Diyabet Hastaları PÖH veya JÖH Olabilir Mi?

07.10.2019
605
A+
A-
Diyabet Hastaları PÖH veya JÖH Olabilir Mi?

Diyabet hastaları PÖH veya JÖH olabilir mi sorusu uzun zamandır sorulan sorular arasında yerini korumaktadır. PÖH veya JÖH alanları bildiğiniz üzere polislikten daha farklı olacak şekilde görev almaktadırlar. Daha tehlikeli görevlerde yer alırlarken aynı zamanda eğitimleri de daha sıkı geçmektedir. JÖH veya PÖH olmak için de mutlaka Polis Akademisine bağlı olan bir okulda eğitim almanız gerekmektedir. PÖH ve JÖH birimlerine alımlar PMYO ve POMEM alanlarından da yapılabilmektedir. Aynı zamanda polislikten JÖH veya PÖH’e geçiş zamanları vardır. Başvuruları kaçırmadığınız takdirde siz de kendinizi değerlendirmeye aldırtabilirsiniz. Yazımızın devamında PÖH veya JÖH diyabet hastalığı konusunda detaylı bilgiler edinebileceksiniz.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Diyabet hastalığı kişilerde insülin hormonu eksikliğinde meydana çıkan bir hastalıktır. Hastalık sonucunda sürekli ilerleme görülür ve diyabet hastalığı vücutta daha fazla insülin eksikliğine sebep olur. Toplamda 2 tip diyabet hastalığı vardır. Tip 1 diyabet belirtilerini çok hızlı ortaya çıkarır ve en tehlikeli olan tiptir. Tip 2 diyabet ise teşhislerin %90-95’ini oluşturan, en çok görülenidir.

Diyabet Hastalığı PÖH ve JÖH İçin Engel Mi?

JÖH veya PÖH olduğunuz zaman da yine Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışacaksınız. Dolayısıyla bu soruya cevap bulabilmek için öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Yönetmeliği konusuna göz gezdirmemiz gerekmektedir. Buraya tıklayarak sağlık yönetmeliğine siz de göz gezdirebilirsiniz.

Diyabet Hastaları PÖH veya JÖH olabilir mi sorusuna döndüğümüz zaman da bu konuda kesin karar mevcuttur. Diyabet hastaları normal olarak polisliğe adım atamazlar. Aynı zamanda polisliğe adım atamadıkları gibi JÖH veya PÖH birimine de alınamazlar. Fakat yine sağlık yönetmeliğinde yer alan birkaç maddede ayrı değerlendirilmeye alınabileceğiniz de belirtilmiştir. Yukarıda linkini verdiğimiz Resmî Gazete üzerinde sağlık şartları bulunmaktadır. 7. sayfanın B dilimine bakıldığında ç, d ve e maddelerinde diyabet ile ilgili maddeleri görebilmektesiniz.

  • “Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan, tedavi veya diyet ile kontrol edilebilen, diyabetes mellitusa bağlı olmayan hipoglisemiler. Primer hastalığa göre ayrıca değerlendirilir.
  • Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan prediyabet, diyabetes mellitus, nefrojenik veya hipofizer diyabetes insipitus. Psikojenik poliüri ve polidipsilerde primer hastalığa göre ayrıca işlem yapılır. Sekonder tipte hiperglisemilerde (Hipertiroidi, hiperpitüitarizm, tirotoksikozis, gastrektomi ve benzeri) primer hastalığa göre işlem yapılır.
  • Diyet veya ilaç tedavisi gerektiren hiperlipidemiler. Sekonder hiperlipidemiler primer hastalığa göre ayrıca değerlendirilir.”

Yukarda ki durumlar haricinde diyabet hastalarına “Diyabet hastaları PÖH veya JÖH olabiir mi” sorusuna maalesef olumsuz cevap vereceğiz. Doktorunuza yukarıdaki maddeleri göstererek diyabetinizin size engel olup olmayacağını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2019 – Polis Özel Harekat Kıyafetleri Nelerdir?
2019’da PÖH Alımı Olacak Mı?
2019 – PÖH Bayan Aday Alınacak Mı?
Şeker Hastalığı Polisliğe Engel Mi?
PÖH Olmak İçin Ne Yapılır, Şartları Nelerdir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.