Polis Noktası https://polisnoktasi.com Tue, 26 Sep 2017 17:09:10 +0000 tr-TR hourly 1 https://polisnoktasi.com/wp-content/uploads/2017/08/cropped-polis-noktasi-icon-2-32x32.png Polis Noktası https://polisnoktasi.com 32 32 YGS Kalkıyor. PMYO Polis Alımı Nasıl Olacak? https://polisnoktasi.com/ygs-kalkiyor-pmyo-polis-alimi-nasil-olacak/ https://polisnoktasi.com/ygs-kalkiyor-pmyo-polis-alimi-nasil-olacak/#comments Tue, 26 Sep 2017 17:09:10 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5496 Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta SARAÇ, 2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni”nde YGS hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Lise son öğrencilerinin ve lise mezunlarının polislik mesleğine adım atmalarını sağlayan Polis Meslek Yüksekokulları(PMYO), bilindiği üzere YGS barajı ile ön başvuru alıyordu. YGS sisteminde yapılan değişiklik polis alımlarını da etkileyecek.

YÖK Başkanı Yekta SARAÇ’ın açıklaması şu şekilde: “Giriş sistemi şu an 2 aşamalı. İlki Mart diğeri Haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Sınavı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bir değişiklik de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı planlıyoruz. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak. Milyonlarca öğrenci ve aileye belirtmek isterim ki asla tedirgin olmasınlar, sorular aynen eskisi gibi Milli Eğitim müfredatından olacak.”

Açıklamadan anlaşıldığı üzere YGS ve LYS birleştirilecek, puan türleri azaltılacak, sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Matematik ve Türkçe puanların ağırlığı artacak.

Peki PMYO alımları bu değişimden nasıl etkilenecek? PMYO adayları 2018 için neler yapmalıdır?

Sevgili gençler. PMYO ön başvurusu için baraj puanı sisteminin devam edeceğini düşünüyoruz. Yeni gelecek olan sınav sistemi, PMYO ön başvurusu için baraj ölçeği olarak kabul edilecektir.

Muhtemelen, sayısal, sözel ve eşit ağırlık türlerinden herhangi birinden, belirlenen baraj puanını geçen kişiler PMYO sınavlarına girme hakkı kazanacaklardır. Baraj puanı olmadan PMYO başvurusu yapma ihtimali yoktur. Baraj puanı olmadan başvuru demek, yüz binlerce kişinin PMYO sınavlarına gireceği anlamına gelir. Bu kadar büyük bir topluluğu sınavlara tabi tutmak, polis okullarının kapasitesini aşacaktır.

PMYO sınavları, yani ön sağlık taraması, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat ise aynen devam edecektir.

Yeni sistemin uygulama tarihi henüz belli değil. Bu nedenle 2018 PMYO ön başvurularının ve diğer sürecin ne zaman olacağı konusu ilerleyen zamanlarda belli olacak. Yeni sınava göre PMYO süreci yeniden şekillenecek, belki de yaz aylarına kayacaktır.

Bu süreçte, PMYO hedefleyen gençlerin izlemesi gereken süreç aslında çokta değişmedi. Gelecek olan sınavadan en yüksek puanı almaya çalışmak ve fiziki yeterlilik parkuruna hazırlanmak. Özetlersek;

2018 PMYO Polis Adayı Alım Süreci

 • Yeni sınav sisteminin uygulanması.
 • Adayların paunlarının açıklanması.
 • Puan türlerinden herhangi birinden, PMYO baraj puanını geçen adayların internetten ön başvuru yapmaları.
 • Ön başvuru sonucu adayların okullara davet edilmesi.
 • Okullarda evrak teslimi, ön sağlık taraması, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakatların uygulanması
 • Kazanan ve yedek adayların açıklanması.
 • Okulların açılması, intibak süreci, sağlık raporları alınması, yedek planlamaların yapılması.

Gelişmeler oldukça sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

]]>
https://polisnoktasi.com/ygs-kalkiyor-pmyo-polis-alimi-nasil-olacak/feed/ 12
13 Bin Polis Alımı İçin Öğrenim Duyurusu! https://polisnoktasi.com/13-bin-polis-alimi-icin-ogrenim-duyurusu/ https://polisnoktasi.com/13-bin-polis-alimi-icin-ogrenim-duyurusu/#comments Mon, 25 Sep 2017 20:00:14 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5491 Polis Akademisi 13 bin polis alımı yapılacak olan 21. dönem POMEM için öğrenim durumu duyurusu yayınladı. Polis Meslek Eğitim Merkezlerine planlamaları yapılacak olan 13 bin yeni polis adayı için bu gün internet ön başvuruları başlamıştı.

Bu adayların yoğunlukla sordukları konunun başında lisans mezunu olup önlisans başvurusu yapmak ya da okuyorken başvuruda bulunmak konuları vardı. Polis Akademisi, bu konulara açıklık getirdi:

 • Lisans mezunu adayların eğitim düzeylerine göre başvuru yapmaları gerekmektedir. Lisans mezunu olan adaylar (önlisans diplomaları olsa dahi) önlisans mezunu olarak başvuru yapmaları halinde başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 • Halen lisans öğrenimine devam etmekte olup başvuru tarihleri itibariyle mezun olmamış/olamamış adaylar önlisans diplomaları ve önlisans için yeterli puanları bulunması halinde diğer şartları taşımak kaydıyla önlisans üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Özetlersek:

 • Lisans mezunları önlisans puanları veya diplomaları olsa bile önlisans düzeyinden başvuru yapamazlar. Lisans düzeyinden başvuru yapabilirler.
 • Lisans öğrencileri, önlisans diplomaları varsa ve önlisans kpss puanına sahipseler başvuru yapabilirler.
 • Lisans öğrencileri, önlisans diplomasına sahip değillerse önlisans düzeyinden başvuru yapamazlar.
]]>
https://polisnoktasi.com/13-bin-polis-alimi-icin-ogrenim-duyurusu/feed/ 42
21. Dönem POMEM Sınav Evrakları https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-sinav-evraklari/ https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-sinav-evraklari/#comments Mon, 25 Sep 2017 09:38:33 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5488 21. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi 13 bin polis öğrencisi adayı alım süreci bugün başladı. Polis adayları, şartları uymak koşuluyla, 75 TL sınav ücretini yatırdıktan sonra internet üzerinden başvuru yaparak polislik alımlarına başvurabilirler.  İnternet başvurularının sonlanmasından sonra, adayların POMEM giriş sınavları süreci resmi olarak başlayacak. POMEM giriş sınavları, ön başvuru evraklarının teslimi, ön sağlık taraması, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat süreçlerini içermektedir.

Tüm bu sürecin hangi gün ve hangi okulda olacağı ilerleyen günlerde, internet başvurusunun bitmesini takiben Polis Akademisi tarafından duyurulacaktır. Bu makalemizde, polis adaylarının mülakat günü hangi evrakları okullara götürmesi gerektiğini açıklayacağız.

İnternetten ön başvuru yapan ve şahsen başvuru ve sınav için çağrılan adayların getirmesi gereken belgeler şunlardır:

 • T.C. kimlik numarası yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesine yazılacaktır.)
 • Sınav başvuru dilekçesi: Bu belge, ilerleyen zamanlarda, adayların sınava giriş yapacağı okul ve zaman duyurulunca, duyuru ekranından indirilecektir.
 • Aday Sağlık Bilgilendirme Formu: Bu belge, ilerleyen zamanlarda, adayların sınava giriş yapacağı okul ve zaman duyurulunca, duyuru ekranından indirilecektir.
 • Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin
  bulunmadığına dair beyanı. Bu belge, ilerleyen zamanlarda, adayların sınava giriş yapacağı okul ve zaman duyurulunca, duyuru ekranından indirilecektir. Tek hekim raporuna gerek yoktur.
 • Önlisans, lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ile birlikte fotokopisi.
 • KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı.
 • Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf.
 • Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanı: Bu madde, giriş belgesinde ilgili bölümde doldurulacaktır.
 • Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi.
 • Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların Eş veya Çocuklarından, Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneği.
 • Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu: Adaylar, sınav için yatırdıkları 75 TL ücretin banka ya da ATM dekontunu saklamalı, kaybetmemelidirler.
 • Sınav giriş belgesi.
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmadığına dair belge (Terhis, tecil veya askerlik durum belgesi): Askerlik şubesi ya da e-devletten alınacak belge geçerlidir.

Şahsen Başvuru ve Sınav Merkezlerine adayların alımı sırasında yanlarında cep telefonu, ses görüntü kayıt cihazı veya değişik benzeri hiçbir elektronik eşya bulundurmamaları gerekmektedir.

Konu hakkında soru ve düşüncelerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

]]>
https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-sinav-evraklari/feed/ 37
21. Dönem POMEM İnternet Başvurusu Başladı https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-internet-basvurusu-basladi/ https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-internet-basvurusu-basladi/#comments Mon, 25 Sep 2017 06:52:06 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5484 Hayalindeki meslek polislik olan yüzbine yakın insanın heyecanla beklediği 21. dönem POMEM 13 bin polis alımı internet ön başvuruları bugün itibariyle başladı. 11 bin lisans, 2 bin önlisans olmak üzere toplam 13 bin adayın alınacağı Polis Meslek Eğitim Merkezleri için adaylar öncelikle internetten ön başvuru yapmak zorundalar.

İnternet üzerinden ön başvuru yapan adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 75.00 TL (Yetmiş beş) 25 Eylül 2017 saat 09:00’dan 06 Ekim 2017 saat 17:00’a kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “21. Dönem POMEM Giriş Sınavı” isimli hesaba yatırılacaktır.   Ücret yatırma işlemleri ATM üzerinden ya da şubeden yapılmalı, internet üzerinden yatırılmamalıdır. Ücreti yatırmadan ön başvuru yapamazsınız. Ücreti yatırdıktan sonra aldığınız makbuzu SAKLAMALISINIZ. Sınavlara girerken evrak tesliminde bu belge de teslim edilecektir. Adayların bu ücreti 6 Ekim 2017  saat 17:00’a kadar yatırmaları ve 24:00’a kadar internet üzerinden başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Örnek bir sınav ücreti makbuzu.

Sınav ücretini yatırdıktan sonra adaylar Polis Akademisi internet sitesi üzerinden e-devlet bilgileri ile başvuru yapıp, başvuru yapıldığının teyit bilgisini alabilirler.

ÖN LİSANS MEZUNU ADAYLAR ÖN BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

LİSANS MEZUNU ADAYLAR ÖN BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Ön başvuru esnasında adayların KPSS sonuçları, mezuniyet durumları e-devlet üzerinden alınmaktadır. Bu bilgilerde hata veya eksik olanlar öncelikle bu bilgileri e-devlet nezdinde düzelttirmelidirler.

POMEM sınav ücreti yatırmasına rağmen, bazı adaylarda başvuru ekranında şöyle bir uyarı çıkıyor:
Bu tarz hatalar KPSS puanı, e-posta yok uyarısı ya da farklı şekilde çıkabiliyor. 21. dönem POMEM başvurularında bu tarz uyarı alırsanız şunları yapınız:

 • Sistem yoğunluğu olabilir, bir saat sonra deneyin.
 • e-Devlet bilgilerinizi kontrol edin. Hata varsa düzelttirin.
 • Başka tarayıcı ile deneyin.

21. dönem POMEM başvurularında sorun yaşayan adaylar yorum kısmından bize soru sorabilirler.

POMEM adaylarını bekleyen en zorlu dönemeç MÜLAKATLAR olacaktır. Mülakatlar başarı puanının %50’sini oluşturmaktadırlar. Bir adayın POMEM’i kazanabilmesi için sözlü mülakattan yüksek puan alması gerekmektedir. Şu an polislik mülakatları için herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. Adayların POMEM ve diğer mülakatlara çalışmaları için android mobil ve apple iOS için uygulama hazırladık. Siz de bu mülakatlarda başarılı olmak istiyorsanız POLİSLİK MÜLAKATLARI ve SORU BANKASI uygulamamızı mutlaka edinin.

]]>
https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-internet-basvurusu-basladi/feed/ 115
İshiara Kitabı ve Renk Körlüğü Testi https://polisnoktasi.com/ishiara-kitabi-ve-renk-korlugu-testi/ https://polisnoktasi.com/ishiara-kitabi-ve-renk-korlugu-testi/#comments Sun, 24 Sep 2017 18:37:45 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5447 Polis Akademisi’ne bağlı polis okullarına (POMEM, PMYO ve PAEM) öğrenci seçiminde Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği  baz alınmaktadır. Renk körlüğü hususunda ilgili yönetmeliğin konuyu ele alan maddesi aşağıdaki gibidir:

IV- GÖZ HASTALIKLARI: Madde 2) İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır.

İlgili maddeden de anlaşılacağı üzere, ishiara renk körlüğü testi kitabı ile yapılan testlerde parsiyel(kısmi) ya da tam diskromatopsi (renk körlüğü) bulunan adaylar polis olamazlar ve elenirler. Bu test, mülakat ve fiziki yeterlilik parkuru öncesi, ön sağlık taraması aşamasında tüm polis adaylarına okul farketmeksizin uygulanır. İstisnası yoktur.

Birçok polis adayı, kilosuna-boyuna, vücudundaki izlere ya da fiziki parkur süresine dikkat ederken, kendisinde renk körlüğü olup olmadığına bakmıyor. Bunun sonucunda da sınav günü birçok aday sürpriz şekilde eleniyor ve hayal kırıklığına uğruyor. Hayaller ve masraflar boşa gidiyor. Polis olmak isteyen adayların mutlaka renk körlüğü testini yapmasını tavsiye ediyoruz.

İshiara Kitabı renk körlüğü testi için aşağıdaki resimlere bakabilir ve altındaki notlarla kendi durumunuzu belirleyebilirsiniz. Herhangi bir sorunda, kesin teşhis için mutlaka göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Test 1: Yukarıdaki resimde herkes 12 görür.

Test 2: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 6 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 5 görür.

Test 3: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 8 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 3 görür.

Test 4: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 29 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 70 görür.

Test 5: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 57 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 35 görür.

Test 6: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 5 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 2 görür.

Test 7: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 3 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 5 görür. Test 8: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 74 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 21 görür. Test 9: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 15 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 17 görür.

Test 10: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 2 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür. Test 11: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 97 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür.Test 12: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 6 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür.

Test 13: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 45 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür. Test 14: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 5 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür. Test 15: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 7 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür.

Test 16: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 16 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür. Test 17: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 73 görür. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar birşey göremez ya da hatalı görür.Test 18: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar sayı göremez. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 5 görür.

Test 19: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar sayı göremez. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 2 görür.

Test 20: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar sayı göremez. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 45 görür.

Test 21: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar sayı göremez. Kırmızı-yeşil renk körü olanlar 73 görür.

Test 22: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 26 görür. 2 veya 6 görenlerde  renk körlüğü vardır.Test 23: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 42 görür. 4 veya 2 görenlerde  renk körlüğü vardır. Test 24: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 35 görür. 3 veya 5 görenlerde  renk körlüğü vardır.

Test 25: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar pembe ve kırmızı noktalar görür. Renk körlüğü olanlar tek renk noktalar görür.Test 26: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar 96 görür. Renk körlüğü olanlar 9 ya da 6 görür.Test 27: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar pembe ve kırmızı noktalar görür. Renk körlüğü olanlar tek renk noktalar görür.

Test 28: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar hiçbir şey göremez. Renk körlüğü olanlar çizgi görür. Test 29: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar hiçbir şey göremez. Renk körlüğü olanlar çizgi görür.
Test 30: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar mavi-yeşil çizgi görür. Renk körlüğü olanlar hiçbir şey göremez.

Test 31: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar turuncu çizgi görür. Renk körlüğü olanlar hatalı görür ya da göremez. Test 32: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar turuncu çizgi görür. Renk körlüğü olanlar hatalı görür ya da göremez.Test 33: Yukarıdaki resimde normal kullanıcılar mavi-yeşil çizgi görür. Renk körlüğü olanlar göremez.

]]>
https://polisnoktasi.com/ishiara-kitabi-ve-renk-korlugu-testi/feed/ 15
2017 PMYO Yedek Kazanan Adayların Dikkatine! https://polisnoktasi.com/2017-pmyo-yedek-kazanan-adaylarin-dikkatine/ https://polisnoktasi.com/2017-pmyo-yedek-kazanan-adaylarin-dikkatine/#comments Sat, 23 Sep 2017 07:39:25 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5426 Polis Meslek Yüksekokulları 2017-2018 eğitim öğretim döneminde yedek listeden kazanan adaylarla ilgili duyuruyu geçtiğimiz günlerde yapmıştık. 2017-2018 eğitim öğretim dönemi için Polis Meslek Yüksekokul’larına asıl olarak planlanan adaylardan kayıt yaptırmayan ve istifa eden adayların yerine, 1. yedek planlama olarak 418 erkek, 17 kadın olmak üzere toplam   435 yedek adayın planlaması yapılmıştır. Bu adayların yapacağı işlemler ve teslim edecekleri evraklar aşağıda anlatılmıştır.

2017 PMYO seçme sınavını kazanarak geçici kayıt hakkı kazanan YEDEK polis öğrencisi adayları, sitemizde bulunan Taahhüt Senedini NOTER huzurunda doldurmaları ve kayıt işlemleri için en geç 25 Eylül 2017 (Pazartesi) günü mesai bitimine kadar istenen diğer evraklarla birlikte planlandıkları okullarda hazır bulunmaları gerekmektedir. 25 Eylül 2017 tarihinde mesai bitimine kadar mazeretsiz (doktor raporu hariç) geçici kayıtlarını yaptırmayan öğrencilerin kayıtları kesinlikle yapılmayacaktır.

Öğrencilerin planlandıkları PMYO okullarına gelirken yanlarında bulundurmaları gereken evraklar ve malzemeler şunlardır:

Noter huzurunda doldurulup onaylanacak olan taahhütname ve kefaletname senedi: Taahhut-Seneti İNDİR. Kefalet ve taahhüt miktarı bu sene  (58.222,26 TL) olarak belirlenmiştir. Doldurma talimatları için talimatlara bakabilirsiniz. Bilgisayar ortamında Güvenlik Tahkikat Formu ve  Aday Bilgi Formu doğru şekilde doldurulacaktır.

Yedek planlanan adaylar aşağıdaki evraklar ile okullarına başvurmalıdırlar. İstenilen bu evraklarda okul bazında değişim olabilir. Planlanan okulla iletişime geçilip daha kesin liste almanız faydanıza olacaktır:

 • Lise diplomasının aslı veya Lise diplomasını kaybetmiş ise onaylı öğrenim belgesi (Ayrıca föy dosya içerisinde 2 adet fotokopisi)
 • Nüfus cüzdanını aslı görülmek suretiyle fotokopisi ( 3 adet)
 •  Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aslı)
 • Adliyeden alınacak adli sicil kayıt örneği
 • Herhangi bir sektörde sigortalı olarak çalışmış ise SGK dan alınacak çalıştığı hizmet süresini gösterir hizmet belgesi
 • Askerlik yapmış olan öğrencilerimiz için terhis belgesi, yapmayanlar için askerlik tecil durum belgesi
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanlarının ilk üç sayfasının fotokopisi (Aslı  ile birlikte)
 • Lisans eğitimine devam edenler için eğitimine devam ettikleri üniversiteden alınacak onaylı diploma sureti ve onaylı öğrenci belgesi
 • Yaş düzeltmesi yapanlar için mahkeme kararı
 •  Son üç ayda çekilmiş 15 adet vesikalık fotoğraf
 • Okulumuzun web sayfasında bulunan iki adet formun bilgisayar ortamında doldurulmuş çıktıları.
 • Bilgisayar ortamında doldurularak çıktısı alınan Güvenlik Tahkikat Formu onaylatılmadan getirilecektir.

Adaylar 25.09.2017 tarihinde başlayacak olan  eğitim süresince yatılı olarak okulda kalacaklardır. Aşağıdaki eşyaları yanlarında getirmelidirler:

 • Yeteri kadar kıyafet,
 • koyu renkli eşofman takımı,
 • koyu renkli spor ayakkabısı,
 • traş malzemesi,
 • pijama takımı,
 • havlu,
 • terlik v.b

Polis Meslek Yüksek Okulularına tablet, kameralı telefon, bilgisayar, kayıt cihazı, bilgisayar vb. elektronik aletler yasaktır. Bu minvalde cihaz okullara getirilemez.

]]>
https://polisnoktasi.com/2017-pmyo-yedek-kazanan-adaylarin-dikkatine/feed/ 30
21. Dönem POMEM Aday Rehberi https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-aday-rehberi/ https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-aday-rehberi/#comments Fri, 22 Sep 2017 17:36:37 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5423 Polis Akademisi’nin 13 bin lisans ve önlisans polis alımı ile ilgili detayları açıklaması sonrası birçok aday aklına takılan soruları bizlere ilettiler. Bu makalemizde, 21. dönem POMEM alımı ile ilgili sürecin genel işleyişini anlatmaya, en çok sorulan soruları cevaplamaya çalışacağız. Yazımızın sonuna polis adaylarına yönelik altın değerinde tavsiyeler ekledik. Mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

21. Dönem POMEM başvuru sürecini anlatır mısınız?

Şartları sağlayan adaylar, 25 Eylül ile 6 Ekim 2017 tarihi arasında Polis Akademisi sitesi üzerinden, e-devlet bilgileri ile ön başvuru yapacaklar. Ön başvuru esnasında herhangi bir evrak teslimi ya da sisteme yüklemesi yapılmayacak. Adayların eğitim bilgileri ve KPSS puanları e-devlet üzerinden doğrulanıyor. Şartları tutmayan adayların ön başvurusu alınmıyor.

Ön başvuru ücreti ne kadar olacak? Ne zaman yatırmalıyız?

Ön başvuru ücretinin 75 TL olacağını düşünüyoruz. Bu ücret, ön başvuru öncesi Halk Bankası Gölbaşı/ANKARA Şubesi nezdinde bulunan TR53 0001 2009 3850 0080 0000 15 nolu hesaba yatırılmalıdır. Ücret yatırma işlemleri ATM üzerinden ya da şubeden yapılmalı, internet üzerinden yatırılmamalıdır. Ücreti yatırmadan ön başvuru yapamazsınız. Ücreti yatırdıktan sonra aldığınız makbuzu SAKLAMALISINIZ. Sınavlara girerken evrak tesliminde bu belge de teslim edilecek.

Ön başvuru yaptım. Daha sonra ne olacak?

Ön başvuruyu yaptıktan sonra, adaylar sınavlar için polis okullarına davet edilecekler. Bu aşamada, aday, sınav için davet edildiği okulda ve tarihte orada olmalıdır.  Aşağıdaki süreç bir gün içerisinde tamamlanacaktır.

POMEM giriş sınavları aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır:

 • Evrak teslimi
 • Ön Sağlık taraması
 • Fiziki Yeterlilik Parkuru
 • Sözlü Mülakat Sınavı

21. Dönem POMEM sınavları ne zaman yapılır?

15 Ekim ile Kasım 2017 içinde yapılacağını düşünüyoruz.

21. dönem POMEM evrak tesliminde hangi belgeler istenecek?

a) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday 11 haneli T.C. kimlik numarasını ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısı ile ilgili satıra yazacaktır.)
b) Sınav başvuru dilekçesi
c) Aday Sağlık Bilgilendirme Formu
ç) Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin bulunmadığına dair beyanı ya da tek hekim raporu
d) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ile birlikte fotokopisi (e-devlet  belgesi kabul edilecek düşüncesindeyiz)
e) KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,
f) Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
g) Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanları, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile kendisinin ve evli ise eşinin sabıka kaydı durumunu yazacaktır.)
ğ) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,
h) Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
ı) Sınav Giriş Belgesi,

Ön sağlık taraması nasıl yapılacak?

Ön sağlık taramasında boy ölçümü, boy-kilo oranı, genel vücut kontrolü ve renk körlüğü testi ağırlıklı bir süreç işlemektedir.

Fizik parkur nasıl olacak?

Fiziki yeterlilik parkuru, adayların mesleğe fiziken uyumunu ölçme amaçlı yapılan bir etaptır. 20. dönem parkuru ile aynı veya çok yakın bir parkur olacağını düşünüyoruz.

Sözlü mülakat nedir ve nasıl olacak?

Mülakata giren adaylara soru kartlarından birini çekmesi söylenir. Bu sorular başkanlıkça belirlenmiş ve sınav öncesi kayıt altına alınmıştırlar. Adaylardan, çektiği kart hakkında bildiklerini anlatması ve ifade etmesi beklenir. Adaya çektiği kart ile ilgili farklı sorular da yöneltilebilir. Komisyon,  farklı alanlarda da sorular sorabilir. Bu süreçte adayın, psikolojik yeterliliği, mesleğe uygunluğu, genel görüşü, düşünce sistemi, kendini ifade etme yeteneği, iletişim kapasitesi ve kelime dağarcığı gibi çok yönlü bir değerlendirmesi komisyon tarafından yapılır.

Polis adaylarına tavsiyeniz nelerdir?

Öncelikle, şu hususları belirtmek istiyoruz; POMEM sınavlarında herhangi bir yazılı değerlendirme yapılmayacaktır. Evrak teslimi, ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat aşamaları olacaktır. Tüm bu sürecin genel adı “POMEM Giriş Sınavları”dır. Bu sınavlar, tek günde ve tek seferde yapılacaktır.

Ön sağlık kontrollerinde detaylı tarama yapılmamaktadır. Boy-kilo durumu, saç durumu, diş ve ağız kontrolü, vücutta belirgin iz, dövme vb. kontrolü, renk körlüğü testi gibi genel bir tarama yapılmaktadır.

Polis olmak için boy-kilo şartları mevcut. Bu hususta herhangi bir tolerans bulunmuyor. Boyunuz polislik şartlarını sağlamıyorsa, VKİ indeksiniz sınırlar dışındaysa, amiyane tabirle allame-i cihan da olsanız evinize gönderilirsiniz. Bu nedenle, boy şartını ve boy-kilo endeksini tutturduğunuzu varsayarsak, kilo konusunda hassas olmanızı tavsiye ederim. 15-20 gün içerisinde, dikkatli bir beslenme ile 2-3 kilo rahatlıkla verebilirsiniz. Bu sayede daha dinç ve seri olma şansınız artacaktır.

KPSS puanınız düşükse üzülmeyin ya da yüksekse çok sevinmeyin. Fiziki yeterlilik parkurunda iyi bir derece, rahatlıkla genel başarı puanınızı yukarıya taşır.

Parkur için mutlaka çalışma yapın. Ben sporcuyum, ben uçarım, aman ben çok hızlıyım vb. şekilde coşmayın. O anın heyecanı ile eli ayağına dolaşan, hata yapan, nefesi kesilen aday sayısı oldukça fazla. Mutlaka parkuru deneyin. İmkanınız varsa bir kursa yazılın ve deneyimli hocalardan ders alın. Günlük düzenli yürüyüş yapın. Ayak tipinize göre spor ayakkabı alın. Kauçuk taban bu konuda avantajlıdır. Bazı adaylar, çıplak ayakla daha başarılı dereceler yapıyor, deneyin kendi stilinizi belirleyin. Aşırı ve bilinçsiz koşu-spor yapmayın; sakatlanırsınız. Genel sağlığınıza dikkat edin. Ham, kasları güçsüzleşmiş, hantal, nefesi sıkışan ve kilolu adayların parkurda başarılı olmaları ve iyi bir puan almaları oldukça zor.

POMEM sınavlarının en önemlisi ve en belirleyici olanı sözlü mülakatlardır. Burada alınacak yüksek bir mülakat puanı, kazanmanızı hemen hemen kesinleştirir. 21. dönem POMEM mülakatlarına girecek adaylara ilk tavsiyem, önceki senelerde polislik mülakatlarında çıkmış sorulara çalışmalarıdır. Bu sayede, hangi tarz sorularla muhatap olacağınızı öngörebilirsiniz. Yine sınavlarda yaşananları içeren makaleleri okuyabilirsiniz. Adayların, o anlarda neler yaşadığını birinci ağızdan öğrenmiş olursunuz. Her iki konuda birçok makaleyi sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

Adaylara bir diğer tavsiyem, ayna karşısına geçip, “Neden polis olmak istiyorsun?” vb. sorulara sesli olarak yanıtlar vermeleridir.  İmkan varsa, bir arkadaşınıza bunları anlatmanız faydanıza olacaktır. Bu tarz egzersizlerle jest-mimik, ses tonu, diksiyon ve beden dilinizi geliştirici çalışmalar faydanıza olacaktır.

Polislik mülakatlarına yönelik hazırladığımız, 150’den fazla adayın hizmet aldığı uygulamamızı da satın alabilirsiniz. 21. dönem POMEM mülakatları sürecinde, adaylara sorulan sorular, bizlere sınava giren adaylar tarafından ulaştırıldıkça uygulamamıza eklenecektir.

Adaylar tarafından bize iletilen bir diğer husus, torpil ya da adamı olma konusu. Bu konuyu öne süren bazı adaylar, torpili olmayan ya da referansı bulunmayanların kazanma şansı olmadığını söylemekteler.

Şunu hiçbir zaman unutmayalım; başarılı olmak bir tercih meselesidir. Başarısız insanlar neden bulur, başaranlar ise yol açarlar. Torpil, adam kayırma, referans  vb. bunları sebep varsayıp çalışmamak kişinin kendi karakteri ile alakalı durumlardır. Siz, çok çalışın, hazırlık yapın, zamanınızı iyi değerlendirin, hedeflerinizi belirleyin ve kendinize güvenin. Dış etmenlerin sizin hayatınızda belirleyici olmasına izin vermeyin. Bahane ve neden aramayın, çalışın ve yine çalışın. Başarı elbet gelecektir.

Konu hakkında merak ettiğiniz veya aklınıza takılanları Polis Noktası yetkililerine yorum kısmından ya da soru-cevap bölümünden iletebilirsiniz. Aşağıdaki makaleleri de inceleyiniz:

]]>
https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-aday-rehberi/feed/ 90
13 Bin POMEM Polis Alımı Başlıyor https://polisnoktasi.com/13-bin-pomem-polis-alimi-basliyor/ https://polisnoktasi.com/13-bin-pomem-polis-alimi-basliyor/#comments Thu, 21 Sep 2017 16:53:20 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5415 Polis Akademisi tarafından yapılan duyuru ile, 13 bin lisans ve önlisans mezunu Polis alımı detayları belli oldu. 21. dönem POMEM olarak planlanan 13 bin polis adayında aranan şartlar, başvuru tarihi ve diğer detaylar hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

13 Bin Polis Alımına kimler başvurabilir?

Lisan ve önlisans mezunu olan, aranan şartları sağlayan tüm polis adayları başvurabilir.

Başvurular hangi tarihte yapılacak?

POMEM olarak planlanan 13 bin polis alımı için başvuru tarihi 25/09/2017 ve 06/10/2017 arasında olacaktır. Adaylar Polis Akademisi sitesi üzerinden e-devlet bilgileri ile başvuru yapabilecekler.

Bu alım hangi POMEM dönemi olacak?

21. dönem POMEM olacaktır.

KPSS şartı var mı?

Evet. Lisans mezunları için  KPSS P3 türü 60.00 ve üstü, önlisans mezunları için KPSS P93 70.00 ve üstü puan ön başvuru için gereklidir.

Hangi yıl KPSS puanları geçerlidir?

2016 veya 2017 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının herhangi birinden almanız yeterli.

 

Lise mezunları başvurabilir mi?

Hayır.

Üniversite öğrencileri başvurabilir mi?

Hayır. Önlisans mezuniyetiniz de varsa o mezuniyetten başvurabilirsiniz.

Mezuniyetine göre alınacak aday ve cinsiyet dağımını nasıldır?

Lisans mezunu (10.000) erkek, (1.000) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın olmak üzere toplam (13.000) öğrenci alımı yapılacaktır.

21. dönem POMEM Yaş şartı kaçtır?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) gerekmektedir.

Örnek: 31 Aralık 1988 başvurur. 30 Aralık 1988 başvuramaz. 1 Ocak 1989 başvurabilir.

POMEM boy-kilo şartı nedir?

Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak gerekmektedir. Hesaplama için TIKLAYINIZ.

21. Dönem POMEM 13 bin polis adayı alımı için diğer başvuru şartları nelerdir?

 • T.C. vatandaşı olma
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Askerdeyim. POMEM başvurusu yapabilir miyim?

21. dönem POMEM için, erkek adaylardan 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre askerlikle ilişiği bulunmamak şartı aranmaktadır.

Kimlerin askerlik ile ilişiği bulunmamaktadır?

 • Askerlik çağına gelmemiş olanlar
 • Askerliğini yapmış olanlar
 • Askerliğe elverişli değildir; çürük kararı alanlar
 • Öğrenci olanlar
 • Tecilli olanlar
 • Askerlikten muaf olanlar
 • Askerlik kaçağı ya da bakaya olmayanlar
 • Askeri mahkemelik olmayanlar

Kısacası, askerde olanlar, POMEM başvurusu yapamazlar.

21. dönem POMEM ön başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?

Ekim ayı içerisinde açıklanır.

21. dönem POMEM sınavları ne zaman yapılır?

Kasım ayı içerisinde yapılır.

21. Dönem POMEM eğitimleri ve intibak süreci ne zaman olur?

Aralık 2017 içerisinde planlamalar yapılacaktır.

Konu hakkında soru ve merak ettiklerinizi yorum bölümünden ve soru cevap kısmından iletebilirsiniz.

]]>
https://polisnoktasi.com/13-bin-pomem-polis-alimi-basliyor/feed/ 96
21. Dönem POMEM Polis Alımı Detayları Belli Oldu https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-polis-alimi-detaylari-belli-oldu/ https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-polis-alimi-detaylari-belli-oldu/#comments Thu, 21 Sep 2017 16:23:11 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5409 13 bin lisans ve önlisans mezunu polis alımı için onbinlerce adayın merakla beklediği detaylar belli oldu. Polis akademisi 21. dönem POMEM polis alımı detaylarını açıkladı.

21. Dönem KPSS puan şartı nedir?

 • Lisans mezunları için yapılan 2016 veya 2017 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00),
 • Önlisans mezunları için yapılan 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (70,00)  şartı aranacaktır.

21. dönem POMEM başvuruları ne zaman olacak?

Polis adayları, şartları sağlamaları şartıyla,  25/09/2017 ile 06/10/2017 tarihleri arasında Polis Akademisi sitesinden başvuru yapabileceklerdir.

Adaylarda aranan yaş şartı nedir?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) şartı aranmaktadır.

Lisans veya önlisans farketmeksizin, adayların 31 Aralık 1988 ve sonraki tarihte doğmuş olmaları gerekmektedir. Sağlık şartları yönetmeliği aynen geçerlidir. Boy-kilo oranı ve boy şartı değişmemiştir. Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak gerekmektedir. Bu 162 ve 167 cm boylar başvurabilir.

Erkek adaylar için 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre askerlikle ilişiği bulunmamak şartı aranmaktadır. Bu konuda makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

21. dönemde kaç polis adayı alınacak?

Lisans mezunu (10.000) erkek, (1.000) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın olmak üzere toplam (13.000) öğrenci alımı yapılacaktır.

Polis sağlık şartları yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

Boy-kilo oranını hesaplamak için TIKLAYINIZ.

21. Dönem POMEM yaş hesabı için TIKLAYINIZ.

Askerlikle ilişiği bulunmamak konusu için TIKLAYINIZ.

Konu hakkında soru ve merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

]]>
https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-polis-alimi-detaylari-belli-oldu/feed/ 114
2017 PMYO 1. Yedek Aday Yerleştirme Sonuçları Açıklandı https://polisnoktasi.com/2017-pmyo-1-yedek-aday-yerlestirme-sonuclari-aciklandi/ https://polisnoktasi.com/2017-pmyo-1-yedek-aday-yerlestirme-sonuclari-aciklandi/#comments Wed, 20 Sep 2017 09:28:59 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5381 Polis Meslek YüksekOkulu (PMYO) 2017 yılı öğrenci yedek adaylarının merakla bekledikleri 1. yedek yerleştirme sonuçları nihayet açıklandı. Polis Meslek Yüksekokulları giriş sınavını yedek listeden kazanan adayları ilgilendiren duyurunun detayları ise aşağıdaki şekildedir:

2017-2018 eğitim öğretim dönemi için Polis Meslek Yüksekokul’larına asıl olarak planlanan adaylardan kayıt yaptırmayan ve istifa eden adayların yerine, 1. yedek planlama olarak 418 erkek, 17 kadın olmak üzere toplam   435 yedek adayın planlaması yapılmıştır.

Bundan sonraki yedek planlamaları için gerekli duyurular internet üzerinden  yapılacaktır. Adaylara sonuçlar posta yoluyla veya diğer iletişim araçlarıyla bildirilmeyecek olup, internetteki Polis Akademisi sayfası üzerinden ilan edilen sonuçlar tebligat niteliğindedir.  Tüm adaylara ilanen duyurulur.

2017 PMYO 1. yedek aday yerleştirme sonuçları için tıklayınız.

Yedek listeden kazanan adayların, planlandıkları okullara kayıt için götürecekleri evraklar ve detaylar için aşağıdaki ilanları inceleyebilirsiniz:

]]>
https://polisnoktasi.com/2017-pmyo-1-yedek-aday-yerlestirme-sonuclari-aciklandi/feed/ 109