Polis Noktası https://polisnoktasi.com Sun, 21 Jan 2018 09:54:02 +0000 tr-TR hourly 1 https://polisnoktasi.com/wp-content/uploads/2017/08/cropped-polis-noktasi-icon-2-32x32.png Polis Noktası https://polisnoktasi.com 32 32 Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 https://polisnoktasi.com/deniz-kuvvetleri-okuluna-nasil-girilir-2018/ https://polisnoktasi.com/deniz-kuvvetleri-okuluna-nasil-girilir-2018/#respond Sun, 21 Jan 2018 09:54:02 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6690 Deniz Harp Okulu’ndan mezun olanlar deniz subayı olarak mezun olmaktadırlar. Deniz subayları Deniz Kuvvetlerinin su üstü gemilerinde, denizaltılarında, uçaklarında, helikopterlerinde, deniz piyade veya diğer kıyı birliklerinde istihdam edilmektedirler. Deniz Kuvvetleri okulunda pilot olmak isteyen öğrenciler ise gerekli şartları taşımaları halinde Deniz kuvvetlerinin helikopter ve uçaklarında pilotluk yapma imkânı bulabilmektedirler. Deniz kuvvetleri okuluna alınan öğrenciler Deniz Kuvvetleri Komutanlığı/Sahil Güvenlik Komutanlığı için yetiştirilirler. Eğitimlerinde başarılı olan mezun öğrencilere subay diplomaları verilir. Subay diplomalarının yanı sıra okudukları bölüme göre lisans düzeyinde elektrik elektronik, bilgisayar mühendisliği, endüstri, makine, gemi inşa. Diplomaları da verilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrenci adayları 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci, Aday Belirleme Sınavı Kılavuzu ve Askeri Öğrenci Temini Kılavuzunu inceleyebilirler. Kılavuzlara Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesi olan www.osym.gov.tr adresinden erişebilirler.

Deniz Kuvvetleri Okulları Sınav Başvuru

Milli Savunma Bakanlığı ve ÖSYM arasında imzalanmış olan protokol gereğince Milli Savunma Üniversitesi’ne alınacak öğrencilerin sınavı ÖSYM tarafından yapılacak ve değerlendirilecektir. Deniz Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na başvurular 9 Ocak 2018 tarihi ile 15 Şubat 2018 tarihi arasında olacaktır.

Milli Savunma Bakanlığı Üniversitesi’nin sınavı 18 Mart 2018 Pazar günü bütün illerin merkezlerinde yapılacaktır. Sınav 10.15’te başlayacak ve 135 dakika boyunca sürecektir. Yapılan sınavın sonuçları sadece sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacaktır. Bu sınav sonuçları başka bir amaç için kullanılmamaktadır. Harp Okulları veya Astsubay Meslek Yüksekokullarına aday öğrenci olarak başvurmak isteyenler başvurularını internet ortamında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi resmi internet sitesi olan www.osym.gov.tr adresinden yapacaklardır. 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi altında yapılan sınavda öğrenci adaylarına ortaöğretim düzeyinde olan beş seçenekten oluşmuş çoktan seçenekli 120 adet sorudan oluşmuş bir test verilecektir.

Adaylara 40 adet Türkçe sorusu, 5 adet coğrafya sorusu, 5 adet tarih sorusu, 5 adet Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu, 40 adet temel matematik sorusu, 7 adet Fizik sorusu, 7 adet kimya sorusu, 6 adet biyoloji sorusu sorulacaktır. Adaylar için ağırlıklı olan puanlar kendi içlerinde en küçüğü 100 puan olan ve en büyüğü 500 puan olan puanlara dönüştürülecektir. Sınava katılmak isteyen öğrenci adayları 2018 Milli Savunma Bakanlığı Kılavuzu ile aday başvuru formuna başvuru için belirlenen tarihler içinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesi olan www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler.  Kılavuzların herhangi bir satışı ve dağıtımı söz konusu değildir.

Sınav için adaylarda aranacak şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gereklidir.
 • Harp Okulları’na bayan ve erkek öğrenci alınacak olup Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkek öğrenci alımı yapılacaktır.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Harp Okulları için 20 yaşında olmak gerekmektedir. Astsubay Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak gerekmektedir.
 • Lise ve dengi olan okullarda öğrenimlerine devam eden öğrenciler Harp okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt tarihine kadar mezun olmak zorundalardır.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? 2016 ve 2017 yılında mezun olmuş olma şartı vardır, daha önceki yıllarda mezun olan öğrenciler sınava başvuru yapamazlar, yaparlar ise de geçersiz sayılacaktır.
 • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının 18 Mart 2018 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan sınava girmiş olmak gerekir ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen taban puanı almış olmak gereklidir.
 • 2018 Deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir?Adaylar sınava 18 Mart 2018 girecektir. Sınava giren adaylar Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için tercih işlemlerini 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında msb.gov.tr internet adresinden yapacaklardır. Belirtilen sürede tercihini yapmamış olan öğrenci adayları 2. Seçim aşamalarına katılamayacaklardır.
 • 2018 Deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Astsubay Meslek Yüksekokullarına girecek olan adaylar ÖSYM başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS Temel Yeterlilik Testinden yani TYT’den 150 puan ve üzerinde bir puan almış olmalıdır. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş olması durumunda TYT yerleştirme taban puanı ya da taban puan üzeri puan almış olmak gerekmektedir.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Harp okullarına öğrenci adayı olabilmek için 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testlerinden 150 puan veya üzerinde puan almak, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı alan Yeterlilik Testlerinden tercihte bulunacağı Harp Okulu’nun yerleştirme puan türünden 180 ve üzerinde bir puan almış olmak gerekmektedir. Ayrıca MSB tarafından belirlenmesi durumunda ilgili puan türünde taban puan veya bu puan üzerinde bir puan almış olmak gerekmektedir.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlediği aday öğrencilere ilişkin sağlık özelliklerine sahip olmak gerekmektedir.
 • Hap Okulları Kanunu ve Yönetmeliği/Astsubay Meslek Yüksekokulları Kanunu ve Yönetmeliği’nde belirtilen giriş şartlarını taşıyor olmak gerekmektedir.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için sınavdan sonra mülakat yapılacaktır. Diğer seçim basamakları sonunda değerlendirilme sıralamalarında daha önceden belirlenmiş olan kontenjan dâhilinde olmak Deniz Kuvvetleri Okuluna girmek için yeterlidir.

Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018

2018 – Deniz Astsubay MYO Başvuru Şartları Nelerdir ?

]]>
https://polisnoktasi.com/deniz-kuvvetleri-okuluna-nasil-girilir-2018/feed/ 0
2018 – Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir https://polisnoktasi.com/2018-kara-kuvvetleri-okuluna-nasil-girilir/ https://polisnoktasi.com/2018-kara-kuvvetleri-okuluna-nasil-girilir/#comments Sat, 20 Jan 2018 10:53:06 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6683 Kara Kuvvetleri Okuluna girmek için gerçekleştirilmesi gereken bazı şartlar söz konusudur.  Adaylar için başvurular 9 Ocak 2018 tarihinde başlamış olup 15 Şubat 2018 tarihinde sona erecektir.  Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 sorusu öğrenciler için son derece önemli konular arasında yer almaktadır. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavı ile adaylar taban puanları ve farklı alanlardaki yeterliliklerine göre yerleştirilecektir. Sınav başvuran adaylar için 18 Mart 2018 tarihinde Pazar günü saat 10:15’te Türkiye’nin her ilinde gerçekleştirilecektir.

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 – Şart ve Koşulları Nelerdir?

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihli güncel bilgiler asker adayları arasında merak edilenler arasında yer alıyor. Kara Harp Okulu lokasyon olarak Ankara içerisinde yer alan bir kurumdur. Kara Kuvvetleri için birçok alanda kalifiye ve eğitimli asker yetiştirmektedir. Yükseköğretim imkanı sunan okulda; Piyade, Topçu, Kara alanlarında subayların yetiştirildiği bilinmektedir. Okul hayatı süresince tüm öğrencilerin ihtiyaçları devlet hazinesi tarafından karşılanmaktadır. Kara Kuvvetleri için asker yetiştiren Milli Savunma Üniversitesi asker adaylarını seçerken son derece titiz davranmaktadır. Çok aşamalı sınavdan başarı ile geçen adaylar alanlara yönelik eğitimlerini tamamlamalarının ardından Kara Kuvvetlerinde subay ya da ast subay olma imkanı yakalamaktadır. 20 Aralık 2017 tarihinde MSB ile ÖSYM arasında imzalanan protokole göre; 2018-2019 yılında MSÜ’ye sınavla giriş yapılması kararlaştırılmıştır. ÖSYM’nin gerçekleştireceği sınavlar sonrasında yapılacak olan mülakatlar ile uygun adaylar belirlenecek ve MSÜ’de eğitim alacaklardır. Mezun olan öğrenciler de Kara Kuvvetleri’nde subay ya da ast subay olarak görev alacaklardır.

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihi itibariyle aranan şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Harp Okulları için adayların 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları içinse 21 yaş sınırında olmaları,
 • Lise veya dengi okullarla ilişiğinin kesilmiş olması (mezun olmak),
 • Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Harp Okulları’na başvuru yapan adayların ÖSYM tarafından yapılan sınavda MSÜ ve MSB tarafından belirtilen ağırlıklı taban puanı almak,
 • 9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihine kadar başvuruda bulunmak,
 • 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek olan sınava katılmak,
 • 24 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında tercihlerin www.msb.gov.tr adresine bildirilmesi,
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları asker adayları için ÖSYM tarafından 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak YKS testinden 150 ve üzeri puan almış olmak,
 • Harp Okullarına başvuran adayların ÖSYM tarafından 23 Haziran 2018’de düzenlenecek YKS testinde 180 ve üzeri almış olmaları,
 • Her iki kategoride bulunan adayların Milli Savunma Üniversitesi ve MSB’nın kararı ile iyi yerleştirme taban puanlarını almaları,
 • Askeri okullar giriş kanun ve yönetmeliklerine uygun adaylar olmak, şartları karşılamak,
 • Askeri okula dahil olabilecek olan adayların sağlık Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre belirtilen askeri okul sağlık kriterlerine uygun olmaları giriş koşulları olarak belirtilmiştir.

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihli şartların detaylı olarak öğrenilmesi için ÖSYM’nin sitesinden faydalanılabilmektedir. İlk aşamada gerçekleşecek olan başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ÖSYM sitesi aracılığı ile başvuruların yapılması son derece önemli olmaktadır. Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihinde tercihler ne zaman yapılır sorusuna gelince şunlar söylenebilir; ÖSYM tarafından 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Askeri Belirleme Sınavı sonuçlarına göre tercihlerin 24 Nisan-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirileceği belirtilmiştir. Tercihin gerçekleştirilebilmesi için Harp Okulu adaylarının MSÜ sınavından 180 ve üzeri, Astsubay Meslek Yüksekokulu adaylarının ise minimum 150 ve üzeri puan almış olmaları gerekmektedir. Yeterli puanı alan adaylar için 2. Sınav aşamasına geçilecektir.

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 ÖSYM Sınav Kriterleri Nelerdir?

ÖSYM tarafından da 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek MSÜ Askeri Öğrenci Belirleme Sınavına katılacak adayların Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi, Fiziki Yeterlilik Testi uygulamalarından başarılı şekilde geçmeleri ve alanına uygun puan türünde taban puanı yakalamaları gerekmektedir. Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 kapsamlı soruyu özetle açıklamak gerekirse şunlardan bahsetmek mümkün olmaktadır. Askeri Meslek Yüksekokulu ya da Harp Okulu öğrenci adayları için en önemli koşul fiziksel uygunluk olmaktadır. Sağlıklı ve gereken vücut bütünlüğüne sahip olan adaylar için 18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavına girmek ikinci aşamayı oluşturmaktadır. Temel Yeterlilik Sınavı ve Alan Yeterlilik Sınavından bölümün puan türüne göre (Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel) belirlenen taban puanın alınması üçüncü aşama olarak belirtilmektedir. Gereken puanı almış olan adayların 2. Sınava dahil olması mümkün olmaktadır. Bu aşamada Fiziki Yeterlilik Testleri, mülakatlar, sağlık kontrolleri, evrak ve GBT takibi gibi genel işlemler de gerçekleşmektedir. Tüm bu aşamaları başarı ile geçen adaylar Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 sorusuna da cevap niteliğinde bir sonuçla istediği okula başlamış olacaktır.

MSÜ Sınavı için Hatırlatma:

18 Mart 2018 tarihinde Türkiye’nin tüm illerinde yapılacak olan sınav Pazar günü saat 10:15’te gerçekleşecektir. 120 sorudan oluşan sınav çoktan seçmeli olacak ve 135 dakika süreli olarak devam edecektir. 5 şıktan oluşan testte ortaöğretim düzeyinde sorular yer alacaktır.  Öğrenci adaylarının Eşit Ağırlık, Sayısal ya da Sözel puan türünden ez az 100, en fazla 500 puan almaları gerekmektedir. Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018 tarihi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihleri için ise 24 Nisan-11 Mayıs tarihleri aralığında www.msb.gov.tr internet adresine başvuruların yapılması gerekmektedir. MSÜ’den başarı ile mezun olan adaylardan Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 2 bin 427 subay ve 2 bin 657 astsubay alımı gerçekleştirilecektir.

2018 – Kara Harp Okulu Mülakatları

Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları Genel Başvuru Koşulları

]]>
https://polisnoktasi.com/2018-kara-kuvvetleri-okuluna-nasil-girilir/feed/ 5
Önlisans Mezunlarına POMEM Yolu Açıldı https://polisnoktasi.com/onlisans-mezunlarina-pomem-yolu-acildi/ https://polisnoktasi.com/onlisans-mezunlarina-pomem-yolu-acildi/#comments Sat, 20 Jan 2018 10:45:50 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6685 Polis Meslek Eğitim Merkezleri(POMEM) lisans mezunu olan polis adaylarının en çok tercih ettiği okulların başında geliyor. Geçtiğimiz aylarda, Bu güne kadar POMEM’lere sadece lisans mezunları başvurabiliyordu. 25 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 694 numaralı KHK ile önlisans mezunlarına POMEM yolu açıldığını haber yapmıştık. Akabinde, 21. dönem POMEM alımlarına önlisans mezunları da başvurabilmişlerdi. Fakat KHK ile yapılan düzenlemenin devam edip etmeyeceği, bundan sonraki alımları kapsayıp kapsamayacağı belirsizliğini koruyordu. 20 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete ile bu husus aydınlığa kavuşmuş oldu.

21 Ocak tarihli Resmi Gazetede, POMEM Giriş Yönetmeliğine yönelik aşağıdaki düzenlemeler yapıldı:

 • Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasına “POMEM’lere,” ibaresinden sonra gelmek üzere “önlisans,” ibaresi eklenmiştir.
 • Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
  • “Ayrıca POMEM’lere alınacak olan önlisans mezunlarının sayısı toplam kontenjanın %20’sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenir.”

Yukarıdaki hususlardan da anlaşılacağı üzere, bundan sonraki POMEM alımlarına önlisans kontenjanı ayrılacaktır. Bu kontenjan alımdan alıma Bakanlığın takdirine göre %20 civarına kadar çıkabilecektir.

Tüm önlisans mezunlarına duyurulur.

]]>
https://polisnoktasi.com/onlisans-mezunlarina-pomem-yolu-acildi/feed/ 19
2018 – Kara Harp Okulu Mülakatları https://polisnoktasi.com/2018-kara-harp-okulu-mulakatlari/ https://polisnoktasi.com/2018-kara-harp-okulu-mulakatlari/#comments Fri, 19 Jan 2018 12:33:58 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6677 Türk ordusuna subay yetiştirme kapsamında yazılı sınav sonrası yapılan Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 yılında da yapılıyor. Harp Okulları Kanunu ve Yönetmeliği ile Astsubay Meslek Yüksekokulu Kanunu ve Yönetmeliğindeki giriş şartlarını taşıyanlar arasından yapılacak sınavlar sonrasında mülakat ve diğer seçim işlemleri yapılmaktadır. Başarılı sayılmak için söz konusu işlemler sonucundaki değerlendirme sıralamasında “önceden belirlenen kontenjanlar” dahilinde bulunmak gerekiyor. Bilindiği gibi yazılı sınavda Türkçeden 40 soru; Sosyal Bilimler kapsamında 5’er adet olmak üzere Coğrafya, Tarih, Felsefe ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi; 40 soruluk Temel Matematik, 7 adet Fizik, 7 adet Kimya ve 6 adet Biyoloji olmak üzere toplam 20 soru da Fen Bilimlerinden gelmektedir. Toplam 120 sorunun sonucunda MSÜ-SAYISAL (SA), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA), MSÜ-SÖZEL (SÖ) ve MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşmaktadır. Kara Harp Okulu söz konusu puanlardan MSÜ-SAYISAL (SA) ve MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA) üzerinden öğrenci almaktadır. Başvurusu kabul edilen öğrenci adayları ikinci aşamaya katılmak için Kara Harp Okulu’na davet edilecek olup, sağlık raporu kısmı haricinde 2 gün sürmektedir. Söz konusu Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 yılında ikinci aşamanın ikinci gününde yapılacaktır. Aday Değerlendirme Puanı’na göre adayların, tercih etmiş oldukları okullara yerleştirilmesi yapılmaktadır.

Aday Değerlendirme Puanı ise Üniversite Sınav Puanı (Harp Okulları için: 2018 AYT puanı) ile Fiziki Yeterlilik Test Puanı ile Mülakat Puanı’ndan oluşuyor. Harp Okulları için gerek duyulursa TYT ve AYT puanlarında Milli Savunma Bakanlığı’nca “yerleştirme taban puanı” belirlenebilmektedir. Söz konusu puan aday değerlendirme puanı kapsamı dahilinde fiziki yeterlilik ve mülakat puanıyla birlikte “ekstra” bir kriter oluşturabilmektedir. Fiziki yeterlilik mülakatında adaylardan belli başarı oranlarını yakalamaları Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında başarılı sayılmaları için gereklidir.

Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 Kapsamında Fiziki Yeterlilik Mülakatı

KHO’ya girmek için kritik noktalardan olan Fiziki Yeterlilik Mülakatı’na katılacak kadın ve erkek adaylar bazı değerlere ulaşmaları halinde başarılı sayılmaktadır. Bunlar arasında barfikste “açık tutuşta” bekleme, basketbol topu fırlatma, durarak uzun atlama, 400 metre koşu ile mekik bulunmaktadır. Söz konusu aktivitelerdeki performanslar Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında başarıyı belirleyen temel unsurlar olacaktır. Fiziksel Yeterlilik Testi’nde branşlarda 5’te 4’ünden 1 (bir) ve üzeri puan alınma zorunluluğu bulunmaktadır. 2 ve daha çok branştan puanı hesaplanamayan veya sıfır (0) çeken adaylarn “not ortalamasına bakılmaksızın” elenmektedir. Hangi alanda başarısız ise bir defa olmak kaydıyla itiraz sınavına girebilmektedir. Branşlarda alınan toplam puan Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında Fiziki Yeterlilik Testi puanını teşkil etmektedir.

Bayanlar için barfikste açık tutuş bekleme dalında 29 saniyeye kadar tutabilenler 0 (sıfır) puan almaktadırlar. En yüksek puan ise 1 dakika 5 saniye tutan bayan adaylara verilecek olup, bunu başaran adaylar 15 puan almaktadır. Durarak uzun atlama dalında 149 santime kadar atlayabilenler 0 (sıfır) puan almaktadır. Bu mesafeyi tam puan olan 15 ile geçirmek isteyenlerin 186 santimetre uzunluğunda atlaması gerekmektedir. Basketbol topu fırlatma istasyonunda 5,5 metreye kadar basketbol topu fırlatanlar (0) sıfır çekmiş sayılmaktadır. Bu alanda en fazla puan olan 15 puanı almak için basketbol topunun en az 13 metre fırlatılması gerekmektedir.

Mekik çekme süresi 1 dakika olup, 14 mekike kadar (0) puan verilmektedir. Mekik alanında en yüksek puan olan 15’i almanın yolu 1 dakikada 42 tekrar yapabilmekten geçmektedir. 400 metre koşuda 1 dakika 40 saniye ve altında koşanlar 0 (sıfır) çekmiş olacaklardır. En yüksek puan olan 40’ı alarak Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 yılı başarılılar listesine girmek için 1 dakika 20 saniye koşulması gerekmektedir.

Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 Kapsamında Erkekler İçin Fiziksel Yeterlilik Mülakatı

Tıpkı bayanlarda olduğu gibi erkek askeri öğrenci adayları Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında Fiziki Yeterlilik Mülakatı’na alınacaktır. Barfikste kadın öğrenci adaylardaki “açık tutuşta bekleme” uygulamasından farklı olmak üzere “kol çekme” yapılmaktadır. Bunun yanı sıra aynen bayan adaylarda olduğu gibi basketbol topu fırlatma, durarak uzun atlama, 400 metre koşu ile mekik, söz konusu fiziksel yeterlilik istasyonlarını oluşturmaktadır. Örnek verilecek olursa; erkeklerde barfikste kol çekemeyenler 0 (sıfır) puan almaktadır. Her çekilen barfiks, bir puan değerindedir. Örneğin 5 kez kol çeken 5, 15 ve üzeri çekenler ise 15 puan alacaktır. Durarak uzun atlama dalında 164 santime kadar atlayabilenler (164 metre dahil) 0 (sıfır) puan almaktadır. Bu mesafeyi tam puan olan 15 ile geçirmek isteyenlerin 210 santimetre uzunluğunda atlaması gerekmektedir. Basketbol topu fırlatma istasyonunda 8,5 metreye kadar basketbol topu fırlatanlar (0) sıfır çekmiş sayılmaktadır. Bu alanda en fazla puan olan 15 puanı almak için basketbol topunun en az 16 metre fırlatılması gerekmektedir.  Mekik çekme süresi 1 dakika olup, 19 mekike kadar (0) puan verilmektedir. Mekik alanında en yüksek puan olan 15’i almanın yolu 1 dakikada 48 tekrar yapabilmekten geçmektedir. 400 metre koşuda 1 dakika 25 saniye ve altında koşanlar 0 (sıfır) çekmiş olacaklardır. En yüksek puan olan 40 puanı alarak fiziki yeterlilik mülakatını tamamlamak yani Kara Harp Okulu Mülakatları 2018 kapsamında yüksek derecede başarılı olmak isteyenlerin 1 dakikada 400 metreyi koşması gerekmektedir.

Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları Genel Başvuru Koşulları
Kara Harp Okulu’na Başvuru Biçimi ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları
KKK Sözleşmeli Er / Erbaş Alımı ve Başvurusu
Hava Harp Okulu Başvurusu 2018
]]>
https://polisnoktasi.com/2018-kara-harp-okulu-mulakatlari/feed/ 11
19. Dönem PÖH Asker Adayları Eğitime Başlıyor https://polisnoktasi.com/19-donem-poh-asker-adaylari-egitime-basliyor/ https://polisnoktasi.com/19-donem-poh-asker-adaylari-egitime-basliyor/#comments Thu, 18 Jan 2018 16:20:52 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6672 Polis Akademisi, 19 dönem Polis Özel Harekat öğrenci adaylarına yönelik duyuru yayınladı. 19. Dönem POMEM sınavını asıl veya yedek olarak kazanmış olup eğitime başlaması gereken tarihte

 • askerde olduğundan planlandığı okula kayıt yaptıramayan
 • 21/01/2018 tarihi itibariyle terhis olan

adayların planlaması Kırşehir POMEM Müdürlüğüne yapılmıştır.

Planlaması yapılan Özel Harekat adayların 22/01/2018 tarihinde başlayacak olan intibak eğitimine katılmak üzere 21/01/2018 tarihi saat 17.00’ye kadar Kırşehir POMEM Müdürlüğünde hazır bulunmaları gerekmektedir.21/01/2018 tarihinden sonra terhis olacak adayların yapılacak planlaması ise ilerleyen zamanlarda yapılıp duyurulacaktır.

Planlaması yapılan adaylar taahhüt senetlerini intibak eğitimi sonrası verilecek izin dönüşünde teslim edebileceklerdir.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ADAYLARDAN İSTENEN ASKERLİK İLE İLGİLİ BELGELER :

1-Askerlik hizmetini yapmış adaylardan “Terhis belgesi (Aslı ve Fotokopisi)

2-111 sayılı Askerlik kanununun 10’maddesine göre askerlik hizmetini yapmış sayılanlardan Askerlik Durum Belgesi

3-Askerliğini yapmayan adaylar tecilli olduğuna dair belge  (Tecil belgesi Aslı ve Fotokopisi)

4-Askerlik süresince alınan hava değişimi raporu.(Aslı ve fotokopisi)

5-Askerlikte herhangi bir sebeple alınan Sağlık Kurulu Raporu.(Aslı ve fotokopisi)

6-Askerlikten muaf veya Askerliğe elverişli olmadığını gösterir onaylı belge. (Aslı ve fotokopisi)

EVLİLİKLE İLGİLİ BELGELER :

1-Evlilik cüzdanının aslı ve evlilik cüzdanının ilk üç sayfasının fotokopisi.

2-Eşlerine ait adli sicil kaydı. (Son 15 gün içinde alınmış güncel, aslı ve fotokopisi)

3-Eşlerinin nüfus cüzdanın fotokopisi ve 1 adet fotoğrafı.

ÖĞRENİM İLE İLGİLİ BELGELER :

1-Mezun olduğu okula ait diplomanın aslı diplomasını kaybedenler için öğrenim durum belgesi.(Lisans veya ön lisans eğitimine devam etmesi nedeniyle diploması yanında bulunmayan adaylar, diplomalarının aslı yerine öğrenim gördükleri üniversite/yüksekokul tarafından onaylanan diploma örneği ile birlikte lisans/ön lisans eğitimine devam ettiklerini gösterir öğrenci belgelerini getireceklerdir.)

2-2008 yılı ve öncesi liseyi (hazırlık) 4 yıl süre ile okuyanlar; lise diplomasının aslı ya da noterden onaylı suretini, (Diploması elinde olmayanlar ile diplomasında hazırlık okuduğu belirtilmeyenler ise; lisede hazırlık okuduklarına dair mezun oldukları okul idaresinden alacakları ıslak imzalı ve mühürlü belgeyi getireceklerdir.)

GEREKLİ BELGELER :

1-Nüfus Cüzdanı aslı görülmek kaydı ile 2 adet Fotokopi

2-Müracaat dosyalarında bulunan fotoğraflar haricinde, son altı ay içerisinde çekilmiş 4 adet fotoğraf (Vesikalık fotoğraf takım elbiseli, kravat ve gömlekli olacak, sakal ve bıyık olmayacak)

3-Kan Grubunu gösterir belge  (Ehliyet veya Nüfus cüzdanında yazıyorsa fotokopileri yeterli  olacaktır.)

4-Vukuatlı Nüfus kayıt örneği  (Açıklamalı ve tüm aile bireylerinin isimleri de bulunacak. Ayrıca adres bilgileri, yaş tahsisi vs. olacak, Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde yaş düzeltmesi yaptırdığı görülen adaylardan kayıt esnasında yaş düzeltmesi ile ilgili mahkeme kararı istenecektir.)

5-Kendisine ve eşine ait 2 suret Adli Sicil kaydı. (Son 15 gün içerisinde Adliyeden alınacak)

6-Kendisine veya eşine ait isim ve soy isim değişikliği varsa buna ait  mahkeme kararı

7-Yaş Düzeltmesi yaptıran adaylardan yaş düzeltmesi ile ilgili mahkeme kararı istenilecektir.

8-Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu 

9-Geçici kayıt yapılan tarih itibariyle herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üyeliği bulunmadığına dair yazılı beyan.

Geçici kayıt esnasında istenilen belgelerin asıllarını getirmeyen adaylar noter tasdikli örneklerini verebilir. Ancak eğitim ve öğretimin başlama tarihinde bu belgelerin asıllarını ibraz etmek zorundadırlar. Aksi takdirde kesin kayıtları yapılmayacaktır.

Okula Getirilemeyecek Eşyalar:

1-Ses ve görüntü kaydetme, depolama ve oynatma özelliği bulunan; akıllı cep telefonu, laptop, tablet PC, fotoğraf makinesi, kamera, radyo, usb bellek özelliği olan mp3 çalar  vb. gibi her türlü elektronik cihazlar,

2-Öğrenci ya da öğrenci yakınları tarafından okula getirilen ya da gönderilen her türlü yiyecek ve içecekler,

3-Doktor raporu ya da reçetesi ibraz edilemeyen ilaçlar ile her türlü bitkisel ilaç ve takviye besin maddeleri,

4-Her türlü yanıcı kesici ve delici aletler,

5-Öğrenciler alyans ve saat hariç her türlü takı veya aksesuarlar.

6-Her türlü siyasi ya da ideolojik yayın ve malzemeler okulumuza getirilmeyecektir.​

Okula Getirilmesi Gerekenler:

1-Öğrencilerin; pijama, terlik, havlu, yeteri kadar iç çamaşırı, tıraş malzemesi vb. kişisel malzemeleri okula gelirken yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

2-Öğrencilerin mevsim şartlarını göz önünde bulundurarak resmi istihkakları kendilerine dağıtılana kadar giyebilecekleri kışlık mont kaban vb. kıyafetlerini yanlarında getirmeleri uygun olacaktır. (2 Adet koyu renk pantolon, 2 adet açık mavi gömlek, 1 adet lacivert kravat, 1 çift siyah kundura ve siyah kışlık bot)

3-Öğrenciler, eşofman takımı ve spor ayakkabılarını yanlarında getirecektir.

4-Öğrencilerin siyasi parti, vakıf, sendika, her türlü dernek üyelikleri, (sportif amaçlı dernekler hariç) ticari sicil kayıtlarına dair üyelik ve aidiyetleri var ise üyeliklerini iptal ettirmeleri gerekmektedir.

5-Değişiklikler web sayfamızdan duyurulacağndan günlük olarak web sayfamızın takip edilmesi adaylar için faydalı olacaktır.

6-Kayıtlar,  21.01.2018 günü saat 08.00’ dan itibaren yapılmaya başlanacak olup,  21.01.2018 günü saat 17:00’a kadar adayların okulumuzda evrakları ile birlikte hazır bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt yapılmayacaktır.

7-Öğrenci adaylarının okula girişlerinden itibaren barınma ve yemek ihtiyaçları okulumuz tarafından karşılanacaktır.

8-Öğrencilerimizin mağdur olmaması için yukarıda belirtilen maddelere dikkat etmeleri gerekmektedir. Kayıt için gelecek tüm öğrencilerimizin, okulumuza gelmeden önce saç ve sakal tıraşı olmaları gerekmektedir.​

]]>
https://polisnoktasi.com/19-donem-poh-asker-adaylari-egitime-basliyor/feed/ 3
Hava Harp Okulu Başvurusu 2018 https://polisnoktasi.com/hava-harp-okulu-basvurusu-2018/ https://polisnoktasi.com/hava-harp-okulu-basvurusu-2018/#comments Thu, 18 Jan 2018 13:26:05 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6668 Hava Harp Okulu’na girerek Hava Kuvvetlerinde görev yapmak hemen her Türk gencinin hayalleri arasında yer almaktadır. Hava Kuvvetlerinde subay olarak görev yapmak için öncelikle Hava Harp Okulu başvurusu 2018 yapılması gerekmektedir. Bundan sonra ise bazı aşamaların geçilmesi ve bunların tamamında başarılı olunması durumda subay olunabilmektedir. Öncelikle Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunan Hava Harp Okulu için istenen başvuru şartlarının sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar genel olarak şu şekildedir:

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • 2018 yılında Hava Harp Okulu kesin kayıt tarihlerinden önce lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,
 • 2016 veya 2017 yılında lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,
 • Hava Harp Okulu için gün ve aya bakılmaksızın en fazla 20 yaşında (1998 ve sonrası doğumlu olmak),
 • Psikomotor testinden başarılı olmak,
 • Erkek adayların boyunun 162 cm’den bayan adayların boyunun da 149 cm’den kısa olmaması ve boyu ile kilo endeksinin orantılı olması,
 • İntibak ve diğer eğitimlerden başarılı olmak,
 • Nişanlı, evli, hamile, dul, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla ya da erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasında herhangi bir olumsuzluğunun bulunmaması,
 • Devlet Güvenliği, yüz kızartıcı, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlardan affa uğrasa bile herhangi bir cezasının bulunmaması,
 • Herhangi bir terör örgütü üyeliğinde ve faaliyetinde bulunmaması.

Hava Harp Okulu Başvurusu 2018 ve Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınav Süreci

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda başvuru için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Hava Harp Okulu başvurusu 2018 farklı aşamalardan oluşmakta olup bunların ilki Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavıdır. Bu sınava girmek isteyen adayların 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin internet sitesinin ilgili bölümünde başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvuruların geçerli olması için adayların 80 TL sınav ücreti ve 5 TL de başvuru ücretini 16 Şubat 2018 tarihine kadar yatırmaları gerekmektedir. Bu ücretlerin yatmaması durumunda yapılan başvuru geçerli olmamaktadır. Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı 18 Mart 2018 tarihinde saat 10:15’te yapılacaktır. Adayların sınava girecekleri yerler daha sonra bildirilecektir. Ayrıca sınav günü kapılar saat 10:00’da kapanacak ve o saatten sonra kimse içeriye alınmayacaktır. Adayların bu hususa da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hava Harp Okulu başvurusu 2018 yapılırken bir sonraki aşama ise tercihtir. Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavına giren bütün adayların 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr adresinden tercih yapmaları gerekmektedir. Tercih yapmayan adayların başvuruları dikkate alınmamakta ve ikinci aşamaya geçme şansları bulunmamaktadır. Ayrıca Hava Harp Okulu’na girmek isteyen adayların ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT ve YKS sınavlarına girmesi ve bunlardan belirlenen barajın üzerinde puan almaları gerekmektedir. TYT’den adayların en az 150 puan almaları gerekirken YKS’nin ilgili bölümünden en az 180 puan alınması gerekmektedir. Aksi halde adaylar elenmektedir. Ayrıca bakanlık daha sonradan yeni taban puanları açıklaması durumunda da bu puanın da aşılması gerekmektedir. Hava Harp Okulu başvurusu 2018 geçerli olabilmesi için buradaki şartların da tam olarak sağlanması gerekmektedir.

Hava Harp Okulu Başvurusu 2018 ve İkinci Aşama Süreci

Hava Harp Okulu başvurusu 2018 ve tercihler yapıldıktan sonra 11 Haziran tarihinde ilk sonuçlar açıklanacaktır. www.msb.gov.tr adresinden açıklanacak sonuçlarda hangi adayların ikinci aşamaya geçtiği ve bu adaylardan istenilen belgeler duyurulacaktır. Bundan sonra da ikinci aşama süreci başlamaktadır. İkinci aşama Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu’nda yapılacak ve toplamda iki gün sürecektir. Hava Harp Okulu başvurusu 2018 yapan ve ikinci aşamaya geçen adayların getirmiş olduğu evraklar kontrol edilmektedir. Eksik ya da hatalı evrakı bulunan adaylara ek süre verilmekte ve bunların tamamlanması istenilmektedir. Zamanında evraklarını tamamlayamayan adaylar burada elenmektedir. Ayrıca adaylar boy ve kilosu kontrol edilerek uygun olmayanlar da aynı şekilde elenmektedir. Daha sonra kişisel değerlendirme testi yapılmaktadır. Burada herhangi bir eleme işlemi yapılmazken adaylar tanınmakta ve mülakat için ön hazırlık yapılmaktadır.

Hava Harp Okulu başvurusu 2018 yapan adaylar diğer subay ve astsubay adaylarından farklı bir teste girmektedir. Psikomotor testi sadece hava subay adaylarına yapılmaktadır. Adayların el, ayak ve göz koordinasyonu, dikkat ve tepki hızını değerlendirmek, uçuşa için önemli olan algılama hızı, durumsal farkındalık, gibi yeteneklerini ölçmek amacıyla bilgisayar ortamında uygulanır. Bu test için adaylara sadece bir hak verilmekte ve adayların en az 88 puan almaları istenmektedir. Eğer adaylar bu puanı alamazlar ise burada elenmektedirler. Farklı tercihleri var ise onlar için sınava devam edebilmektedirler. Havacı olmak isteyen adayları zorlayacak testlerden bir tanesi bu olup çok sayıda aday burada elenmektedir. Bu testten sonra adayları zorlayacak bir başka test daha yapılmakta olup bu geneldir. Fiziki yeterlilik testinde (FYT) adaylar farklı beş dalda sınava girmekte ve bunların en az dördünden puan almaları istenmektedir. İki ya da daha fazla dalda sıfır puan alan adaylar burada elenmektedir. İkinci günde ise sadece mülakat yapılmaktadır.

Hava Harp Okulu başvurusu 2018 genel hatlarıyla bu şekildedir. Adayların almış oldukları FYT, mülakat ve üniversite sınav puanları kullanılarak aday değerlendirme puanı oluşturulmakta ve kazananlar böyle belirlenmektedir. Kazananlar son olarak sağlık testinden geçmekte ve görev yapmalarına herhangi bir engel bulunmadığını belgelendirmektedirler.

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alım Şartları

Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş Alımı

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er / Erbaş Başvuru Formu

Hava Kuvvetleri Subay Alım ve Başvuru Şartları

2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı – BAŞVURU LİNKİ

]]>
https://polisnoktasi.com/hava-harp-okulu-basvurusu-2018/feed/ 1
Nasıl Polis Olunur 2018 https://polisnoktasi.com/nasil-polis-olunur-2018/ https://polisnoktasi.com/nasil-polis-olunur-2018/#comments Wed, 17 Jan 2018 19:53:25 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6661 2018 yılının başlaması ile nasıl polis olunur konusunda birçok aday, sitemize sorular yönetmekte. Biz de genel mahiyette olmak üzere, bu makalemizde 2018 yılında polis olmak için hangi yolların izlenebileceğini sizlere anlatmaya çalışacağız. Kesin yapılacak polis alımları gibi muhtemel olması beklenen polislik başvurularına da makalemizde yer vereceğiz.Aklında 2018 yılı için nasıl polis olunur şeklinde sorular bulunan ziyaretçilerimizin, bu  konuda izleyebilecekleri birden çok yol mevcut. Adayların eğtim durumu, yaşı, cinsiyeti, puanları ve diğer pusular nasıl polis olunur 2018 sorusuna cevap niteliği taşımaktadır.

2018 yılında tüm eğitim kurumlarının ilana çıkacağını düşünüyoruz. Öncelikle kesin olan alımları yazalım:

1. 2018 PAEM Komiser Yardımcısı Alımı

2018 yılında Polis Amirleri Eğitim Merkezi, teşkilat dışı lisans mezunu komiser yardımcısı aday öğrenci alımına devam edecektir. Bu konu kesinlik kazanmıştır. Bu ilanın 2018 yaz aylarında çıkmasını ve sürecin bu seneki takvime yakın bir şekilde sürmesini bekliyoruz. Kontenjan 2000 ile 2500 arası bir sayıda olacaktır. Sadece lisans mezunları bu alıma başvurabilecektir. Detaylar için: 2018 PAEM Alımları

2. 2018 PMYO Polis Alımları

Nasıl polis olunur 2018 sorusu için, lise son, lise mezun ve önlisans mezunlarını PMYO okulları ilgilendirmektedir. Polis Meslek Yüksekokulları, 2018 yılında da öğrenci alımına devam edecekler. 2018 planlaması çalışma takviminde yer almaktadır. Yani kesinlikle yapılacaktır. PMYO alımları TYT ile yapılacaktır. 2018 yılı PMYO kontenjanları 2000 ile 2500 arası olacaktır. Konu hakkında detay için: 2018 PMYO Alımı

POMEM ve PÖH Alımları

POMEM ve PÖH ilanları ise ihtiyaç varsa yapılmaktadır. 21. dönem POMEM alım süreci hala devam etmekte. Bu nedenle 2018 yılı içinde POMEM olması, en azından Eylül ayı öncesi olması zor gözüküyor. Takvim ve öğrenci sınav süreci belirsizliği mevcut.

2017 yılı içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 32 bin yeni kadro verildiğini süreci takip eden herkes bilmektedir. Bu kadroların 13 bini  21. dönem POMEM alımı ile kullanıldı. Geriye kalan 19 bin kadronun, 4 bin civarı 2018 PAEM ve PMYO için kullanılacak. Bu sayılar çıktığında geriye 15 bin kişilik bir kadro kaldığını görüyoruz. Elbette bu kadronun tamamı 2018’de kullanılmak zorunda değil. Ayrıca ek kadro ile alım sayıları arttırılabilir. Bu kadronun önemli bir kısmının 22. dönem PÖH polis alımı olmak üzere kullanılacağını düşünüyoruz.

Önümüzdeki ilk polis alımının Polis Özel Harekat olmasını, en az lise mezunu şartının olacağını, kadın kontenjanının yer alacağını ve puansız yapılacağını düşünüyoruz.  2018 yılında nasıl polis olunur sorusuna bu şekilde cevaplar vermeye çalıştık. Bu konuda çok yakında gelişmelerin olması yüksek olasılık olarak görülmektedir.

]]>
https://polisnoktasi.com/nasil-polis-olunur-2018/feed/ 10
Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018 https://polisnoktasi.com/deniz-kuvvetleri-okulu-taban-puanlari-2018/ https://polisnoktasi.com/deniz-kuvvetleri-okulu-taban-puanlari-2018/#comments Wed, 17 Jan 2018 09:05:37 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6657 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı subay ve astsubay ihtiyacını Milli Savunma Üniversitesi’nde bulunan Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu aracılığıyla gidermektedir. Deniz Kuvvetlerinde görev yapmak isteyen kişilerin bu okullara yerleşmesi ve buraları başarı ile tamamlayarak mezun olması gerekmektedir. Bunun içinde ilgili bakanlık ve üniversite tarafından belirlenen prosedürün izlenmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle kişilerin başvuru şartlarını taşıması gerekmektedir. Söz konusu şartlardan bazıları şunlardır:

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • 2018 yılında Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu kesin kayıt tarihlerinden önce lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,
 • 2016 veya 2017 yılında lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,
 • Deniz Harp Okulu için gün ve aya bakılmaksızın en fazla 20 yaşında (1998 ve sonrası doğumlu olmak), Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu için ise 21 yaşında (1997 ve sonrası doğumlular)
 • Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 kadar ya da daha fazla puan almak
 • Erkek adayların boyunun 162 cm’den bayan adayların boyunun da 149 cm’den kısa olmaması ve boyu ile kilo endeksinin orantılı olması,
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasında herhangi bir olumsuzluğunun bulunmaması,
 • Devlet Güvenliği, yüz kızartıcı, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlardan affa uğrasa bile herhangi bir cezasının bulunmaması,
 • Herhangi bir terör örgütü üyeliğinde ve faaliyetinde bulunmaması,

Bu şartların dışında farklı genel şartlar da bulunmaktadır. Fakat bu sene yapılacak alımlarda Deniz Harp Okuluna bayan ve erkek öğrenci alınırken Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna sadece erkek öğrenci alınacaktır.

Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018 ve Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı

Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 konusunda önce bu okullara nasıl girilmesi gerektiğiyle ilgili sürecin net olarak bilinmesi gerekmektedir. Çünkü söz konusu puanlar bu sürecin farklı aşamalarında kullanılmaktadır. Deniz Kuvvetlerinde görev yapmak isteyen ve başvuru yapmasında herhangi bir sakınca olmayan kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavına girmesi ve burada başarılı olması gerekmektedir. Bu sınava katılmak isteyen öğrencilerin ise 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuru yapması gerekmektedir. 18 Mart 2018 tarihinde saat 10:15’te bu sınav yapılacaktır. Sınavla ilgili detaylar daha sonra başvuru yapan kişilere iletilecektir. Sınavın süresi 135 dakika olup adaylar sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları alacaklardır. Deniz Harp Okulunu tercih edecek adayların sayısal puanlarına bakılırken Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunu tercih edecek adayların ise sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanlarına bakılacaktır. Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 buradaki sıralamaya göre oluşacak ve adaylar buradan aldıkları puanlara göre ikinci aşamaya geçebilecektir.

Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 sürecin farklı aşamalarında kullanılmakta ve öğrencilerin sonraki aşamaya geçmesini sağlamaktadır. Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavına giren adayların 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr adresinden tercih yapmaları gerekmektedir. Tercih yapmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve eleneceklerdir. Bu sınavın haricinde adayların ÖSYM tarafından düzenlenen TYT ve YKS sınavlarına girmesi gerekmektedir. Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 bu sınavlarda da uygulanmakta olup 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan adayların TYT’den en az 150 puan almaları gerekirken YKS’nin ilgili bölümünden ise 180 puan alması gerekmektedir. Bu sınavlara girmeyen ya da yukarıdaki belirtilen taban puanları alamayan adaylar elenecektir. Ayrıca Milli Savunma Üniversitesi teklifi ve bakanlığın onayı ile yeni taban puanların belirlenmesi durumunda bu puanlarında geçilmesi gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018 ve Fiziki Yeterlilik Testi

Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 ve adayların yapmış oldukları tercih dikkate alınarak 11 Haziran tarihinde yapılan sınav sonucu açıklanacaktır. Bu açıklama yine www.msb.gov.tr adresinden yapılacaktır. Ayrıca bu adresten ikinci aşamaya geçen adaylardan istenen belgeler de belirtilecektir. İkinci aşama Ankara’da bulunan Kara Harp Okulunda yapılacak ve toplamda iki gün sürecektir. İlk gün evrak kontrol, fizik kontrol, kişilik değerlendirme testi ve fiziki yeterlilik testi (FYT) yapılacaktır. İkinci gün ise sadece mülakat yapılacaktır. Daha sonra kazanan adaylar sağlık kuruluşlarına gönderilerek sağlık raporu istenmektedir. Bu raporda sorun olmayan adaylar okullara yerleştirilmektedir.

Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 yeterli olan ve ikinci aşamaya geçmeye hak kazanan adayların öncelikle evrakları kontrol edilmekte ve eksik belge olması durumunda adaylara ek süre verilerek tamamlamaları istenmektedir. Buna rağmen belgeleri zamanında tamamlamayan adaylar burada elenmektedir. Daha sonra adayların boy ve kiloları kontrol edilerek uygun olmayanlar elenmektedir. İstenen fiziksel özellikler ÖSYM tarafından yayınlanan ayrıntılı kılavuzda yer almaktadır. Adaylar kişilik değerlendirme testine girmekte fakat burada eleme yapılmamaktadır. Adayları tanıma amaçlı yapılan bir testtir. Son olarak ise adayları en fazla zorlayan bölümlerden birisi yapılmaktadır. Beş farklı daldan oluşan sınavda adayların en az dört daldan puan alması gerekmektedir. Aksi takdirde adaylar elenmektedir.

İkinci aşamanın ikinci gününde ise sadece mülakat yapılmaktadır. Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 mülakat içinde geçerli olup burada 100 üzerinden 70’tir. Bu puanın altındaki adaylar elenmektedir. Daha sonra üniversite sınavından alınan puanlar, FYT ve mülakat puanları birlikte değerlendirilmekte ve ilgili okullara girmeye hak kazanan kişiler asil ve yedek olarak açıklanmaktadır.

]]>
https://polisnoktasi.com/deniz-kuvvetleri-okulu-taban-puanlari-2018/feed/ 2
2018 – Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır? https://polisnoktasi.com/2018-dogum-parasi-hesaplama-nasil-yapilmaktadir/ https://polisnoktasi.com/2018-dogum-parasi-hesaplama-nasil-yapilmaktadir/#respond Wed, 17 Jan 2018 06:50:23 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6653 Devlet tarafından bazen yardım bazen ise teşvik amacıyla bazı maddi yardımlar insanlara ödenmektedir. Söz konusu maddi yardımlar bazen bir grup için geçerli olurken bazen ise genel olmaktadır. Böyle bir durum yeni doğum yapmış kişiler için uygulanmakta olup devlet tarafından yeni doğum yapmış kişilere bazı ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemelerin bir kısmı yardım şeklinde olup herkesi kapsarken bazıları ise daha özel olup bazı şartların sağlanması durumunda verilmektedir. Doğumdan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından doğum yardımı adı altından yeni doğum yapmış annelere belli miktarlarda yardımlar yapılmakta olup bunlar herkes için geçerlidir. Bu yardımdan yararlanabilmek için herhangi bir şart aranmamaktadır. Fakat doğumdan sonra verilen bir başka maddi yardım olan doğum parasında ise bazı şartlar bulunmakta olup buna göre ödemeler yapılmaktadır. 2018 – Doğum parası hesaplama işlemi de belli şartlar dikkate alınarak yapılmakta ve kişiler arasında farklılık oluşmasına neden olabilmektedir.

2018 – Doğum Parası Hesaplama ve Dikkate Alınan Hususlar

2018 – Doğum parası hesaplama konusunda öncelikle bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar tam olarak belirtilmeden hesaplamanın nasıl yapıldığı anlatılsa dahi tam olarak anlaşılmayabilmektedir. Öncelikle doğum parasının alabilmenin şartlarını belirtmekte fayda vardır. Doğum parası her doğum yapan kişiye verilmemekte olup sadece çalışan annelere verilmektedir. Çalışan annelerinde hepsine verilmeyen bu para yalnızca BAĞKUR (4/b sistemi) ve SSK’lı (4/a sistemi) olarak çalışan annelere verilmektedir. Çalışan kadınlarda bunların dışında da bazı şartlar aranmaktadır ki bu şartların sağlanmaması durumunda bu paranın alınması mümkün değildir. Çalışan annelerin sigorta prim borçlarının olmaması aranan ilk şartlar arasında bulunmaktadır. Ayrıca çalışan annelerin son 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmekte olup bu miktar daha da fazla olabilir. 2018 – Doğum parası hesaplama için öncelikle bu şartların sağlanması ve doğum parasını almaya hak kazanılması lazımdır.

2018 – Doğum parası hesaplama konusunun ana unsuru doğumdan önce çalışan kadınlara verilen izin hakkıdır. Bu haklar çalışan bütün kadınlara verilmiş olsa da bu parayı sadece 4/a ve 4/b sistemine bağlı olarak çalışanlar alabilmektedir. Hamilelik döneminde ve doğumdan sonrası için kadınlara 16 hafta izin verilmektedir. Bu iznin 8 haftası doğumdan öncesi 8 haftası da doğumdan sonrası için kullanılabilmektedir. Fakat anne adayları istedikleri takdirde doktor raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmektedir. Böylelikle doğum için verilen iznin 3 haftası doğumdan önce 13 haftası ise doğumdan sonra kullanılabilmektedir. Doğumdan önce daha fazla çalışmaya yasalar izin vermediği için daha fazla çalışılması mümkün değildir. Bu izinler tekli gebelikler için olup çoğul gebeliklerde durum biraz daha farklıdır. Çoğul gebeliklerde doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra ise 8 hafta izin verilmektedir. 2018 – Doğum parası hesaplama işlemi burada belirtilen izin sürelerine göre yapılmaktadır.

2018 – Doğum parası hesaplama için kişilerin izin süreleri baz alınmaktadır. Anne adayları izin tarihleri için doktor raporu almaları gerekmekte olup doğum parası hesabında oradaki tarih baz alınmaktadır. Tekli gebeliklerde izin süresi 16 hafta yani 112 gün olup anne adayının çalışmadığı her gün için bu ödeme yapılmaktadır. Çoğul gebeliklerdeki süre ise 18 hafta yani 126 gün olup ödemeler buna göre yapılmaktadır. Erken doğumlarda doğum parası hesaplanırken aynı şekilde izinli olunan gün sayısı dikkate alınmaktadır. Bu şekilde doğum yapan kişilerin doğum paraları hesaplanırken doğumdan önce çalıştırılmayacak süreler de izinli gün sayısına dahil edilmekte ve hesaplama bu şekilde yapılmaktadır.

2018 – Doğum Parası Hesaplama ve Alınan Parayı Etkileyen Faktörler

2018 – Doğum parası hesaplama için kullanılacak olan gün sayısı yukarıda belirtilmiştir. Bu günlerin tamamı için aynı ücretler ödenmemektedir. İzinli olunan günlerin tamamı dikkate alındığında günler ayakta tedavi ve yatarak tedavi şeklinde ayrılmaktadır. Ayakta tedavi olunan günler için ayrı yatarak tedavi olunan günler için ise ayrı miktarlarda ödeme yapılmaktadır. Anne adaylarına ayakta tedavi günlük aldıkları brüt maaşın 2/3’ü kadar ödenmektedir. Yatarak tedavi sürecinde ise günlük brüt maaşın yarısı kadarı verilmektedir. Buradaki günlük maaşı hesaplamasında anne adayının doğumdan önceki 3 aylık sürede almış olduğu günlük maaşların ortalaması kullanılmaktadır.

2018 – Doğum parası hesaplama için kullanılan yöntem yukarıda genel itibariyle açıklanmıştır. Burada kişilerin aldıkları günlük brüt maaş ve kullanılan izin sayısına göre hesaplama yapılmaktadır. Bundan dolayı kişilere ödenen doğum paralarında ciddi farklılıklar oluşabilmektedir. Birileri doğum parası olarak 1.500 lira alırken birileri de 5.000 lira hatta daha fazla alabilmektedir. Normal bir çalışan için ortalama doğum parası 4.730 lira civarındadır. Fakat bu miktar öncelikle kişilerin almış oldukları maaşlara göre değişebilmektedir. Kişilerin almış oldukları maaş miktarı arttıkça alınan doğum parası da yükselmektedir. Bundan dolayı da alınan paralar arasındaki fark oluşmaktadır. Bir başka fark sebebi ise son 3 ayda yatırılan prim sayısıdır. Prim sayısı arttıkça alınan doğum parası da artmaktadır. Bunun nedeni ise doğum parasının hesabında kullanılan günlük brüt ücret, son 3 aylık dönemin ortalamasına göre bulunmaktadır. Prim sayısı arttıkça bu miktarda artacağı için alınan doğum parası da yükselmiş olacaktır.

2018 – SSK DOĞUM PARASI

]]>
https://polisnoktasi.com/2018-dogum-parasi-hesaplama-nasil-yapilmaktadir/feed/ 0
2018 – Deniz Astsubay MYO Başvuru Şartları Nelerdir ? https://polisnoktasi.com/2018-deniz-astsubay-myo-basvuru-sartlari-nelerdir/ https://polisnoktasi.com/2018-deniz-astsubay-myo-basvuru-sartlari-nelerdir/#comments Tue, 16 Jan 2018 14:05:00 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6649 2018 DENİZ ASTSUBAY MYO BAŞVURU ŞARTLARI merak edilen konular arasında yer almaktadır. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru koşullarını merak eden adaylar için gereken detayları yazımızda bulabileceksiniz. 2018 yılı sınav sonuçlarının belirlenmesinin ardından öğrenciler için seçim zamanı geldi. Peki, 2018 DENİZ ASTSUBAY MYO BAŞVURU ŞARTLARI nelerdir?

Esasen 5 ayrı MYO kategorisinde başvurular gerçekleştirilebilecek. Şimdi sizlerle 2018 DENİZ ASTSUBAY MYO BAŞVURU ŞARTLARI hakkında detaylı olarak bilgi paylaşalım.

2018 DENİZ ASTSUBAY MYO BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunu tercih etmek isteyen adayların Mart 2018 – Mayıs 2018 tarihleri arasında damyo.edu.tr internet sitesini ziyaret ederek ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ön kayıt basamağını atlayan adayların 2. Seçmelere katılmaları gerçekleşmeyecektir. Yanı sıra mezun oldukları ya da olacakları okul tür ve alanları göz önünde bulundurularak tercih ve seçtikleri okulları dikkate alınacaktır.

Puan Türleri ve Aşamaları Nasıl Olacak?

Adayların YGS Puan türleri baz alınarak; YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6’dan aldıkları puanların en yükseğine göre sıralama gerçekleştirilecektir. Belirlenen taban puanın üzerine çıkmış olan adaylar için ikinci seçim (mülakat) aşamalarına geçilecektir ve posta yolu ile davet ve herhangi bir belge gönderilmeyecektir. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunu tercih etmek isteyen adayları sıralaması yapılırken okul puanları, YGS sınav sonuçları dikkate alınacak ve en yüksek puan alan kişilerden başlanarak 2. seçmelere geçilecektir.

Milli Savunma Üniversitesi Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu’na başvurular 9 Ocak 2018 tarihinde başladı. Deniz Astsubay MYO programları ve sıralamaları şu şekildedir:

 • YGS-1 Deniz Ulaştırma ve İşletme,
 • YGS-1 Elektronik Teknolojisi,
 • YGS-4 Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı,
 • YGS-6 İşletme,
 • YGS-1 Uçak Teknolojisi,
 • YGS-1 Gemi Makineleri İşletme,
 • YGS-1 Elektrik,
 • YGS-6 Yapı Tesisat,
 • YGS-5 İşletme Yönetimi puan türleri adaylar için belirlenmiştir.

2018 DENİZ ASTSUBAY MYO BAŞVURU ŞARTLARI, 2. SEÇMELER İÇİN GEREKENLER NELERDİR?

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulları MYO genel başvuru ve giriş koşullarına detaylı olarak başlamadan önce adayların YGS puanları dikkate alınarak sınava çağrılması birinci seçimi ifade ederken ikinci seçim hakkında da şunları belirtebiliriz:

 • Adayların evrak kontrolü,
 • Ön fiziki kontrolü,
 • Kişiliklerini değerlendirme testleri,
 • Fiziki yeterlilik testi (FYT),
 • Adaylarla mülakat,
 • Sağlık muayenesi,
 • İntibak eğitimi,
 • Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonraki aşama olarak belirtilmektedir.

2018 DENİZ ASTSUBAY MYO BAŞVURU ŞARTLARI, EĞİTİM VERİLECEK PROGRAMLAR NELERDİR?

 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda öğrencilere sunulan eğitimler ise:
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu deniz astsubayları;
 • Türk Deniz Kuvvetlerinin denizaltıları,
 • Su üstü gemileri, uçakları, helikopterleri,
 • Sualtı Taarruz (SAT)/ Sualtı Savunma (SAS),
 • Deniz istihkâm, deniz piyade ve diğer kıyı birliklerinde görev alırlar.

Öğrencilerin alanlarına göre eğim bölgeleri:

 • Altınova/YALOVA yerleşkesinde; Seyir, Harekat, Porsun, Elektronik, Güdüm Sistemleri ve Teknikleri, Topçu, Torpido, Mayın, Sonar, Bilgi Teknolojileri, Uçak Bakım, İkmal ve İdari sınıfları
 • Derince/Kocaeli yerleşkesinde; Motorcu, Yara Savunma ve Elektrik sınıfları
 • Balıkesir yerleşkesinde; Dz. Piyade sınıfı
 • Gaziemir/ İzmir yerleşkesinde; Uçak Bakım sınıfının bazı branşları ve Harekat sınıfı eğitimlerini almak üzere bulunurlar. Başarılı olarak mezun olan öğrenciler astsubay çavuş rütbesini alarak mezun olmaktadır.

Başvurular Alınmaya Başlandı! ÖSYM Başvuru Ekranı Açıldı

 Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemlerinin gerçekleşmesi için ÖSYM’nin sitesinden gerçekleştirilebileceği belirtildi. Adayların değerlendirilme aşamasında puanları kriter olarak kullanılacak ve müracaatlar değerlendirilecek.

ÖSYM ve Milli Savunma Bakanlığı’nın 20 Aralık 2017 tarihinde imzaladıkları Protokol gereğince; 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı için MSÜ’ne öğrenci alımı 2 aşamadan oluşacak. Adaylar öncelikle Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavına girecek ve sonrasında 2. Aşamaya geçilecek. 9 Ocak 2018 tarihinde başlayan başvurular 15 Şubat 2018 tarihinde son bulacak. Adaylar başvurularını online olarak https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecekleri gibi ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığı ile de gerçekleştirebilecekler.

 Sınavla İlgili Detaylar Nelerdir?

Askeri Öğrenci adayı belirleme sınavı 18 Mart 2018 Pazar saat 10:15’de il merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Sınav puanı yalnızca girildiği yıl kullanılabilir ve sonuçlar farklı programların işlemlerinde kullanılmaz.

2018 DENİZ ASTSUBAY MYO BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu için sadece erkek adayların alınması,
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmi bir) yaşında olmak (1997 ve sonrası doğumlu),
 • Lise ve dengi okullardan mezun olmuş ya da olacak olmak,
 • 2018 MSÜ sınavına katılmak ve geçerli taban puanını almış olmak,

Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

18 Mart 2018’de gerçekleşecek olan Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavına (MSÜ) katılacak olan Deniz Astsubay MYO öğrenci adayları tercihlerini 24 Nisan 2018 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr internet adresinden gerçekleştirmeliler. Bu aşamayı atlayan adaylar seçmelerin 2. Aşamasına çağırılmayacaklar.

2018 DENİZ ASTSUBAY MYO BAŞVURU ŞARTLARI KAPSAMINDA YERLEŞTİRME KOŞULLARI NELERDİR?

Yerleştirme aşamasında dikkat edilecek hususlar:

 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığı’nca 23 Haziran 2018’de yapılacak olan YKS ve TYT testlerinden en az 150 puan almak,
 • Sağlık Yeteneği Yönetmeliği gereğince askeri okullara girecek olan öğrenci adaylarına ilişkin sağlık koşullarını sağlamak,
 • Deniz Astsubay MYO kanun ve yönetmeliğinde belirtilen “Giriş Şartlarına” sahip olmak,

Tüm sınav aşamaları için geçerli olan kontenjan içerisinde bulunmak yerleştirme aşamasında dikkate alınacak huşular olarak belirtilmiştir.

]]>
https://polisnoktasi.com/2018-deniz-astsubay-myo-basvuru-sartlari-nelerdir/feed/ 2