Emniyet Randevu Alma İşlemleri

06.03.2018
A+
A-
Emniyet Randevu Alma İşlemleri

Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden farklı işlemler yapılmakta ve bu işlemleri birçok vatandaş kullanmaktadır. Pasaport alma ya da ehliyet alma gibi farklı işlemler buradan yapılmakta ve buna bağlı olarak da zaman zaman yoğunluklar yaşanmaktadır. Günümüzde etkin olarak kullanılan teknolojilerden birisi olan internet, insanların hayatlarını hemen her alanda kolaylaştırmaktadır. Söz konusu alanlar arasında devlet kurumları tarafından verilen bazı hizmetler de yer almakta ve böylece söz konusu işlemler daha az zahmetli olmaktadır. Emniyet tarafından verilen hizmetler için randevu alma seçeneği bulunmakta ve böylece insanlar işlemlerini daha rahat halletmektedir. Emniyet randevu alma işlemleri sayesinde sizde çok fazla sıra beklemeden, kısa süre içerisinde istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Emniyet tarafından verilen hizmetlerin her biri için ayrı sistemler bulunmakta ve buralardan randevu alınmaktadır. Emniyet randevu alma işlemleri farklı alanlara göre sınıflandırılmış durumdadır. Bu alanlar:

 • Sürücü Belgesi işlemleri
 • Pasaport işlemleri

Yukarıda belirtilen işlemleri yapabilmek için internet üzerinden randevu alabilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken adımlarla ilgili detaylı bilgi randevu alınacak olan adreslerde yer almaktadır. Böylece işlemler hem kısa sürede tamamlanmış olmakta hem de belgeler söz konusu işlemlerden önce hazırlandığı için insanların yapacağı işlemler daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Randevu ve buna bağlı olarak istenen belgeleri öğrenemeyen birisi öncelikle Emniyete gidecek ve oradan gereken belgeleri öğrendikten sonra onları tamamlayıp tekrar buraya gelmek durumunadır. Söz konusu durum da insanların fazla zaman kaybetmesine ve Emniyette gereksiz yoğunluk oluşturmasına neden olmaktadır.

Emniyet Randevu Alma İşlemleri ve Sürücü Belgesi Randevusu Alma

Emniyet randevu alma işlemleri arasında bulunan ehliyet ile ilgili işlemler için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle https://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine giriş yapmalı ve buradan da “Randevunuzu alın” bölümüne tıklamanız gerekmektedir.
 • İlgili bölüme geçiş yaptıktan sonra ise yapacağınız işlemi seçmeniz gerekmektedir. Sistem tarafından verilen randevular üç farklı işlem için verilmektedir. İlk defa sürücü belgesi müracaatı, Eski sürücü belgesini yenileme müracaatı ve Tebdil (yabancı belge dönüştürme) müracaatı sistem üzerinden yapılabilmektedir.
 • Yukarıda belirtilen işlemlerden hangisini yapacak iseniz onu seçebilirsiniz.
 • Yapılacak seçimin ardından sistem tarafından hizmet almak istediğiniz il sorulmaktadır. Buradan istediğiniz kenti tercih edebilirsiniz.
 • Hizmet alınmak istenen kent seçimi yapıldıktan sonra söz konusu kent sınırları içerisinde bulunan ve bu hizmeti veren bütün kurumların listesi gelecektir.
 • Emniyet randevu alma işlemleri sırasında bu kurumların yoğunluk durumu hakkında da bilgi verilmekte ve insanlar buna göre seçimlerini yapabilmektedir. Kurumların en yakın randevu tarihleri ve bu tarihlerdeki boş yerler ayrıntılı olarak sistem tarafından gösterilmekte ve insanlar bunlar arasından istediğini tercih edebilmektedir. Kurumların yakınlığı ve yoğunluğuna bağlı olarak sizde bunlar arasından tercih yapabilirsiniz.
 • Listede bulunan kurumlardan bir tanesi tercih edildikten sonra sistem tarafından yeni bir ekran açılmakta ve burada kişilerin kimlik bilgileri istenmektedir. Bunun dışında telefon numarası ve e-mail adresi de istenmektedir. Bunların doğru olarak girilmesi çok önemlidir çünkü bunlar aracılığıyla onay alınması mümkün olmaktadır.
 • Emniyet randevu alma işlemleri sırasında kişisel bilgiler yazıldıktan sonra ise randevu bilgilerinin seçimini yapabilirsiniz. Randevu tarihi ve saati buradan rahat bir şekilde belirlenebilmektedir.
 • Bu aşamaya kadar olan bütün seçimler doğru olarak girildikten ve bilgiler eksiksiz olarak yazıldıktan sonra sistemden onay alabilirsiniz. Sistemden alınacak onay sonrasında randevu alma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Sürücü belgesi ile ilgili yapılacak olan işlemler için izlenmesi gereken adımlar genel olarak bu şekildedir ve insanlar bu sayede işlemlerini kısa sürede yapabilmektedir. Ayrıca yukarıda belirtilen sitedeki bir başka bölümde ise istenen belgeler yer almakta ve insanlar buradan yapacakları işleme bağlı olarak belgelerini hazırlamaktadır. Böylece sürücü belgesiyle ilgili olan işlemler kısa sürede tamamlanmaktadır.

Emniyet Randevu Alma İşlemleri ve Pasaport Alma

Emniyet randevu alma işlemleri arasında bulunan bir başka işlem ise pasaport almayla ilgilidir. Pasaportlarda yine emniyet içerisinde bulunan bir birim tarafından verilmektedir. Pasaport işlemleri ile ilgili randevu almak için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

 • Öncelikle https://epasaport.egm.gov.tr/ adresine giriş yapmalı ve buradan da “Hemen başvur” bölümüne geçmelisiniz. Buraya geçiş yapıldığında sistem tarafından farklı seçenekler sunulmaktadır. Söz konusu seçenekler:
  • Yeni başvuru yapmak istiyorum
  • Başvurum var
  • Başvurumu yaptım
  • Başvuru hakkında genel bilgi almak istiyorum
 • Yukarıda belirtilen seçeneklerden bir tanesini seçebilirsiniz. Emniyet randevu alma işlemleri sayesinde hem randevu alınabilmekte hem de daha önce alınan randevu sorgulanabilmektedir.
 • Bunlar arasından bir tanesi seçildikten sonra sistem tarafından bazı sorular sorulmakta ve buna göre gereken yönlendirme yapılmaktadır.
 • Öncelikle kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra ise almak istediğiniz pasaport türünü ve bunu hangi ilden almak istediğinizi seçmelisiniz.
 • Bu aşamadan sonra sistem tarafından uygun olan yerlerin listesi getirilmektedir. Ayrıca bunlara ait yoğunluk bilgisi de yer almakta ve insanlar bunlara göre seçimlerini yapmaktadır.
 • Bu aşamadan sonra ise kişisel bilgiler istenmekte olup bunları da doğru bir şekilde girmelisiniz.
 • Son olarak ise randevu tarihi ve saati belirlenmektedir olup son bir kontrolün ardından onay verebilirsiniz.

Emniyet randevu alma işlemleri arasında bulunan pasaport için randevu alma işlemi de genel olarak bu şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca yukarıda belirtilen sitede istenen belgeler ayrıntılı olarak yer almaktadır.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.