POLİSLİK

Epilepsi ( Sara Hastalığı) Polisliğe Engel Midir?

Epilepsi (Sara Hastalığı) polisliğe engel midir? sorusu birçok polis adayı tarafından sorulmaktadır. Epilepsi hastalığı bildiğiniz üzere sinir hastalıkları kategorisinde bulunmaktadır. Kişiler sinirlerine bağlı olarak istem dışı nöbetler geçirebilmektedirler. Bu hastalık polis olma yolunda engel mi yoksa değil mi sorusu ise yoruma kapalı olacak şekilde bizlere Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Şartları Yönetmeliği adı altında verilmiştir. Güncel olan sağlık şartları adı altında sorunuza yanıt bulabilecek ve polislik meslek hayalinizin gerçek olup olamayacağını öğrenebileceksiniz.

Epilepsi Nedir?

Epilepsi Türkiye’de ve tüm dünyada oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Epilepsi nöbetleri -halk arasında epilepsi krizleri olarak da bilinir- beynin normal aktivitesinin dışına çıkarak anormal bir şekilde elektriksel aktivite bozukluğuna yol açan kliniksel durumdur. Epilepsi’nin halk arasında bilinen yaygın ismi de “Sara Hastalığı” olarak karşımıza çıkar. Epilepsi nöbeti veya krizi sırasında kişi geçici bilinç kaybı yaşayabilir, farklı belirtiler gösterebilir. Kişiden kişiye göre değişen sara nöbetleri mevcuttur. Bu tanımların yanında ek bilgi olarak sunmakta fayda olacaktır; her epilepsi krizi geçiren kişi sara hastası olduğu anlamını taşımamaktadır. Bunun için bir uzman görüşüne ihtiyaç vardır. Epilepsi (Sara Hastalığı) polisliğe engel midir? sorusuna da böylece yanıtınızı daha kolay bulabilirsiniz. Öncelikle teşhisin sizlere konması gerekmektedir.

EGM Sağlık Yönetmeliği Epilepsi Konusunda Ne Diyor?

EGM Sağlık Yönetmeliği Epilepsi konusunda gayet net maddeye sahiptir. Emniyet Teşkilatına ait sağlık yönetmeliğine bakıldığında “HASTALIK BRANŞLARININ SINIFLANDIRILMASI” adı altında 10. Maddede “Sinir Sistemi Hastalıkları / Beyin ve Sinir Cerrahisi” başlığını görmekteyiz.

İlgili alanın bilgilendirme metni ise aşağıdaki gibidir;

 • “Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.
 • Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.
 • B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.”

Yukarıdaki madde ile ilgili olarak B bendindeki bilgilendirme bizlere Epilepsi (Sara Hastalığı) polisliğe engel midir? sorusunun yanıtını verecektir.

Eplepsi Polisliğe Engel Midir? (Sara Hastalığı)

Yukarıda EGM Sağlık Yönetmeliğinden alıntılanan metin ile ilgili olarak B bendinde nöbetler ile ilgili madde bulunmaktadır.

 • “Fizik muayene ve nörolojik muayenesi normal olan, kranial MR bulguları normal olan, EEG’si normal olan ve en az iki yıldır nöbet geçirmeyen, antiepileptik ilaç kullanan veya kullanmayan, daha önce epilepsi tanısı almış olgular.
 • Epilepsiler dışında kalan, sinir sisteminin hafif derecedeki paroksismal hastalıkları”

Yukarıdan da anlayacağınız üzere Epilepsi (Sara Hastalığı) polisliğe engel olacaktır. Tabii yukarıdaki şartları sağlayan, nöbet geçirmeyen ve başvuru esnasında epilepsi teşhisi konulmayan kişilerde sorun olmayacaktır.

Polis Alımında Sağlık Şartları (Yeni)
Bel Fıtığıyım Polis Olabilir Miyim?
Astım Hastaları Polis Olabilir Mi?
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Doğum Lekesi Polisliğe Engel Mi?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. 4 yıldır nöbet geçirmiyorum EEG kan tahlili normal doktor tarafından ilaç kesildiği belirtilmiş kişi genel sağlıkta epilepsi için sorun yaşar mı ? Genel sağlıkta elenir miyim ?

  1. İyi günler kolay gelsin ben epilepsi hastasıyım nöbetlerim en az 6 _7 ayda bir hafif olarak geçirmekteyim fakat son 1 bucuk yıldan fazla süredir nöbetim yok(bu süre zarfında ilaç tedavisi uygulanmıyor) ve sadece uyurken nöbet oldu agızdan köpük falan gelme hiç yaşanmadı 1 dk kadar sürdü nebetlerki toplamda 4 defa oldu son bir bucuk yıldan fazladır olmuyor. Uyanık vaziyette kesinlikle nöbet oluşmuyor. EEG kesin çekilir mi çünkü EEG de sıkıntı çıkabikir. Bekçi olmak istiyorum askerlik hizmetini 2 altı ay ile birlikte 12 ay usta çavuş olarak yaptım. Epilepsi ile sıkıntım olmadı 5’er adet TAKTİR ve ÜSTÜN HİZMET belgesi komutanlarım tarafından layik görüldü. Bekçilik için sıkıntı çıkarmı yardimlarınız için teşekkürler.

   1. Merhaba, ben en son nöbetim 5 yıl önce ama hala ilaç kullanıyorum, çünkü EEG de sıkıntı var, ama hiç nöbet olmuyor, şuan ben tıbbi laboratuvar teknikleri okuyom, bittikten sonra polis olabilir miyim? Teşekkürler..

 2. Daha 16 yaşındayım ama hedefim polislik ve ben ebilebsi hastasıyım ama bu yıl ilacım doktor kontrolünde kesilecek engel mi

 3. Epilepsi hastasıydim ama 6 yıldır herhangi bi sıkıntı yaşamıyorum ilaçta kullanmıyorum sağlık raporunda sorun olurmu

  1. Geçtinizmi sağlık raporu alabildiniz mi.
   bende sizin gibi 6 yıldır nöbet geçirmiyorum parkuru geçtim sözlüye kaldım onuda geçersem inşallah sağlıkta elenirm diye korkuyorum bunun için ilaç sildirmek vs istiyorum uğraşacağım

   1. ön sağlığa girmeden önce hastalık geçirdim geçirmedim gibisinden form dolduruluyor orada epilepsi ilaç kullandım gibisinden bir soru vardı ona var mı yoksa yok işaretledin

 4. Merhaba ben daha önce epilepsi hastalığı geçirdim ama 6 yıldır ne ilaç kullanıyorum nede herhangi bir sıkıntı yaşadım sağlıkta sıkıntı olurmu

 5. 11 yıl önce epilepsi tanisı kondu 6 yıldır da nöbet gecirmiyorum düzenli ilacım var. Polis olabilir miyim

 6. 2018 yılında evde geçirmiş olduğum bir kriz sonucu yoğun bakıma kaldırıldım. Sadece 1 kez kriz geçirdim. Doktorlar epilepsi tanısı koymuş bulunmakta 3 yıldır ilaç tedavisi görüyorum ve dozajlarım her geçen gün azaltılmakta büyük ihtimalle 3 ay içerisinde tedavim bitecek ve ben polis olmayı canı gönülden çok aşırı derecede istiyorum. Sağlık mülakatında veya sağlık raporu alımında sorun çıkar mı tedavimin bitmesine rağmen bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu