Hepatit B Polisliğe Engel Mi?

Hepatit B Polisliğe Engel Mi?

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haber ile Hepatit B polisliğe engel mi konusunu ilgilendiren bir yazı yazmıştık. Yapılan sağlık kontrolü aşamasındaki değişiklikler birçok kişiyi sevindirirken tek maddesi ile birçok kişiyi de üzmektedir. Dolayısı ile konumuz ile alakalı olan hepatit B hakkında polis adaylarına pek de iç açıcı haberler veremeyeceğimizi söylemek isteriz. Sağlık kontrolü aşamasında hepatit B hastalığını taşıyıcılar için bir sorun teşkil etmiyordu. Tabi bu durum eski yönetmelik kapsamı içerisindeydi. Değişen yönetmelik ile beraber bu maddeye de bir değişiklik yapıldı. Yazımızın devamını okuyarak polis olma koşullarını, polis mesleğini yapacak kişide olması gereken özellikleri öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde Hepatit B taşıyıcıları polis olabilir mi sorusuna da cevap bulabilirsiniz.

blank

Değişen Yönetmelik Hangi Sağlık Maddelerini İçeriyor?

Değişen yönetmelikte birçok sağlık koşulunda esneklik sağlandı. Ardık daha katı kurallar yerine daha basitleştirilmiş kurallar bulunuyor. Böylece polis olmak için göz derecesi, duyma derecesi gibi konularda kıl payı elenen adayların yüzüne gülecek cinsten bir haber. Kıl payı elenip bir türlü sağlık kontrolü aşamasında başarı elde edemeyen polis adayları artık daha rahat sağlık kontrolünden geçebilecekler.

 • Duyma seviyesi 25 desibel idi. Fakat gelen güncelleme ile 20 desibele indirgendi.
 • Görme sınırında eksi 1 derecesi baz alınırken artık eksi 2 derecesi baz alınacak.
 • Kalbinde delik olanlar ve cerrahi işlem geçirmiş olanlar sağlık kontrolünde eleniyorlardı. Fakat artık kalbindeki delikleri cerrahi yöntemler ile başarılı bir şekilde kapatmış kişiler polis olabilecek.
 • Aynı şekilde böbrek taşı olanlar ve bu konuda cerrahi işlem geçirenler sağlık kontrolünden geçemiyordu. Artık böbrek taşları için cerrahi işlem gerektirmeyen kişiler polis olabilmektedir.
 • Hepatit B konusunda ise eski yönetmelikte hastalığa sahip olmayanlar, sadece taşıyıcı olanlar sağlık kontrolünden geçebiliyorlardı. Değişen yönetmelikte bu maddeye ciddi bir şekilde değişiklik getirildi.

Polis Olmaya Karar Verenlerde Olması Gereken Özellikler

Polis mesleği hiyerarşik bir düzen içerisinde kuruludur. Dolayısı ile meslekte yeni olduğunuz zaman en düşük birim siz olacaksınızdır. Bu şartlar altında üstten emir almaya yatkın kişiler olmalısınız. Bu sizin için bir sorun teşkil etmemeli. Görevde ilerlediğiniz zaman ise orta kademeye geçeceğiniz için yine üstten emir alıp alt kişilere emir verebileceksiniz. Bunun için de stres altında karar verebilme yeteneğine sahip kişiler olmalısınız. Polisler makam sahibi olsalar bile sahada görev yapmaya devam ederler. O yüzden günleri çok yoğun ve stresli geçmektedir. Sabırlı kişiler ve işini seven kişiler bu meslekte başarılı olabilmektedir.

Polislik İçin Şartlar Nelerdir?

 • Alkol kullanmamak,
 • Terör örgütlerinden emir almamak,
 • Kadınlarda 162 santimetre boya sahip olurken erkeklerde 167 boya sahip olmak,
 • yıl içerisinde düzenlenen alımlarda çıkan başvuru kılavuzunda belirtilen KPSS puanını almış olmak,
 • Silah taşımasında herhangi bir engel bulunmamak,
 • Ailesinde terör örgütü üyesi bulunmamak,
 • T.C vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.

Hepatit B Polis Olma Yolunda Engel Mi?

Maalesef bu sorunun cevabı evet olacak. Eski yönetmeliğe göre hepatit b hastalığına sahip olmayanlar, sadece taşıyıcı olanlar sağlık kontrolünü geçebiliyorlardı. Sağlık kontrolü maddelerinin değişmesi neticesinde ise artık hepatit b taşıyıcıları sağlık kontrolünden direkt olarak elenmektedirler. Bu konuda kurallar katı olduğundan dolayı hiçbir şansınız bulunmamaktadır. Taşıyıcı olup olmadığınızı ise sağlık ocakları veya hastanelerde kan tahlili ile öğrenebilirsiniz. Eğer sonuç pozitif çıkarsa yapılacak pek de bir şey bulunmamaktadır. Konunun takipçisi olarak karar üzerinde değişiklik yapıldığı zaman tekrardan başvuruda bulunma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Polis Alımında Sağlık Şartları (Yeni)
Hemoroid Polisliğe Engel Mi?
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Doğum Lekesi Polisliğe Engel Mi?
Göz Çizdirilmesi Polisliğe Engel Mi?
Polislik Göz Şartları 2019


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Avatar hazırkuvvet dedi ki:

  Hbv dna’nın 2000 in altında olması ve Alt Ast nin normal sınırlarda olması ,6 ay içinde bu değerlerin normal sınırlarda olması gibi bir madde eklenmişti resmi gazeteye.
  Bu sizin bahsettiğiniz haberin kaynağı var mı acaba.