E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

07.03.2018
1.143
A+
A-
E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

Vatandaşların E-Devlet kapısına giriş yapabilmeleri için E-Devlet şifresi almaları gerekmektedir E-Devlet kapısı ile çeşitli kurumların hizmetlerini kolay bir şekilde alabilirler. E-Devlet kapısı üzerinden SGK sorgulama dava sorgulama araç sorgulama öğrenci işleri gibi çeşitli birçok hizmetten yararlanabilirler. Peki, E-Devlet şifresi nasıl alınır? E-Devlet şifresi almak için size en yakın PTT şubesine kimliğinizle başvurmanız gerekmektedir. PTT personeli kimlik bilgileriniz ile size kapalı zarf içerisinde şifre vereceklerdir. Zarf içerisinde bulunan şifre ve TC kimlik numaranızı kullanarak E-Devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

E-Devlet şifresi nasıl alınır? E-devlet şifrenizi yurt dışında bulunan elçilik ve konsolosluklardan da temin edebilirsiniz bağlı bulunduğunuz dış temsilcilikler den E-Devlet şifresi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Elektronik imza kullanıcıları, mobil imza kullananlar veya internet bankacılığı ile işlemlerini yapanlar E-Devlet kapısına bunlardan herhangi biri ile giriş yaparak E-Devlet şifresi oluşturabilirler. Mobil imza uygulaması cep telefonu veya GSM sim kart kullanarak 5070 sayılı kanun ve ilgili yasal mevzuat olarak ıslak imza niteliğindedir. Mobil imza elektronik ortamda yapılan işlemlerin güvenli bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

E-Devlet şifresi nasıl alınır? E-Devlet kapısına giriş yaparken mobil imza kullanmak için sizlerden herhangi bir ücret talep edilmez. Cep telefonu operatörleri tarafından bir ücrete tabi tutulacaksınız. Kullanmış olduğunuz cep telefonlarınızın müşteri hizmetlerini arayarak ücretlendirmeler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mobil imza CS işletmecileri tarafından size sunulan bir hizmet olmaktadır Mobil imza aboneliği olmak için üç aşamadan geçeceksiniz;

  • Ön başvuru
  • Başvuru
  • Aktivasyon

Bu hizmeti sunmakta olan Türk Telekom Vodafone ve Turkcell operatörlerini arayarak aşamaları hakkında bilgi sahibi olabilir, mobil imza edinebilirsiniz. Edilmiş olduğunuz Mobil imza ile E-Devlet kapısına giriş yaparak şifrenizi oluşturabilirsiniz.

E-Devlet şifresi nasıl alınır? Elektronik imza elektronik ortamda bulunmuş olan herhangi bir belgeye eklenerek imzanın kime ait olduğunun belirlenmesine olanak sağlayan bir veridir. 5070 sayılı kanun gereğince elektronik imza ıslak imza ile eşdeğer olmaktadır. Elektronik imzanız akıllı kart vasıtasıyla size ulaştırılmaktadır imza kartınızı akıllı kart okuyucusuna takma yaparak sistemi kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet şifresi nasıl alınır? Sahip olduğunuz elektronik imzanız ile E-Devlet Kapısına giriş yaptıktan sonra şifre oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu şifre ile E-Devlet kapısına girip kullanmak istediğiniz hizmetlerden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Elektronik imza elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları tarafından verilmektedir. Elektronik imzayı kullanabilmeniz için kart sürücü yazılımını kurmanız gerekir.

Elektronik imza yazılımı elektronik imza ile birlikte gelmektedir. Yazılım CD veya diğer medyalar içerisinde olabilmektedir. Bu yazılımı imzanızı almış olduğunuz firmaların internet sitelerinden de kolaylıkla edinebilirsiniz.

E-Devlet şifresi nasıl alınır? İnternet bankacılığınız ile E-Devlet kapısına giriş yapabilirsiniz. Anlaşmalı olduğunuz bankaları internet şubeleri başka bir şifreye ihtiyaç duymadan E-Devlet kapısına güvenli bir şekilde giriş yapmanızı sağlayacaktır. Internet bankacılığına giriş yapmanız için bilgilerinizi kullanmanız gerekmektedir. Profilinizde iletişim bilgileriniz cep telefonu numaranız veya e-mail adresiniz doğrulanmalıdır.

E-Devlet şifreniz unuttuğunuzda kaybettiğinizde veya kaldırdığınızda internet bankacılığını kullanarak şifre yenileme hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Cep telefonu, e-mail Bilgilerinizi doğrulama duysanız PTT şubelerinden yeni bir e Devlet şifresi almanız gerekmektedir.

PTT şubelerinden E-Devlet şifresi alma

E-Devlet şifresi nasıl alınır? PTT şubelerinden ilk defa E-Devlet Şifresi alıyorsanız 2 lira tahsil edilmektedir. Bu ücret işlem masrafı olarak alınmaktadır E-Devlet şifremi kaybettiyseniz veya unuttuysanız bu durumlarda PTT’den yeni bir şifre almanız gerekmektedir.

PTT şubelerinden alacağınız yeni şifre için önceki ödediğiniz ücretin iki katı ücret ödemek zorunda kalırsınız. PTT den aldığınız e-devlet şifrenizi sürekli olarak kullanabilirsiniz. Şifrenizi değiştirmediğiniz takdirde almış olduğunuz şifre kullanılmaya devam edecektir. E-Devlet şifreniz için başka bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Yıllık ücretler ödenmemektedir.

Soyağacı sorgulamasını E-Devlet kapısı üzerinde hizmete girmeye başlaması ile birlikte Ee devlete olan talep artmıştır. Belediye hizmetlerinin E-Devlet kapısı aracılığıyla yapılması vatandaşlara zamanda kazanmasını yardımcı olmaktadır. Resmi kurumların sunmuş olduğu hizmetler, firmaların sunmuş olduğu hizmetler, üniversitelerin sunmuş olduğu hizmetler, yerel yönetimlerin sunmuş olduğu hizmetler ve özel kurumların sunmuş olduğu hizmetler yine vatandaşların işlemlerini kolaylıkla ve kısa sürede yapmasına olanak sağlamaktadır.

Fatura sorgulama işlemleri, borç sorgulama işlemleri, vergi sorgulama işlemlerinin de E-Devlet ile kolaylıkla yapılabilmesi vatandaşları zahmetten kurtarmıştır. Borç sorgulamanın online olarak yapılabilmesi de E-Devlete olan talebi artırmıştır. 4A, 4B ve 4 C sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, emeklilik bilgilerine kolay erişim saplamak isteyen vatandaşlar da E-Devlet kapısına giriş yapabilirler.

E-Devlet şifre yenileme işlemi nasıl yapılır?

E-Devlet şifresi nasıl alınır? E-Devlet şifrem izle kaybetmeniz durumunda unutmanız veya kaldırmanız durumunda yeni bir şifre oluşturmak için şifre yenileme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanabilmeniz için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinizi güncel olması gerekmektedir. İletişim bilgilerinizden cep telefonu numaranız,  eposta numaranız güncel olmalıdır. Bu bilgilerin E-Devlet kapısında doğrulanmış olması önem arz etmektedir. Cep telefonu numaranız veya mail adresiniz güncel değilse şifre yenileme hizmetinden yararlanamazsınız. Bu sebeple PTT şubelerine giderek kimliğinizle başvurup yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetlerinin detaylarına ulaşmak için 160 numaralı hattı arayabilirsiniz. 160 numaralı iletişim merkezi E-Devlet kapısı hakkında destek vermektedir. Bu numaradan E-Devlet kapısı ile ilgili sorunlarınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.