E- Devlet İcra Doyası Sorgulama

14.09.2018
A+
A-
E- Devlet İcra Doyası Sorgulama

E- Devlet’te icra sorgusu işlemi hızlı ve basit bir şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet Kapısı üzerinden ulaşabildiğimiz belge ve bilgilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Gerek belge sorgulama işlemi gerekse hiçbir kuruma gitmeden onaylı belge temini ile e- Devlet gün geçtikte daha sık kullanılmaktadır.

İcra Dosyası Nedir?

İcra takibi bir diğer adı ile icra dosyası; borçlu kişinin Türkiye Cumhuriyeti İcra Müdürlüğü tarafınca yapılan bir takip sistemidir. Borçlu kişi borcunu tahsil edemediği durumda alacaklı kişinin devlete başvurması ile sonuçlanan bir dosyadır. Alacaklı kişi devlet yardımı ile borcunu tahsil etmek istediği zaman İcra Müdürlüğüne başvurmaktadır. İcra Müdürlüğü tarafınca da borçlu kişi takip edilmektedir. Dava dosyası sorgulama işlemi e- Devlet üzerinden yapılmaktadır.

İcra Takibi Türleri Nedir?

İcra takibi kendi içinde iki ayrı bölümden oluşmaktadır. İlamlı icra ve ilamsız icra olmak üzere 2 ayrı takip sistemi mevcuttur. İlamlı icra; mahkeme tarafından kararı verilmiş ve onaylanmış olan icra sistemidir. İlamsız icra; mahkeme kararı ve onayı olmadan alacaklı olan kişinin verdiği borcu tahsil etme işlemidir. Bu durumda İcra Müdürlüğü tarafından işlemler yürütülmektedir. Kiralı bir taşınmazda yaşayan ya da üzerinde para ya da teminat bulunan borçlu kişiden borcu tahsil edebilmektedir. Borçlu kişi dilerse T.C. ile dava sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve adına açılan davaları görebilir.

İlamsız İcra Yolu ile Takip Sistemi

Alacaklı kişinin borcunu yansıtan herhangi bir belge (çek, senet ve poliçe gibi kambiyo senetleri ya da ilam yani mahkeme kararı) yok ise İcra Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. İcra Müdürlüğüne yaptığı başvuru neticesinde genel haciz yolu ile yani ilamsız icra sistemi ile icra takibi başlatabilirler. İcra takibi işlemi sırasında alacaklı kişi varlığını ispat eden herhangi bir belge sunmak zorunda değildir. Fakat icra işlemlerini kolaylaştırması ve eğer icra ilamlı olarak devam edecek olur ise diye elinde bazı belgeleri bulundurması yararına olacaktır. Borçlu kişiye ait sözleşme ya da taahhütname gibi evraklar alıcı kişinin yararına olmaktadır. İcra sorgulama TC kimlik no ile dosya sorgulama işlemlerinizi E- Devletten gerçekleştirebilirsiniz.

Kişi Borçlu Değil ya da Borcu Kabul Etmiyor ise Takip Sisteminden Nasıl Çıkabilir?

İlamsız icra takip sistemi neticesinde İcra Müdürlüğü borçlu kişiye ödeme emri göndermek ile yükümlüdür. Bu durumda borçlu kişinin eline geçecek olan ödeme emrine itiraz hakkı bulunmaktadır. Eğer 7 iş günü içerisinde borçlu kişi, takibe itiraz eder ise İcra Müdürlüğü ilamsız takip sistemini durduracaktır. Eğer borçlu kişi 7 iş günü içinde ödeme emrine itiraz etmez ise icra takibi kesinleşir ve borcu ödemek zorunda kalır. 7 günlük süre borçlu kişiye verilmiş olan hak düşürücü bir zaman zarfıdır. Ödeme emrine itiraz etmek isteyen borçlu kişinin, itirazını ödeme emri gönderen kuruma bizzat yapması gerekmektedir. Gerekli görüldüğü durumda kurumun yetki alanı dışında ise, yetki itirazı da borç itirazı sırasında yapılmalıdır.

Borçlu Kişi Borca İtiraz Ettiği Zaman Yapılan İşlemler Nelerdir?

Borçlu kişi eğer 7 iş günü içinde borca itiraz eder ise borç takip sistemi durdurulacaktır. İtiraz edildiği zaman borçlu kişinin haklı olup olmadığı araştırılmadan direkt olarak takip sisteminin durdurulması ile sonuçlanır. Alacaklı kişi de bu duruma itiraz etmek ister ise 6 aylık bir süre içinde bu durum için itiraz davası açmalı ve olay mahkemeye taşınmalıdır. Borçlunun takibe karşı yaptığı itirazın türü önemli bir rol oynamaktadır. Senet üzerinden sadece imzaya itiraz edilmiş ise dava geçici olarak kaldırılacaktır. Fakat borca itiraz etme sebebi ile açılan bir dava kesin olarak kaldırılacaktır.

E- Devlet Üzerinden İcra Takibi İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

İcra borcu sorgulama e devlet üzerinden yapılan bir hizmet türüdür. Adalet Bakanlığı ve İcra Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir hizmettir. E devlet üzerinden icra borcu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşların izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelik ile e- Devlet Kapısının resmî sitesi olan turkiye.gov.tr adresini ilgili tarayıcınızdan açmanız gerekiyor.
 • İlgili tarayıcınızdan açtığınız e- devlet kapısında ilk olarak kimlik doğrulama sistemi ile karşılaşacaksınız. Buraya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen kimlik numaranız ve e- Devlet şifrenizi yazmanız gerekiyor. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra sisteme giriş yap butonuna basmalısınız.
 • Sistem açıldıktan sonra Adalet Bakanlığının menüsünü bulmanız ve icra dosyası sorgulama maddesini seçmeniz gerekiyor.
 • Dilerseniz sağ üst köşede bulunan size nasıl yardımcı olabilirim? yazılı arama motorunu da kullanabilirsiniz. İlgili bölüme icra dosyası sorgulama yazmanız ve aratmanız yeterlidir.
 • Arama yaptığınız zaman aramanız ile ilgili 2 adet kayıt bulacaksınız. İkisi de Adalet Bakanlığına bağlı işlem türüdür. İcra Dosyası Sorgulama seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Dava sorgusu yapmak istiyor iseniz de Adalet Bakanlığı – Dava Dosya Sorgulama maddesini seçmelisiniz.
 • İcra dosyası sorgulama yazısına tıkladığınız zaman yeni bir sayfa açılacak.
 • Bu yeni açılan sayfada eğer icra dosyanız bulunmuyor ise, adınıza açılmış bir dava olmadığına ilişkin bir ibare göreceksiniz. Turuncu bir uyarı işareti ile birlikte verilen yazı da müdahil olduğunuz bir dava kaydının da bulunmadığı ibaresi yer almaktadır.
 • Eğer adınıza bir dava açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava var ise o zaman da ilgili bir yazı göreceksiniz. Adınıza açılan davanın temel bilgilerinin yer aldığı bir sayfayı ile karşılaşacaksınız.
 • Aynı işlemi dava dosyası sorgulama başlığı ile de yapabilirsiniz. Fakat yeni sistem ile birlikte icra dosyası takibi maddesi daha sık kullanılmaktadır. Dosya No ile de dava sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresi almak isteyen vatandaşlar herhangi bir PTT şubesi üzerinden şifre talebinde bulunabilmektedirler. 2 Türk Lirası karşılığında alacakları şifreyi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile birlikte kullanarak E- Devlet hesaplarını aktif hale getirmeleri gerekmektedir. Hesaplarını aktif duruma getirdikten sonra güvenlik önlemi amacı ile şifrelerini değiştirmelerini öneririz. Sistemde işleri biten kullanıcılar sağ üst köşede yer alan isimlerine basarak güvenli çıkış seçeneği ile sistemi kapatabilirler. Güvenli çıkış yaparak hesabınızı kapatmaya ve şifrelerinizin bilgisayarlara otomatik olarak kaydedilmemiş olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bütün vatandaşlık bilgileriniz de başta olmak üzere önemli belge ve bilgileriniz istenmeyen kişilerin eline geçebilir.

E- Devlet Kapısına Giriş Yöntemleri

E- Devlet Kapısı şifrenizi PTT üzerinden aldıktan sonra farklı seçenekler ile de sisteme giriş yapabilirsiniz. E- Devlet hizmeti sisteme giriş yapabilmeleri için kullanıcılarına 5 adet yol sunmaktadır. Giriş işlemini kolaylaştıran bu 5 işlemi şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve belirlediğiniz e- devlet şifresi ile giriş yapma seçeneği en çok kullanılan seçeneklerden biridir. Şifrenizi unuttuğunuz zaman şifremi unuttum seçeneğine tıklayarak, gerekli kimlik bilgileriniz ile yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz.
 • E- Devlet Android ve İOS uyumlu telefon uygulaması üzerinden de sisteme giriş yapabilmektesiniz.
 • Mobil İmza seçeneği sunan e- devlete mobil imzanız ile giriş yapabilirsiniz.
 • Elektronik imza seçeneği,

Mobil bankacılık hizmeti ile de giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

E-Devlet Kapısı İşlemleri

E-Devlet SSK Sorgulama


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar Merve Hilal dedi ki:

  Aile birilerinin borçlu olması bankalardan kırmız kalem yemiş olması polis olmamıza engel mi ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır..