İkametgah Değişikliğinde Nasıl Yol İzlenir?

26.11.2019
424
A+
A-
İkametgah Değişikliğinde Nasıl Yol İzlenir?

Emekli olmaya hak kazananlar ve bu konuda başvuru yapacak kişilerin ikametgâh ile ilgili problemleri olabilmektedir. Dolayısı ile ikametgâh adresinizde 10 gün gibi bir süre oturduktan sonra emeklilik için başvuru yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde hali hazırda emekli olanların da adres değişikliği olabilir. Bu durumu devlete bildirmek zorundasınız. Aksi takdirde emekli maaşınızda kesinti meydana gelecektir ve güncel ikametgâh adresi belirtmediğiniz sürece size herhangi bir maaş ödenmeyecektir.

İkametgâh Değişikliği Bildirilmez İse Ne Olur?

İkametgâh üzerinden emeklilik başvurusu yaptığınızda emekli adresinizde ilk başvuru yeriniz gözükür. Dolayısı ile resmi kayıtlarda herhangi bir şey olduğunda sizi o adreste ararlar. Bulunabilir olmanız gerekmektedir. Siz bu adresten bildirim yapmadan ayrıldığınızda ve ikametgâh adresinizi yeni evinize almadığınızda bu durum tespit edilir. Tespit edilir edilmez de bir sonraki maaşınız ödenmez. İkametgâh bildirimi yapana kadar maaş alamazsınız. Bu durumdan etkilenmemek için yeni taşındığınız eve anında ikametgâh değişikliği yapmalısınız.

İkametgâh Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgâh değişikliği nasıl yapılır konusunda kafanızda soru işaretli oluşmuş olabilir. Adres değişikliği yapacak kişilerin yeni adresine bağlı olan nüfus müdürlüğü başvurusunda da bulunması gerekmektedir. Bu konuda birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Eğer yeni evinizin içi boş yani bir tek siz olacaksanız tek gitmenizde bir sorun olmayacaktır. Kendi adınıza yeni adres değişikliğinde bildirim işlemini başarı ile tamamlayabilirsiniz. Fakat aileniz ile beraber evde oturacaksınız burada sizden istenen başka durum bulunuyor. Evde oturacak tüm aile bireyleri ile nüfus müdürlüğüne bulunmalısınız.

İkametgâh Değişikliğinde İstenilen Belgeler

İkametgâh değişikliği için istenilen belgeler basit şeylerden oluşmaktadır. Nüfus müdürlüğüne başvuru için giderken yanınıza su veya elektrik faturası götürmeniz yeterli olacaktır. Aynı şekilde doğalgaz faturaları da geçerli olmaktadır. Eve yeni taşındıysanız ve elinizde bu faturalar yoksa alternatif yöntemler de bulunuyor. İnternet için yaptığınız başvurular, adresinize yaptığınız elektrik başvurusu, doğalgaz başvurusu faturaları da kabul edilir. Böylece abonelik başvurusu yaptıysanız, ikametgâh değişikliği için de başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlemler için sizlerden herhangi bir ücret talep etmeyecekler.

E-Devlet Üzerinden İkametgâh Değişikliği Yapmak

Nüfus müdürlüğüne gidip yorulmamak için internet üzerinden ikametgâh değişikliği yapmak mümkündür. Bu kapsamda e-devlet üyeliği doğrulanmış olan kişiler “Nüfus Genel Müdürlüğü” sekmesinden “Adres değişikliği bildirimi” seçeneğine tıklayarak basit bir şekilde işlemini gerçekleştirebilirler. Bu uygulama hem internet tarayıcısından hem de mobil e-devlet uygulamasından yapılabilmektedir.

Nasıl Katip Olunur?
Araç İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?
Aile Hekimi Doktoru Öğrenme 2019

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.