Göz Çizdirmek Subaylığa Engel Mi?

Göz Çizdirmek Subaylığa Engel Mi?

Subaylık şüphesiz ki birçok Türk gencinin hayallerini süsleyen meslek olmuştur. Vatan aşkını subaylık yaparak sürdürmek, rütbelerini yükselterek askeri alanda gelişmek isteyenler subay olarak bu hayallere kavuşabilirler. Subaylık günümüzde MSÜ yani Milli Savunma Üniversitesi bünyesinden mezun olanlara direkt olarak verilen bir rütbedir. Aynı zamanda sözleşmeli subay alımları, askeriye içinde rütbe yükseltmek, normal süre dışında askerde kalmak subay olmaya giden yollar arasındadır. Bu yazımızda sizlere göz çizdirmek subaylığa engel mi? sorusunu açıklayacağız. Gözlerinde problem olan fakat yine de subay olmak isteyenler bu yazımızda bilgi edinebilecekler.

Subaylık ve Göz Çizdirmek

2017 yılına kadar subaylık alımlarında göz çizdirilmesi kabul edilmiyordu. Hava Harp Okulu Filo Komutanı olan Yusuf Kurt 2018 yılında katıldığı bir seminerde göz çizdirilmesi için güzel haberler verdi. Fakat bunların sadece bir duyum olduğu, yazılı bir şekilde geçerliliği olmadığını sizlere söyleyelim. Göz çizdirmenin de iki farklı türü vardır. Ameliyat olarak veya lazer ile göz çizdirmek mümkündür. Sağlık alanının gelişmesi sebebiyle göz çizdirilmesi de geliştiği için MSÜ ve subaylık şartlarında da değişikliğe gidilmesi an meselesi olabilir.

Göz Çizdirenler Subay Olabilir Mi?

Yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz gibi Hava Harp Okulu Filo Komutanı Yusuf Kurt 2018 yılında yaptığı bir açıklamada artık göz çizdirenlerin derecesi 0’a düşmüşse kabul edeceklerini vurguladı. Fakat bu haberin ona da duyum olarak ulaştığını, henüz kesinlik kazanmadığını belirtti. Günümüzde ise subaylık alımları özellikle sözleşmeli subaylık alımlarında göz çizdirip, çizimden 3 ay sonra %100 sağlıklı raporu alanların hiçbir engeli olmadığını söyleyebiliriz. Göz çizdirmek subaylığa engel mi sorusuna yanıt olarak şimdilik net bir şey söylemek mümkün değildir. Fakat sağlık alanındaki ilerlemeler neticesinde artık lazer ile göz çizimi sorunsuz halledildiği için subayların da kabul edilebileceğini söyleyebiliriz.

blank

Hangi Subaylıklar Göz Çizdirmeyi Kabul Ediyor?

Bildiğiniz üzere Hava, Kara ve Deniz olmak üzere 3 farklı kuvvet bulunuyor. Bu kuvvetlerden birinde subaylık yapmak isteyen ve gözünde problem olanların en çok sıkıntı yaşayacağı alan Hava olacaktır. Havacılıkta gözün önemi oldukça fazladır. Fakat yukarıda okuduğunuz açıklama hava subaylıkları için yapılmıştır yani bir ayrım olmayacaktır. Gözünü sorunsuz bir şekilde çizdirdikten bir süre sonra %100 sağlıklı raporu alabilenler subaylığa kabul edilebilir. Burada mülakatlarda yapılacak olan göz testleri önem arz edecektir. Böylece göz çizdirmek subaylığa engel mi sorusunu yanıtlayabildik. İlerleyen zamanlarda subaylı kılavuzları daha detaylı paylaşıldığında size net bilgiler verebiliriz. O yüzden polisnoktasi.com site adresimizi takipte kalın.

Göz Çizdirilmesi Polisliğe Engel Mi?
2019 – ÖSYM MSÜ Başvuruları Nasıl Yapılır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.