Asker Alımları

Hava Kuvvetleri Subay Alım ve Başvuru Şartları

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Deniz Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları askeri personel alımı için dönem ilanlar yayınlayarak kamuoyuna duyuru yapmaktadırlar. 1911 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetleri, ülkemizi başarıyla korumuş ve dünyanın en başarılı hava kuvvetleri arasına girmiştir. Ulaştığı başarıyı daha yükseklere çıkarmak için yetiştirdiği öğrencilerin haricin de 4 yıllık yüksekokul ve fakülteleri bitiren bay, bayanları muvazzaf ve sözleşmeli subay olarak almak için sınavlar açmaktadır. Hava Kuvvetleri Subay Alımı için gerekli şartlar aşağıda belirtilmiştir, ancak Milli Savunma Bakanlığı, bakanlık kararları ile şartları değiştirebilir.

Hava Kuvvetleri Subay Alımı İçin Gerekli Şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 1 Ocak 1992 yılı ve sonrası doğumlu olmak. (Lisans mezunları için 1 Ocak 1990 olmak zorundadır)
 • Üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden mezun olmak
 • Öğrenimlerini yurt dışında bitirenlerin diplomalarının denkliği Yüksek Öğretim Kurulu’nca (YÖK) onaylanmış olmak,
 • KPSS sınavından 60 ya da daha üstü puan almak
 • Herhangi bir sağlık problemi yaşamamak
 • Bakanlar Kurulu kararları ve mahkeme kararlarınca terör örgütü olarak kabul edilmiş, FETÖ/PDY, PKK ve DAEŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle kendisi, eşi, annesi, babası, kardeşlerinin herhangi bir irtibatı bulunmaması.
 • Silah taşımaya engeli olmamak
 • Boy – kilo orantılı olmak

Hava Kuvvetleri Subay alımı için gerekli şartlar bunlar ve bu şartlara uygun olanlar Hava Kuvvetleri Subay Alımı için başvurabilirler. Bu başvuruyu yapan adayların, başvurularının değerlendirilmesi ve başvuruları kabul edilen adayların Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde ilanı yapılacak ve belirtilen tarihlerde Hava Kuvvetleri Subay Alımı için diğer seçim aşamalarına başlanacaktır. .

Hava Kuvvetleri Subay Alımı İçin Seçim Aşamaları

Hava Kuvvetleri Subay Alımı için gerekli şartlara uyanların, başvuru yapmaları subay seçilmeleri için yeterli değildir ve bu sadece başvurunun Milli Savunma Bakanlığı’nın başvuruları değerlendirmesine ve kabul edilip edilmemesine yeterli olur. Başvuruları kabul edilenler  Milli savunma bakanlığı internet sayfasında ilan edildiğinde diğer aşamalara geçilir.  Hava Kuvvetleri Subay Alımı İçin Seçim Aşamaları nelerdir;

 • Fiziki Yeterlilik Değerlendirme Testi
 • Kişilik Değerlendirme Testi
 • Genel Sağlık Muayenesi
 • Mülakat

Tüm bu test ve muayenelerden başarılı şekilde geçen adaylar arasında Hava Kuvvetleri Subay Alımı yapılacaktır.

Çağdaş havacılık teknolojilerini bilen ve yakından takip eden, Ülkemizin ve Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu bilgi ve beceriye sahip olanları Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine katmak ve onlarla birlikte çağdaş havacılığın gerektirdiği şartları yakalamak bu ve bunun gibi sınavlar hazırlayarak kamuoyuna duyuruyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün İstikbal Göklerdedir cümlesini kendisine şiar yapan Türk Hava Kuvvetleri, çağdaş bilim ve tekniğin ışığında ; bedensel, zihinsel ve akademik yönden en üst seviyedeki adayları Hava Kuvvetleri Subay Alımı için beklemektedir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde olduğu için, Milli Savunma Bakanlığı başvuru kılavuzu, seçim usul ve esasları ile faaliyet takviminde değişiklik yapma hakkına sahiptir ve bu hakkı saklı tutar.

Başvurusu kabul edilen adaylar, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmiş olan sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarından rapor almak zorundadırlar. Mülakata çağrılan adayların duyurulması Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinden yapılır ve mülakat Hava Harp Okulu Komutanlığı Yeşilyurt / İstanbul adresin de yapılır. Asıl ve yedek adayların açıklanması internetten ilan edilir ve asil adayların temel askerlik ve subaylık anlayışı kazandırma eğitimine başlama tarihi daha sonra verilir. Temel askerlik ve subaylık kazandırma eğitimine başlayan adaylar eğitimleri sürecinde astsubay maaşı alacaklar ve subay oldukları takdirde subay maaşı ve özlük haklarına kavuşacaklardır.

Subay olanların 1 yıllık deneme süreleri vardır ve eğer deneme süreleri içerisin de ayrılırsa aldıkları maaşları, ve devletin eğitimleri boyunca devletin yaptığı masraf yasal faiziyle birlikte geri ödemek zorundadır. 1 yıllık deneme süresini bitirenler, subay oldukları tarihten itibaren meslek hayatında alınacak diğer eğitim, kurs, yurtdışı görev vb. sebeplerle ilave edilecek yükümlülükler hariç olmak üzere 10 yıllık mecburi hizmet süresine tabi olacaktır.

Hava Kuvvetleri Subay Alımı için aday olanların hepsine kişilik değerlendirme testi yapılır ve kişilik değerlendirme testi sonuçlarına göre değerlendirme yapılır ve başarılı olanlar mülakata alınır.Yüz yüze görüşme yöntemiyle adaylarla görüşen mülakat kurulu, adayların kültürü, anlama yetenekleri, özgüven, acil durumlarda ki davranışları, duygu ve düşüncelerine hakimiyetleri, kültürel zenginlikleri, eğilimleri, askerlik ve vatan hakkında ki düşünceleri varsa konuşma bozukları ve psikolojileri değerlendirilir. Mülakat kurulu, adayların asker olup olamayacakları konusunda karar verirler ve mülakat kurulunun kararları tartışılmaz ve itiraz edilemez.

Hava Kuvvetleri Subay Alımı adayları daha önce herhangi bir askeri okuldan ayrılmış ya da ilişiği kesilmiş kişiler olamaz, adayların kesilmiş, ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş, genel affa uğramış ve benzeri gibi suçlar işleyenler kişiler aday olamaz. Tüm özellikleri kapsayan ve aday olabilen kişiler, fiziki ve sözel testleri başarı ile geçtiklerinde Hava Kuvvetleri Subayı olabilirler ve tüm subaylar gibi subay maaşı ve subaylık özlük haklarını elde ederler. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yeterli sayıda subay bulamazsa tekrar sınav açabilir ve Hava Kuvvetleri Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olduğu için, Milli Savunma Bakanlığı sınav tarihi, şartları ve subay alımı gibi konularda değişiklik yapabilir. Başvuran adaylar tüm bu şartları kabul etmiş olur.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. öğretmenlik bitirdim. 91 yılında doğdum. 2018 ilanı gelince başvurabilir miyim?
  gözlük de kullanıyorum. Şansım var mı acaba? teşekkür ederim.

 2. Bayanlar da başvura biliyorlarmı hocam, birde lisans mezunu olmak gerekiyormuş öylemi?

 3. Bayan alımı olacak mı? Boy en az kaç olmalı? Ben bu sene mezun olacağım. başvuru yapabilirmiyim?

 4. Başvuru linkini yazar misiniz ? MSB de ve hava kuvvetlerinin sitesinde bulamadım ?

  1. Merhaba,

   Bu yazımızın amacı, başvuru ve alım şartları nelerdir onları anlatmak. Konu ile ilgili alımlar olduğunda yayınlayacağız.

 5. 2 yıllık astsubay kara harp okulunda 1. Yıl pmyo geçmek istersek tazminat oduyormuyuz?

 6. admin ben 01.01.1990 doğumluyum askerliğimi yaptım. Lisans mezunuyum. başvurabilir miyim ?

 7. Askerliği Hava Piyade Asteğmen olarak yapıyorum. Bu yıl içerisinde alım olursa biz başvurduğumuz takdirde bize bir öncelik tanınacağı söyleniyor. KPSS puanındaki genel kültür-genel yetenek puanımıza göre mi değerlendirileceğiz yoksa Hava Kuvvetleri Kpss’ye benzer ayrı bir sınav mı yapacak?

 8. Askerlik yaptım.ve 1yıl KKK nde uzman çavuştum ,
  91gün rapor alarak bıraktım . şimdi besyo son sınıfm,
  Subay alm şartlarında herhangi bir sıkıntı görmedim , acaba olabilirmiyim

 9. merhaba şimdi msb sınavından sonra ayrıyetten tyt ye ve yks ye girmemiz gerekiyomu gerekiyosada kac puan almamız gerekiyo e postamdan cevap gönderirseniz sevinirim

 10. Polis olduktan sonra subay ya da astsubay alımlarına başvurup geçiş yapabilirmiyiz? Teşekkürler

 11. merhaba ben kamu yönetimini bitirecem ve hava kuvvetlerine subay olarak başvurmak istiyorum ve hava piyade subayı olmak istiyorum ama komu yönetimini bitirenleri hava kuvvetleri alım yapmıyor deniliyor. bu doğrumu acaba girme şansım yokmu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu