha sonra kayıtlı olduğu aile hekimine giderek muayene işlemlerini tamamlayacaktır. Yani artık muayene için askerlik şubesine gitmek gerekmiyor.

Toparlarsak ikiz kardeşler aynı yerde askerlik yapabilir mi? konusunda, devletin tanıdığı birtakım ayrıcalıklar bulunmaktadır. Ancak dilekçelerin yerine zamanında ulaşması gerekir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Admin merhaba bu PMYO alımında sadece tyt isteniyor dimi şartlarda bir değişiklik yoktur çünkü bir intagram sayfasında gördüm PMYO için yks yazmışlar TEŞEKKÜRLER

 2. Merhaba. Kısa dönem erim. Acemi birliğindeyken ikizimin yanına geçmek için dilekçemi gönderdim. Şu an 26 gün oldu ve bende usta birliğimdeyim ancak dilekçeden olumlu ya da olumsuz bir sonuç alamadık. Süre normal mi, yoksa başvurmam gereken başka bir yerde var mı.

 3. Merhaba Admin,
  ikiz kardeşlerden biri farklı bir şehirde diğeri ise farklı bir şehirde, celb dönemleride farklı, her hangi birisi diğer kardeşin yanına sevk olma hakkına sahip midir. Birde bu talebi gitmek isteyen asker kendi birliğine mi iletmeli. Konu ile ilgili örnek bir dilekçe var sa paylaşmanızı rica ederim. Sitedeki bilgiler çok faydalı sizi mutlarım

 4. Merhaba,
  ikiz kardeşimin askerliği benden önce oldu. şuan askerde acemiliği bitirdi usta birliğini yapıyor.
  bir gün arayla başvurduk fakat ben kaçırdığım için benden önce gitti kardeşim. mayısta bende askere gideceğim ve kardeşim hala usta birliğinde olmuş olacak. dilekçe verip usta birliği için aynı yerde yapabilir miyiz. o benden önce gitti diye bu değişiklik gösterir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu