PAEM

FYO Nedir? Fyo Alımları Devam Ediyor mu?

Üniversite de okuyan ve polislik hayali bulunan adaylar için çok fazla anlam ifade eden Fakülte Yüksek Okulu (FYO) alımları geçtiğimiz yıllar içerisinde bir kaç kez yapılmıştı. Bundan daha da eskiye gidersek arkadaşlar fyo alımları polis akademisi için olmazsa olmaz alımlardandı. Peki günümüzde fyo alımları devam ediyor mu?

FYO Nedir? FYO Alımı Nereden Yapılır?
Fakülte yüksek okulu ile ilgili kısa bir açıklamayı aşağıdaki şekilde yapabiliriz arkadaşlar. FYO fakülte yüksek okulunun kısaltmasıdır. Fyo yu kazanan adaylar hem üniversitede okurken hemde polis akademisinde eğitim alırlar. Üniversite biterken de polis akademisinden komiser yardımcısı olarak mezun olurlar.

FYO Hakkında Bilgiler
Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında nitelikli personel yetiştirmek üzere her yıl tespit edilen branş ve kontenjanlar dahilinde,

Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Polis Koleji, genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı lise mezunlarından Ankara’da bulunan devlet üniversitelerinin ilgili fakülte-bölümlerini kazanmış veya halen bu bölümlerde okumakta olan 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri arasından fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı ile öğrenci almak,

Alınan öğrencilere mesleki eğitim ve kamp eğitimi vermek,

Eğitim ve öğretimleri ile ilgili tüm hususları takip ederek, Üniversitelerindeki ve Mesleki eğitimlerini başarı ile bitiren öğrencilerin mezuniyetleri ile ilgili tüm iş ve işlemleri takip etmektir.

Günümüzde FYO Alımı Var mı?
Fakülte yüksek okulu alımlarının nasıl yapıldığına yukarıda bahsettik arkadaşlar. Peki bu alımlar şuanda mevcut düzen de var mı? Şuanda fyo alımı yok arkadaşlar geçtiğimiz yıllarda bir kaç kez alım yapıldı ve günümüzde fakülte yüksek okulu alımı tamamen durdurulmuş durumdadır. İlerleyen süreçte alım olur mu bu tabi ki de bilinemez ancak şuanda yeni bir alım söz konusu değildir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

70 Yorum

 1. Pöh mülakatında kartı çektim oku dedi gür ve güzel bir bicimde okudum. Soru uzun birseydi bittikten sonra kart elimdeyken hazirol vaziyetindeydim soru bitince sonra acıkla deyince kartı tekrar kaldirip göz gezdirdim tekrar icimden okudum ve açıkladim bu yaptigim hareket olumsuz bir izlenim yaratirmi ?

 2. Ben önlisans 2 .sinif ogrencisiyim. özel harekat polisi olmak istiyorum. yasim 28 bayanım nasıl basvururum polislik için uygunmuyum?

  1. Ben lise öğrencisiyim. 11 sınıf gidiyorum, SENEYE ÜNİVERSİTE SINAVLAR GİRECEĞİM
   Suan 2020 yılındayız seneye FYO ALIMLAR DEVAM EDEBİLİR MI ?
   NOT BEN E MAIL BAKAMIYORUM PEK
   INSTAGRAM @SEYMABAR34 BUNU YAZARAK BANA GONDERINIZ

 3. Okulun bitti ama daha önlisans diplomasi almadim başvuruda okuldaki kayit sorun olur mu lise diplomasi yeterli olur mu ?

 4. Üniversiteden arkadaşım Kyk yurdunda fetö ablasıydı .yurtlarımız ayrıydı ama okuldan arkadaşımdı .benim onla fetö konusunda hiç bir ilişkim yoktu .şu an onla telefonla vs. Görüşmemde polislik konusunda sakınca olur mu?Saygılar.

 5. İyi günler şu an lise son öğrencisiyim polis olmak istiyorum ama göreve direk komiser yardımcısı olarak başlamak istiyorum bunun için lisans mezunu olmak gerekiyormuş peki hangi bölümden mezun olmalıyız mesela siyasal bilimler kamu yönetimi iktisat falan olsa olurmu ve hangi illerde okumak gerek teşekkürler

 6. Peki belirli bi ilin üniversitesinden mi mezun olmamız lazım yoksa her ilde de lisans mezunu olsak olur mesela Urfa bitlis İzmir istanbul bursa ….

 7. Unuversite bölümü demiyorum il diyorum her ilin mezuniyetini kabul ediyorlar mi mesela sadede İstanbulda mi okumuş olmak lazım

 8. Peki son bişey fyo ya giriş te unuversite için bölüm belirleniyormus doğrumu ona giriş nasıl oluyor

 9. 2 YILLIK MEZUNUM İNŞAAT TEKNİKERİ OLARAK BU FYO BAŞVURU YAPABİLİRMİYİM ŞUAN ACABA YAPABİLİRSEM DE NASIL YAPABİLİRİM

 10. 15 Eylül de paem mülakatının son günüydü tahmini açıklanma süresi sizce nedir ? Çok teşekkür ederim

 11. Ben önlisans muzınuyum ve açılan polis alımına başvuru yaptım 25 Eylül’de fyo duyurusunun bizimle ilgisi var mı

 12. İyi günler. Pomem 21. dönem için başvuru yaptım fakat yaparken puan 1 bölümünü doldurmadan yanlışlıkla onayladım sorun olur mu? Ve son olarak ön başvurusu kabul edilenler ne zaman açıklanır cevaplarsanız memnun olurum. Teşekkürler.

 13. Merhaba ygs ile lys birleştiği için artık ygs puanıyla pmyo ya başvuramayacağız herhalde. Hangi puan türüyle başvurabileceğiz? Teşekkür ederim:)

 14. merhaba yeni sınav sistemi tyt ve yks olduğu için artık hangi sınav üzeriden değerlendirileceğiz.

 15. Ben 20yaşındayım açıl tıp teknisyeniyim lise mezunuyum pöh jöh polis olma ihtimalim varmı beni bilgilendirir misiniz ?

 16. Özel bir üniversite de 4. sınıf öğrencisiyim komiser yardımcısı çıkmak için hangi sınava girmem ve nasıl bir yol izlemem lazım ? Birde olurda böyle bir sistem yok ise bu yıl içerisinde yüksek lisans sırasında geçiş yapa bileceğim veya bittiğinde komiser yardımcısı çıka bileceğim bir sınav veya sistem mevcut mudur ?

 17. Paeme girmek istiyorum.aikidio ile uğraşıyorum paeme girisimizde spor dali ile ilgili soru soruyorlar mi

 18. polis akademisi paem’e girmek istiyorum.Bunun icin ana şartlar nelerdir bilgi verebilirmisiniz?

 19. FYO alımları en son ne zaman yapıldı ve o tarihten sonra bir daha alım oldu mu. ben kapatıldı diye biliyorum son mezunlarını verdi bir daha alım yapmadı diye biliyorum aksini iddia edenler var herkes fyodan polis ol diyor mesela ama bir çok kişi bilgisiz bu konuda

 20. 1.sınıf Almanca Öğretmenliği izmirde okuyorum. Yabancı dil 2 adet biliyorum bunun ek getirisi var mı ? fyo için kaçıncı sınıf şartı var ? Bir de şehir önemli mi ? son soru paemde ne kadar süre eğitim verilince mezun sayıyor ?

 21. Lisansı bitirdim lakin son sınıfın 1.dönemi uzadı. 5 ocakta bitiyor uzayan bi dönemim. komser yardımcılığı sınavıda ağustosta oluyor. Ben başvurabiliyormuyum lisans mezunu olarak

 22. Selamün aleyküm hocam ben fyo alımına başvurmak istiyorum Bolu’da okuyorum alım olur mu?

 23. Liseden başlayarak 1.sınıf emniyet müdürlüğüne kadar yükselmek için hangi bölümden girilmesi hangi okullara gidilmeli yardım ederseniz çok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu