Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olabilir Miyim ?

17.12.2018
A+
A-
Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olabilir Miyim ?

Ülkemizde her geçen zaman emeklilik ile ilgili farkı gelişmeler yaşanmakta ve kadın erkek çalışanları arasında farklı ayrıcalıklar görülmektedir. Nasıl ki erkek çalışanlar için askeri borçlanma söz konusuysa kadınlar içinde doğum borçlanması benzeri şekilde söz konusu olmaktadır. Bu durumda yapılan düzenlemeler ve çıkan yasalar sayesinde kadın çalışanlar çocukları üzerinden prim kazanma hakkına sahip olmuşlardır. Bu borçlanma kadın çalışanın ilk sigortalı tarihinden itibaren doğan çocukları kapsamında sahip olduğu haktır. Bu konuyla ilgili detayları başlık altında inceleyebilirsiniz.

  • Doğum Borçlanması Nedir?
  • Doğum Borçlanması Kaç Gün Yapılır ?
  • Doğum Borçlanmasına Kimler Başvuru Yapabilir ?
  • Doğum Borçlanması Gerekli Şartları Nelerdir ?
  • Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olunabilir Mi ?

DOĞUM BORÇLANMASI NEDİR ? 

Doğum Borçlanması, bir tür hizmet borçlanmasıdır. Kadın çalışanlara sigorta, Bağ-Kur yada diğer statülerdeki başlangıç tarihinden sonra doğan çocukları için gün borçlanması yapıp, bu günleri hizmetten saydırmasını sağlayan bir haktır. Bu hak sigorta statü farkı gözetmeksizin bütün sigortalı kadın işçilere tanınmıştır.

DOĞUM BORÇLANMASI KAÇ GÜN YAPILIR ?

Doğum borçlanması, her bir çocuk için doğduğu andan itibaren 24 ay, yani 720 gün yapılır. Bu süre zarfı içinde anne adına prim ödememek şartı ile doğum tarihi sonrası 24 aylık süre borçlandırılır. Ancak bu süreç annenin sigortalı işe giriş tarihinden itibaren doğan en fazla üç çocuğu için uygulanır.

KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLİR ?

blank

• Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar, (4-A)
• Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (4-B)
• Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (4-C ) ile bunların hak sahipleri talepte bulunabilirler.

DOĞUM BORÇLANMASI İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR ?

Sigortalılık öncesinde geriye dönük yapılan doğumlar borçlandırılmamaktadır. Doğum borçlandırılmasının sağlanabilmesi için çalışan annenin doğumdan önce sigortalı olması gerekmektedir. Ayrıca sağlanması gereken bir diğer koşul ise çocuğun sağ doğmuş olmasıdır.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE EMEKLİ OLUNABİLİR Mİ ?

Kadın çalışanlar doğum nedeniyle işlerinden uzun süre uzak kalabilmektedirler. Bu durumda emekli olmaları için tamamlamaları gereken gün sayısını denkleştirmekte zorluk çekebilmektedirler. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için doğum borçlanması yapılandırılmıştır. Doğum borçlandırması, sigorta girişi öncesinde geriye dönük avantaj sağlamadığı için emeklilik için gereken şartlar aynen geçerli sayılacaktır. Yani doğum borçlandırması yapan kadın sigortalı daha önce hangi şartlara tabi tutuluyor ise yine tutulacak, yalnızca gün kazanmış olacaktır.

Emekli Maaşı Sorgulama, 4A, 4B, 4C
Çalışmaya Başlarsam Emekli Aylığım Kesilir Mi ?
2018 Ne Zaman Emekli Olabilirim?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.