Eğitim Veren Pilot Okulları Listesi

03.01.2018
1.319
A+
A-
Eğitim Veren Pilot Okulları Listesi

Pilot olmak birçok kişinin hayalleri arasında yer almaktadır. Pilot olabilmek için bir takım şartların yerine getirilmesi ve daha sonraki süreçlerinde başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Bir kişinin pilot olabilmesi için gerekli eğitimi alması ve bu eğitimler neticesinde bazı aşamaları başarıyla geçmesi gerekmektedir. İnsanların pilot olabilmeleri için gerekli eğitimi aldıkları yerlere genel olarak pilot okulları denilmektedir. Bu okullarda verilen eğitimlerin kalitesi, kişilerin mesleki kalitelerini de doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı bu kurumların vermiş olduğu eğitimin belli bir standarda göre olması gerekmektedir. Eğitim veren bu kurumlar belli periyotlarla denetlenmekte ve kalitenin istenilen seviyede olması sağlanmaktadır. Pilot okulları belli bir prosedüre göre hizmet vermekte ve faaliyette bulunmaktadır. Bu okulların bağlı olduğu bir kuruluş bulunmaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, belli kurumlara pilot eğitimleri için yetki vermekte ve o kurumlardan bu yetki ile eğitim vermektedir.

Eğitim Veren Pilot Okulları Listesi

Pilot okulları farklı aşamalardan oluşan eğitimleri vermektedir. Her okul, pilotluk ile ilgili olan bütün eğitimleri vermemekte, sadece SHGM tarafından verilen yetki doğrultusunda eğitim vermektedir. Bazı kuruluşlar yer hizmetlerindeki gerekli eğitimleri verirken bazıları da farklı alanlardaki eğitimleri vermektedir. Bundan dolayı bu okulları, bilinen okullar ile bir tutmamak gerekmektedir. Pilotların alması gereken pek çok eğitim çeşidi bulunmaktadır. Kabin içi temel eğitim, kabin acil durum eğitimi, TİP intibak eğitimleri gibi farklı eğitimlerin alınması gerekmektedir. Bu eğitimler de farklı kurumlarda verilebilmektedir. Pilot okulları konusuna bu şekilde bakmak konuyu daha net olarak anlamaya yardımcı olacaktır. Bu kurumların tamamını görebilmek için SHGM internet sitesine girilmesi gerekmektedir. Bu sitedeki ilgili bölüme ulaşmak için ise http://web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-isletmeleri/2067-yetkili-havacilik-egitim-kuruluslari adresi kullanılabilir. Bu adreste hangi okulun hangi eğitimi verdiği ile ilgili liste bulunmaktadır. Bu liste sayesinden daha net bilgi sahibi olunabilmektedir.

Pilot okulları farklı aşamalardan oluşan eğitimler vermektedir. Öncelikle yukarıda da bahsedildiği gibi bu eğitimler tek bir kurumda verilebileceği gibi birçok kurumda da verilebilmektedir. Pilotlara verilen eğitimin ilk aşamasında PPL lisansının alınmasına yönelik eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler sayesinde söz konusu lisans elde edilmekte ve küçük uçakları kullanma hakkı kazanılmaktadır. PPL lisansı için verilen eğitimlerin sonunda kontrol uçuşu adı verilen bir sınav yapılmakta ve bu sınavdan başarılı olan kişiler bu lisansı almaya hak kazanmaktadır. Sınavdan başarısız olunması durumunda ise bu lisansı alabilmek mümkün olmamaktadır. PPL lisansı alındığı zaman aynı zamanda bir sonraki aşamaya da geçilmiş olunmaktadır. Söz konusu aşamadaki eğitimler sonucunda ise ATPL lisansı almak için sınavlara girmeye hak kazanılmaktadır. Pilot okulları tarafından bu eğitimde verilmektedir. B eğitim PPL lisansı almak için verilen eğitime göre çok daha uzundur. Buradaki eğitimleri önemli bir kısmı yerde geçmektedir. Geriye kalan kısım ise havada gerçekleşmektedir. Bu eğitimler SHGM tarafından zaman zaman denetlenmekte ve kalitenin korunması sağlanmaktadır.

ATPL lisansı almak için Pilot okulları tarafından verilen ders saatinin toplamı 1000 saati geçmektedir. Bu eğitimler sonucunda adayların 14 farklı dersten geçmeleri beklenmektedir. Adaylar bu derslerden geçebilmek için yaklaşın on binden fazla soruyu incelemesi ve cevaplarını öğrenmesi gerekmektedir. Bu sınavlardan başarılı olabilmek için ise her dersteki soruların en az %75’inin doğru olarak yanıtlanması gerekmektedir. Bu oran çok yüksek olduğundan dolayı adaylara toplamda dört hak verilmiştir. Bu hakların tamamında başarısız olan adayların eğitimi baştan almaları gerekmektedir. Yapılan sınavlarda istenilen başarıyı yakalayan adaylar ise ATPL lisansını almaya hak kazanmıştır. Fakat verilen lisans yeterli tecrübe edinilene kadar Frozen (donmuş) statüsündedir. Pilotluğa başlanıp 1500 saat uçuş yapıldığı zaman ATPL lisansına dönüşmektedir.

TİP İntibak Eğitimi Veren Pilot Okulları Hangi İllerde Bulunmaktadır?

Pilot okulları tarafından verilen eğitimler sonucunda ATPL lisansını almaya hak kazanan kişiler için eğitim aşaması bitti gibi bir düşünce gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü bu noktadan sonra uçak içindeki eğitimler başlamaktadır. Pilot adaylarının öncelikle hangi uçağı kullanacaklarına karar vermesi ve buna göre eğitim alması gerekmektedir. Bu eğitime verilen isim ise TİP intibaktır. TİP intibak eğitimleri simülatörler üzerinde verilmektedir. Bu eğitimi veren okulların listesine yukarıda verilen linkten rahatlıkla ulaşılabilmektedir. TİP intibak eğitimi veren okulların çok büyük bir kısmı İstanbul’da yer almaktadır. İstanbul haricinde eğitim almak isteyen pilot adayları için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Antalya diğeri ise İzmir’dir. Ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen ve TİP intibak eğitimini veren başka bir yer bulunmamaktadır. Bundan dolayı adayların bu şehirlerden birisinde eğitim alması ve eğitimi başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Pilot yetiştirmede söz konusu kuruluşların çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu kuruluşlar sayesinde ülkemizde çok sayıda pilot yetişmekte ve ülkemize hizmet etmektedir. Bu kurumlar dışında pilot yetiştiren başka kurumlarda bulunmaktadır. Bunların ilki Türk Silahlı Kuvvetleridir. Ordunun ihtiyacını karşılamak için pilot yetiştirmektedir. Diğer kurum ise ülkemizin olduğu kadar dünyanın da en büyük havayolu şirketlerinden olan Türk Hava Yollarıdır. Türk Hava Yolları  yakın zamanda yaptığı duyuru ile pilot olmak isteyen kişilerle ilgili bir takım şartlar ortaya koymuş ve bu şartlara uyarak pilot olmak isteyen kişilerin kendilerine başvurmalarını istemiştir. Kısaca TSK ve THY de pilot eğitimi vermektedir.

Admin
Merhaba. Adım Hakan GÜVEN. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.