E-Devlete Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

26.11.2017
A+
A-
E-Devlete Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Bir zamanlar Türkiye’de vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına erişmesinin önündeki en büyük engel olan bürokrasi çilesinden hemen herkes şikayetçiydi. İnternetin yaygınlaşması ve kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte kamu kurum ve kuruluşları da vatandaşın devlet dairesine gitmeden işini halledebilmesi için hizmetlerini internet üzerinden de vermeye başladılar. Ancak her kurumun internet adresini bulmak ve işlemleri yapabilmek için ayrı ayrı şifreler belirlemek ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyordu. Bu çerçevede devlet kurumları tarafından elektronik ortamda verilen hizmetlere vatandaşların daha kolay, rahat ve güvenli bir şekilde ulaşabilmesi için birçok hizmetin tek bir çatı altında toplanmasıyla e-devlet sistemi oluşturuldu. E-devlet, bugün kamu kurumları tarafından sağlanan iki binin üzerinde hizmetin verildiği ve sağladığı kolaylıklar sayesinde milyonlarca kullanıcısı bulunan bir sitem haline geldi. Bu siteme ulaşabilmek ve kullanabilmek için öncelikle vatandaşların merak ettiği e-devlete nasıl giriş yapılır? sorusuna cevap bulmamız gerekiyor.

E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır? Sorusuna Cevaplar

E-devlete giriş yapabilmek için yapacağınız ilk şey e-devlet sistemine erişmek olacaktır. Bunun için önünüzde iki yol bulunuyor:

  • İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome gibi herhangi bir internet tarayıcının adres satırına e-devlet sisteminin internet adresi olan turkiye.gov.tr yi yazıp enter tuşuna basmak ve açılan pencerede sağ üstte bulunan Sisteme Giriş butonunu tıklamak
  • Akıllı telefon, tablet gibi cihazlar için üretilmiş olan e-devlet uygulamasını cihazınıza indirip programı açmak

Sisteme eriştikten sonra karşınıza çıkan kimlik doğrulama ekranı size e-devlete nasıl giriş yapılır? sorusunun cevabı için seçenekler sunan bölüm olacak. Burada e-devlet sistemine giriş yapabilmek için beş farklı seçenek göreceksiniz. Bunlar:

  • E-devlet şifresi,
  • Mobil imza
  • E-imza
  • C. kimlik kartı
  • İnternet bankacılığı

E-Devlet Şifresi İle E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

E-devlet şifresi ile e-devlete giriş yapabilmek için öncelikle yurt içinde iseniz PTT merkez müdürlüklerine veya yetkili şubelerine, üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu fotoğraflı bir kimliğinizle (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı vb.) şahsen başvurarak içinde e-devlet şifresi bulunan bir zarf almanız gerekiyor. Şifreyi ilk defa alıyor iseniz PTT sizden işlem masrafı olarak 2 TL alacak. Eğer kaybetme, unutma gibi durumlar sebebiyle tekrar şifre alıyorsanız ödeyeceğiniz miktar 4 TL olacak.

Eğer yurtdışında iseniz elçilik veya konsolosluklardan e-devlet şifrenizi ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Şifrenizi temin ettikten sonra kimlik doğrulama ekranındaki ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte yukarıda yer alan e-devlete giriş yapabileceğiniz diğer seçeneklerden herhangi biri ile e-devlete giriş yapmışsanız e-devlet sistemi üzerinden de e-devlet şifresi oluşturabilir veya şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Mobil İmza ile E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

Mobil imza, cep telefonu (gsm) operatörleri tarafından sunulan ve 5070 sayılı elektronik imza kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde ıslak imzayla eşdeğer güvenli bir elektronik imza işlemi sağlayan bir uygulamadır. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon olmak üzere üç aşamadan oluşan mobil imza aboneliği için gsm operatörünüzle temasa geçmeniz gerekiyor. Mobil imzanın kullanımı için e-devlet sistemi tarafından herhangi bir ücret alınmıyor ancak gsm operatörleri verdikleri hizmet için ilave bir ücret talep edebiliyor.

Mobil imza abonesi olduktan sonra kimlik doğrulama ekranındaki ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve gsm operatörünüzü girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-imza ile E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

5070 sayılı elektronik imza kanunu uyarınca ıslak imza gibi kabul edilen e-imza yani elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeyi imzalayanın kim olduğunu gösteren bir veridir. Elektronik imza, e-imza sertifikası verme yetkisi olan kuruluşlar tarafından e-imza akıllı kartı ve PIN kodu ile birlikte verilir. Elektronik imza sertifikanızı ve akıllı kartınızı aldıktan sonra bir akıllı kart okuyucusuna takarak kullanabilirsiniz. E-imza ile belge imzalayabilmek için cihazınızda bir de e-imza uygulaması bulunması gerekiyor.

E-imza ile e-devlete giriş yapmak için kimlik doğrulama ekranındaki ilgili bölüme T.C. kimlik numaranızı yazın ve devam et tuşuna basın. Bilgisayarınızda bulunan e-imza uygulamasını açıp PIN kodunuzu girerek imzalama işlemini gerçekleştirdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

T.C. Kimlik Kartı ile E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı yerine kullanılan yeni çipli kartlardır. T.C. kimlik kartınız bulunmuyorsa öncelikle en yakın nüfus müdürlüğüne başvurarak bir T.C. kimlik kartı ve karta ait bir PIN kodu edinmeniz gerekiyor. T.C. kimlik kartı ile e-devlete giriş yapmak için kimlik doğrulama ekranındaki ilgili bölüme T.C. kimlik numaranızı yazın ve devam et tuşuna basın. Bilgisayarınızda bulunan kart okuyucusu ile kartınızı okuttuktan ve sürücüsü ile PIN kodunuzu tuşladıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

İnternet bankacılığı ile giriş yapma seçeneğine tıkladığınızda karşınıza internet bankacılık sistemleri üzerinden e-devlet sistemine giriş yapabileceğiniz bankaların listesi çıkacak. Eğer listedeki bankalardan herhangi birinin internet bankacılığı sistemini kullanıyorsanız e-devlet sistemine girmek için başka bir şifre veya bilgi girmenize gerek kalmayacaktır. Listeden kullanıcı hesabınız bulunan bankanın ismine tıklayın. Açılan pencerede T.C. kimlik numarası veya müşteri numaranızı ve internet bankacılığı şifrenizi tuşlayarak e-devlet sistemine giriş yapabileceksiniz.

https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-ilk-giris/


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.