PAEMPMYOPOMEM

Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi?

Polis olmayı hedefleyen adayların diş konusunda kafasına takılan soruların cevaplarını soru-cevap alanımızda ve yorum alanlarımızda bolca cevapladık arkadaşlar. Diş eksikliği ile ilgili olarak da sorulan soru miktarının da artması ile birlikte bizlerde bu yazımızı hazırlamaya karar verdik. Polis olmak isteyen adaylarımız sağlık şartlarının tümüne Sağlık Şartları Yönetmeliği alanından ulaşabilirler. Bu yazımızda diş eksikliğinin yanı sıra çene geriliği ile ilgili maddeye de göz atacağız.

Diş Eksikliği Polis Olmaya Engel mi?
Diş eksikliğinin polisliğe engel olup olmadığı veya kaç tane diş eksikliğine kadar polis olunabileceği ile ilgili detaylı bilgiyi alt kısımda sizlerle paylaşacağız. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine baktığımız zaman arkadaşlar diş eksikliğinin polis olmaya engel olmadığını görmekteyiz. Sağlık şartlarında diş eksikliği ile ilgili olarak ilgili maddeler belli bir diş eksikliği sınırlaması getirmiştir. Bu sınırlamanın üzerinden diş eksikliği bulunan polis adayları öğrenci olamaz. Peki sağlık şartları yönetmeliği diş ile ilgili olarak diş eksikliği ve çene geriliği ile ilgili ne diyor?

Kaç Dişi Eksik Olan Polis Olabilir?
Eşkal belirleyici olmak (1) kaydıyla alt ve üst dişler arasında 6 mm ye kadar olan alt çene gerilikleri, (retrognatileri) 3 mm. ye kadar olan alt çene ilerilikleri (prognatileri) ve 6 mm den fazla olan, open-bite vakaları öğrenciliğe kabul edilmez. Ancak ortodontik tedaviye başlamış ve tedavisi devam edenler öğrenciliğe kabul edilir.

Eksiklikleri sabit protez ya da dental implant uygulaması ile rehabilite edilmemiş olgularda ise ön grup dışındaki 5 ten az diş eksiklikleri öğrenciliğe kabul edilir. 5 ve 5 ten fazla diş eksikleri kabul edilmez. Üçüncü büyük azı dişlerin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez, Okluzyonda (Kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.

Sağlık şartları yönetmeliği diş eksikliğinde yukarıda ki gibidir. Yukarıdaki maddeler dışında olan eksiklikler polisliğe engeldir arkadaşlar.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

498 Yorum

  1. 3 dişim yok. Bunların haricinde 1 tane kırık 20’lik dişim var. 1 tane dolgusu düşen ortası boş duran dişim var. Heyet raporu alırken herhengi bir sıkıntı yaşarmıyım kardeşim.

    1. Merhaba üst çene köpek dişlerim Süt dişiydi tel tedavisine başladık iki dişde çekildi ve ameliyat ile yerleri açıldı ve ikiside şuan aşağı indi biri (sağ) tam konumuna geldi diğeri dişin arkasına geldi yeri boş görünüyor sorun olur mu ?

  2. Diş eksikliğinde 32 diş üzerinden mi 5 ve fazlası diş eksikliği engel bende toplam 26 diş var 3 tane çektirdim bugüne kadar

  3. Merhaba alt önde bir dişim doğuştan eksik boşluk yok sorun olur mu sağlık kontrolünde

  4. Hocam benim alt iki dişimin biri küçükken çıkmış ama genetikte diş olmadığı için yerine diş çıkmamış diğer dişim de süt dişi olarak duruyor implant tedavisi içinde 18-19 yaşını doldurmam gerektiğini söylemişler 19 yaşındayım geçen sene puandan dolayı polislik gelmediği için ve bir zararı olmadığı için bana implant yaptırmadım bu senede aynı şekilde puanım tutmazsa diye yaptırmadım puanım da tutunca implant tedavisini 1 ayda yapamayacaklarını söylediler bu yüzden ön sağlıkta elenir miyim?

  5. merhaba benim on iki disim azicik ayrik ve kopek disim arkadan cikmis bir eksiklik yok ama geriden cikmis sorun olurmu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu