Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımı

20.12.2017
2.343
A+
A-
Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli bölümlerinden olan Hava Kuvvetleri Komutanlığında uzman erbaş olarak görev yapmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru dönemini beklemeleri gerekmektedir. Başvuru döneminde ise istenen şekilde başvuru yapılması gerekmektedir. Hava Kuvvetleri uzman erbaş alımı için öncelikle bazı şartların sağlanması ve ardından ise belirtilen sınavlarda ve testlerde başarılı olunması şarttır. Uzman erbaş olmak isteyen kişiler için genel prosedür bu şekildedir.

Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımı için Aranan Şartlar

Hava Kuvvetleri tarafından istenen şartlar genel olarak şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak aranan ilk şarttır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan tüm personelin Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Uzman erbaş olmak isteyen kişilerin herhangi bir nedenden dolayı kamusal haklarından mahrum bırakılmamış olması gerekmektedir.
 • Uzman erbaş olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekmekte olup ilkokul ya da ortaokul mezunlarının yapmış olduğu başvurular kabul edilmemektedir.
 • Uzman erbaş alımı ile ilgili şartlardan bir tanesi de yaş ile ilgilidir. Uzman erbaş olmak isteyenlerin 26 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Bu şarta uymayan kişilerin yapmış olduğu başvurular reddedilecektir.
 • Uzman erbaş olmak isteyen kişiler şu anda askerlikleri yapıyor ise ilgili birimlerden uzman erbaşlığı uygundur şeklinde belge almaları gerekmektedir. Askerliğini bitirmiş olan kişilerin ise askerliklerinin üzerinden en fazla üç yıl geçmiş olması istenen şartlar arasındadır.
 • Hava Kuvvetleri uzman erbaş alımı yapılırken disiplin konusuna çok fazla önem verilmektedir. Daha önce disiplinsizlik ya da başka bir nedenden dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri ve askeri okullardan atılan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş gibi kadrolarda bulunan kişiler de başvuru hakkına sahip değildir.
 • Uzman erbaş olmak isteyen kişilerin milli güvenliğe tehdit oluşturan yapılarla herhangi bir irtibatının ve iltisak durumunun olmaması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapılacaktır.
 • Aranan şartlardan bir diğeri ise adayların daha önceki süreçlerde adli ceza almamış olmaları hatta affedilmiş ya da hükmün açıklanması geriye bırakılmış cezaların dahi sicillerinde bulunmaması istenmektedir. Devlete karşı işlenen suçlar ya da yüz kızartıcı suçlar ile ilgili durumların olmaması istenmektedir.
 • Hava Kuvvetleri uzman erbaş alımı yapılırken adayların boy ve kilolarına da bakılmaktadır. Adayların boyları en az 164 cm olurken en fazla 210 cm olmaktadır. Kiloları da boylarına uygun olmalıdır. Örneğin boyu 175 cm olan bir adayın kilosu en fazla 80 olabilmektedir. Bu konu ile daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin başvuru döneminde yayınlanan kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımı için Başvuru Yapılması ve Sonraki Süreç

Hava Kuvvetleri uzman erbaş alımı için şartlar genel itibariyle bu şekildedir. Bunlar dışındaki şartlarda yine ilgili kılavuzda ayrıntılı bir şekilde belirtilmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler, uzman erbaşlık için başvuruyu Milli Savunma Bakanlığının sitesinden yapmaları gerekmektedir. Bakanlığın resmi internet sitesinin adresi www.msb.gov.tr şeklindedir. Bu adrese girildikten sonra ilgili bölüme geçiş yapılması ve buradaki formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Formda yazılan bilgilerin tamamın doğru olduğu kabul edilmekte ve sorumluluk başvurucuya ait olmaktadır. Verilen bilgilerin daha sonraki süreçte doğru olmadığı ortaya çıktığında yapılan başvuru reddedilmektedir. Bu açıdan da verilen bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Formu dolduran kişilere sistem tarafından bir aday numarası verilmektedir. Daha sonraki süreçte de bu numara kullanılacağı için aday numarasının dikkatli bir şekilde muhafaza edilmesi çok önemlidir.

Hava Kuvvetleri uzman erbaş alımı için gerekli başvuru yapıldıktan sonra şartları uygun olan kişiler yine sistem üzerinden açıklanacaktır. Başvuru yapan kişilerin bundan dolayı siteyi takip etmeleri gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişiler ikinci aşama için davet edilmekte ve bu kişilerden bir takım belgeler istenmektedir. Askerlik hizmeti sırasında başvuru yapan ve ikinci aşama için davet edilen kişilerin yapmaları gerekenler yine kılavuzda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bu bilgilere göre hareket edilmesi ve askeri birlikten istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlardan sonra öncelikle adaylardan istenen belgeler kontrol edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Belgelerin eksik ya da bilgilerin yanlış olması adayların elenmesine neden olacaktır. Hava Kuvvetleri uzman erbaş alımı yapılırken bu duruma özen gösterilmesi gerekmektedir.

Hava Kuvvetleri uzman erbaş alımı için evrak kontrolünden sonra adayların fiziksel özellikleri kontrol edilmekte ve istenen şartlara uyup uymadığına bakılmaktadır. Bir sonraki aşamada ise fiziksel yeterlilik testi yapılmaktadır. Bu testte adaylardan belli bir sürede mekik, şınav gibi hareketleri yapmaları ve koşu parkurunu istenen sürede tamamlamaları istenmektedir. Bu testler sayesinde adayları kuvvet, çeviklik gibi özellikleri ölçülmektedir. Daha sonra adaylar mülakata alınmakta ve başta kendini ifade becerisi olmak üzere birçok özelliği test edilmektedir. Son olarak ise adayların sağlık raporları ve güvenlik soruşturmaları yapılmaktadır. Güvenlik soruşturmaları oldukça ayrıntılı olup ilgili devlet kurumlarından bulunan arşivlerin taraması yapılmaktadır. Buradan gelecek sonucunda olumlu olması durumunda uzman erbaş olunabilmektedir. Hava Kuvvetleri uzman erbaş alımı bu şekilde yapılmakta olup başvuru dönemlerinde yayınlanan kılavuzun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Orada belirtilen yeni şartlar olabileceği gibi mevcut şartlarda değiştirilebilmektedir. Bundan dolayı kılavuzdaki bilgiler çok önemlidir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. büşra dedi ki:

  merabalar milli savunma bakanlığının sitesine giriyorum ama uzman erbaş başvuru yazısı nerde bulamadım ? teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Büşra hanım,

   Şuan için aktif olan bir başvuru durumu mevcut değil. Başvuruları takip edebileceğiniz internet sitesi yazımız da belirtmiş olduğumuz, milli savunma bakanlığının resmi internet sitesidir.

 2. büşra dedi ki:

  yani henüz başvurular başlamadımı ?

  1. admin dedi ki:

   Şuan için yeni başvuru bulunmamaktadır.

 3. Gurkan dedi ki:

  Tam olarak ne zaman başlar basvirular

 4. Yasemin dedi ki:

  Sadece erkekler için mi geçerli bu hocam?

 5. Enes dedi ki:

  Askerlik şartı var mı ben askerlik yapmadım ama başvurabilirmiyim ?

 6. Hamit dedi ki:

  Kpss şartı varmı

 7. Anill.0 dedi ki:

  Askerlik yapmadım tecilliyim giremiyormuyuz askerlik yapmadan

 8. İbrahim dedi ki:

  Kayıtlar ne zaman başlıyor on basvuru

 9. Ahmet mete dedi ki:

  Askerlik sarti varmi askerlik yapmadim bu yil lise bitiyor direk girmiyormuyuz

 10. ramazan dedi ki:

  2018De hava kuvvetleri icin uzman erbas alimi olacakmi insalla olur

 11. Mustafa dedi ki:

  Admin ben cukurcada sozlesmeli erim bu sene ekim ayinda bitiyor oncesi de basvuru yapsam sinavlara katilabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Bilgim yok maalesef.

 12. Ömer dedi ki:

  2018 başvuruları hakkında hiç bişey Yok neden

 13. ismet dedi ki:

  Mrb iyi gunler. Ben 22 kasim 2017 de hava uzman erbaslik sinavini kazandim mulakatlardan gectim saglik raporumuda eksiksiz ve sorunsuz teslim ettim.ve 24 ocak 2018 de kutahya hava er egitim tugayina giderek. Uzman erbas icin egitim kaydimida yaptirdim. Ve orda ki bi rutbeliden ogrendigim bilgiye gore ben 41.donem oluyormusum. Ama halen egitim icin herhangi bi bilgi gelmedi aceba ne zaman cagirirlar cagirma suresi ne kadardir.ve suanda da askeri gorevimi yapiyorumm kibrista.

 14. Vahit dedi ki:

  Su anda uzman erbaş alimi var mi hava kuvvetlerinde ne zaman olacak

 15. Murat dedi ki:

  İsmet kardeşim bana ulaşabilirsin bugün eğitime çağırdılar beni

 16. Onur dedi ki:

  Selam aleykum admin hava kuvvetlerinin uzman erbas veya astsubay 2018 alimiyla ilgili bi bilginiz varmi acaba basvurular sizce nezaman olur..

 17. Murat dedi ki:

  Hava uzman er alimi ne zaman arkadaslar yi bitiyor her hangiye rastlayamadim….