Göz Çizdirilmesi Polisliğe Engel Mi?

28.05.2019
1.282
A+
A-
Göz Çizdirilmesi Polisliğe Engel Mi?

Polis olmak isteyen adaylar başvuru koşullarını incelediklerinde göz ile ilgili birkaç madde görmektedirler. Maddeler incelendikten sonra adayların kafasında göz çizdirilmesi polisliğe engel mi sorusunu oluşur. Bu sorunun cevabı bellidir. Göz çizdirme ile ilgili maddeleri yönetmelikte görememenizin bir sebebi vardır.  Göz problemleri polis olmanızın önünde duran büyük bir engel olabilir. Yönetmelik tarafından belirlenen derece kapsamında kontrollerden geçer ve ardından başvurunuz onaylanır. Sağlık kontrollerinde gözünüzün bozukluk derecesi belli olmaktadır. Gizlemek isteseniz de bu maalesef mümkün olmayacaktır.

Göz Çizdirmek Nedir?

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi problemi olanlar en yaygın çözüm olarak gözlük kullanmaktadırlar. Fakat sağlık alanında teknolojinin gelişmesi ile beraber artık bu çözümler tarihe karışmaktadır. Göz çizdirmek gözlük, lens gibi ek malzemeleri ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda ameliyat yerine lazer ile göz çizdirerek kısa sürede tedavileri tamamlanmaktadır. Lazer işlemi yapılmak için öncelikle hastaların göz bozukluğunun derecesine ve lazer tedavisi için uygunluğuna bakılmaktadır. Uygun görüldüğü takdirde 18 yaşından büyükler için uygulanmaktadır. Lazer göz çizdirilmesi polisliğe engel mi sorusunu da alt başlığımızda bulabilirsiniz.

Lazer Göz Çizdirilmesi Polisliğe Engel Mi?

Göz çizdirilmesi polisliğe engel mi sorusunun yanıtı 2012 tarihinde değişen yönetmelik ile verilebilmektedir. Eskiden polis olmak isteyen fakat miyop, hipermetrop, astigmat hastalıklarına sahip olan kişiler tedavi olsalar dahi polis olamıyorlardı. 2012’de değişen yönetmelik sayesinde artık bu engel kalktı. Göz çizdirenler polis olabilir. Göz çizdirilmesi polisliğe engel mi için lazer konusu da açık bir şekilde ortadadır. Lazer ile gözlerini çizdiren ve polis olmak isteyen adaylar isteklerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Göz Çizdirilmesi Hangi Okul veya Rütbeler İçin Geçerlidir?

Polis olmak için farklı yollar bulunur ve polisler için de rütbeler mevcuttur. PMYO, PAEM, POMEM okulları için yapacağınız başvurularda da göz çizdirilmesi bir engel teşvik etmeyecektir. Göz çizdiren adaylar ise istedikleri rütbelerde görev yapabilecekler. 2012’de yer alan “Göz ve göz ekleri tam ve sağlam olacaktır. Göze ait hiçbir operasyon ve lazer müdahalesi geçirmemiş olacaktır.” maddesi artık polis okulları ve polislik başvurularında olmadığı için adayların gönlü rahat olabilir

Polislik Göz Şartları 2019
Polislik Renk Körlüğü Testi
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Polis Alımında Sağlık Şartları (Yeni)

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. brkcnylmz dedi ki:

  merhaba yüksek göz derecesi ile askerlikten muaf edildim fakat lazer ile ameliyat olup gözlüklerden kurtuldum bu pomem için sorun teşkil eder mi?

  1. Admin dedi ki:

   evet..

   1. selahattin dedi ki:

    Merhaba hocam bu sene çizdireceğim ama üzeriden ne kadar zaman geçmesi lazım

 2. meelisa dedi ki:

  ben 2 gözümde miyop ve 5 numara çizdirsem polisliğe engelmidir numaram yüksek olduğu için