FYO Ne Zaman Öğrenci Alacak

08.04.2018
2.314
A+
A-
FYO Ne Zaman Öğrenci Alacak

Polis olmak isteyen kişiler için farklı alımlar yapılmakta ve söz konusu alımlarda teşkilatın farklı ihtiyaçları karşılanmaktadır. FYO ne zaman öğrenci alacak konulu yazımız da teşkilatın ihtiyaç duyduğu alanlardan bir tanesi ile ilgilidir. Yazımız içerisinde FYO ile ilgili farklı detayları bulmanız mümkündür. Öncelikle FYO ne demek ve buraya alımlar ne zaman yapılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulacaksınız. Bunların dışında bilindiği gibi ülkemizin yakın zamanda yaşamış olduğu hain darbe girişimi devlet kurumlarında geniş çaplı değişikliklerin yapılmasına neden olmuş ve bu durumdan FYO da etkilenmiştir. İnsanlar bu durumun ne zaman düzeleceğini de merak etmektedir. Yazımızın içerisinde bu hususların tamamına cevap bulabilirsiniz.

FYO Ne Zaman Öğrenci Alacak ve FYO Alımlarının Önemi

FYO ne zaman öğrenci alacak konusunda öncelikli olarak FYO hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Üniversitede eğitimlerine devam eden kişiler için FYO alımları son derece önemlidir. FYO, fakülte yüksek okulunun kısaltması olarak kullanılmaktadır. Polis akademisi için geçmiş yıllarda çok önemli olan FYO alımlarının yakın zamanda yeniden hak ettiği değeri bulacağı tahmin edilmektedir.

FYO alımları sayesinde adaylar hem üniversite eğitimlerine devam etmektedir hem de polis akademisinde eğitim alabilmektedir. Böylelikle de her iki eğitimi aynı anda götüren adaylar komiser yardımcısı olarak mezun olmakta ve ardından da görevlerine başlamaktadır. Bu bakımdan adaylar için FYO alımları son derece önemlidir. Bazı adaylar dört gözle bu alımları beklemektedir.

FYO ne zaman öğrenci alacak konusundaki bir başka husus ise polis akademisinin bu alımları neden yaptığı ile ilgilidir. Polis Akademisi, emniyet teşkilatının en önemli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bunu farklı yollarla yapan akademi aynı zamanda FYO yoluyla da bu ihtiyacı karşılamaktadır. Dolayısıyla FYO alımları teşkilatın nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için yapılmakta ve bu bağlamda çok önemli bir işlevi yerine getirmektedir. FYO alımlarını bu açıdan düşündüğünüzde ne kadar önemli olduğunu daha net anlamanız mümkün olacaktır. Söz konusu alımlar teşkilat için olduğu kadar adaylar için de ciddi bir avantaj sağlamakta ve dolayısıyla da bu alımlara ciddi bir talep olmaktadır. Bu da çok sayıda kişinin alımların tekrar başlamasını beklemesine neden olmaktadır.

FYO Ne Zaman Öğrenci Alacak ve Alım Şartları

FYO ne zaman öğrenci alacak konusundaki bir sonraki husus ise FYO tarafından hangi şartlarda alım yapıldığı ile ilgilidir. FYO tarafından yapılan alımlar nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için yapılmakta ve bundan dolayı da ihtiyaç duyulan bölümlere yönelik alımlar yapılmaktadır. Bu kapsamda Ankara’da bulunan üniversitelerdeki ilgili bölümlerin 1, 2, ve 3. sınıf öğrencileri arasından alım yapılmaktadır. Alım yapılırken de fiziki yeterlilik testi ve mülakat yapılmaktadır. Fiziki yeterlilik testinde adayların fiziki durumları detaylı olarak incelenmekte ve yapılan testlerden başarılı olmaları istenmektedir. Mülakatta ise kendini ifade etme, özgüven gibi kişisel özellikler tespit edilmekte ve bunlara göre puanlamalar yapılmaktadır. Bu aşamada adaylara sözel sorular da yöneltilmektedir.

FYO Ne Zaman Öğrenci Alacak ve Alım Yapılacak Programlar

FYO ne zaman öğrenci alacak sorusunun cevabı yakın zamanda yetkililer tarafından verilmiştir. Söz konusu açıklamaya göre bahar döneminde FYO için alımlar yapılacaktır. Bu alımlarla ilgili bilgiler Polis Akademisi tarafından paylaşılmıştır. Yapılan açıklamada belirlenen programlara ait tezli yüksek lisans programlarına öğrenci alımları yapılacaktır. Söz konusu programlar şunlardır:

 • Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi
 • İstihbarat Araştırmaları
 • Suç Araştırmaları
 • Ceza Adaleti
 • Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi
 • Uluslararası Güvenlik (İngilizce)
 • Uluslararası Güvenlik

Doktora programları ise şunlardır:

 • Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi
 • Uluslararası Güvenlik

Yukarıda belirlenen programlarda eğitim görmek üzere FYO alımı yapılacaktır. Bu bölümlerin her birisine 10’ar öğrenci alımı yapılacaktır.

FYO ne zaman öğrenci alacak sorusunun cevabı yukarıda yer alırken alım şartları da insanlar tarafından merak edilmektedir. FYO alım yaparken ALES ve yabancı dil puanı sınavını dikkate almaktadır. Söz konusu sınavlara ait baraj puanları bulunmakta ve başvuru yapacak adayların söz konusu puanları geçmesi istenmektedir. Yapılan son açıklamada Uluslararası Güvenlik (İngilizce) programına katılmak isteyen adaylardan yabancı dil sınavında en az 75 puan almaları istenmektedir. Diğer programlarda ise (Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Programı hariç) adaylardan dil puanı olarak 40 almaları istenmektedir. Bunun dışında başvuru yapacak adayların ALES puanlarının 55’ten fazla olması istenen bir başka şart olarak dikkat çekmektedir. Doktora programlarında da 55 ALES puanı ve 55 dil puanı istenmektedir. Söz konusu puanlara sahip olmayan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

FYO ne zaman öğrenci alacak konusu genel hatları ile böyledir. FYO başvurusu yapacak olan adayların dikkat etmesi gereken çok fazla husus bulunmasına rağmen bunlardan istenen şartlar bir adım öne çıkmaktadır. Alımlar başlamadan önce ALES ve dil sınavına girilerek gereken puanların alınması son derece önemlidir. Çünkü alımlar başladıktan sonraki tarihlerde söz konusu sınavlara girecek zaman olamayacağından kişiler bu hakkı kaybedebilmektedir. Bu da bir süre daha beklemeleri anlamına gelecektir. Ayrıca adayların olası fiziki yeterlilik sınavına hazırlanmaları da çok önemlidir. Kısacası adayların yapılacak sözlü, yazılı ve uygulamalı sınavların tamamına hazır olması gerekmektedir. FYO ne zaman öğrenci alacak konusunda dikkat edilmesi son husus ise Polis Akademisinden yapılacak açıklamaların takip edilmesidir. Buradan alımlarla ilgili daha ayrıntılı açıklamalar zaman içinde yapılacaktır.

Ameliyat Olan Polis Olabilir mi ?

Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Esen dedi ki:

  Oğlumu polis lisesine göndermek istiyorum İstanbul’da başvurmamız gereken yer ve zaman ile ilgili bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   TYT puanı ile internetten başvuracak.

 2. Büşra dedi ki:

  Ben yeni öğrendiğim için alese giremedim 3.sınıfa geçtim bu sene bunun için seneyemi denemem gerek yoksa bu sene de fyoya gidebilme şansım varmıdır?

 3. Büşra dedi ki:

  Ben bu sene Alese giremedim çünkü fyonun şartlarını yeni öğrendim ben bu sene fyo ya girebilirmiyim yoksa seneyemi girmek zorundayım şuan 3.sınıf öğrencisiyim.

 4. Ali dedi ki:

  Sadece ankaradaki üniversite öğrencilerinemi oluyor bu bölüm diğer şehirlere yokmu

  1. Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu sadece İstanbul,Ankara,İzmir de bulunan devlet üniversitele rinin çeşitli bölümlerinde okuyan öğrencileri bünyesine alarak fakültelerindeki eğitimlerinin yanı sıra, polis mesleki eğitim ve disiplin kuralları çerçevesinde eğitim-öğretim veren Polis Akademisi Başkanlığına bağlı bir birimdir.