POLİSLİK

Emniyet Genel Müdürlüğü Branş İşaretleri

Emniyet Genel Müdürlüğü Branşları çeşitli kriterlere dayanılarak oluşturulmuştur. Emniyet içerisinde herkesin kendi bilgi yetenek ve becerilerine göre branşlarda çalışmasını amaçlayan bu sistem de her branşa özgü birer işaret verilmiştir. Bu branş işaretlerinin amacı resmi olarak çalışan birimlerin kimin hangi birimde çalıştığının kolaylıkla anlaşılabilmesi içindir.

Branş İşareti Nerede Yer Alır?
Branş işaretlerinin anlamlarını  aşağıdaki görsellerde görebilir ve hangi branş işareti hangi branşa ait kolayca öğrenebilirsiniz. Dışarıdan bakınca bu branş işaretleri peki nerede yer alır yani polis olmayan birisi kimin hangi branşta yer aldığı resmi polislerin sol kolunun üzerindeki işaretten kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Branş Şartları Nelerdir?
Emniyet Genel Müdürlüğü Branş Yönetmeliğine göre branş alacak personelin bazı şartlara tabi olması gerekmektedir. Bu şartları yönetmelikten alıntı yaparak aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

a) Son üç yıl içerisinde; kademe ilerlemesinin durdurulması veya ikiden fazla aylık kesimi cezası almamış olmak,

b) Personelin kendisinin belirleyeceği daha önce çalıştığı veya halen çalışmakta olduğu en az iki amirinin; liyakat, mesleki ehliyet, başarı ve işe uygunluk yönünden yazılı veya elektronik ortamda olumlu görüşünü almış olmak,

c) Eğitim Dairesi Başkanlığınca yapılacak/yaptırılacak elektronik ortamdaki sınavda, ilgili branşlı daire başkanlığının belirlediği taban puanı almış olmak,

ç) İlgili branşlı daire başkanlığınca gerekli görülmesi halinde branşın gerektirdiği bilgi, beceri, yetenek ve motivasyonu ölçmeye yönelik yazılı, sözlü veya elektronik ortamda yapılacak sınavlardan başarılı olmak,

d) Aktarılacak branşla ilgili kursu başarı ile bitirmek.

Bu şartları taşıyan personeller arasında yapılacak seçmelerle ilgili branşlara alımlar yapılmaktadır. Bu arada şunu da unutmamak gerekir ki son yapılan değişikliklerle Emniyet içerisinde branş ayrımı kalmamış durumda herkes branşlı olsa dahi her birimde çalışabilmektedir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu