E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

24.11.2017
980
A+
A-
E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

Gelişen teknolojinin insanlara sunmuş olduğu en büyük yeniliklerden bir tanesi internet ağıdır. İlk kullanılmaya başlandığı zaman bu seviyelerde büyüyeceği tahmin edilemeyen internet artık hayatın her alanında görülmektedir. Bankacılık işlemleri başta olmak üzere, okul kayıtlarından sağlık hizmetlerine kadar birçok alan internet üzerinden de hizmet vermektedir. İnternette yaşanan bu gelişme üzerine devlet kurumları da bu ağ üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Öncelikle devlet kendisine ait bir resmi site kurmuş ve buradan hizmet vermeye başlamıştır. E-devlet adlı site kuruluşta sınırlı sayıda hizmet verirken şuanda iki binden fazla hizmet verdiği belirtilmektedir. Birçok resmi işlem bu site üzerinden yapılabilmektedir. Edevlete nasıl giriş yapılır sorusu bundan dolayı sıkça sorulmakta ve çeşitli cevaplar alınmaktadır.

E-Devlete nasıl giriş yapılır sorusunun cevabı zaman içerisinde değişmiş ve farklı yöntemlerle de bu siteye erişim imkânı sağlanmıştır. Bu site ilk hizmet vermeye başladığında bu kadar hizmet vereceği tahmin edilmemiş ve insanların ilgisini fazla çekmemiştir. Fakat son dönemde verdiği hizmetler yaklaşık 34 milyonluk bir kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Bu çok büyük rakamdır. Ülke nüfusunun önemli bir kısmının çocuklardan oluştuğu düşünüldüğünde geriye kalan kitlenin çok büyük bir bölümünün e-devlet sitesine kayıtlı olduğu ve burayı aktif olarak kullandığı fark edilmektedir. Sayının bu kadar yüksek olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Fakat en önemli sebebi site üzerinden sağlanan iki binden fazla hizmetin sağlamış olduğu büyük kolaylıktır. Bu kolaylıklardan yararlanmak isteyen kişiler e-devlet sitesini aktif olarak kullanmaktadır.

E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır ve Giriş Yöntemleri

E-Devlete nasıl giriş yapılır sorusunun en fazla bilinen cevabı e-devlet şifresi kullanarak bu siteye giriş yapılabildiğidir. E-devlet sitesine giriş yapabilmek için PTT’den e-devlet şifresi almak gerekmektedir. PTT’ye nüfus cüzdanı ile başvurarak bu şifre 2 lira karşılığında alınabilmektedir. Alınan şifre ile siteye giriş yapılabilmekte ve verilen hizmetlerden yararlanılabilmektedir. E-devlet sitesi ilk faaliyete geçtiğinde siteye sadece bu yöntemle giriş yapılmaktaydı. Şuanda hala geçerli olan bu yöntemin dışında yeni yöntemler kullanarak da siteye giriş yapılabilmektedir. Eklenen yeni yöntemler sayesinde insanlar daha hızlı bir biçimde bu siteye giriş yapabilmektedir. Giriş yapabilmek için PTT’ye gitme zorunluluğu böylece ortadan kalkmış olmaktadır.

E-Devlete nasıl giriş yapılır sorusunun cevabını oluşturan diğer yöntemlerin öğrenilmesi siteye ulaşmayı kolaylaştıracaktır. E-devlete giriş yollarından bir tanesi mobil imza kullanımıdır. GSM şirketlerinin sağladığı bu hizmeti kullanarak e-devlete giriş yapılabilmektedir. Mobil imza yasal düzenlemeler verilen bir hizmettir ve ıslak imza yerine geçmektedir. Mobil imza kullanımından dolayı e-devlet herhangi bir ücret talep etmezken, bu hizmeti sağlayan GSM operatörleri ücret talebinde bulunmaktadır. Mobil imza alabilmek için bu hizmeti veren GSM şirketlerine öncelikle ön başvuru yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise başvurunun yapılması ve mobil imza kullanımına engel bir durum olmaması halinde ise aktivasyon süreci yaşanmaktadır. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi GSM şirketlerinden alınabilmektedir.

E-Devlete nasıl giriş yapılır sorusunun cevaplarından bir tanesi de e-imzadır. E-imza, elektronik imza anlamına gelmektedir. Mobil imzaya benzer bir yolla çalışan bu hizmet kullanılarak e-devlet sitesine giriş yapılabilmektedir. Mobil imzada olduğu gibi yasal çerçevede kullanılan e-imza, ıslak imza yerine geçmektedir. E-imza dağıtmaya yetkilendirilmiş kurumlardan e-imza sertifikası temin edilebilmektedir. E-imzanın çalışabilmesi için e-imza ile gönderilen yazılımın kurulması gerekmektedir. E-imza kullanarak e-devlet sitesine girilmesi için sitede bulunan e-imza uygulamasının indirilmesi gerekmektedir. Bu uygulama olmadan bu yöntemle siteye giriş mümkün değildir. Bu yöntemle girişin nasıl yapılacağı e-devlet sitesinde resimli olarak ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

Edevlete nasıl giriş yapılır konusundaki bir diğer yöntem ise T.C. Kimlik Kartının kullanılmasıdır. T.C. Kimlik kartları nüfus cüzdanlarının yerine kullanılan yeni kimliklerdir. Bu kimliklerle e-devlet sitesine giriş yapılabilmektedir. Fakat e-imza ile girişte olduğu gibi uygulama indirmek gerekmektedir. Bu uygulama e-devlet sitesinde bulunmaktadır. Buradaki yönlendirmeler takip edilerek rahatlıkla siteye giriş yapılabilmektedir.

E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır Sorusu ile İnternet Bankacılığı Arasındaki İlişki

E-Devlete nasıl giriş yapılır konusundaki son cevap ise birçok kişi için daha kullanışlı olabilmektedir. E-devletin anlaşmalı olduğu bankaların internet bankacılığı üzerinden e-devlete giriş yapılabilmektedir. Bunun için internet bankacılığının kullanılıyor ve giriş için gerekli numaralar ile şifrenin biliniyor olması gerekmektedir. Kısaca internet bankacılığına giriş için gerekli olan şifrelerle e-devlete giriş yapılabilmektedir. Bunun için bankanın e-devlet ile anlaşması olması gerekmektedir. E-devlet sitesinden bu bankalar öğrenilebilmektedir. Giriş genel olarak şu şekilde yapılmaktadır; e-devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra giriş yöntemi olarak internet bankacılığının seçilmesi gerekmektedir. Daha sonra bu bölümde anlaşmalı bankalar görünmektedir. Anlaşmalı bankalardan hangisine ait internet bankacılığı kullanılıyorsa o banka seçilmelidir. Bu seçimden sonra gelen ekrana internet bankacılığı şifreleri kullanılarak giriş yapılması gerekmektedir. Girişten sonra sistem otomatik olarak e-devlet sitesine yönlendirme yapmaktadır. İnternet bankacılığı ülkemizde çok fazla kullanıldığından e-devlete giriş için kolay bir yöntem olarak dikkat çekmektedir.

E-Devlete nasıl giriş yapılır sorusuna verilecek olan cevap yukarıdaki yöntemlerden oluşmaktadır. Gelişen teknoloji ile zaman içinde yeni yöntemlerde e-devlete giriş için kullanılacaktır. E-devlet sağladığı iki binden fazla hizmet ile büyük kolaylıklar sağlamakta, devlet kurumlarında sıra bekleme sıkıntısı çekmeden birçok hizmetin alınabilmesine imkân sağlamaktadır.

E-Devlet Girişi İle İlgili Aklınıza Takılan Soruların Cevaplarını Aşağıdaki Linkte Bulabilirsiniz.

E-Devlet İlk Defa Giriş Yapacaklar İçin Detaylı Rehber

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.