Asker Alımları

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Ve Seçim Aşamaları

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın astsubay ihtiyacını karşıladığı Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu yakın zamanda yapılan açıklamayla öğrencileri nasıl alacağına dair bir duyuru yayınlamıştır. Söz konusu duyuruda adayların öncelikle ÖSYM tarafından yapılan sınava girmeleri, daha sonra ise ikinci aşama sınavlarına girmeleri gerektiği bildirilmiştir. Hava astsubay olmak isteyen adayların Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına girmeleri için zamanında başvuru yapmaları gerekmektedir. Hava astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları konusunda çok önemli bir yer tutan bu sınavla ilgili ÖSYM tarafından bir kılavuz yayınlanmış ve öğrencilerin bu yüksekokula girebilmeleri için geçmeleri gereken aşamalar detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları ve Girilmesi Gereken Sınavlar

Hava astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları konusunda söz konusu sınavdan adayların başarılı bir sonuç almaları gerekmektedir. Bu sınava girerek hava astsubay olmak isteyen adayların 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden yapılacaktır. Ayrıca bazı özel durumu olan kişiler başvurularını belirlenen merkezlerde yapması gerekebilmektedir. Başvuru yapmadan önce adayların başvuru şartlarını incelemesinde fayda bulunmaktadır. Asker alımlarında uygulanan şartlar aynen burada geçerli olup bunun dışında farklı şartlar da bulunmaktadır. Hava astsubay olmak isteyen adayların en fazla 21 yaşında olması gerekmektedir. Bu hesap yapılırken gün ve ay durumu dikkate alınmamaktadır. Bunun dışında başvuru yapacak olan adayların 2016 ve 2017 yılında liseden mezun olmaları gerekmektedir. Bu tarihlerden önce mezun olan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca 2018 yılı içinde kesin kayıt tarihinden önce mezun olacak kişiler de başvuru yapabilmektedir. Adayların unutmaması gereken en önemli şartlardan bir tanesi de bu sene sadece erkek adaylar başvuru yapabilmektedir.

Hava astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan sınav 18 Mart 2018 tarihinde bütün il merkezlerinde yapılacaktır. Katılmak için zamanında başvuru yapan adayların sınava gelirken kimlik ve sınav giriş belgesi getirmeleri yeterlidir. Sınav 10:15 başlayıp 135 dakika sürecektir. Sınavdan 15 dakika önce yani saat 10:00’da kapılar kapanacağı için adayların buna dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınavdan alınacak puan türlerinden sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanına göre sıralama yapılacak ve adaylar bu puana göre bir sonraki aşamaya çağrılacaktır. Ayrıca adayların bu sınav dışında mutlaka ÖSYM tarafından yapılacak olan Temel Yeterlilik Testine girmeleri ve en az 150 puan almaları gerekmektedir. Ayrıca bu taban puanın değiştirilmesi durumunda onunda üzerinde bir puana sahip olunması gerekmektedir. Yapılacak olan bu sınavın sonuçlarının 11 Haziran’da açıklanması planlanmaktadır. Sınav sonuçları ÖSYM’nin sitesinden açıklanacaktır.

Hava astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları konusundaki en önemli hususlardan bir tanesi ikinci aşamadır. Adaylar girmiş oldukları sınavdan almış oldukları puana göre bu aşamaya davet edilmektedir. İkinci aşamaya geçen kişiler Milli Savunma Bakanlığının resmi sitesinden duyurulmakta ve bu duyuruda adaylardan istenen belgelere de yer verilmektedir. İkinci aşama toplamda iki gün sürecek olup bu süreye sağlık raporu bölümü dahil değildir. Adaylar ilk gün evrak kontrol, kişilik değerlendirme testi, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testine (FYT) gireceklerdir. İkinci gün mülakat sınavları yapılacaktır. Buradan alınan puanlar Aday Değerlendirme Puanının oluşmasında kullanılacaktır.

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları ve Fiziksel Yeterlilik Sınavı

Hava astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan ikinci aşama Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda yapılmaktadır. Öncelikle adaylardan istenen evrakların kontrolü yapılmakta, eksik ya da hatalı evrakı bulunan adaylara süre verilerek bunları tamamlamaları istenmektedir. Verilen sürede evrakları tamamlayamayan adaylar elenmektedir. Evraklarını zamanında tamamlayan adaylar ise sınavlara devam edebilmektedir. Daha sonra ise adayların istenilen fiziksel özelliklere sahip olup olmadıkları kontrol edilmektedir. Burada da eleme yapılmaktadır. Hava astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan kişilik değerlendirme testinde ise eleme yapılmamakta olup adaylar hakkında fikir edinmek için yapılmaktadır. İlk gün son olarak 400 metre koşu, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve barfiks dallarından oluşan FYT yapılmaktadır.

Hava astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan FYT 400 metre koşu, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve barfiks dallarından oluşmaktadır. Bu sınavların 5 tanesinin 4’ünden puan alınması gerekmektedir. Aksi halde adaylar burada elenmektedir. İkinci gün ise sadece mülakat yapılmakta ve adayların başarılı olabilmesi için mülakattan en az 70 almaları gerekmektedir. Böylece sınav aşamaları tamamlanmış olmaktadır. Hava astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan Aday Değerlendirme Puanı burada yapılan FYT ve mülakat dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Ayrıca bu hesabın içinde TYT puanı da bulunmaktadır. Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna yerleştirmeler bu puanla yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra adayların sağlık raporlarını da sunmaları gerekmektedir. Belirtilen sağlık kuruluşlarından alınan raporla da işlem tamamlanmış olmakta ve yerleşme gerçekleşmektedir.

2018 – Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi

2018 – Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir

2018 – Hava Harp Okulu Taban Puanları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hava harp okuluna girerken de bir tazminat imzaliyoruz ya bu ne kadar ? Galiba 24 bin Tl ama bütün harp okullarında ayni mi emin olmak istedim .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu