2023 Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Ehliyet Cezası Ne Kadar?

31.07.2018
A+
A-
2023 Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Ehliyet Cezası Ne Kadar?

Kaybolan ehliyet için yapmak gerekenler 2023 eski ve yeni tip olan ehliyetler için farklılık göstermektedir. 2017 yılı itibariyle verilmeye başlanan yeni ehliyetler ile eski tip ehliyetlerin kaybolması durumunda başvuru işlemleri değişmektedir. Henüz ehliyetini değiştirmeyen ve eski ehliyetini kullanan sürücüler, ehliyetlerini kaybederse yeni ehliyet çıkarma işlemi için başvuruda bulunmalıdır. Kayıp ehliyet işlemleri için detaylı bir başvuru süreci geçirmeniz gerekmektedir.

Yeni ehliyet çıkartma işlemi devlet tarafından zorunlu tutulduğu için ilk defa ehliyetini yenileyecek olan kişilerden 15 TL harç ücreti alınmaktadır. Eski ehliyet kullanan kişiler, ehliyetlerini kaybettiğinde bir nevi yeni ehliyet başvurusu yaptıkları için bu indirimli harç ödemesinden faydalanabilirler. Eski ehliyetini kaybeden sürücüler herhangi bir cezai tutar ödemeden, yalnızca yeni ehliyet harç ücretini yatırarak ehliyetlerini alabilirler.

Kaybolan ehliyetiniz için yapmanız gereken işlemler, yeni ehliyet çıkartma işlemi ile neredeyse aynıdır. Sağlık raporunu tekrar temin etmeniz ve gereken tüm belgeleri Nüfus Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Ehliyetiniz kaybolduğunda veya çalındığında Emniyet’e bildirmek zorunlu olmamakla birlikte bildirilmesinde fayda vardır. Ehliyetiniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir ve bu sebeple mağduriyet yaşayabilirsiniz. Bildirim zorunlu değildir fakat yapılması sizin adınıza faydalı olacaktır.

2023 Kayıp Ehliyet İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Ehliyet ile ilgili yapılacak olan yenileme, kayıp, ehliyet çıkartma gibi tüm işlemler için Nüfus Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Randevulu veya randevusuz olarak başvuru için Nüfus Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz. Randevulu olarak başvuru yapmak daha hızlı bir şekilde işlem yapmanızı sağlayacaktır. 2023 Ehliyetimi kaybettim randevu nasıl alırım merak ediyorsanız, şu yöntemlerle randevu alabilirsiniz;

 • Alo199 çağrı merkezini arayarak ehliyet randevunuzu alabilirsiniz.
 • Nüfus Genel Müdürlüğü resmî web sitesi olan https://www.nvi.gov.tr/ üzerinden online olarak randevu alabilirsiniz.

2023 Kayıp Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

2023 Ehliyet kaybettim nasıl çıkartırım diye merak ediyorsanız ilgili yerden kayıp ehliyet randevunuzu aldıktan sonra, randevu gün ve saatinde yapacağınız başvuruda bazı belgeleri Nüfus Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekmektedir. Kayıp ehliyet başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Nüfus Cüzdanı, Kimlik Kartı veya Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
  • Arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
  • 35 x 45 mm ebatlarında olmalıdır.
  • Yüzünüzün fotoğrafta ortalanması ve net bir şekilde görülmesi gerekmektedir.
 • Gerekli Ödemeleri İspatlar Belge
  • Maliye Bakanlığı veznelerine veya bankalara ödeme yapabilirsiniz.
  • Ödeme yapabileceğiniz bankalar; Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’dır.
  • Ödemeden sonra alacağınız dekontu, belgeler arasına eklemeniz gerekmektedir.
 • Sürücü Olur Sağlık Raporu
  • Kayıp ehliyet için sağlık raporu alınması zorunludur.
  • Aile hekimleri sağlık raporunu ücretsiz olarak verebilmektedir.
  • Araç sürmenize engel bir durum teşhis edilirse, Aile Hekimi sizi hastanelere yönlendirecektir. Hastanelerde yaptıracağınız muayene için ücret ödemeniz gerekmektedir.
  • Sağlık raporu için fotoğraf gereklidir. Yanınızda mutlaka bulundurun.
 • Kan Gurubu Kartı
  • Sağlık Ocakları veya hastanelerden alabilirsiniz.
  • Olmaması durumunda genel olarak sözlü beyanınızda yeterlidir.
 • Kayıp ehliyet dilekçe
  • Emniyet’e gittiğinizde temin edebilirsiniz.
  • Kayıp ehliyet dilekçe örneği müracaat sırasında verilecektir.
 • Parmak izi belgeleri
  • Emniyet’e giderek sağ ve sol eliniz için parmak izi taraması yaptırmanız gerekmektedir.

2023 Kayıp Ehliyet İçi Sağlık Raporu Ücretleri

Kayıp ehliyet için sağlık raporunu Aile Hekimine giderek alabilirsiniz. Aile hekiminden alacağınız sağlık raporu için herhangi bir ücret ödenememektedir. Ehliyet almanıza engel teşkil edecek bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa Aile Hekimi sağlık raporunu verecektir.

Ehliyet almanıza engel olacak bir sağlık sorununuz teşhis edilirse, Aile Hekimi sizi devlet hastanesine veya üniversite hastanesine yönlendirecektir. Bu durumda devlet hastanesinde tek bir hekim tarafından kontrol edileceksiniz 50 TL ödemeniz gerekecektir. Üniversite hastanesinde ise tek hekim muayenesi için 75 TL ödemeniz gerekmektedir.

Birden fazla hekime muayene olmanız gereken durumlarda, Aile Hekimi sizi Sağlık Kurulu için yönlendirecektir. Sağlık Kurulu 5 hekimden oluşmakta olup verilecek olan sağlık raporu için karar yetkisi sadece onlara aittir. Devlet hastanesinde Sağlık Kurulu için 200 TL ödemeniz gerekmektedir. Üniversite veya Araştırma hastanelerinde ise ödemeniz gereken tutar 300 TL’dir. Özel hastanelere gitmeyi tercih ederseniz istenen ücretler farklılık göstermekte olup telefon aracılığıyla sorabilmeniz mümkündür.

Kayıp Ehliyet İçin İlan Verilmesi Zorunlu mudur?

Ehliyet kayıp bildirimi eski uygulamada zorunluydu. Fakat yeni uygulamada ilan verilmesi veya bildirim yapılması zorunlu değildir. İstediğiniz veya gereken bir durum varsa kayıp ehliyet ilanı verebilirsiniz. Fakat Emniyet sizde böyle bir belge talep etmemektedir. Ehliyeti çalınan veya kaybolan kişilerin en yakın trafik tescil şubesine beyan vermesi faydalı olacaktır. Bu sayede çalınan veya kaybolan ehliyetiniz başkaları tarafından kullanılamaz.

2023 Kayıp Ehliyet İçin Ödemesi Gereken Cezai Tutar

Eski ehliyetlerini kaybedenler herhangi bir ceza ödemeden, sadece yeni ehliyet harç bedeli olan 15 TL’yi ödeyerek başvuru yapabilmektedirler. Yeni ehliyet sahibi olan kişiler ehliyetlerini kaybetmeleri durumunda 159 TL ceza ödeyeceklerdir. Ödenmesi gereken tutarlar ilgili banka veya vergi daireleri veznelerine ödenmeli ve makbuz alınmalıdır.

Kayıp ehliyet kart ücreti 2023 yılında eski ehliyetler için 15 TL, yeni çipli ehliyetler için 196 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretler sadece ehliyetinizi çıkartmak için vereceğiniz ücretlerdir. Sağlık raporu, fotoğraf gibi ödemeniz gereken ücretler ekstra ödemeler olacaktır. Yeni ehliyetlerin kaybedilmesi sonucunda ödenen ceza bedeli yüksek olduğu için yeni ehliyetinizi dikkatli taşımanızda fayda vardır.

2023 Kayıp Ehliyet İçin Geçici Sürücü Belgesi

Gereken tüm işlemleri yaparak, kayıp ehliyet başvurunuzu tamamladıktan sonra yeni ehliyetinizin size ulaşması en geç 15 gün sürecektir. Bu sürede araç kullanmaya devam edebilmeniz adına 15 gün geçerliliği olan geçici sürücü belgesi verilecektir. Verilen geçici sürücü belgesi ile ehliyet sınıfının izin verdiği şekilde araç kullanmaya devam edilebilmektedir.

Geçici sürücü belgesi üzerinden isim, soy isim, doğum tarihi ve yeri bilgileriniz yer almaktadır. 15 günlük kullanım süresi bulunan bu belge, onaylandığı tarihten itibaren geçerli olmaktadır. 15 günlük süre dolduğunda ehliyetinizi almamış olursanız, araç kullanabilmek için tekrar bu belgeyi almanız gerekmektedir. Yeni ehliyetinizi posta yolu ile adresinize gönderilmektedir. Yeni ehliyetiniz geldiğinde adreste bulunmazsanız, şahsen PTT şubesine giderek teslim almanız gerekmektedir.

Yeni Ehliyetin Nerede Olduğunu Nasıl Sorgulanır?

Nüfus Müdürlüğü’ne yapacağınız başvuru sırasında sizden adres ve telefon bilgileriniz istenmektedir. Ehliyetiniz vermiş olduğunuz adrese posta yolu ile gönderilmekte olup gönderi takip kodunuz cep telefonunuza kısa mesaj olarak iletilmektedir. Ehliyetiniz posta yolu ile PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir.

Size kısa mesaj ile gönderilen takip kodu ile online olarak ehliyetinizin nerede olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Gönderi takibiniz için http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine giriş yaparak, barkod numarası (gönderi takip no) ve ekranda görülen güvenlik kodunu girerek ‘Sorgula’ butonuna basmanız yeterlidir. PTT kargo görevlisi vermiş olduğunuz adreste iki defa bulunmazsanız, ehliyetinizi PTT şubesine vermektedir. 7 gün boyunca yeni ehliyetiniz PTT şubesinde bekletilmektedir. Bu süre içerisinde PTT şubesine giderek yeni ehliyetinizi teslim alabilirsiniz. 7 gün içerisinde teslim almadığınız takdirde yeni ehliyetiniz Nüfus Müdürlüğü’ne iade edilmektedir.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.