Hangi Lise Mezunları Polis Olabilir? Açık Lise Mezunları Polis Olabilir mi?

20.11.2016
17.717
A+
A-
Hangi Lise Mezunları Polis Olabilir? Açık Lise Mezunları Polis Olabilir mi?

Lise mezunu polis adaylarının çokluğu ve polis meslek yüksek okulu alımlarının azalmasının ardından lise mezunu polis adayları polis meslek yüksek okullarının kapanıp kapanmayacağını sormaktalar. Daha önceki yazılarımız da polis meslek yüksek okulları hakkında sizlere detaylı bilgiler vermiştik. Eski yazılarımızda polis meslek yüksek okullarının alımının azaldığını ancak şuanda kapanma gibi bir durumun söz konusunu olmadığını anlatmıştık. Bu yazımızda da kısaca bahsedeyim arkadaşlar resmi bir yazı olmadığı sürece polis meslek yüksek okulları kapanıyormuş gibi sözlere inanmayınız.

Hangi Lise Mezunları Polis Olabilir?
Polis meslek yüksek okulu sınavlarına girmek isteyen lisede okuyan ve lise mezunu adayların sordukları sorulardan bir tanesi olan hangi lise mezunu olursam polis olabilirim sorusuna cevap verelim istedik arkadaşlar. Bu sorunun cevabı aslında polis meslek yüksek okulu giriş yönetmeliğinde mevcut arkadaşlar yönetmeliğe http://polisnoktasi.com/pmyo-giris-yonetmeligi/ buradan ulaşabilirsiniz. Yönetmeliğin hemen başına bakınca arkadaşlar “b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,” şartını göreceksiniz. Buradan da anlaşılacağı üzere polis olmak isteyen adayların herhangi bir liseden mezun olmaları yeterli. Düz lise, anadolu lisesi, çok programlı lise, imam hatip lisesi vs hangi lise ve hangi bölümden mezun olursanız olun arkadaşlar polis meslek yüksek okulları sınavlarına girebilirsiniz tabi ygs den istenilen taban puanını geçtikten sonra arkadaşlar.

Açık Lise Mezunları Polis Olabilir mi?
Açık lise okuyan bazı arkadaşlar sürekli olarak açık lise de okuyorum polis olabilir miyim, sınavlara girebilir miyim gibi sorular sormaktalar. Açık lise mezunu olan adaylar polis olabilir arkadaşlar bunda herhangi bir engel yok. Ancak kredim şu kadar şu zaman mezun olacağım gibi sorular soruluyor ayrıca arkadaşlar o durumdaki arkadaşlar şartlara bakmalılar şartlarda lise mezunu olmak gerek deniyor yani lise bitmediyse kredi falan farketmiyor ne yazık ki sınavlara giremezler.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 538 YORUM
 1. Esmanur dedi ki:

  Bende 8 i suan açıktan okuyorum liseyi bitiricem İnşAlAlh hafızlık yapıyorum lise mezunu olduktan sonra polis olabilirmiyim olmak için ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   olabilirsiniz ayt ve tyt den yeterli puanı alırsanız başvuru yapabilirsiniz..

  2. Dilek Gezgin dedi ki:

   Ne gibi yol izlemem gerekli nereye başvuru yapmak gerek?

 2. Alper dedi ki:

  Aksam liselerinden mezun olanlar devlet memuru olabilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   evet…

  2. Ahmet dedi ki:

   ANADOLU LİSESİ OKUYUP ÜNİVERSİTEYE GİTSEM POLİS OLABİLİR MİYİM?

   1. Admin dedi ki:

    evet

 3. Dilek Gezgin dedi ki:

  Yaşım 32 liseyi açıktan bitirdim silahlı özel güvenliğim acaba polis memuru olabiliyormuyum?

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 4. yunus dedi ki:

  ben jöh olmak isitiyorum acaba spor lisesi okuyarak olabilirmiim

  1. Admin dedi ki:

   evet

 5. Ramazan dedi ki:

  Ben liseye geçtim imam hatip lisesi okusam sonra pöh veya normal polis olabilirmiyim

 6. Rubar dedi ki:

  Spor lisesinde polis olabilir miyim?(pöh)

1 3 4 5