Hacettepe Randevu Alma İşlemleri

05.03.2018
1.484
A+
A-
Hacettepe Randevu Alma İşlemleri

Hacettepe Üniversitesi Hasta haneleri Türkiye’nin en önde gelen hastane olma başarısını elinde tutmaktadır. En kapsamlı tedavi şekillerini bünyesinde barındıran hastanenler, Ankara Sıhhiye yerleşkesinde yer almaktadır. Bununla birlikte sadece Ankara içerisinde değil; sahip olduğu kapsam sayesinde Anadolu’nun her köşesinden hasta kabul etmektedir. Her gün akın akın gelen hastalar, tedaviye Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinin randevu sistemi üzerinden veya telefon yolu ile randevu alarak gelen hastalardır. Böylesi yoğun çalışma sergileyen, her gün sayısız hasta kabul eden bu hastanelerin randevusuz işlemlerle düzenli çalışmaları mümkün olmamakta.

Hacettepe randevu alma işlemleri esas olarak 2 yolla yapılmakta. Bunların ilki telefon aracılığıyla gerçekleştirilen randevu alma işlemi iken, ikincisi online randevu alma işlemidir. Telefon ile randevu alma işlemi gerek Alo 182 gerekse Hacettepe Hasta haneleri randevu numarasının aranması ile gerçekleştirilebilmektedir. Online randevu alma işlemi ise hem  Mhrs üzerinden hem de, Hacettepe Hasta haneleri randevu portalından yapılabilmektedir. Aşağıda Hacettepe randevu alma işlemleri aşama aşama anlatılmış olup, her iki yoldan da randevu alma işleminin nasıl yürüdüğü açıklanmaktadır.

Mhrs Portal Aracılığıyla Hacettepe Randevu Alma İşlemleri  

Sağlık bakanlığı kontrolünde kurulmuş bir portal olan, kısaca Mhrs olarak bilinen, Merkezi Hastane Randevu Sistemi; hasta veya hasta yakınlarının online sistem üzerinden uygun hastanelerden randevu almalarına olanak tanıyan bir sağlık sistemidir. Hacettepe randevu alma işlemleri de yine bu portal üzerinden yapılabilmektedir. Mhrs üzerinden online randevu alma işlemi için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • İnternet üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne giriş yapılır.
 • Şifre alanına ilgili şifre girilir.
 • Daha önce şifre alınmamı ise, ilk kez şifre alma işlemi yapılır.
 • Hacettepe randevu alma işlemleri için şehir kısmına Ankara yazılır.
 • Randevunun alınması istenilen klinik belirlenir.
 • Hacettepe Üniversitesi Hastanesi seçilir.
 • Bu aşamalardan sonra randevu ara butonuna basılarak uygun randevuların açılması sağlanır.
 • Açılan randevular içerisinde, hekim ve saat seçimi yapılarak kaydet tuşuna basılır.

Yukarıda Mhrs üzerinden online randevu işlemlerini anlattık. Bu işlemlerin yanında Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri randevu başvuru sistemi kullanılarak da online randevu alımı mümkündür.  Hacettepe Üniversitesi Hastanesi online randevu sistemine giriş için hasta TC numarası, doğum yılı, baba adı gibi bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin girilmesiyle beraber açılan portal ilgili randevu aşamaları için yukarda Mhrs aşamalarına benzer aşamaları takip edilmektedir.

Telefon Aracılığıyla Hacettepe Randevu Alma İşlemleri 

Online randevu alma imkanı olmayanlar için iki farklı yoldan Hacettepe randevu alma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu yollardan ilki Alo 182’yi aramaktır. Alo 182 yine Sağlık Bakanlığının kontrolünde kurulmuş, hasta ve hasta yakınlarına randevu hizmeti vermektedir. Dileyen hasta veya hasta yakını 182 numarasını kodlayarak randevu alma işlemini gerçekleştirebilir. Alo 182 üzerinden işlem yaptırabilmek için randevunun alınacağı tarihten en az 1 gün öncesinde aramanın yapılması gerekmektedir. Alo 182 üzerinden gerçekleştirilen işlemler aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir;

 • 182 numarasının telefonla aranır.
 • Hastanın veya hasta yakınının telefonu açan Sağlık Bakanlığı personeline kendini tanıtır.
 • Randevunun istendiği şehir ve hastane isminin personele söylenir.
 • Hasta kişinin TC kimlik numarası söylenir.
 • Randevunun alınması istenilen şehir ve hastane adı söylenir.
 • Hacettepe randevu alma işlemleri için Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nin adı söylenir.
 • Randevu alınması istenilen klinik adı belirtilir.
 • Sağlık Bakanlığı personeli hasta için uygun randevu tarihlerini ve doktor adını randevu almak isteyen kişiye belirtir.
 • Hekim adı ve randevu saati belirlenerek işlem tamamlanır.

Yukarıda gerçekleşen işlemler Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri randevu hattı olan; 444 4 444 numarası aranarak da gerçekleştirilebilir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.