Asker Alımları

GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu Ankara’da bulunmakta olup Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinden bulunan kara, deniz ve hava birliklerinin sağlık sınıfı muvazzaf astsubay yetiştirmektedir. Ön lisans düzeyinde eğitim veren okul, Milli Savunma Üniversitesine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. GATA Sağlık Meslek Yüksekokuluna girmek için bazı aşamaların geçilmesi gerekmektedir. Birçok kişinin hayallerini süsleyen bu okula girebilmek için yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavların tamamında başarılı olunması gerekmektedir. Gülhane askeri tıp akademisi (GATA) sağlık astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrılma esasları bağlı bulunan üniversite ve ÖSYM tarafından dönemsel olarak adaylara duyurulmakta olup genel hatlarıyla her sene aynı şekilde olmaktadır.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrılma Esasları ve Yapılacak Sınavlar

Gülhane askeri tıp akademisi (GATA) sağlık astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrılma esasları konusunda ilk sırada yazılı sınavlar bulunmaktadır. Milli Savunma Üniversitesinin isteğiyle ÖSYM tarafından yapılan sınavda adayların başarılı olması gerekmektedir. Astsubay olmak isteyen herkesin girmesi gereken sınavın adı Milli Savunma Bakanlığı Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavıdır. Bu sınav astsubaylık için ilk aşama olup adından da anlaşılacağı gibi öncelikle aday öğrenciler belirlenmektedir. Sınav tarihi ve sınavla ilgili diğer detaylar ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda yer almakta olup adayların bu kılavuzu detaylı bir şekilde incelemesi gerekmektedir.

Gülhane askeri tıp akademisi (GATA) sağlık astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrılma esasları konusunda bulunan Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına girmek için ÖSYM tarafından belirlenen takvime uygun başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurular ÖSYM’nin resmi sitesinden yapılabileceği gibi bazı merkezlerden de yapılabilmektedir. Merkezlerdeki başvurulardan genellikle özel durumu olanlar yararlanabilmektedir. Başvurudan önce gereken şartların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Genellikle benzer maddeler olsa da bazı yıllarda değişebilmektedir. Adayların en fazla 21 yaşında olması ve son iki yıl içinde lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak en önemli şartlar arasında bulunmaktadır. Başvurudan sonra sınava girerek başarılı olunması gerekmektedir. Sınav ÖSYM tarafından yapıldığı için kurumun koymuş olduğu genel kurallar burada da geçerlidir. Adayların mağdur olmaması için sınav yerine erken gelmesinde fayda vardır. Sınav bütün il merkezlerinde yapılmakta olup adayların sınava girecekleri yer daha sonra bildirilmektedir.

Gülhane askeri tıp akademisi (GATA) sağlık astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrılma esasları konusunda bir başka husus ise sınavdan sonra yapılacak olan tercihlerdir. Bu tercihler daha sonraki aşamalarda çok önemli olduğu için çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tercihlerden sonra ise adayları bir başka sınav daha beklemektedir. Astsubay olmak isteyen adayların mutlaka ÖSYM tarafından yapmış olduğu Temel Yeterlilik Testine girmeleri ve en az 150 puan almaları gerekmektedir. Eğer ilgili bakanlık tarafından taban puanı değiştirilirse bunun da geçilmesi gerekmekte olup aksi durumda adaylar elenecektir. Bu sınavlarda alınan puanların hepsi astsubay olmak için kullanılmaktadır. Askeri Aday Belirleme Sınavı ile ikinci aşamaya geçmeye hak kazanan adaylar belirlenirken TYT ise son aşamada kullanılmaktadır.

Gülhane askeri tıp akademisi (GATA) sağlık astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrılma esasları konusundaki bir başka nokta ise ikinci aşamadır. ÖSYM tarafından yapılan Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavından başarılı olan adaylar Milli Savunma Bakanlığının sitesinden duyurulmakta ve bu kişiler ikinci aşamaya geçmeye hak kazanmaktadır. İkinci aşama Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu ya da farklı bir yerde yapılmaktadır. İkinci aşama toplamda iki gün sürecek olup bu sürede sağlık raporu değerlendirilmesi yapılmamaktadır. Adaylar ilk gün evrak kontrol, kişilik değerlendirme testi, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testine (FYT) gireceklerdir. İkinci gün mülakat sınavları yapılacaktır. Buradan alınan puanlar Aday Değerlendirme Puanının oluşmasında kullanılacaktır.

Gülhane askeri tıp akademisi (GATA) sağlık astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrılma esasları arasında en önemli konulardan olan ikinci aşama sınavları öğrencilerin okula kabul edilip edilmemesini çok büyük bir oranda belirlemektedir. Adayların öncelikle evrak kontrolleri yapılmakta olup eksiği olanların tamamlaması için süre verilmektedir. Bu sürede tamamlamayan adaylar elenmektedir. Daha sonra adayların istenilen fiziksel özelliklere sahip olup olmadıkları kontrol edilmekte ve burada da istenilen boy ve kiloda olmayan adaylar elenmektedir. Daha sonra kişilik testi yapılmaktadır. Bu testte kimse elenmediği gibi herhangi bir not değeri de taşımamaktadır. Sadece adayları tanımak ve bu bilgileri mülakatta kullanmak için yapılmaktadır.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrılma Esasları ve Yerleştirme Puan Hesaplanması

Gülhane askeri tıp akademisi (GATA) sağlık astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrılma esasları konusundaki bir diğer sınav ise fiziki yeterlilik testidir. Bu test 400 metre koşu, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve barfiks dallarından oluşmaktadır. Bu sınav dallarının en az dördünden puan alınması gerekmekte olup aksi halde aday elenmektedir. Bundan sonra da ikinci gün mülakat yapılmaktadır. Mülakattan başarı olabilmek için ise en az 70 alınması gerekmektedir. Böylece sınav tamamlanmaktadır. Adayların yerleştirme puanı oluşturulurken mülakat, fiziksel yeterlilik testi ve TYT puanı kullanılmaktadır. Oluşan puanla yerleştirme yapılmadan önce sağlık raporu istenmekte olup raporu olumlu olanların yerleştirilmesi yapılmaktadır. Gülhane askeri tıp akademisi (GATA) sağlık astsubay meslek yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrılma esasları genel hatlarıyla bu şekildedir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. merhaba ben sağlık liselinde okumaktayım. yutdısında da sağlık la ilgili birçok ders alıp sınav olup belgemi aldım. aldığım dersler ilkyardım, acilyardım.hastalıklar, yaralanmalar,yaralar, birçok konuda erasmus projesiyle çek cumhuriyetinde ders aldım. sözlü mülakatta etkisi olur mu bunum, aldığım eğitimle ilgili olarakelimde belge bulunmaktadır.

 2. Merhabalar, 97 doğumlular bu sınava girebilir mi? Birde miyop olmak engel mi? Ve boy şartı var mı?

 3. GATA ya geçen sene bir alım yapılmadı bu senede görmedim ilanını nasıl olacak tercih listesine GATA diye mi yazılacak

 4. 20 Eylul 2000 dogumluyum basvuru yapabilir miyim?? Ve sabikali bi abim var sorun olur mu??

 5. Ben 25 temmuz 2001 doğumluyum gata sınavına başvurmak istiyorum sizce kabul olur mu

 6. Merhabalar ben 2017 sağlık meslek lise mezunuyum GATA’ya başvuru yapabilirmiyim yani alım olacakmı msü’nün Sınavına da girdim nasıl olacak bu sene

 7. abi çok iyi ben tyt ile başvuru yapacagım inşallah gelir kaç puanla cagırır bilinmıyor tercıh yapan kısı sayısına da bağlı bence bu sene yeni açtılar sanırsam astsubay meslek yuksek okuku ıcın olanı soyluyorum nasibimizde vardın inşallah

 8. tyt ham puanı ile mi yoksa tyt yerleştirme puanı ile mi veya yerleştirme ek puanı ile mi alacaklar kesin bilginiz varmı teşekkürler

   1. Ben şu anda gata da okuyoruö sağlık astsubayıyım tyt yerleştirme puanı ile alıyor

    1. Mehaba, bu okula girmek için MSU’nun hazırladığı sınava girmek şart mı yoksa Tyt yetiyor mu sadece?

    2. Sağlık meslek çıkışlıkarın ek puanı sayılmıyor mu

 9. ACİLLLLL örneğin tyt puanıyla ösym tercihte ilk sıraya yazdım geldi mülaktlarda elendim ek tercih yapabiliyormuyum??????

 10. Selamlar öncelikle GATAnın msü sınavı ile ilgili bi alakası yok herhalde çünkü msü tercihlerinde yer almıyordu sadece tyt tercihi ile mi müracaat edicez ayrıca ben att lise mezunuyum ek puan gelicek mi ? Sadece kara mı var yoksa deniz hava da var mı ? Teşekkür ediyorum.

 11. 99 doğumluyum liseden 2017 de mezun oldum. Sınav 2020 de yukarıdaki açıklamada sok iki yıl içinde mezun olanlar diyor. Benim şuan girme şansım yok mu geri dönüş yaparsanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu