Güncel Bilgiler

EGM Randevu Alma İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

Emniyet Genel Müdürlüğü ülkemizde bulunan en önemli devlet kurumlarından bir tanesidir. Güvenlik noktasında çok ciddi bir rol oynayan emniyet ayrıca farklı alanlarda da hizmet vermektedir. Söz konusu hizmetler arasında bulunan pasaport ve sürücü belgesi alma işlemleri nispeten biraz uzun süren işlemler olduğundan bazı durumlarda yoğunluğa sebep olabilmektedir.

Bunun en büyük nedeni ise birçok kişinin söz konusu işlemleri sıklıkla yapmasıdır. Bu yoğunluğun önüne geçmek isteyen Emniyet Genel Müdürlüğü bunlarla ilgili işlem yapmak isteyen kişilere randevu alabilme seçeneği sunmuştur. EGM randevu alma işlemleri sayesinde insanlar çok fazla zaman kaybetmeden yukarıda bahsedilen işlemleri yapabilmekte ve böylece de kurum içerisinde gereksiz yoğunluk oluşturmamaktadır.

EGM Randevu Alma İşlemleri ve Sürücü Belgesi Randevusu

EGM randevu alma işlemleri yapılırken alınacak randevuya bağlı olarak farklı adımlar izlenmekte ve bunun neticesinde de randevular alınabilmektedir. İşlemler genel hatlarıyla aynı olsa dahi arada ciddi farklılıkların olduğu bölümlerde bulunmaktadır. Randevu ile yapılan işlemler arasında yer alan sürücü belgesi, araç kullanmak isteyen kişilerin bulundurması zorunlu olan belgedir. Bundan dolayı da birçok kişi söz konusu belgeyi alabilmekte ya da yenileyebilmektedir. Dolayısıyla da bununla ilgili ciddi bir talep bulunmaktadır. Sürücü belgesi almak isteyen kişilerin randevu alma işlemi sırasında izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • http://e-randevu.istanbul.pol.tr/randevuApp/  adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Buraya giriş yaptıktan sonra sürücü belgesi almak isteyen kişilere verilecek olan randevuyla ilgili birçok bilgi bulunmaktadır. Ayrıca burada yer alan “Randevunuzu Alın” bölümünden ilgili bölüme geçiş yapabilirsiniz.
 • EGM randevu alma işlemleri arasında bulunan sürücü belgesiyle ilgili bölüme geçiş yapıldıktan sonra sistem tarafından yapılacak olan işlemlere ait seçenekler sunulmaktadır. Bunlar arasından kendinize uyan seçeneği tercih edebilirsiniz.
 • İlk defa sürücü belgesi müracaatı, eski sürücü belgesi yenileme ve tebdil işlemleri için randevu alınabilmektedir. Bunlar arasından yapacağınız işlemi seçtiğinizde bu defada hangi şehirde söz konusu işlemi yapacağınızı seçebileceğiniz bir ekran gelmekte ve buradan seçim yapılabilmektedir.
 • Şehir seçiminden sonra ise yine sistem tarafından bu defada il sınırları içerisinde sürücü belgesi işlemi yapabileceğiniz kurumların listesi gelmektedir. Ayrıca söz konusu kurumlara ait bazı bilgilerde yine bu ekranda yer almaktadır.
 • Sistem tarafından ilgili kurumlara alınabilecek en erken randevu tarihi ve buna ait boş yerlerin sayısı belirtilmekte olup bu bilgilere bakılarak hangi kurumdan hizmet alınacağına karar verebilirsiniz.
 • EGM randevu alma işlemleri sırasında çıkan kurumlardan bir tanesini seçtiğinizde kişisel bilgilerinizin istediği bir form çıkmakta ve bunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Burada yazılan bilgiler daha sonraki aşamalarda da kullanılacağı için doğru yazılması çok önemlidir.
 • Kişisel bilgiler ile iletişim bilgilerinin yazılması sonucunda bir sonraki aşamaya geçilmekte ve buradan randevu tarihi ile saatini seçebilirsiniz.
 • Daha sonra ise yapılan seçimler ve girilen bilgilerin kontrolünün yapılacağı ekran gelmekte ve bunun onaylanması durumunda randevu alma işlemi gerçekleşmiş olmaktadır.

EGM randevu alma işlemleri arasında bulunan sürücü belgesi işlemleri ile ilgili farklı bir detay daha bulunmaktadır. Randevu alma işlemini gerçekleştirmeniz durumunda yine yukarıda verilen site içerisinde yer alan ilgili bölümde getirilmesi gereken belgeler yer almaktadır. Böylece kuruma giderek hangi belgelerin gerektiğini sormaya gerek yoktur. Söz konusu listede yer alan belgelerin tamamını randevu tarihine kadar hazır etmeniz ve randevuya bunlarla gitmeniz durumunda işleminiz çok daha kısa sürede tamamlanacaktır. İstenen belgeler yapılacak olan işleme göre farklılık göstermekte olup bu durumu mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Yeni sürücü belgesi alacak kişilerden istenen belgeler ile tebdil işlemi yapacak olan kişilerden istenen belgeler farklı olması söz konusu duruma güzel bir örnektir.

EGM Randevu Alma İşlemleri ve Pasaport Randevusu Alma

EGM randevu alma işlemleri arasında pasaport alma da bulunmakta olup pasaport alacak olan kişiler de randevu alabilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • https://randevu.nvi.gov.tr adresine giriş yapmanız ve ardından da “hemen başvur” butonuna basmanız gerekmektedir.
 • İlgili bölüme bastığınız zaman sistem tarafından size yapabileceğiniz işlemler bildirilmektedir. Söz konusu işlemler arasından size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.
 • Daha sonra ise sürücü belgesinde olduğu gibi hizmet alabileceğiniz kurumların listesi gelmekte ve buradan uygun olan seçimi yapabilirsiniz.
 • Burada da kurumlara ait yoğunluk ve diğer detaylar aynı şekilde yer almaktadır.
 • EGM randevu alma işlemleri arasında bulunan pasaport konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi bazı pasaport türlerinin sadece il merkezlerinden alınmasıdır. Sistem tarafından söz konusu durum hakkında bilgi verilmektedir.
 • Kurum seçimi yapıldıktan sonra yine kişisel bilgiler istenmekte olup bunların tamamının doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılması çok önemlidir. Aksi takdirde yapacağınız başvuru geçersiz olabilmektedir.
 • Son olarak ise kontrolün ardından onay verilmesi durumunda randevu alma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

EGM randevu alma işlemleri genel olarak bu şekildedir. Pasaportlar hakkında yapılacak olan randevu alma işleminin ardından mutlaka sistemde yer alan belgelerin randevu tarihine kadar hazırlanması gerekmektedir. Alınacak olan pasaport türüne bağlı olarak farklı belgeler istenmekte olup bundan dolayı yapılan başvuruya dikkat etmelisiniz. Bunun dışında alınan randevuları yine belirtilen sitelerden girerek kontrol edebilir ve istemeniz halinde bunları iptal edebilirsiniz.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu