Epilepsi ( Sara Hastalığı) Polisliğe Engel Midir?

Epilepsi ( Sara Hastalığı) Polisliğe Engel Midir?

Epilepsi (Sara Hastalığı) polisliğe engel midir? sorusu birçok polis adayı tarafından sorulmaktadır. Epilepsi hastalığı bildiğiniz üzere sinir hastalıkları kategorisinde bulunmaktadır. Kişiler sinirlerine bağlı olarak istem dışı nöbetler geçirebilmektedirler. Bu hastalık polis olma yolunda engel mi yoksa değil mi sorusu ise yoruma kapalı olacak şekilde bizlere Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Şartları Yönetmeliği adı altında verilmiştir. Güncel olan sağlık şartları adı altında sorunuza yanıt bulabilecek ve polislik meslek hayalinizin gerçek olup olamayacağını öğrenebileceksiniz.

Epilepsi Nedir?

Epilepsi Türkiye’de ve tüm dünyada oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Epilepsi nöbetleri -halk arasında epilepsi krizleri olarak da bilinir- beynin normal aktivitesinin dışına çıkarak anormal bir şekilde elektriksel aktivite bozukluğuna yol açan kliniksel durumdur. Epilepsi’nin halk arasında bilinen yaygın ismi de “Sara Hastalığı” olarak karşımıza çıkar. Epilepsi nöbeti veya krizi sırasında kişi geçici bilinç kaybı yaşayabilir, farklı belirtiler gösterebilir. Kişiden kişiye göre değişen sara nöbetleri mevcuttur. Bu tanımların yanında ek bilgi olarak sunmakta fayda olacaktır; her epilepsi krizi geçiren kişi sara hastası olduğu anlamını taşımamaktadır. Bunun için bir uzman görüşüne ihtiyaç vardır. Epilepsi (Sara Hastalığı) polisliğe engel midir? sorusuna da böylece yanıtınızı daha kolay bulabilirsiniz. Öncelikle teşhisin sizlere konması gerekmektedir.

EGM Sağlık Yönetmeliği Epilepsi Konusunda Ne Diyor?

EGM Sağlık Yönetmeliği Epilepsi konusunda gayet net maddeye sahiptir. Emniyet Teşkilatına ait sağlık yönetmeliğine bakıldığında “HASTALIK BRANŞLARININ SINIFLANDIRILMASI” adı altında 10. Maddede “Sinir Sistemi Hastalıkları / Beyin ve Sinir Cerrahisi” başlığını görmekteyiz.

İlgili alanın bilgilendirme metni ise aşağıdaki gibidir;

  • “Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.
  • Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.
  • B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.”

Yukarıdaki madde ile ilgili olarak B bendindeki bilgilendirme bizlere Epilepsi (Sara Hastalığı) polisliğe engel midir? sorusunun yanıtını verecektir.

Eplepsi Polisliğe Engel Midir? (Sara Hastalığı)

Yukarıda EGM Sağlık Yönetmeliğinden alıntılanan metin ile ilgili olarak B bendinde nöbetler ile ilgili madde bulunmaktadır.

  • “Fizik muayene ve nörolojik muayenesi normal olan, kranial MR bulguları normal olan, EEG’si normal olan ve en az iki yıldır nöbet geçirmeyen, antiepileptik ilaç kullanan veya kullanmayan, daha önce epilepsi tanısı almış olgular.
  • Epilepsiler dışında kalan, sinir sisteminin hafif derecedeki paroksismal hastalıkları”

Yukarıdan da anlayacağınız üzere Epilepsi (Sara Hastalığı) polisliğe engel olacaktır. Tabii yukarıdaki şartları sağlayan, nöbet geçirmeyen ve başvuru esnasında epilepsi teşhisi konulmayan kişilerde sorun olmayacaktır.

Polis Alımında Sağlık Şartları (Yeni)
Bel Fıtığıyım Polis Olabilir Miyim?
Astım Hastaları Polis Olabilir Mi?
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Doğum Lekesi Polisliğe Engel Mi?BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Samet dedi ki:

    4 yıldır nöbet geçirmiyorum EEG kan tahlili normal doktor tarafından ilaç kesildiği belirtilmiş kişi genel sağlıkta epilepsi için sorun yaşar mı ? Genel sağlıkta elenir miyim ?