Emeklilikte Yaşa Takılanlar – 2018

10.02.2018
A+
A-
Emeklilikte Yaşa Takılanlar – 2018

İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için farklı işlerde çalışabilmekte ya da farklı meslekler yapabilmektedir. Güçlerinin yettiği yaşa kadar durum bu şekilde devam etmektedir. Belli bir yaştan sonra insanların çalışacak güçleri kalmamakta ve bundan dolayı da maddi gelirlerini farklı bir yerden sağlamaları gerekmektedir. Söz konusu durumdan dolayı bütün ülkeler emeklilik adı verilen bir sistem düzenlemişlerdir. Bizde emeklilik deyince akla EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar da gelmektedir. Emeklilik çalışırken sigorta primi ödemek ve farklı şartların yerine getirilmesi ile sağlanmaktadır. İnsanlar ülkemizde bulunan farklı sigorta birimlerine bu primleri ödemektedir. Yapılan mesleğe bağlı olarak sigorta prim ödemeleri yapılmakta ve bu mesleklerden emekli olunmaktadır.

Emekli olabilmek için memurların sigorta primleri devlet tarafından emekli sandığına (4C) yatırılırken çiftçi ve esnaf gibi meslek sahipleri primlerini BAĞKUR (4B) sistemine yatırmaktadır. SSK yani 4A sistemine ise işçilerin sigorta primleri işverenleri tarafından yatırılmaktadır. Söz konusu durum emeklilik şartlarından sadece birisidir. Emekli olabilmek için istenen diğer şartların da sağlanması gerekmektedir. EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar sorunu da bundan dolayı kaynaklanmakta ve insanlar sadece yaş şartını yerine getiremediği için böyle bir sorun ortaya çıkmaktadır. Diğer şartlar sağlanmasına rağmen yaş şartının sağlanamaması ya da farklı bir şartın eksik olması durumunda kişilerin emekliliği hak etmelerine imkan bulunmamaktadır. Çünkü ilgili yasa bu durumu engellemektedir.

Ülkemizde bulunan ve emeklilik ile ilgili düzenlemeleri içeren yasalar zaman zaman köklü değişikliklerden geçmektedir. Böylece emekli olabilme şartları ve diğer bazı hususlar değişmektedir. EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar sorunu da böyle bir yasa değişikliğinden sonra ortaya çıkmıştır. 1999 yılında yapılan geniş kapsamlı değişiklik ile birlikte insanların emekli olabilmesi için istenen şartların birçoğu değişmiştir. Bu yasadan önce insanların emekli olabilmeleri için herhangi bir yaş şartı istenmez iken bu yasadan sonra yaş şartı istenmektedir. Erkeklerin emekli olabilmeleri için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 prim günü istenirken kadınların emekli olabilmesi için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5000 prim günü istenmektedir. Dolayısıyla insanların emekli olabilmeleri için herhangi bir yaş şartı aranmamaktaydı.

EYT  – Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Sorunun Sebebi

EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar sorunu 1999 yılında yapılan yasa ile ortaya çıkmıştır. Bu yasada erkeklerin emekli olabilmesi için 60 yaşına kadınların emekli olabilmesi için ise 58 yaşına gelmeleri zorunlu tutulmuştur. Dolayısıyla birçok insan emekli olabilmek için bu yaşları beklemesi gerektiğinden durum Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştür. İlgili yasayı detaylı olarak inceleyen mahkeme durumun haksızlık oluşturacağını belirterek yasayı iptal etmiştir. Fakat daha sonra yapılan bir değişiklikte insanların emekli olabilmesi için aranacak yaş şartının kademeli olarak artırılması zorunlu tutulmuştur. Erkeklerin emekli olabilmesi için gereken yaşları kademeli olarak 60’a kadınların emekli olabilmesi için gereken şartı ise 58’e çıkarılmıştır.

Çıkan yeni yasa hakkında iptal kararı verilmemesi üzerine mağdur olan kişiler ve avukatları durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımıştır. Durumu inceleyen mahkeme söz konusu yasanın kendi alanlarında olmadığını ve bundan dolayı da herhangi bir karar vermelerinin mümkün olmadığını belirtmişlerdir. Böylece EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar sorunu kalıcı hale gelmiş ve çözülmesi için mutlaka bir yasanın çıkması gerekir hale dönüşmüştür. Bu noktadan sonra mağdur olan insanlar siyasilere seslerini duyurabilmek için farklı yollar denemiştir. Çünkü söz konusu durumda kişilerin emeklilik süreleri 3 yıl ile 12 yıl arasındaki değişen sürelerde uzamıştır. Bu da çok ciddi mağduriyetler doğmasına neden olmaktadır.

Özellikle belli bir yaşa gelmiş ve farklı rahatsızlıklarından dolayı çalışamayacak durumda olan kişiler için söz konusu durumun çözüme kavuşması son derece önemlidir. Bunun dışında da farklı zorluklar yaşanmakta ve insanlar daha önceki yasanın geçerli olduğu tarihte işe girdikleri ve sigorta başlangıçlarının bu dönemde olduğunu belirterek söz konusu durumun düzeltilmesini istemektedir. EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar 2018 bundan dolayı siyasilerden söz konusu durum hakkında gerekeni yapmalarını beklemektedirler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri şuana kadar bu durum ile ilgili net bir açıklama yapmaz iken insanların bekleyişi devam etmektedir. 2017 yılında yapılan açıklamalarda genellikle bu durum ile ilgili bir çalışma yapılmayacağı ve yaş şartının değiştirilmeyeceği şeklindeyken 2018 yılı içerisinde henüz net bir şey söylenmemiştir.

EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar sorunu hakkında 2018 yılında henüz bir açıklama yapılmamasına rağmen yaklaşan seçimler öncesinde farklı şekillerde sorunun çözülebileceği gelen kulis haberleri arasında yer almaktadır. Hükümet yetkilileri bu sorunun çözümü noktasında hazineye gelecek yükü düşünmektedir. Çünkü binlerce kişinin emekli olması ekstra yük anlamına gelmekte ve bundan dolayı da çözüm gecikmektedir. Gelen haberlere ve duyumlara göre Maliye Bakanlığından bürokratların da bulunduğu bir heyet bu sorunun çözümü için çalışma yapmakta ve buradan çıkan sonucun meclise sunulacağı yönündedir. Çalışma ile hem insanların bu sorunu çözülmek istenmekte hem de hazineye gelecek yükün kaldırılabilir seviyede olması istenmektedir.

EYT  – Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yapılan Çalışmalar

EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili hazırlıkları süren yasa tasarısının 15 maddeden oluştuğu ve bunlar arasında farklı hususların düzenlendiği belirtilmektedir. Söz konusu durum şuanda bir duyum şeklinde olsa da önemli yerlerde yer almıştır. Bu yasa tasarısı içerisinde %5 formülü adı verilen bir madde bulunmakta ve bu madde sayesinde hem insanlar emekli olabilmekte hem de hazine üzerindeki yük hafifletilmektedir. Bu maddeye göre yaş şartından dolayı emekli olamayanlar emeklilik maaşlarını az almayı kabul etmeleri halinde yaşı beklemeden maaşlarını alabileceklerdir. İnsanların bu duruma nasıl bakacağı konusu henüz netleşmez iken isteyenlerin de emeklilik yaşını bekleyerek tam maaş alabilecekleri vurgulanmaktadır.

EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar maaşlarını az kabul etmeleri halinde emekli olabilmekte olup emekliliğe kalan süreye göre maaşlardan kesinti yapılması planlanmaktadır. Bun göre:

 • Emekli olmasına 1 yıl veya daha az süre kalanlar maaşlarını %4 daha az alacaktır.
 • Emekli olmasına 2 yıl veya daha az süre kalanlar maaşlarını %5 daha az alacaktır
 • Emekli olmasına 3 yıl veya daha az süre kalanlar maaşlarını %6 daha az alacaktır
 • Emekli olmasına 4 yıl veya daha az süre kalanlar maaşlarını %7 daha az alacaktır
 • Emekli olmasına 5 yıl veya daha az süre kalanlar maaşlarını %8 daha az alacaktır
 • Emekli olmasına 6 yıl veya daha az süre kalanlar maaşlarını %9 daha az alacaktır
 • Emekli olmasına 7 yıl veya daha az süre kalanlar maaşlarını %10 daha az alacaktır

Yukarıda bulunan şartın kabul edilmesi halinde söz konusu sorun çözülmekte ve EYT  – emeklilikte yaşa takılanlar emekli olabilmektedir. Dolayısıyla insanların yaş beklemesine gerek kalmamaktadır. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi söz konusu durum şuan resmi olmayıp sadece duyum ve kulis bilgisi şeklindedir. Bu bilgilerin doğru çıkma olasılığı olduğu gibi yanlış çıkma durumu da bulunmakta ve bundan dolayı da resmi açıklamanın beklenmesi gerekmektedir.

https://www.ssk.biz.tr/emeklilikte-yasa-takilanlar-eyt-2018/


ETİKETLER:
blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. blank Yalçın dedi ki:

  Bizimle yani eytlerle oynadıkları yeter artık soru yok cevap yok yasa cıktı cıktı cıkmassa akp ye eyt den oy yoooooooooooooooook

 2. blank Saim dedi ki:

  AİHM eyt kararını. Vermedi.Ama siz diyorsunuz kabul bile etmedi.3 yılı geçti Hale’n bekliyoruz.

  1. blank serkan dedi ki:

   mrb iyi günler. Ben de eyt mağduruyum. bugünlerde aihm e başvurma konusunda bil arayışındayım. Daha önce başvurulmuş öğrendiğim kadarıyla. o davaların akıbeti konusunda bir bilginiz var mı ? aihm e başvurmak işe yarıyor mu onu merak ediyorum.

   1. blank Admin dedi ki:

    hayır ..

 3. blank Mağdur dedi ki:

  99 öncesinin haklarını hakka inanan çözer.hep aynı lafları duymaktan bıktık.herkes emekli olmayacaktır zaten.yorulan hasta olan olacaktır maaş düşüyor çünkü.ama isteyende işe girdiğinde neyse kural faydalanmalı.kul hakkı yemenin çözümüde yok.üstelik bu konu muhalefetin değil ana partinin konusu.niye başkası sahip çıksın konuşsunki.inadın anlamı yok.verilen parada vatandaşın kesilen parası.en azından bu verilebilir.bu konuyu siyaset ötesi çözmek gerekir.Allahtan korkan üzerine eğilir.bu kadar konuşulmasındanda esef ve üzüntü duyuyoruz.böyle olmamalıydı.