Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi?

10.04.2017
A+
A-
Diş Eksikliği Polisliğe Engel mi?

Polis olmayı hedefleyen adayların diş konusunda kafasına takılan soruların cevaplarını soru-cevap alanımızda ve yorum alanlarımızda bolca cevapladık arkadaşlar. Diş eksikliği ile ilgili olarak da sorulan soru miktarının da artması ile birlikte bizlerde bu yazımızı hazırlamaya karar verdik. Polis olmak isteyen adaylarımız sağlık şartlarının tümüne Sağlık Şartları Yönetmeliği alanından ulaşabilirler. Bu yazımızda diş eksikliğinin yanı sıra çene geriliği ile ilgili maddeye de göz atacağız.

Diş Eksikliği Polis Olmaya Engel mi?
Diş eksikliğinin polisliğe engel olup olmadığı veya kaç tane diş eksikliğine kadar polis olunabileceği ile ilgili detaylı bilgiyi alt kısımda sizlerle paylaşacağız. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine baktığımız zaman arkadaşlar diş eksikliğinin polis olmaya engel olmadığını görmekteyiz. Sağlık şartlarında diş eksikliği ile ilgili olarak ilgili maddeler belli bir diş eksikliği sınırlaması getirmiştir. Bu sınırlamanın üzerinden diş eksikliği bulunan polis adayları öğrenci olamaz. Peki sağlık şartları yönetmeliği diş ile ilgili olarak diş eksikliği ve çene geriliği ile ilgili ne diyor?

Kaç Dişi Eksik Olan Polis Olabilir?
Eşkal belirleyici olmak (1) kaydıyla alt ve üst dişler arasında 6 mm ye kadar olan alt çene gerilikleri, (retrognatileri) 3 mm. ye kadar olan alt çene ilerilikleri (prognatileri) ve 6 mm den fazla olan, open-bite vakaları öğrenciliğe kabul edilmez. Ancak ortodontik tedaviye başlamış ve tedavisi devam edenler öğrenciliğe kabul edilir.

Eksiklikleri sabit protez ya da dental implant uygulaması ile rehabilite edilmemiş olgularda ise ön grup dışındaki 5 ten az diş eksiklikleri öğrenciliğe kabul edilir. 5 ve 5 ten fazla diş eksikleri kabul edilmez. Üçüncü büyük azı dişlerin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez, Okluzyonda (Kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.

Sağlık şartları yönetmeliği diş eksikliğinde yukarıda ki gibidir. Yukarıdaki maddeler dışında olan eksiklikler polisliğe engeldir arkadaşlar.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 493 YORUM
 1. Avatar Mert5890 dedi ki:

  3 dişim yok. Bunların haricinde 1 tane kırık 20’lik dişim var. 1 tane dolgusu düşen ortası boş duran dişim var. Heyet raporu alırken herhengi bir sıkıntı yaşarmıyım kardeşim.

  1. Avatar Aykut dedi ki:

   Merhaba üst çene köpek dişlerim Süt dişiydi tel tedavisine başladık iki dişde çekildi ve ameliyat ile yerleri açıldı ve ikiside şuan aşağı indi biri (sağ) tam konumuna geldi diğeri dişin arkasına geldi yeri boş görünüyor sorun olur mu ?

 2. Avatar Aylin dedi ki:

  Diş eksikliğinde 32 diş üzerinden mi 5 ve fazlası diş eksikliği engel bende toplam 26 diş var 3 tane çektirdim bugüne kadar

  1. Avatar Pöh dedi ki:

   Merhaba admin. 5 diş eksikliğine 3. Büyük azı dişleride dahil mi ?

 3. Avatar Ferhat Ersoy dedi ki:

  Benim üst üçüncü azı dişlerden bir tanesi eksik polis olmam için engelmi

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 4. Avatar Zeynep dedi ki:

  Merhaba alt önde bir dişim doğuştan eksik boşluk yok sorun olur mu sağlık kontrolünde

  1. Admin Admin dedi ki:

   eşkal belirleyici olmaması gerekiyor..

  2. Avatar POLİS dedi ki:

   Merhaba admin 5 diş eksikliğine 3. Büyük azı diş eksikligide dahil mi?

1 3 4 5