EMEKLİLİK HESAPLAMA ROBOTU

25.11.2017
A+
A-
EMEKLİLİK HESAPLAMA ROBOTU

Her birey sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve yaşlılık dönemlerinde maaş alarak rahat bir dönem geçirmek için çeşitli sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Kamu kuruluşunda çalışanlar için emekli sandığı üzerinden prim yatırılarak sağlık hizmetlerinden yararlandığı gibi ileri de emekli olma şansını elde etmektedir. Kendi ait işyeri bulunanlar ile çiftçilikle uğraşanlar Bağ- Kur’a kayıt olarak primlerini yatırmaktadırlar. Son olarak özel sektörde çalışanlara işveren tarafından yatılan SSK primleri ile sağlık hizmetlerinden yararlandıkları gibi yatırılan bu primler sayesinde emekli olma hakkını kazanmaktadırlar. Primlerini hesaplayan ve uzun çalışma hayatında bulunan her bireyin aklında ne zaman emekli olacağım sorusuna en güzel yanıtı emeklilik hesaplama robotu vermektedir.

Emeklilik Hesaplama Robotu Faydaları

2006 yılına kadar farklı olarak hizmet sunan bu kuruluşlar 2006 yılından sonra birleşerek Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmıştır. SSK’lı olarak çalışanların emekli olabilmeleri için belli bir prim ile beraber yaş sınırı da bulunmaktadır.  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ne zaman emekli olabilirim sorusuna Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tasarlanan emeklilik hesaplama robotu sayesinde cevap bulma şansınız bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ ulaşılabildiği gibi değişik sitelerden de ulaşılabilmektedir. Herhangi bir üyelik şartı aranmadan herkes tarafından rahatlıkla kullanılması mümkün olan uygulamada, özellikle 4A olarak nitelendirilen özel sektörde çalışarak SSK primleri ile emekliliği hak etmeye çalışanlar tarafından tercih edilen uygulamada, emeklilik yaşınızı, emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Emekliliği hak etmeniz için sigorta giriş tarihiniz önemlidir. Son yapılan düzenleme ile birlikte emeklilik erkeklerde 60 yaş, kadınlarda ise 58 yaş olarak düzenlenmiştir. Bununla beraber 1976 sigorta başlangıcı olan erkeklerde emeklilik yaşı 55, prim sayısı 5000 günü tamamladıklarında emekliliği hak etmiş bulunmaktadırlar. 1999 ve 2008 arasında sigorta başlangıcı yapmış olanlar ise 7000 gün prim sayısını doldurmaları gerekmektedir. 25 yıl sigortalı olarak çalışanlar ise emeklilik yaşlarını doldurmak şartı ile 4500 gün primi bulunuyorlarsa emekliliği hak etmiş bulunmaktadırlar. Emeklilik hesaplama robotu bu verilen hepsini ayrı olarak hesaplamakta ve size en doğru bilgileri vermektedir.

SSK’lı olarak çalışanlar için iki türlü emeklilik hakkı bulunmaktadır. Belli bir prim sayısına sahip olanların ancak yaş olarak emeklilik kriterlerini uymayanların tercih ettiği emekliliğe kısmı emeklilik denmektedir. Tam emeklilik ise yaş ve prim sayısı olarak emekliliği hak etmiş kişilerdir. Erken emekliliği tercih etmeniz halinde emekli maaşınızdan %5’lik kesinti bulunmaktadır. 01.01.1957 yılında doğmuş bir erkek, 01.01.1976 yılında sigorta başlangıcı yapmış 3000 iş günü prim sayısı bulunan kişi, 600 günlük primini tamamlayarak 21.07.2019 yılında emekliliği hak etmiş bulunacaktır. 25.08.1979 yılında doğan bir erkek, 25.04.1997 yılında sigorta başlangıcı bulunuyor ve 2500 gün prim sayısı bulunuyorsa, 3400 gün primi doldurarak 25.08.2032 yılında 53 yaşında emekliliği hak etmiş olacaktır. Toplamda 5900 gün prim doldurması gerekmektedir. Tüm bu bilgileri emeklilik hesaplama robotu sayesinde öğrenebilirsiniz.

Emeklilik Hesaplama Robotu Kullanımı

Emeklilik hesaplama robotu kullanıcılara büyük fayda sağlamaktadır. Doğum tarihiniz, sigorta başlangıç tarihiniz, SSK prim sayınız, diğer sandıklara ait prim sayınız, askerlik gününüz, eğer yurt dışında çalışmış iseniz yurt dışı prim sayınız ve 3600 gün primi doldurduğunuz günü girerek hesaplama yapabilirsiniz. Yaptığınız hesaplama sonucunda yaşınızı, sigortalı bulunduğunuz zaman dilimini, emekli olacağınız yaşınızı, sigorta süreniz ile kalan sigorta süreniz ile toplam prim sayınız ile kalan prim sayınızı öğrenmeniz mümkün bulunmaktadır. Bunun yanında hangi tarihte emekli olacağınızı görmenin bulunmaktadır.  Bu uygulama sayesinde zamandan önemli derece de tasarruf sağlamak bulunmaktadır.

Emeklilik hesaplama robotu uygulaması hayata geçmeden emeklilik hesabını yaptırmak isteyenler özellikle 2006 yılından önce eğer başka sandıklardan sigorta primleri de bulunuyorlarsa hepsini toplayarak eski adı ile Sosyal Sigortalar Müdürlüklerine giderek emeklilik tarihlerini hesaplattırmak için uğraşırlardır. Buda ciddi anlamda zaman kaybına neden olmaktaydı. Zaman kaybının yanı sıra sağlıklı bilgiye ulaşamayarak kafaları daha çok karışmış şekilde dönmekteydiler. Bu uygulama sayesinde ne zaman emekli olabilirim sorusuna her zaman cevap bulma şanslarını elde etmektedirler. En doğru bilgiye en kısa zaman içerisinde ulaşmaktadırlar. Böylece bilgi kirliliği ortadan kalkarak herkes eksik gün primlerini öğrenerek hangi tarihte emekli olacakları bilmektedirler.

Emeklilik hesaplama robotu uygulamasının yanı sıra 2008 yılında hayata giren e devlet uygulaması sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu online olarak hizmetlerini artırmıştır. Her türlü sağlık primi sahiplerine hizmet veren işlemlerde, 4A statüsünde bulunanlarda emeklilik bilgilerine anında ulaşmaktadırlar. Çalıştığı dönemdeki prim sayılarını takip ettikleri gibi, emeklilik işlemleri için istenilen belgelere de buradan ulaşma imkânları bulunmaktadır. Teknolojik gelişmeleri sonunda kadar kullanan kurum, 4A, 4B ve 4C statüsünde çalışan herkese en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Bunun yanında Alo 170 hat sayesinde başta emeklilik olmak üzere tüm sorulara cevap vermektedir.

Çalıştığınız dönem içerisinde primlerinin tam olarak yatırılmasına dikkat eden bireyler, emeklilik hesaplama robotu uygulamasına girdiği bilgiler sayesinde emeklilik tarihini öğrendiklerinde, emeklilik ile ilgili hayallerini kurarak, emekli olduktan sonraki planlarını hazırlamaya başlayabilirler. İnternet ortamının bulunduğu her yerden ulaşma şansınız bulunan uygulamayı mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Kulaktan dolma bilgiler yerine size ait verilerle ne zaman emekli olacağınız öğrenmiş olacaksınız. Bunun yanında ne zaman emekli olacağınıza dair çeşitli uygulamaları kullanarak bu verileri karşılaştırma şansınız bulunmaktadır. Sizlere sağlanan bu imkanlardan mutlaka yararlanmalısınız.

Emeklilik Hesaplama Robotu İçin Aşağıda ki Linke TIKLAYINIZ

https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar deniz güran dedi ki:

  Sayın uzman ben 2000 öncesinde maaşımı hesaplayacağım ama kimi 9475 diyor kimi 12725 (5/1) diyor hangisi doğru ben anlamadım bana yardımcı olurmusunuz çok teşekkür ediyorum saygılar dilerim

  SGK Maaş hesaplama sitesinde 9475 diyor Başka bir maaş hesaplama sitesinde 12725 (5/1) diyor

  1994 270 gün 30,82

  1995 360 gün 66,82

  1996 60 gün 34,33

  1997 200 gün 278,00

  1998 326 gün 648,30

  1999 321 gün 1094,59

  TOPLAM 1537 GÜN 2.152,86 TL

 2. Avatar erkan aydın dedi ki:

  2001 yılında haziran ayında mesleğe başladım daha önce 1996 yılında 226 gün sigortam var 18 ay askerliğimi saydırdım normal şartlarda nezaman emekli olabilirim