2023 Ehliyet Randevu Alma İşlemleri

31.08.2018
A+
A-
2023 Ehliyet Randevu Alma İşlemleri

2018 yılının Nisan ayından önce Sürücü Belgesi yani Ehliyet ve Pasaport işlemleri Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılmaktaydı. Yenilenen kanunlara göre 2018 yılının Nisan ayından itibaren ehliyet ve pasaport işlemleri artık Nüfus Müdürlüğü tarafından yapılmaya başlandı. İç İşleri Bakanlığı artık sürücü belgesi ve pasaportların Emniyet Müdürlüğünden verilmeyeceği, 2 Nisan’dan itibaren Nüfus Müdürlüğünden verileceğine dair kamu spotu hazırlatıp ekranlarda yayınlatarak vatandaşı bilgilendirdi. Kamu spotu yayınlanmasın rağmen işlemlerin Nüfus Müdürlüğü’ne devredilmesi sonucunda vatandaşlar, ehliyetlerini nasıl alacaklarını, 2023 Ehliyet Randevu Alma İşlemleri nasıl olacağı gibi sorular sormakta ve cevap aramaktadır. Ehliyet için randevu işlemleri iki yöntemle yapılabilmektedir.

 • Birincisi, internet üzerinden yapılmaktadır ki bunun için ilk koşul kişinin güncel bir telefon numarasının ve mail adresinin olmasıdır. Telefonu ve mail adresi olmayana acilen telefon numarası ve mail adresi alması tavsiye edilir.
 • İkinci yöntem ise ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden almaktır.

2023 Ehliyet Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ehliyet Randevu Alma İşlemleri yapmak isteyen vatandaşın aşağıda sıralayacağımız adımları takip etmesi yeterlidir.

 1. İnternet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişi Nüfus Müdürlüğü’ne ait olan https://randevu.nvi.gov.tr adresine girmelidir.
 2. Açılan sayfada hangi işlemi yapacaksa, kendi adına veya ailesi adına bölümlerinden biri seçilir
 3. İşlemin yapılacağı il seçilir
 4. Randevunun alınacağı İlçe Nüfus Müdürlüğü seçilir
 5. Kişisel bilgiler girilir
 6. Mail adresine gelen doğrulama kodu girilir
 7. Uygunluk durumuna göre tarih ve saat seçilir
 8. Randevu onaylanır ve böylece 2023 Ehliyet Randevu alma işlemleri tamamlanır.

2023 Ehliyet Randevu Alma İşlemleri Hakkında Önemli Uyarılar

Randevunun nasıl alınacağı yukarıda sırayla belirtildi. Fakat randevu alırken unutulmaması gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Ana sayfaya giriş yapıldığında başvuru türü diye bir bölüm çıkmaktadır. Kişi bu bölümden kendi, babası, annesi, kardeşi, kızı, eşi, oğlu veya vasisi olduğu kişi için randevu alabilmektedir. Ancak bir kişi ailesinden en fazla 6 aile bireyi için randevu alma hakkına sahiptir.

Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

7.kişi için randevu alamaz. Randevu alabilmek için bulunulan İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde boşluk olması gerekir. Ehliyet Randevu Alma için bakılan ilçe nüfus müdürlüğünde boşluk yoksa başka bir ilçeden randevu alınabilir. Hatta bu konuda yoğunluğun az olduğu ilçelerin tercih edilmesi işleri kolaylaştırır.

2023 Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

İnternet üzerinden veya ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden randevu alındıktan sonra randevu günü sürücü belgesini almak isteyen kişilerin yanında götürmesi gereken bazı belgeler vardır ki bu belgeler ehliyetin durumuna göre değişmektedir. Bu belgeler şunlardır:

İlk Defa Ehliyet Alacakların Müracaatları İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı veya Pasaport
 • Sürücü Belgesi Dosyası
 • Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
 • Sürücü Sağlık Raporu
 • Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli, harç, vakıf payının vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara ödendiğine dair makbuz
 • 2 adet 5*6 ebatlarında, arkası beyaz fonlu, biyometrik vesikalık fotoğraf
 • Kan grubunu belirten yazılı beyan

Ehliyet Randevu Alma İşlemleri sırasında Yenileme veya Değiştirme İçin Gerekli Olan Belgeler farklı olup bu belgeler şunlardır:

Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Ehliyet Cezası Ne Kadar?

 • Eski ehliyet
 • Pasaport veya Nüfus Cüzdanı
 • Sağlık Raporu
 • Harç bedelinin yatırıldığına dair makbuz
 • 2 adet 5*6 ebatlarında arkası beyaz fonlu biyometrik vesikalık fotoğraf
 • Kan grubunu gösteren yetkili kişilerce yazılmış yazılı beyan

2023 Ehliyet Harç Bedelleri

Sınıf Harç Ücreti D. Kağıt Bedeli Vakıf Payı Toplam
A1-A2-A 203.4 165 31 399.4
B 613 165 31 809 TL
F-H 203.4 165 31 399.4
C1-C1E-C-CED1-D1E-D-DE 1023.2 165 31 1219.2

1.1.2016 tarihinden önce alınan ehliyetlerin 31.12.2020 tarihine kadar yenilenmesi gerekmektedir. Yenilemek için 2023 Ehliyet Randevu işlemleri yapılarak randevu alınmalıdır. 2016 yılından önce alınan eski tip ehliyetlerin yenilenmesi için sadece 15 TL ödemek gerekmektedir.

2023 Ehliyet Bedelini Ücretini Nereye Yatıracağım

Ehliyet ücretleri, vergi dairelerine veya anlaşmalı olan bankalara ödenebilmektedir. Ödemelerin bizzat gidilip yapılması diye bir zorunluluk yoktur. Bundan dolayı Ehliyet Randevu Alma işleminden önce internet üzerinden dileyen Vergi Dairesine ait siteden, isteyen geliştirme işlemi yapan bankaların ATM’lerinden dileyen de internet bankacılığı üzerinden ödemesini yapabilir. Ödemeyi yaptıktan sonra dekontu muhakkak almak gerekir çünkü randevu gününde işlemlerin yapılması için ödemenin yapıldığına dair dekonta ihtiyaç duyulacaktır.

2023 Ehliyet Randevu Alma İşlemleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

2023 Ehliyet Randevu Alma İşlemleri üçü bir arada sloganı ile tek bir elde toplanmıştır.  İşlemlerin daha hızlanması için yapılan bu değişiklik neticesinde 503 olan pasaport başvuru merkezi 761’e, 596 olan ehliyet başvuru noktası ise 680’ne çıkarılmış olacak. Ehliyet randevu ile ilgili bazı soruların cevapları şöyledir.

Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

İnternetten veya ALO 199’dan alınan randevuyu iptal etme şansı bulunmaktadır. İptal etmeyip gidilmediğinde ve bu birkaç defa yapıldığında sistemden ceza alma ihtimali olmaktadır. Randevu iptal edildiğinde sıkıntı yaşanmaz. İptal için randevu alırken verilen referans kodu kullanılacağından unutulmamalıdır.

Referans kodu kullanılarak alınmış olan randevu tarihi değiştirilebilir.

Daha önce ehliyet alırken parmak izi vermiş olanların tekrar parmak izi vermesine gerek yoktur.

Bütün işlemler yapıldıktan sonra ehliyet 1 hafta içinde PTT Kargo aracılığı ile kişi tarafından verilen adrese getirilmektedir. Ehliyetin takibini yapabilmek için barkod numarası verilecektir bu numarayla takibi yapılabilir.

Ehliyet gelmeden önce geçici sürücü belgesi verildiğinden herhangi bir sıkıntı olmadan araç kullanılabilir.

Ehliyet Randevusu Almak İçin TIKLAYINIZ


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.