Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?

Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?

Güvenlik soruşturması nasıl yapılır sorusu birçok polis veya bekçi adayı tarafından merak edilmektedir. Bildiğiniz üzere polis veya bekçi olabilmek için belirli şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenip Resmî Gazete üzerinde yayınlanmaktadır. Başvuru şartlarına göz gezdirdiğimizde ise güvenlik soruşturmasını ilgilendiren bir madde bulunur. Peki güvenlik soruşturması ile ilgili tam madde nedir? Güvenlik soruşturması nasıl yapılır? Hangi şartlarda güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlara yol açar gibi tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Güvenlik Soruşturması ile İlgili Madde Hangi Mesleklerde Var?

Güvenlik soruşturması ile ilgili madde birçok kamu iş başvurusunda geçerlidir. Bu başvuru şartı PMYO, POMEM, PAEM ve bekçilik alımlarında da aşağıdaki gibi geçmektedir.

“Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.”

Bu başvuru şartını sağlayamayan adaylar maalesef polislik mesleğine giriş yapamamaktadırlar. Yazımızın devamında bu maddenin ne anlama geldiğini detaylı olarak açıklayacak ve nasıl soruşturma yapıldığını da açıklayacağız.

Güvenlik Soruşturması Nedir?

Güvenlik soruşturması nasıl yapılır sorusundan önce sizlerle güvenlik ve arşiv soruşturmasının detaylı açıklamasını yapalım.

“Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi.”

“Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilemez.”

Yukarıdaki maddeler bizlere her Türkün kamu bünyesinde çalışabileceğini söylemekte. Ancak ilk madde dikkate alındığında bunun için güvenlik soruşturmamızın temiz ve olumlu olması gerekmektedir. Güvenlik soruşturması bu noktada kişilerin kamu bünyesine çalışıp çalışamayacağını gösteren bir rapordur. Rapor hazırlanırken yukarıdaki unsurlar dikkate alınmaktadır.

Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılmaktadır?

Güvenlik soruşturması ve Arşiv Araştırması yönetmeliğine bakıldığında ilk olarak soruşturmanın kimler tarafından yapıldığı bize belirtilmektedir. “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır.” Maddesinde görüldüğü gibi EGM soruşturma yapmak için yetkisi olan birimdir.

Buradan yola çıkarılarak kanunlar kapsamında EGM’nin Ceza Mahkemeleri tarafından tutulan kayıtlara ulaşma, başsavcılık tarafından yürütülen soruşturmalara, kesinleşmemiş mahkeme kararlarını incelmeye yetkisi bulunmaktadır. Sizlere bir üst başlıkta verdiğimiz araştırma unsurları göz önüne alındığında bu tür mercilerden bilgiler alınarak kişinin güvenlik soruşturması yapılır.

Polis adayları güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunu eksiksiz bir şekilde doldurur. Bu kapsamda yetkili birimler tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gerçekleştirilir. Eğer olumsuz bir rapor çıkarsa evrak kopyası EGM’ye gönderilerek diğer kurumların da güvenlik soruşturması yapması sağlanır. Olumsuz durumlar kurumlar arasında paylaşılır.

Güvenlik soruşturması okula girmeden önce başlar ve okul bitene kadar devam eder. Dolayısıyla güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olanlar için sürekli öyle kalacağı anlamını taşımaz. Okul süresi boyunca belirtilen durumlara aykırı hareketler tespit edilirse güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına olumsuz olarak geçer.

MİT’e Nasıl Girilir ? MİT’e Girme Şartları Nelerdir ?
Nasıl Katip Olunur?
Ön Dişin Olmaması Polisliğe Engel Midir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.