Hastane Randevu Alma İşlemleri

29.04.2018
1.659
A+
A-
Hastane Randevu Alma İşlemleri

Ülkemizde bulunan şehirlerde birçok hastane bulunmakta ve bunların sayısı fazla olmasına rağmen nüfusun da fazla olması yoğunluğa neden olmaktadır. Özellikle büyük kentlerde yer alan hastanelerdeki yoğunluk çok daha fazla olduğundan insanlar buralarda tedavi görmek ya da muayene olmak için uzun sıralar beklemek durumunda kalmaktadır. Çok fazla beklemek istemeyen kişiler daha mesai saati başlamadan önce hastanelere gitmekte ve muayene olmak için verilen sıranın sırasına girmektedir.

Dolayısıyla önce mesai saatinin başlamasını daha sonra ise doktorun gelmesi beklenmektedir. Böylece insanlar çok uzun süreler hastane beklemek zorunda kalmaktadır. Hastane randevu alma işlemleri sayesinde insanlar söz konusu süreleri beklemeden muayene olabilmektedir.

Hastanelere randevu almadan giden kişiler, gittikleri saat ve yoğunluğa bağlı olarak 6 saate kadar bekleyebilmektedir. Hastane randevu alma işlemleri yapıldığında ise randevu saatinden yalnızca 15 dakika önce gidilmesi yeterli olmaktadır. Muayene olmaya gitmeden önce randevu aldıktan sonra randevu tarihi ve saatine göre 15 dakika önce gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra hastaneye giriş yaptırmalı ve muayene saatinin gelmesini beklemelisiniz.

Muayene saatinde ise görevli personel tarafından çağrılır ya da muayene olunacak olan polikliniğin kapısındaki ekrana isminiz yansır. Böylelikle içeri girerek muayene olur ve hastaneden ayrılırsınız. Söz konusu süreç toplamda 30 dakikayı bile bulmamaktadır. Böylelikle insanlar zaman kaybetmeden muayene olmakta aynı zamanda da hastanede gereksiz yoğunluk oluşturmamaktadır.

Hastane Randevu Alma İşlemleri ve Kullanılan Yöntemler

Hastane randevu alma işlemleri için tercih edebileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi internet üzerinden diğeri ise telefondan yapılmaktadır. İnternet üzerinden işlem yapabilmek için mutlaka siteye üye olunarak şifre alınması ya da e-devlet şifresi kullanılarak giriş yapılması gerekmektedir. Aksi durumda siteye giriş yapılamamakta ve bu da randevu alamamanıza neden olmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan siteye üye olmak için öncelikle siteye normal şekilde giriş yapmanız ve randevu alıyor gibi adımları yapmanız gerekmektedir.

T.C. kimlik numarası ve şifre sorulan bölümde bulunan üye ol kısmına tıklamanız durumunda üye olma işlemleri başlamaktadır. Bunun için karşınıza üç farklı form çıkmaktadır ve bunları eksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgilerin daha sonra da kullanılacağını bilerek iletişim adreslerinin ve telefon numaralarının doğru olarak yazılması çok büyük önem taşımaktadır. Gerekli yerler doldurulduktan sonra şifre alınmakta ve işlem tamamlanmaktadır.

Hastane Randevu Alma İşlemleri ve İzlenmesi Gereken Adımlar

Hastane randevu alma işlemleri yapmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ adresine giriş yapmalısınız.
 • Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan kırmızı renkli Türkiye haritasından hizmet almak istediğiniz ilin seçimini yapabilirsiniz.
 • İl seçimi yapıldıktan sonra sistem tarafından seçilen ildeki randevu alınabilecek olan bütün sağlık kurumlarının listesi ekrana verilmektedir. Buradan da hizmet almak istediğiniz hastanenin seçimini yapmanız gerekmektedir.
 • Hastane seçiminin ardından “Randevu al” butonu aktif olmakta ve buraya basılarak randevu alma işlemine devam edilmektedir.
 • Açılan yeni sayfada kişilerden T.C. kimlik numaralarını ve şifrelerini girmeleri istenmektedir. Hemen aşağıda ise e-devlet üzerinden giriş seçeneği yer almaktadır. Yine burada üye olma seçeneği de bulunmakta olup isteyen buradan sisteme üye olabilmektedir.
 • Hastane randevu alma işlemleri yapılırken şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra il ve hastane seçiminin yapıldığı görülecektir. Fakat bu seçenekleri istemeniz halinde rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Buradan sonra ise poliklinik seçiminin yapılması gerekmektedir.
 • Poliklinik seçimi yapıldıktan sonra ise burada görev yapan doktorların isimlerinin olduğu liste belirmektedir. Buradan tedavi olmak istediğiniz doktoru seçebilirsiniz.
 • Doktor seçiminin hemen ardından ise doktorların müsait oldukları tarihler ve bu tarihlerdeki saatler ekrana gelmekte olup tedavi olmak istediğiniz zamanı yine buradan seçebilirsiniz.
 • Yapılan seçimlerden sonra son bir kontrol için sistem tarafından yapılan seçimler ekrana getirilmekte ve buradan onay vererek randevu alma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Yukarıdaki adımların izlenmesi durumunda rahatlıkla randevu alınabilmektedir. Hastane randevu alma işlemleri içerisinde ayrıca mevcut ve geçmiş randevuları da görüntüleme imkanı bulunmaktadır. Yine buradan alınan randevuyu iptal etmekte mümkündür.

Hastane randevu alma işlemleri yapmak isteyen fakat internet kullanma konusunda yeterince iyi olmayan kişiler farklı bir yol ile de randevu alabilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ALO 182 hattı sayesinde telefonla randevu alınabilmektedir. Telefonla randevu alabilmek için öncelikle sabit telefon ya da cep telefonu ile 182 numarasının aranması gerekmektedir. Bu arama yapıldıktan sonra görevli tarafından bir takım bilgiler istenmektedir. Bunların doğru bir şekilde verilmesi işlemin diğer aşamaları için çok önemlidir. Öncelikle görevli tarafından istenen kimlik numarasını doğru bir şekilde vermeniz gerekmektedir.

Görevli tarafından kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapılmakta ve daha sonra randevu almak istediğiniz il sorulmaktadır. Sırasıyla muayene olmak istenen il, hastane, poliklinik ve doktor seçimi yapmanız gerekmektedir. Bunların seçimi yapıldıktan sonra ise görevli tarafından uygun olan tarihler ve saatler söylenmektedir. Bunlar arasından size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Böylelikle de telefondan randevu alma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Hastane randevu alma işlemleri genel olarak bu şekilde olup insanların pek çoğu bu hizmetten yararlanmakta ve hastanelerde sıra beklemeden muayene olabilmektedir. Bazı bölümler için ise yoğunluktan dolayı randevu bulabilmek zor olduğundan insanlar randevu almadan hastaneye gitmektedir.

Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ihsan dumanlıbarut dedi ki:

  bir türlü ortopediden randevu alamıyoruz bu konuda yardımcı olursanız çok memnun kalcam durumum çok kötü telefon numaram05358775779