Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alım Şartları

28.12.2017
1.143
A+
A-
Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alım Şartları

Hava Kuvvetleri bünyesine zaman zaman sözleşmeli erler de alınmaktadır. Sözleşmeli er alabilmek için ilgili mevzuattaki yasal prosedür uygulanmaktadır. Bu prosedüre Hava Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar başvuruların çok önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Aranan şartlardan bazıları şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak aranan ilk şarttır ve TSK bünyesindeki bütün personel alımlarında uygulanmaktadır.
 • Sözleşmeli er olmak isteyen kişilerin Türk Silahlı Kuvvetleri ve Askeri Okullardan atılmamış olmaları gerekmektedir.
 • Sözleşmeli er olmak isteyen kişiler için yaş sınırı da bulunmaktadır. Adayların 20 ile 25 arasında olması gerekmektedir. Bu sınır dışına 1 gün ile bile çıkılması durumunda başvuru reddedilmektedir.
 • Adayların daha önceki süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman er ya da erbaş kadrolarında istihdam edilmemiş olmaları gerekmektedir.
 • Herhangi bir nedenden dolayı kamusal haklardan mahrum bırakılan kişilerin başvuruları da kabul edilmemektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin adli sicillerinin temiz olması gerekmektedir. Herhangi bir ceza almamaları istenmektedir. Hatta devlete karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı suçlardan alınan cezaların affedilmesi ya da hükmün açıklanmasının geriye bırakılması dahi başvuru yapmaya engelidir.
 • Hava Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için kılavuzda belirtilen boy ve kiloya sahip olunması gerekmektedir. Adayların boyunun en az 164 cm olması istenirken en fazla 210 cm olabilmektedir. Boy ve kilonun da uyumlu olması gerekmektedir.

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alımı İçin Başvuru Süreci

Bu şartları sağlayan kişiler Hava Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapabilmek için öncelikle Milli Savunma Bakanlığının sözleşmeli er alacağını resmi olarak duyurması gerekmektedir. Daha sonra bakanlık tarafından ilgili takvim açıklanacaktır. Adayların bu takvime göre www.msb.gov.tr adresine girerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Siteye girdikten sonra ilgili bölüme geçiş yapılmalı ve oradaki formun eksiksiz doldurulması istenmektedir. Bu işlem esnasında başvuru yapan kişiden bir takım bilgiler istenmekte olup bu bilgileri doru bir şekilde vermek başvuru yapan kişinin sorumluluğu altındadır. Başvurunun sorunsuz bir şekilde tamamlanmasından sonra sistem tarafından başvuru yapan kişiye aday numarası verilecektir. Bu aday numarasının dikkatli bir şekilde kaydedilmesi gerekmektedir. Çünkü daha sonraki işlemlerde de bu numara kullanılacaktır.

Hava Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için online başvurular alındıktan sonra gerekli şartları sağlayan adaylar Ankara / Cebeci’ye davet edilmekte ve sürecin devamı burada gerçekleşmektedir. Gerekli şartları taşıyan kişiler yine aynı internet adresinden ilan edilmekte olup bunun dışında herhangi bir bildirim yapılmayacaktır. Bundan dolayı adayların bu siteyi ve sonuçları takip etmeleri kendi sorumluluklarıdır. Şartları sağlayan adaylardan bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin eksiksiz olarak getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle bu belgelerin kontrolü yapılmaktadır. Kontrol esnasında belgelerin eksik ya da bilgilerin yanlış olması adayların elenmesi anlamına gelmektedir. Bu aşamadan geçen adaylar için süreç yeni başlamaktadır. Öncelikle adayların fiziksel durumlarına bakılmaktadır. Kılavuzda belirtilen boy ve kiloya uygun olmayan adaylar burada elenmektedir. Geriye kalan adaylar ise önce fiziksel yeterlilik testine girmektedir. Bu testte adayların kuvvet, hız, çeviklik gibi özelliklerine bakılmaktadır. Her test sonunda adaylara puan verilmektedir. Puanlamanın nasıl yapılacağı yine yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Hava Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için bu test büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı adayların buraya gelmeden önce aylar öncesinden bu test için hazırlık yapmaları, bu testte başarılı olmaları açısından oldukça önemlidir.

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alımı İçin Güvenlik Soruşturması ve Sağlık Raporu

Hava Kuvvetleri sözleşmeli er alımı yapılırken bir diğer aşama ise mülakattır. Bu aşamada adaylarla yüz yüze görüşmeler yapılmakta ve adayların kendi ifade etme becerileri, disiplin durumları, psikolojik denge gibi birçok özellikleri değerlendirilmektedir. Adayların bu aşamada alacakları puan, Hava Kuvvetlerinde yer alıp almayacakları hususunda belirleyici olabilmektedir. Adayların girmiş oldukları sınavların tamamı değerlendirilmekte ve buna göre karar verilmektedir. Adayların başarılı olmaları halinde bu defa da sağlık raporu ve güvenlik soruşturması süreci başlamaktadır. Adayların bakanlık tarafından belirlenen hastaneden rapor alması gerekmektedir. Rapor almadan önce raporun sözleşmeli er alımı için kullanılacağının da belirtilmesi gerekmektedir. Çünkü bu durumda farklı prosedür uygulanmaktadır. Sağlık raporunun olumlu gelmesi halinde Hava Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için son aşama olan güvenlik soruşturmasına geçilmektedir. Adaylarla ilgili devlet kurumlarındaki arşivlerde tarama yapılmaktadır. Milli güvenliğe tehdit olan yapılarla herhangi bir bağlantısı olan adaylar elenmektedir. Bu soruşturmalar oldukça kapsamlı yapılmakta olup Türk Silahlı Kuvvetlerine bu yapılara mensup kişilerin alınmaması için bu tür bir önlem alınmaktadır. Güvenlik soruşturmaları da olumlu gelen adaylar için süreç tamamlanmış olmaktadır.

Hava Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için genel prosedür bu şekildedir. Bu şartlar ilgili kılavuzda belirtilmekte olup daha sonra yapılacak alımlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bundan dolayı sözleşmeli er olmak isteyen adayların öncelikle yayınlanan kılavuzu ayrıntılı bir şekilde incelemesi gerekmekte ve oradaki bilgiler ışığında başvurusunu yapması gerekmektedir. Burada verilen bilgiler genel olup bunlar dışında daha ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır. Bunlarında kılavuzdan takip edilmesi önemlidir. Başvuru yapacak kişinin özel durumu olması ya da asker iken başvuru yapması gibi hususlar kılavuzda ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Bu bilgiler başvurundan önce yayınlanacak olan kılavuzdan incelenmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Zeynep dedi ki:

  Hava kuvvetleri er alımı sadece erkekler için geçer li değil mi bayanlara napicak

 2. yunus emre dedi ki:

  üniversite muzunu olunca rütbe yükseltebilirmiyiz?

 3. Emrah Uzun dedi ki:

  Merhabalar ben 3 ekim 1990 doğumluyum. Acaba bu sene 2018deki herhangi bir subaylığa başvurabilirmiyim.Kimya mühendisiyim. Acaba muvazzaf subay olarak 165cm boy yeterli olurmu.