Güncel Bilgiler

Emeklilikte Yedi Yıl Kuralı Nedir ?

Türkiye’de Emeklilik Nasıl Olur ?

Sadece Türkiye’de değil dünyadaki aylıkla çalışan  insanların tek bir hayali vardır: Emeklilik, insanların çalışma gücü ve yeteneklerini yitirip , çalışma hayatından ayrılmalarıyla gelir kaynaklarının ortadan kalkması üzerine kazandıkları haktır. Emeklilik, dünyada her ülkeye göre farklılık göstermektedir. Peki bu sistem Türkiye’de nasıl işlemektedir ? İşte Türkiye’de emeklilik

  • Nasıl Emekli Olunur ? Emeklilik Şartları Neler ?
  • Emeklilikte 7 Yıl Kuralı Nedir ?
  • 2018’E Göre Emeklilik Yaşı Tablosu Nasıl ?

Nasıl Emekli Olunur ? Emeklilik Şartları Nelerdir?

Eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4A olarak çalışanların emeklilik için gerekli olan ; belirli süre sigortalı olma, belirli süre sosyal güvenlik primi ödemiş olma ve belirli yaşı oldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu üç şarttan biri eksik olursa emekli olunamaz, emekli aylığı bağlanamaz.

Sigortalılık süresinin başlangıcı 08.09.1976’dan önce olan erkek SSK’lılar: 55 yaşını doldurmuş olma ve en az 5000 gün veya, 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, 25 yıldan beri sigortalı bulunma ve en az 5000 gün, Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını yerine getirenler, tam emekli aylığına hak kazanmaktadırlar. 08.09.1999 günü ve sonrası işe giren erkekler emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamış ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olmaya hak kazanacaklardır. Görüldüğü üzere 08.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık süresi diye bir şey kalmamıştır. Kişinin 7000 günü doldurması ve 60 yaşını tamamlayıp 61 yaşından gün alması gerekmektedir. Kişilerin 60 yaşını doldurmuş olması , 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün prim ödemesi şartı ile kısmı emekli olmaları mümkündür. Ayrıca; 5400 günlük prim gününü; 31.12.2037 tarihine kadar tamamlamanız halinde 62 yaşında, 31.12.2039 tarihine kadar tamamlamanız halinde 63 yaşında, 31.12.2041 tarihine kadar tamamlamanız halinde 64 yaşında, 01.01.2042 tarihinden sonra tamamlamanız halinde ise 65 yaşında emekli olursunuz.

Emeklilikte Yedi Yıl Kuralı Nedir ?

Türk sosyal güvenlik sisteminin karmaşık bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle, emeklilik işlemlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntıların başında ise son 7 yıl kuralı geliyor.

Konuyla ilgili çok sayıda haber ve makale yayınlanmasına rağmen, 7 yıl kuralı en çok sorunun geldiği konular arasında yer alıyor. Ve en çok mağduriyetin yaşandığı alanlardan birisi de son yedi yıl kuralı oluyor.

Emeklilikte, aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun belirlenmesinde, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresi esas alınıyor. Bu kural sadece SSK’lı çalışanları değil, tüm çalışanları ilgilendiriyor. Sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde en fazla hangi statüde hizmeti varsa, yani sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi statüde geçmişse, o statü şartlarıyla emekli olunuyor. Son 7 yıl hizmet süresi eşitse en son tabi olunan statüye göre emeklilik aylığı bağlanıyor. Örneğin, sigortalının hem SSK, hem Bağ-Kur prim ödemesi varsa, son 7 yıllık fiili prim ödeme süresi içinde en fazla SSK statüsünden prim ödemişse SSK’dan, en fazla Bağ-Kur statüsünden prim ödemesi varsa Bağ-Kur’dan emekli aylığı bağlanıyor. Primler eşitse son sigortalılığı hangi statüde ise o statüden emekli aylığı bağlanıyor.

Son 7 yıl, sigortalılık süresi veya yaş şartının yerine getirildiği tarihten geriye doğru 7 yıl değil, son prim ödeme tarihinden geriye doğru prim ödenen 7 yılı ifade ediyor. Yani, toplam prim gün sayısının son 2520 günü. Bu konu bilinmediği için, kötü sürprizlerle karşılaşmak mümkündür.

 2018’e Göre Emeklilik Yaşı Tablosu Nasıl?

 Kadınlar için Emeklilik Yaş Tablosu

 Erkekler için Emeklilik Yaş Tablosu

Emekli Maaşı Sorgulama, 4A, 4B, 4C

2018 Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Yılda Kaç Polis Emekli Olur?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu