Askerlik Celp İşlemleri

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir Mi?

Her erkek Türk vatandaşı 20 yaşına geldiği zaman askere gitmek durumundadır. Bu durum 1111 sayılı askerlik kanunu ile net olarak belirlenmiştir. Bu kesin bilginin dışında insanlar farklı soruların cevaplarını aramaktadır. Kardeşler askere nasıl gider? İki kardeş aynı anda askere giderse evdekiler ne yapacak? İki kardeş aynı anda askerlik yapabilir mi? Gibi soruların cevapları merak edilmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Askerlik ile ilgili bütün hususlar ilgili yasada belirlenmiştir. Burada bazı kesin hükümler olduğu gibi farklı hükümlerde bulunmaktadır. Askere gitmeden önce yukarıda belirtilen sorulardan bir tanesinin cevabını merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okumanızı öneriyoruz. Yazımızda bu soruların cevaplarıyla ilgili olan konuları yazacağız.

İki kardeş aynı anda askerlik yapabilir mi sorusunun cevabını vermeden önce bilinmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Askerlik vatan borcudur ve her erkeğin yapması gereklidir. Fakat ilgili yasada kişilerin mağdur olmaması için bazı esneklikler ve kolaylıkla bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse eğitimi devam eden birisi askerliğini erteleyebilir ya da sağlık sorunların olan ve bu nedenle de tedavisi süren kişilerin de askerlikleri ertelenebilmektedir. Aynı durum konumuzdaki soru için de geçerlidir. İki kardeşin aynı anda askerlik yapıp yapamaması tamamen bu durumla ilgilidir. İlgili yasa insanların mağdur olmaması için bir takım önlemler almıştır. Özellikle iki kardeşin aynı anda askere gitmesi ciddi bir mağduriyete neden oluyorsa ilgili yasada bunun hakkında bazı maddeler bulunmaktadır.

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir Mi ve Farklı Durumlarda Yapılan Uygulamalar

İki kardeş aynı anda askerlik yapabilir mi sorusunun cevabı farklı şekillerde verilebilmektedir. Bunun sebebi ise farklı durumlardır. Bununla ilgili cevapları örnek üzerinde anlatmak daha anlaşılır olacaktır. Örneğin:

 • Ailede sadece iki kardeşin olması durumunda kardeşlerin aynı anda askere gitmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Şöyle ki; kardeşlerden bir tanesi diğer kardeş gelene kadar askere gitmeyebilir. İlgili yasada böyle bir hak verilmiştir ve böylelikle kişilerin mağdur olması engellenmiştir.
 • Aile içerisinde üç ya da daha fazla erkek kardeşin olması durumunda ise uygulama biraz daha farklı şekildedir. Aile içerisinde dört kardeş olduğunu varsayalım. Bu durumda iki kardeşin aynı anda askere gitmesi önünde hiçbir engel yoktur. Ve yukarıdaki durumda olduğu gibi isteğe bağlı bir durum söz konusu değildir. İlk iki kardeş askerdeyken diğer kardeşlerin onları bekleme hakkı bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen durumlar ilgili yasaya göre yapılmaktadır. İki kardeş aynı anda askerlik yapabilir mi sorusunun cevabı için yukarıdaki durumlar uygulanırken askerlik çağına gelmemiş erkek kardeşler dikkate alınmamaktadır. Ayrıca sağlık sorunları sebebiyle askere gidemeyecek durumda olan kişiler için de aynı durum geçerlidir. Kısacası bu şekilde bir hesaplama yapacaksanız mutlaka askerliğe elverişli ve askerlik yaşı gelmiş olan kişilerin dikkate alınması gerektiğini dikkate alınız. Aksi takdirde yapacağınız işlemin bazı bölümlerinde hataların olması muhtemeldir. Buradaki hesap yapılırken ya da ilgili kanun maddesi bu hakları verirken ailelerin geçimlerini sürdürebilmesi için elde etmesi gereken gelirleri dikkate almış ve kardeşlerin tamamını bundan dolayı askere almamıştır. Yani bu şekilde bir hak vermiştir ve bu hak istenilmesi halinde kullanılabilmektedir.

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir Mi ve 20 Yaş Şartı

İki kardeş aynı anda askerlik yapabilir mi sorusunun cevabından dikkate alınacak hususlar yukarıda örneklerle anlatılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Erkek vatandaşların askere alınma işlemi için aranan şartlardan bir tanesi 20 yaştır. Yani kişiler 20 yaşına gelmeden askere alınmamaktadır. Fakat buradaki yaş kavramı belirtilen yaşın doldurulması anlamına gelmektedir. Yani:

 • 7 Mart 2000 yılında doğan birisi 8 Mart 2020 tarihinde 20 yaşını doldurmaktadır.
 • 5 Ocak 1998 yılında doğan birisi 6 Ocak 2018 tarihinde 20 yaşını doldurmaktadır.

Yukarıda belirtilen örnekler yaş hesaplama konusunda yeterli olacaktır. Hesaplama yapılırken bu şartı sağlayan kişilerin dikkate alınması gerekmektedir.

İki kardeş aynı anda askerlik yapabilir mi konusundaki bir başka husus ise söz konusu işlemlerin isteğe bağlı olmasıdır. Yani iki ya da daha fazla erkek kardeş aynı anda askere gidebilmektedir fakat istenmesi halinde yukarıda anlatılan hususlardan yararlanılması söz konusu olmaktadır. Bunun için ise ailelerin başvuru yapması gerekmektedir. Yani askere diğer kardeşi terhis olunca gitmek isteyen kişiler için ailelerinin başvuru yapması gerekmektedir. Aksi durumda bu kişiler askere alınacaktır. İki kardeş aynı anda askerlik yapabilir mi konusunda kişiler istemeleri halinde askere daha sonra gidebilmektedir.

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir Mi ve Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

İki kardeş aynı anda askerlik yapabilir mi konusundaki bilinmesi gereken diğer hususlar şu şekildedir:

 • Kardeşlerin aynı anda gitmesini istemeyen kişiler bunun için bir dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Dilekçe içerisinde bu durumun sebeplerinin belirtilmesi etkili olacaktır.
 • Askere aynı anda giden kardeşler istemeleri ve şartların uygun olması durumunda askerliklerini aynı yerde yapabilmektedir.
 • Askere aynı anda giden kardeşlerin her ikisi batı illerine verilirken ikisi aynı anda doğuya gönderilmemektedir.

Kardeşlerin askerlikleri ile ilgili hususlar genel olarak bu şekildedir. Fakat bunlar genel bilgilerdir ve kişilerin özel durumları olması durumunda farklı prosedürlerin uygulanması durumu olabilmektedir. Bundan dolayı özel durumu olan kişilerin askerlik şubelerinden detaylı bilgi almaları daha doğru olacaktır.

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Kardeslerden biri askerde digeri tecil ettirecek
  Fakat istenilen belge nedir?
  Annesi veya babasi gitmesi gerekiyor fakat sadece annesi gitse yaninda sıkıntı olur mu?

 2. Abim usta birliğinde ben de acemi birliğine gidiyorum istesem yada dilekçe yoluyla abim ile aynı birliğe katılabilir miyim ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu