Güncel Bilgiler

Hastane Randevu Numarası ve Randevu Alma İşleminin Aşamaları

Sağlık Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren çok sayıda hastane bulunmakta ve bunların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Hastanelerin sayısı arttığı gibi nüfus da artmakta ve bundan dolayı da hastanelerde yoğunluklar yaşanabilmektedir. İnsanlar muayene olabilmek için uzun süreler beklemek zorunda kalmaktadır. Öyle ki bazı durumlarda insanların işlemlerini tamamlaması 5-6 saati bulabilmekte ve bundan dolayı insanlar ciddi şekilde yıpranmakta ve yorulmaktadır. İnsanları yaşadığı sıkıntıların benzerleri hastanelerde de oluşmaktadır. Gereksiz yere oluşan yoğunluktan dolayı hizmet kalitesi düşmekte ve bu da birçok şeyi olumsuz etkilemektedir. Hastane randevu numarası sayesinde söz konusu problemlerin bir bölümü çözülmekte ve yaşanan sorunlar tam olarak olmasa dahi büyük ölçüde giderilmektedir.

Hastanelerde muayene olmak isteyen kişilerin hastaneye gitme süreleri ile bekleme süreleri arasında orantı olduğu için insanlar hastanelere erken saatlerde gitmekte ve sıra almak için sıraya girmektedir. Hastalar öncelikle mesai saatinin başlamasını beklemekte ardından ise doktorun gelmesini beklemekte son olarak ise sıranın gelmesini beklemektedir. Bundan dolayı da ortalama 2 saat beklenilmekte ve daha sonra muayene olunabilmektedir. Söz konusu sorunun çözümü için Sağlık Bakanlığı tarafından randevu sistemi geliştirilmiş ve uzun süredir de kullanılmaktadır. Randevular hem telefon ile hem de internet üzerinden alınabilmektedir. Bundan dolayı da insanlar hastane randevu numarası sayesinde randevu alabilmekte ve uzun sıralar beklemeden muayene olabilmektedir.

Randevu ile muayene olunmak istendiği zaman öncelikle hastane randevu numarası aranmakta ve randevu alınmaktadır. Daha sonra ise randevu saatinden sadece 15 dakika önce hastaneye gidilmekte ve burada sisteme giriş yaptırılmaktadır. Son olarak ise ilgili polikliniğe geçilmekte ve hastalar muayene olduktan sonra hastaneden evlerine ya da işlerine gitmektedir. Sonuç olarak ise hastalar ortalama 20 dakika hastanede kalmakta ve bütün işlemlerini halletmektedir. Söz konusu durum sayesinde insanlar çok ciddi bir zaman kazanmakta ve bu da insanların günlük yaşamlarını olumlu etkilemektedir. Söz konusu durumun sağladığı avantajlar insanların randevu alarak hastaneye gitmesine olumlu etki yapmakta ve birçok kişi bundan dolayı randevu almaktadır.

Hastane Randevu Numarası ve Randevu Alma İşleminin Aşamaları

Hastane randevu numarası insanlar tarafından merak edilmektedir. Randevu almak isteyen kişilerin izleyeceği adımlar aşağıdaki gibidir. Bunlar:

  • Öncelikle Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ALO 182 hattının aranması gerekmektedir. (randevu alınması için aranması gereken numara 182’dir)
  • Sabit telefon ya da cep telefonu ile 182 arandıktan sonra yoğunluğa bağlı olarak sistem tarafından bekletilme söz konusu olabilmektedir. Fakat beklenilen süre genellikle çok kısa olmaktadır.
  • Daha sonra telefona bir görevli çıkmakta ve sizden bir takım bilgiler istemektedir. Görevli tarafından öncelikle adınız ve soyadınız sorulmakta daha sonra ise T.C. kimlik numarası istenmektedir.
  • C. kimlik numarasını aldıktan sonra sisteme giriş yapan görevli sizden muayene olacağınız ili sormaktadır. Daha sonra ise bu il sınırları içerisinde yer alan hangi hastaneye gitmek istediğiniz sorulmaktadır. Bundan dolayı hastaların önce il daha sonra ise hastane seçimi yapmaları gerekmektedir.
  • Hastane randevu numarası ile işlem yaparken bir sonraki aşamada ise muayene olmak istediğiniz polikliniği söylemeniz gerekmektedir.
  • Poliklinik seçiminden sonra ise burada görev yapan doktorlar telefondaki görevli personel tarafından size bildirilmekte ve bunlar arasından da bir seçim yapılması gerekmektedir.
  • Son olarak ise tarih ve saat seçimi de yapılarak işlem tamamlanmaktadır.

Hastane Randevu Numarası ve Bilinmesi Gereken Diğer Detaylar

Hastane randevu numarası ile işlem yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Randevu alma işlemi sırasında istenilen tarih ve saatte boş yer olmayabilmekte ve bu durumda ya tarihin ya da doktorun değiştirilmesi gerekmektedir. Doktor değişimi yapıldığında yine sorun çözülmüyor ise bu defa farklı bir tarih seçilmesinden başka çare kalmamaktadır. Randevu alma işlemi genel hatlarıyla bu şekildedir. Bu işleme benzer şekilde unutulan randevularla ilgili bilgi almak da mümkündür. Bunun için öncelikle yine 182 numarasının aranması ve görevliye söz konusu talebin iletilmesi gerekmektedir. T.C. kimlik numarasını isteyen görevli bu şekilde sisteme giriş yapmakta ve daha sonra kişinin bilgilerine ulaşarak gerekli olan bilgileri vermektedir. Ayrıca isteyen kişiler bu şekilde almış oldukları randevuları da iptal ettirmekte ve böylece insanlar boş yere randevu yeri işgal etmemiş olmaktadır.

Hastane randevu numarası sayesinde insanlar çok ciddi kolaylık yaşamaktadır. Randevu almak için bir başka yol daha bulunmaktadır. İsteyen kişiler internet üzerinden de rahatlıkla randevu alabilmektedir. Fakat telefon ile randevu alma sayesinde insanlar internete muhtaç kalmamaktadır. Hastanelere genel olarak bakıldığında yaşlı insanların daha fazla buraya geldiği görülmektedir. Yaşlı insanların çok büyük bir bölümü de internet kullanımını tam olarak bilmemektedir. Bundan dolayı da internet üzerinden randevu alma işlemini yapabilmeleri neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı da yaşlı kişiler ve internet ile arası olmayanlar genellikle 182 hattını aramaktadır. Randevuları bu şekilde almak insanlar için son derece kolaydır.

Hastane randevu numarası 182 olup insanlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Randevu almak için yapılması gerekenler genel olarak yukarıda anlatılmış olup belirtilen aşamaların izlenmesi ile görevli personelin bilgilendirme ve yönlendirmelerine dikkat edilerek kısa sürede randevu alma işlemi tamamlanmaktadır. Böylece hastanede sıra beklemeden muayene olunabilmektedir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu