Polis Noktası https://polisnoktasi.com Sat, 18 Nov 2017 12:13:16 +0000 tr-TR hourly 1 https://polisnoktasi.com/wp-content/uploads/2017/08/cropped-polis-noktasi-icon-2-32x32.png Polis Noktası https://polisnoktasi.com 32 32 2017 PAEM 4. Yedek Yerleştirme Yapıldı https://polisnoktasi.com/2017-paem-4-yedek-yerlestirme-yapildi/ https://polisnoktasi.com/2017-paem-4-yedek-yerlestirme-yapildi/#comments Sat, 18 Nov 2017 12:13:16 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6063 Polis Amileri Eğitim Merkezi, 2017 4. dönem komiser yardımcısı öğrenci adayları için 4. yedek planlaması Polis Akademisi tarafından yapıldı.  2017 PAEM giriş sınavları sonucunda yedek aday olarak belirlenen ve 4.yedek planlamasında erkeklerde 138. yedek adaydan 182. yedek adaya (182. Yedek aday dahil) kadar Bayanlarda 12. yedek adaya müracaat sırası gelmiştir.

Planlaması yapılan adayların PAEM Giriş ve Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nin 22.Maddesinin 2.fıkrası gereğince en geç 21/11/2017 Salı günü saat 17:00’a kadar Polis Akademisi Gölbaşı Yerleşkesinde hazır bulunmaları gerekmektedir.

PAEM Yedek kazanan adaylar hangi evrakları getirecekler?

 • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf (sakalsız ve bıyıksız son iki ay içerisinde çekilmiş)
 • 2 Adet Noterden tasdikli Lisans Diploması Fotokopisi
 • 2 Adet Lise Diploma Fotokopisi

Okulda kullanmak üzere:.

 • Lacivert Pantolon
 • Mavi Gömlek
 • Lacivert Kravat
 • Siyah Ayakkabı (eğitim esnasında kullanılacağı için esnek ve rahat olmasına dikkat edilmesi)
 • Siyah Mont (Hava Koşulları Dikkate Alınarak)
 • Eşofman Takımı ile Spor Ayakkabısı (Siyah veya Lacivert Tek Renk)
 • Terlik (Mavi veya Siyah Tek Renk)
 • Siyah Çorap
 • Temizlik ve Traş Malzemeleri
 • Akıllı ve kameralı telefon kesinlikle getirilmeyecektir.

Günlük kullanımda giyilecek elbiselerin en az 3 hafta kullanabilecek şekilde getirilmesi gerekmektedir. E- Devlet üzerinden istenilen belgelerin çıktıları kabul edilecektir.

Not: İntibak Eğitiminde ve Sağlık Kurulu Raporu İşlemlerinde Lacivert Pantolon, mavi gömlek, kravat ve siyah ayakkabı giyilecektir.

Sonuçlar için tıklayınız.

5. Yedek planlaması ne zaman yapılır?

İki hafta içinde yapılacağını düşünüyoruz.

Tüm adaylara ilanen duyurulur.

]]>
https://polisnoktasi.com/2017-paem-4-yedek-yerlestirme-yapildi/feed/ 4
Çarşı-Mahalle Bekçiliği ve Yazılı Sınav https://polisnoktasi.com/carsi-mahalle-bekciligi-yazili-sinav/ https://polisnoktasi.com/carsi-mahalle-bekciligi-yazili-sinav/#respond Sat, 18 Nov 2017 11:18:46 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6046 Çarşı ve Mahalle Bekçisi olmak isteyen adayların önündeki en önemli aşamalardan biri yazılı sınavdır. Evrak teslimi, ön sağlık taraması ve  sözlü mülakat sürecini başarıyla geçen adaylar, son olarak bekçilik yazılı sınavına tabi tutulurlar. Adayların yazılı sınava girebilmekeleri için sözlü sınavdan en az 70 almaları gerekmektedir. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sözlü mülakat soruları için BURADAKİ makalemize bakabilirsiniz. Bekçilik sözlü mülakatına çalışmak için mülakat uygulamamızı satın alabilirsiniz.

Bekçilik sözlü mülakat sınavda başarılı olan adaylar, kendilerine verilecek Mahalle Bekçiliği Sınav Giriş Belgesinde belirtilen yer ve saatte yapılacak olan bekçilik yazılı sınava girerler. Adayların Sınav Giriş Belgesini mutlaka yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Çarşı ve mahalle bekçiliği yazılı sınavlarında aşağıdaki derslerden sorular sorulmaktadır:

 • Türkçe,
 • Sosyal Bilgiler,
 • Fen Bilgisi,
 • Hayat Bilgisi
 • Matematik

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (50) soru yöneltilecek olup, sınav süresi (60) dakika olacaktır. Bekçilik Yazılı Sınavına özürlü veya özürsüz olarak saatinde girmemiş olanlar o sınava girme hakkını kaybetmiş sayılacaklardır. Bu nedenle adayların sınavdan en az 15 dakika Önce sınav salonunda yerlerini alacak şekilde hazır olması gerekmektedir.

Bekçilik yazılı sınavından nasıl sorular sorulacaktır?

Yukarıda saydığımız derslerin temel konularından genel sorular sorulacaktır.

Mahalle Bekçiliği yazılı sınavına nasıl çalışacağız? Kaynak var mı?

Evet, yazılı birçok kitap ve kaynak var. Bunlara ulaşamayan adaylar için güzel bir arşiv oluşturduk. Aşağıdaki PMYO yazılı sınav sorularına çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sorular gerçek PMYO yazılı sınavlarında çıkan sorulardır. Genel konu ağırlıkları bekçilik yazılılarında sorulacaklarla aynıdır.

Yukarıda verdiğimiz yazı sınavlarda toplam 600 test sorusu yer almaktadır. Çarşı ve Mahalle bekçisi adayları, yukarıdaki kaynaklarla yazılı sınava çalışabilir, daha donanımlı olarak bu süreci geçirebilirsiniz.

Konu hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan tüm hususları aşağıdaki yorum bölümünden ve soru-cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

]]>
https://polisnoktasi.com/carsi-mahalle-bekciligi-yazili-sinav/feed/ 0
Mahalle Bekçisi Alımında İkamet Şartı Esnetiliyor https://polisnoktasi.com/mahalle-bekcisi-aliminda-ikamet-sarti-esnetiliyor/ https://polisnoktasi.com/mahalle-bekcisi-aliminda-ikamet-sarti-esnetiliyor/#comments Sat, 18 Nov 2017 09:13:35 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6057 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımlarında adaylarda aranılan en büyük ve eleyici şartların başında ikâmetgahının şartı gelmektedir. Birçok aday, ikâmetgahının şartına durumu uymadığı için bekçilik başvurusu yapamıyor. İzmir Valiliği, bu konuda bir kolaylık yapıldığını duyurdu.

Çarşı ve mahalle bekçisi adaylarından müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak şartı aranmaktaydı. Aday, 20 yıl aynı ilde yaşasa, 2 aylığına başka yere ikamet alıp, eski yaşadığı yere ikametini geri alsa, eğer bir yılı doldurmadıysa bekçilik başvurusunda bulunamıyordu.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alım şartlarından “Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak”  şartı ile ilgili, belgelemek kaydıyla (askerlik, eğitim, sağlık, meslek icabı vb.) nedenlerle ikametini başka illere aldıran ve son bir yıl içerisinde ikametini tekrar müracaat iline çevirenlerin başvuruları artık alınacak.

İzmir Valiliği’nin bu duyurusunu, diğer valiliklerin de izleyeceğini düşünüyoruz. Tüm aday ve ilgililere duyurulur.

Konu hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan tüm hususları aşağıdaki yorum bölümünden ve soru-cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

]]>
https://polisnoktasi.com/mahalle-bekcisi-aliminda-ikamet-sarti-esnetiliyor/feed/ 6
Dövme ve Çarşı-Mahalle Bekçiliği https://polisnoktasi.com/dovme-ve-carsi-mahalle-bekciligi/ https://polisnoktasi.com/dovme-ve-carsi-mahalle-bekciligi/#respond Sat, 18 Nov 2017 09:07:20 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6040 Çarşı ve Mahalle bekçiliği başvuruları birçok il ve ilçede hızla devam ediyor. Birçok ziyaretçimiz, çarşı-mahalle bekçisi olmak için sitemizi takip ediyor. Bekçilik yapmak isteyen adaylardan sitemize iletilen soruların en başında vücutta dövme olmasının önemli olup olmadığı hususu geliyor. Bu yazımızda, mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda dövme olması hususunu açıklayacağız.

Çarşı ve mahalle bekçisi sınav sürecinde “Giriş Yönetmeliği” maddeleri dikkate alınır. Giriş yönetmeliğinin 33. maddesinde, alınacak adaylarda yapılacak sağlık kontrolleri ile ilgili aşağıdaki husus yer almaktadır:

Bu raporlar, 4/8/2003 tarihli ve 25189 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda gerekli işlemler yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına gönderilir. Bunlardan, bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar Vali veya Kaymakam onayı ile aday memur olarak atanırlar.

Kısacası, çarşı ve mahalle bekçisi adaylarının tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları sağlık kurulu raporları, ön sağlık taramaları EGM Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre değerlendirilir. EGM sağlık şartları yönetmeliğinde, dövme ile ilgili aşağıdaki bilgiler vurgulanmaktadır:

IX- CİLT HASTALIKLARI

A) Tam ve sağlam olacaktır. Bu sistemlere ait kronik ve ilerleyici bir hastalığı, eşgal belirleyici  (5 metreden bakmakla) veya fonksiyon bozucu nitelikte doğumsal veya edinsel anomali bulunmayacaktır. Vücudun neresinde olursa olsun her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar öğrenciliğe girişe engel teşkil eder.

Yukarıda açıkça yazdığı üzere, dövme mahalle bekçiliğine engeldir. Vücudunda dövme olanlar bekçilik başvurusu yapamaz, yapsalar da ön sağlık vücut kontrollerinde ya da sağlık kurulu raporu aşamasında elenirler.

Dövme çok küçük. Sorun olur mu?

Evet, büyük-küçük ayrımı yok.

Dövmede Atatürk yazıyor… Dövmede Türk yazıyor… Dövme 3-4 küçük harf… Elenir miyim?

Evet. Dövme, içeriğinden bağımsız elenme nedenidir. Dövmenin içeriği ve anlamı ne olursa olsun farketmez.

Dövmeyi sildirdim, ufak bir iz kaldı-izi kaldı. Elenir miyim?

Dövmeyi sildirdiyseniz, değerlendirmede dövme nedeniyle elenme koşulundan çıktınız demektir. Artık “eşgal belirleyici unsur” çerçevesinde değerlendirilir. İlgili iz, 5 metreden belli değilse ve yüz gibi açık yerlerde değilse sorun olmaz.

Konu hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan tüm hususları aşağıdaki yorum bölümünden ve soru-cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

]]>
https://polisnoktasi.com/dovme-ve-carsi-mahalle-bekciligi/feed/ 0
Askerlik Borçlanması https://polisnoktasi.com/askerlik-borclanmasi/ https://polisnoktasi.com/askerlik-borclanmasi/#respond Fri, 17 Nov 2017 17:49:41 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6036 Askerlik borçlanması, tüm vatandaşlar için birçok avantaj getiren bir haktır. Askerlik hizmetini yerine getiren ve askerlik hizmetinde harcadıkları zamanın, belli bir kısmını ya da tamamının sigortalı günlere saydırmak, emeklilik dahil birçok avantajı sunmaktadır.

Hangi süreler borçlandırılır?

Vatandaşların er ya da erbaş olarak silah altında bulunmaları veya Yedek Subay Okulu’nda geçirmiş oldukları sürelerin borçlandırılması yasal mevzuatlar nezdinde mümkündür.

Askerlik borçlanması için nereye başvurulur?

İlgili vatandaşların Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Askerlik borçlanması için izlenecek adımlar nelerdir?

 1. Askerlik borçlanma belgesinin temini: Sosyal Güvenlik Merkezi, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da internet platformundan elde edecektir.
 2. Borçlanma belgesinin onaylanması: Askerlik borçlanma belgesi, kişinin bağlı bulundukları askerlik şubesi tarafından tasdik edilmelidir.
 3. Belgelerin ibrazı: Askerlik belgesinin onaylanmasından sonra, vatandaşlar dosyalarının bulunduğu Sosyal İl Güvenlik Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuracaklar.
 4. Borç Hesaplanması: Başvurulan  kurum tarafından askerlik borçlanma tutarı hesaplanacaktır ve vatandaşlar bu tutarı ödemelidirler.

Askerlik borçlanması hesaplama nasıl yapılır?

Bu konuda oldukça başarılı bir site var: SSK.Biz.Tr Memur, çalışan, öğrenci, esnaf ve özel sektör mensupları, bu siteyi ziyaret ederek askerlik borçlanması, emeklilik hesapları ve diğer birçok konu hakkında aklınıza takılan konu ve hususları sorabilir, uzmanlardan cevaplar alabilirler.

]]>
https://polisnoktasi.com/askerlik-borclanmasi/feed/ 0
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Hakkında Merak Edilenler https://polisnoktasi.com/carsi-ve-mahalle-bekciligi-hakkinda-merak-edilenler/ https://polisnoktasi.com/carsi-ve-mahalle-bekciligi-hakkinda-merak-edilenler/#comments Fri, 17 Nov 2017 16:00:57 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6032 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için alım süreci devam ediyor. Birçok ziyaretçimiz bu konuda bizlere sorular yöneltiyor. Yaş şartları, sağlık şartları, bekçi eğitimleri.. Farklı konularda fazlaca yorum ve soru alıyoruz. Bu makalemizde, bekçilik hakkında merak edilen bazı konuları açıklamaya çalışacağız.

Çarşı ve mahalle bekçisi ne kadar maaş alır?

3100 TL civarı maaş alır.

Çalışma saatleri nasıldır?

Bu konuda detaylı bir açıklama yaptık: Bekçilerin Çalışma Saatleri

Bekçilik yazılı sınavında neler soruluyor? Nasıl çalışalım?

Temel düzeyde sorular sorulmaktadır. YKS kitaplarından alıp basit testleri çözebilirsiniz.

İkametgahı e-devletten alsak olur mu?

Nüfus müdürlüğünden ya da muhtarlıktan imzalı-mühürlü evrak istenmekte. Dilerseniz başvuru yapacağınız emniyete danışabilirsiniz.

Başvuruda boy-kilo oranı varmış. Bu nedir?

Evet, boyunuz 167 cm ve üstü olmalıdır. Kilonuz boyunuza oranlı olmalıdır. Ölçmek için: Boy-Kilo İndeksi

Ben evliyim. Gece değil gündüz bekçilik yapabilir miyim?

22.00 başlangıc 06.00 bitiş haftanın 6 günü çalışma ve 1 gün izin. Bunun dışında Bekçilerin çalışması imkansıza yakındır.

Bekçilik için alacağımız sağlık kurulu raporunda ücret ödeyecek miyiz?

Hayır, devlet karşılayacak.

Renk körleri bekçi olabilir mi?

Hayır olamazlar. Renk körlüğü bekçiliğe engeldir. Test için: İstiare Kitabı ve Renk Körlüğü Testi

Sözlü mülakatta hangi sorular soruluyor?

Çarşı ve mahalle bekçiliğinde sorulan sorular için okuyunuz: Mülakat Soruları

Açıktan lise okuyorum. Kredim var. Bekçi olabilir miyim?

Hayır olamazsınız. Mezun olmalısınız.

Önlisans-lisans mezunuyum. Bekçi olabilir miyim?

Evet mahalle bekçisi olabilirsiniz.

Bekçilerin görev öncesi eğitimi oluyor mu? ne kadar sürüyor?

1 ay ile 3 ay arası mahalle bekçiliği eğitimi görüyorsunuz.

Başvuru evraklarını nereden temin edebilirim?

Bekçilik için başvuracağınız il-ilçe Valilik-Kaymakamlık sitesinden indirebilir ya da İl-İlçe Emniyet’e başvurarak temin edebilirsiniz?

Başka bekçi alımı olacak mı?

Evet. Özellikle doğu illerine binlerce çarşı ve mahalle bekçisi alımı olacağını düşünüyoruz.

Konu hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan tüm hususları aşağıdaki yorum bölümünden ve soru-cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

]]>
https://polisnoktasi.com/carsi-ve-mahalle-bekciligi-hakkinda-merak-edilenler/feed/ 31
19. ve 20. Dönem POMEM Eğitim Sonu Sınavı Duyurusu https://polisnoktasi.com/19-ve-20-donem-pomem-egitim-sonu-sinavi-duyurusu/ https://polisnoktasi.com/19-ve-20-donem-pomem-egitim-sonu-sinavi-duyurusu/#comments Thu, 16 Nov 2017 09:57:15 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6027 Polis Akademisi, 19. ve 20. dönem POMEM öğrencileri için eğitim sonu sınavı duyurusu yayınladı. 19. dönem 1. bölüm POMEM polis özel harekat adayı öğrencileri için eğitim sonu sınavı 07-09 Aralık 2017 tariherinde eğitim gördükleri okullarda yapılacaktır. 20. dönem POMEM polis adayı öğrencilerine ise 02-04 Aralık 2017 tarihleri arasında öğrenim gördükleri Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde yapılacaktır.

20. dönem POMEM öğrencilerinin mezuniyeti ile birlikte, 21. dönem öğrenci adayları için okullar eğitim-öğretime hazırlanacaktır. 19. dönem PÖH adayı 1. grup öğrenciler ise lisans mezunu-askerliğini yapmış, 6 ay eğitim gören adaylardır. Bu kişilerden eğitim sonu sınavından başarı ile ayrılan adaylar, mezun edilecektir.

19. dönem PÖH mezuniyeti sonrası, sıklıkla gündeme gelen yeni bir Polis Özel Harekat alımı, bu boşalan okullar için yapılabilir.

Eğitim sonu sınavı nedir hususunda merak eden okuyucularımıza ise bu konuyu kısaca açıklamak istiyorum. Eğitim sonu sınavlarından başarı ile geçemeyen adaylar emniyet teşkilatında görev yapamazlar. Polis okullarından mezun olacak adaylardan, bu sınavda başarılı olmaları beklenmektedir.

Eğitim sonu sınavının içeriği nedir?

Bu sürecin amacı, emniyet teşkilatına katılacak olan personelin tam donanımlı, yeterli, vatanına-milletine bağlı ve ülkemizin kuruluş değerlerine sadık bir personel olmalarını sağlamaktır.

Eğitim Sonu Sınavı Puanlaması

Adayalar;

 • Mesleki bilgi düzeyi,
 • Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,
 • Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,
 • Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,

yönlerinden yüz tam puan üzerinden değerlendirilirler. Adayın sınavda başarılı olabilmesi için yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir. Sınav komisyonu kararlarına itiraz edilemez.

Daha detaylı bilgi açmak için “Eğitim Sonu Sınavı” makalemizi okuyabilirsiniz.

]]>
https://polisnoktasi.com/19-ve-20-donem-pomem-egitim-sonu-sinavi-duyurusu/feed/ 30
2017 PAEM 3. Yedek Yerleştirme Yapıldı https://polisnoktasi.com/2017-paem-3-yedek-yerlestirme-yapildi/ https://polisnoktasi.com/2017-paem-3-yedek-yerlestirme-yapildi/#comments Tue, 14 Nov 2017 13:56:39 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=6018 Polis Amileri Eğitim Merkezi, 2017 3. dönem komiser yardımcısı öğrenci adayları için 3. yedek planlaması Polis Akademisi tarafından yapıldı.  2017 PAEM giriş sınavları sonucunda yedek aday olarak belirlenen ve 3.yedek planlamasında erkeklerde 138. yedek adaydan 166. yedek adaya (166. Yedek aday dahil) kadar Bayanlarda 11. yedek adaya müracaat sırası gelmiştir.

Planlaması yapılan adayların PAEM Giriş ve Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nin 22.Maddesinin 2.fıkrası gereğince en geç 17/11/2017 Cuma günü saat 17:00’a kadar Polis Akademisi Gölbaşı Yerleşkesinde hazır bulunmaları gerekmektedir.

PAEM Yedek kazanan adaylar hangi evrakları getirecekler?

 • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf (sakalsız ve bıyıksız son iki ay içerisinde çekilmiş)
 • 2 Adet Noterden tasdikli Lisans Diploması Fotokopisi
 • 2 Adet Lise Diploma Fotokopisi

Okulda kullanmak üzere:.

 • Lacivert Pantolon
 • Mavi Gömlek
 • Lacivert Kravat
 • Siyah Ayakkabı (eğitim esnasında kullanılacağı için esnek ve rahat olmasına dikkat edilmesi)
 • Siyah Mont (Hava Koşulları Dikkate Alınarak)
 • Eşofman Takımı ile Spor Ayakkabısı (Siyah veya Lacivert Tek Renk)
 • Terlik (Mavi veya Siyah Tek Renk)
 • Siyah Çorap
 • Temizlik ve Traş Malzemeleri
 • Akıllı ve kameralı telefon kesinlikle getirilmeyecektir.

Günlük kullanımda giyilecek elbiselerin en az 3 hafta kullanabilecek şekilde getirilmesi gerekmektedir. E- Devlet üzerinden istenilen belgelerin çıktıları kabul edilecektir.

Not: İntibak Eğitiminde ve Sağlık Kurulu Raporu İşlemlerinde Lacivert Pantolon, mavi gömlek, kravat ve siyah ayakkabı giyilecektir.

Sonuçlar için tıklayınız.

4. Yedek planlaması ne zaman yapılır?

İki hafta içinde yapılacağını düşünüyoruz.

Tüm adaylara ilanen duyurulur.

]]>
https://polisnoktasi.com/2017-paem-3-yedek-yerlestirme-yapildi/feed/ 37
Emekli Maaşı Hesaplama https://polisnoktasi.com/emekli-maasi-hesaplama/ https://polisnoktasi.com/emekli-maasi-hesaplama/#respond Mon, 13 Nov 2017 10:00:51 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5961 İnsan yaşamının en son, zorlu ve dış etmenlere açık olan kısmı, ömrün son çeyreğidir. Bu dönem, çalışanlar için emeklilik dönemi olarak adlandırılır. Her çalışan, emeklilik döneminde, refah ve huzur içinde bir hayat geçirmek ister.

Emeklilik dönemi, çalışma hayatı boyunca yapılan birikim ve tasarrufların sonucunda ortaya çıkan emeklilik aylığı ile geçirilir. Bu süreçte, çalışan kayıtlı olduğu kuruma göre farklı maddi getirilere sahip olur. Emekli maaşı hesaplama, birçok verinin işlenmesi ile ortaya çıkan matematiksel bir sonuçtur. Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağını merak eden kişiler, birçok farklı hesaplama yöntemini kullanabilirler. Burada, hangi kategoride sigortalı olduklarını bilmeleri gerekmektedir.

Emekli maaşı hak edişindeki en önemli husus, sigortalı çalışmaktır. Buna çalışma süreleri, prim günü, çalışının içinde bulunduğu yasal çerçeve gibi unsurlar da  eklenmektedir. Birçok farklı varyasyonu olan emekli maaşı hesaplama işlemi için, pratik ve uzman bir siteyi sizlere tanıtmak istiyorum:  SSK.biz.tr .

4A, 4B ve 4C emekli aylığı hesaplaması ve bu hesaplamada yapılması gerekenler gibi birçok detaylı konuyu bu sitede bulabilirsiniz. Üstelik, siteye bilgilerinizi ileterek, aklınıza takılan emeklilik konuları ve emekli maaşı hesaplama sorunlarını uzman kişilere danışabilir, en doğru açıklamalara ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-hesaplama/

]]>
https://polisnoktasi.com/emekli-maasi-hesaplama/feed/ 0
21. Dönem POMEM Sözlü Mülakat Anıları https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-sozlu-mulakat-anilari/ https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-sozlu-mulakat-anilari/#comments Sun, 12 Nov 2017 16:49:14 +0000 https://polisnoktasi.com/?p=5989 21. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) için alınması planlanan 13 bin polis adayı sınav süreci devam ediyor. 21. dönem POMEM sınavlarının ilk aşaması olan evrak teslimi, ön sağlık taraması ve fiziki yeterlilik parkuru sınavı uygulaması 11 Kasım 2017 tarihinde son buldu. Bu süreçte, adayların yaşadıklarını(120 anı) sizlerle paylaştık. Bu makalemizde, POMEM adaylarının sözlü mülakat komisyonu karşısında yaşadıkları, izlenimleri ve düşüncelerini okul okul sizlerle paylaşacağız.

21. Dönem POMEM sözlü mülakatları ne zaman yapılır?

Bu hususta henüz bir kesinlik yok. Çok yakında Polis Akademisi bu hususu açıklayan bir duyuru yapacaktır.

Sözlü mülakata ne zaman ve hangi okulda gireceğim?

Polis Akademisi, sınavların ilk aşamasında başarılı olan adaylar için, sınav ve yeri hususunu belirten bir duyuru yayınlayacak. Oradan öğrenceksiniz.

Kimler sözlü mülakata çağrılacak?

Sınavların ilk aşamasında başarılı olan tüm adaylar sözlü mülakata davet edilecekler.

Sözlü mülakatlarda hangi sorular soruldu?

Bu konumuzda, mülakat sorularını değil, yaşanan anıları ve tecrübeleri paylaşacağız. Sorular için okumanız gereken makale: 21. Dönem POMEM Sözlü Mülakat Soruları

21. Dönem POMEM Sözlü Mülakat Anıları

Sözlü mülakat sürecinde yaşananları, bize ulaştıkça buradan okuyabilirsiniz. Tüm POMEM adaylarına, sözlü mülakat süresince bu makaleyi takip etmelerini tavsiye ederiz.

]]>
https://polisnoktasi.com/21-donem-pomem-sozlu-mulakat-anilari/feed/ 63