Hemoroid Polisliğe Engel Mi?

Hemoroid Polisliğe Engel Mi?

Polis mesleğine adımını atmak isteyen adayların öncelikle PMYO, POMEM ve PAEM gibi okullardan yolunun geçmesi gerekmektedir. Bu okullar ise alım yaparken öğrencilerden belli başlı şartlara uyum sağlamasını ister. Başvuru koşulları esnasında sağlık ile ilgili bölüme baktığınız zaman polislik için engel teşkil eden alanları görebilmektesiniz. Fakat sağlık ile ilgili maddeleri anlamayanlar için hemoroid polisliğe engel mi sorusu çoğu arkadaş tarafından sorulmaktadır. Sorunun yanıtı ise net olarak Emniyet Teşkilatı sağlık şartlarında yer almaktadır. Bu maddeyi yazımızın devamında görebilir ve hemoroid hastalığı hakkında detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Hemoroid Nedir?

blank

Hemoroid anal kısımda gerçekleşen bir hastalıktır. Her üç kişiden birinde görülen yaygın hastalık olarak bilinir. Anal kısımda bulunan üç adet damarın iç veya dışsal olarak şişmesi sonucunda damar yumakları oluşur ve sağlık açısından önemli sorunlar teşkil eder. Halk arasında bilinen ismi ise basur olmaktadır. Basur olmak kişilerin yaptığı hataların yanı sıra genetikten gelen problemler neticesinde de ortaya çıkabilmektedir. Sonradan oluşan nedenler arasında aşırı kilo, gebelik durumu, bağırsaklarda meydana gelen ani değişiklikler, (ishal ve kabızlık gibi), sürekli hareketsiz kalmak gibi nedenler olabilmektedir. Aynı zamanda mesleğiniz sürekli oturmaya yönelik bir meslek ise basur olabilirsiniz. O yüzden yaşamınıza biraz hareket katmanız gerekir. Başka nedenlerin arasında hareketsiz yaşam, alkol tüketimi ve çeşitli spor dalları da yatmaktadır. Bu spor türleri at binmek, bisiklet sürmek gibi sporlardır.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

Hemoroid kendi içerisinde farklı derecelere ayrılır. Toplamda 4 dereceden oluşur. Birinci derece olanlar için genelde krem ve hap tedavisi önerilir. İkinci ve üçüncü derece olanlar için ise kesin çözüm olarak hemoroid ameliyatı gerekir. Basur olduğunuzu anlamak için belirtileri takip etmeli ve erken tedavi olarak önünüzdeki engelleri kaldırabilirsiniz. Belirti olarak dışkılarken yanma hissi, kaşıntı, rektal kanama, makatta şişlik gibi durumlar gözlenebilir. Bu durumlar halinde hızlı bir şekilde doktorunuza danışıp teşhis konması için muayene olabilirsiniz.

Hemoroid Polislik İçin Engel Olur Mu?

Hemoroid polisliğe engel mi sorusunun cevabı yönetmelikte net bir şekilde yer almaktadır. Madde üzerinde hemoroid dahil olmak üzere farklı hastalıklar da belirtilerek sonucu Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir. “Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.”. Şeklinde madde bulunur. Bu madden anlayacağımız üzere hemoroid olan kişiler ameliyat olup tam sağlıklı raporu almaları üzerine polis olabilmektedirler. Dolayısı ile hemoroid polisliğe engel mi sorusunu bu şekilde cevaplayabiliriz. Hemoroid polisliğe engel değildir fakat tam tedavi olduktan sonra.

Polis Alımında Sağlık Şartları (Yeni)
Polislik Sağlık Kurulu Raporu
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Oğuzhan dedi ki:

    Admin merhaba konuyla alakası yok ama okula ulaşamdım burdan yazıyorum o yüzden;

    Ben 3. Dönem Komiser Yardımcısı öğrencisiyim.22 Haziran 2018’de mezuniyete iki ay kala ilişiğim kesildi. Kararın haksız olduğunu savunup mahkemeye başvurdum, okuldan çıkarma cezası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldım. Akademi 12 Aralık 2018’de ikamet ettiğim ilin karakoluna tebliğ tebellüğ belgesi gönderdi.

    Belgede “Dava sonuna kadar teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına dair kararın istinaden PAEM’e tekrar geçici kaydımın yapıldığı ve eğitim planlaması yapıldığından tarafıma ayrı bir tebligat yapılacağının uygun görüldüğü yazıyor

    Bana gönderdiğiniz bu tebligattan tam 4 ay geçti ve okuldan herhangi bir temas alamadım. Ne zaman temasa geçilir benle ya da benim okula ulaşmam için ne yapmam nereyi aramam gerekli yardımcı olur musun?